Gönderen Konu: A330 MRTT  (Okunma sayısı 12707 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
A330 MRTT
« : 17 Mart 2011, 23:06:02 »
A330 MRTT

A330 MRTT Suudiler için havalandı

Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri için Ocak 2008 ve Temmuz 2009′da üçer adetten toplam 6 adet sipariş edilen ve Airbus Military tarafından üretilmekte olan üç adet A330 MRTT (Cok Maksatlı Tanker ve Ulaştırma Uçağı) tipi stratejik tanker uçağından ilki 15 Mart 2011 tarihi itibariyle İspanya’nın Sevilla’daki Airbus tesislerinden ilk uçuşu için havalandı.
Halen ikinci A330 platformu da Sevilla’da modifikasyon çalışmalarına tabi tutulmakta ve bu yıl sonuna kadar üçüncü platform da Sevilla’ya tanker uçağına dönüştürme maksatlı intikal ettirilecek.

Airbus Military’nin A330 MRTT çözümü, Airbus‘un A330-200 platformunu baz alıyor ve uçak azami 111 ton yakıt kapasitesine sahip.

Uçak halen hemcinsi de dahil (”buddy - refueling”) olmak üzere, Eurofighter/Typhoon, F-16, F/A-18, Tornado GR4, Su-30.. gibi savaş uçakları yanında (ileride Avustralya ve İngiltere’nin F-35 uçakları için de opsiyonel), E-3D ve A400M veya C-130J gibi havadan erken ikaz/kontrol veya nakliye uçaklarına da yakıt ikmali yapabiliyor.

Uçağın geniş gövdesi sayesinde ulaştırma amaçlı 300 asker veya 45 ton faydalı yük de nakledebiliniyor veya gerektiğinde uçak 130 sedyelik tıbbi bir uçar hastahane/tahliye uçağına dönüştürülebiliyor.

A330MRTT konseptinin avantajları arasında üretici Airbus Military’nin müşterilerinin isteğine göre üç değişik motor alternatifi sunması. Bunlar General Electric yapımı CF6-80E1A3, Pratt & Whitney yapımı PW 4168A ve Rollse-Royce üretimi Trent 772B şeklinde.

Şu ana dek halen yarısı (14) İngiltere tarafından olmak üzere, Avustralya (5), Birleşik Arap Emirlikleri (3) ve Suudi Arabistan‘dan (6) toplamda 28 adet A330 MRTT siparişi alındı. Ayrıca Hindistan ve Brezilya da A330MRTT konsepti ile yakından ilgileniyor.
http://www.savunmasanayi.net/a330-mrtt-suudiler-icin-havalandi/a330-mrtt-suudiler-icin-havalandi/
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2013, 15:30:30 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2011, 20:41:30 »
Buda kusun kendisi

Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #2 : 25 Mart 2011, 11:14:49 »
para bol olunca  (petrol ve  müslüman turistler sağ olsun)  herşeyin en iyisinden alıyorlar.  hayırlı olsun  daha iyiside bizim olsun.

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #3 : 25 Mart 2011, 11:34:58 »
Uçağın arkasındaki BOOM sürekli dışarıda kalacaksa bence kötü olur..(banane yahu benmi kullanacam :D]

Uçağın her göreve uygun olması büyük avantaj. 111 ton yakıt taşıyor ama 45 ton yük alabiliyor.66 ton kendi yakıtımı acaba?...

Çevrimdışı ist_eternal

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 25 Mart 2011, 11:42:49 »
Ben sevemedim Airbus A330-200 devşirmesi ancak bu kadar parası çok olan alır,kaçarken altınlarını taşırlar veya o duruma düşmemek için bir nevi rüşvet 

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #5 : 26 Mart 2011, 16:55:39 »
Cix bir uçaga benziyorda bu arkasındaki çıkıntı ne işe yarıyor ya ben çözemedim:D

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #6 : 27 Mart 2011, 19:07:36 »
Alıntı yapılan: ist_eternal
Ben sevemedim Airbus A330-200 devşirmesi ancak bu kadar parası çok olan alır..

Hocam daha iktisatli tayyare arayan neyi alir?.. Baska tayyarenin devsirmesi olmasi caiz midir?..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hindistan Tanker Uçağı Olarak A330'u Seçti
« Yanıtla #7 : 11 Ocak 2013, 02:52:24 »

Airbus Military, Hint Hava Kuvvetleri (IAF) için verdiği  A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport) teklifinin  Hindistan Hükümeti tarafından seçildiğini duyurdu. Karar Hindistan Hava Kuvvetleri'nin Leh'deki üssünde gerçekleştirilen kapsamlı hava göstlerilerinde A330 MRTT uçağının yüksek irtifada Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait farklı savaş uçaklarına başarıyla yakıt ikmali gerçekleştirmesi sonrasında verildi. Öngörülen 6 uçak için detaylı anlaşmanın bu yıl içerisinde taraflarca imzalanması bekleniyor.

Airbus Military CEO'su Domingo Ureña Raso; "Biz, Hindistan Hükümeti ve Hindistan Hava Kuvvetleri'ne yaptıkları rakip ürünlerin detaylı ve adil bir değerlendirmesi ve firmamıza gösterilen güven için teşekkür ederiz. Bu uzun ve zorlu bir rekabet olmuştur ve seçilmiş olmaktan onur duyuyoruz. Biz Hindistan Hava Kuvvetleri'ne bugün uçan ve sertifikalı en gelişmiş tanker / nakliye uçağını sağlamak için tamamen müzakerelerin bir sonraki aşamasına kararlıyız." dedi.

Hindistan'ın A330 MRTT seçimi Avustralya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık için verilen toplam 28 uçak siparişi sonrası beşinci ülke yapar.

DefenceTurk.com

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 11 Ocak 2013, 11:22:34 »
en dogru olani yapmislar,fransizlarla iyi olmaya basladilar arti a-330 rakip tanker ucaklarina gore daha avantajli,boeing-777 tanker ucagi olsaydi o daha iyiydi diye dusunuyorum.

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #9 : 11 Ocak 2013, 20:21:44 »
Fransizlar bu karara sevindi ama forumlarinda "sampanyayi Rafale için saklayalim" diyorlar , dört gözle imzalarin atilmasini bekliyorlar.