Gönderen Konu: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON  (Okunma sayısı 115389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
EF2000 Uçak Gövdelerinde Hatalar Tespit Edildi
« Yanıtla #60 : 02 Ekim 2014, 14:16:53 »
EF2000 Uçak Gövdelerinde Hatalar Tespit Edildi

Avusturya Savunma Bakanlığı aynı zamanda Avusturya Silahlı Kuvvetleri tarafından da kullanılan Eurofighter uçakları hakkında Alman Hava Kuvvetleri'nin belirttiği gövde imalat hatalarını çarşamba günü doğruladı. Kronen Zeitung gazetesini haberine göre savunma bakanlığının, uçağın üretisici İngiliz Havacılık Grubu BAE Systems ile sözleşmesinin yasal iptali bile söz konusu.

Geçtiğimiz günlerde Alman Savunma Bakanlığı, çok rollü savaş uçağının gövdesinde üretimden kaynaklanan bir hata tespit ettiklerini duyurmuştu. Bu durum sonrası Almanya yeni savaş uçaklarının teslimini askıya aldı ve kullanımda olanların uçuş saatlerini azalttı.

Avrupa'nın en büyük savunma şirketi BAE Systems; bu uçaklar üzerinde gerçekleştirdiği araştırma sonunda gövdedeki kusurları doğrulayınca, geçtiğimiz ay gövde üretimini durdurdu. Tespit edilen hatanın mevcut güvenlik standartları ve silah işlerliğine engel olmadığı belirtildi. BAE Systems sorunun çözümü için bazı testler gerçekleştirecek

Mevcut sorun İngiltere, İspanya Avusturya, Suudi Arabistan ve Umman ve İtalya hava kuvvetlerine teslim edilen 390 EF2000 uçağı için de geçerli.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
« Yanıtla #61 : 02 Ekim 2014, 16:34:18 »
İlginç ! gövdede nasıl bir hata yapmış olabilirler ki,alüminyuma gövde şekli verilirken hesap hatası ile cnc den normal değerlerin dışında bir ürün mü çıkardılar diye geliyor aklıma ama çok az ihtimal.Sanki başka birşey var gibi bu işte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #62 : 02 Ekim 2014, 21:50:25 »
İlginç ! gövdede nasıl bir hata yapmış olabilirler ki,alüminyuma gövde şekli verilirken hesap hatası ile cnc den normal değerlerin dışında bir ürün mü çıkardılar diye geliyor aklıma ama çok az ihtimal.Sanki başka birşey var gibi bu işte.

Başka ne olabilir? Neredeyse 400 uçak üretildikten sonra acaba nasıl bir hata buldular? Kullandıkları bir malzemenin zaman içerisindeki dayanımını yanlış öngörmüş olabilirler mesela. O malzeme de belirli bir uçuş saatinden sonra, tahmin edilenden çok önce, tahmin edileneden fazla hasar görmeye başlamış olabilir. Farklı olasılıklar var. Ama kesin olan BAE'de bu aralar kaos var. Hisseleri borsada bu olay nedeniyle düştü. Sözleşme iptallerinden bahsedenler var.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Typhoon Aynı Anda Daha Fazla Hedefi Vuracak
« Yanıtla #63 : 17 Ekim 2014, 13:43:38 »
Typhoon Aynı Anda Daha Fazla Hedefi Vuracak

Savunma devi BAE Systems, EF2000 Typhoon uçaklarının yeteneklerini geliştiriyor. Bu çalışma sonrası Typhoon savaş uçakları hem kara hem de hava hedeflerini aynı anda vurabilecek. Bugüne kadar 15 ingiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri uçağı gelişmiş bilgisayarlar, silah sistemleri ve sensörlerle donatılarak modernize edildi. Bu yükseltme sonunda RAF pilotları GPS uyduları tarafından güdümlü bombalar ve füzeler kullanarak tek seferde altı farklı hava ve kara hedefine saldırabiliyor.

15 uçağa ek olarak yükseltilmiş 18 Typhoon daha 1 Nisan 2015'de teslim edilecek. Bu çalışma kapsamında BAE Systems'in 600 mühendisi Typhoonların ana üssü olan Lincolnshire'daki Kraliyet Hava Kuvetleri Coningsby Üssü'nde görev yapıyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #64 : 09 Kasım 2014, 01:14:16 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Eurofighter'a Euroradar
« Yanıtla #65 : 20 Kasım 2014, 05:00:49 »
Eurofighter'a Euroradar

Eurofighter ortağı ülkeler Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere Typhoon için aktif elektronik tarayıcı dizi (AESA) radar geliştirme ve entegrasyonu tamamlamak için anlaştılar.

19 Kasım İskoçya Edinburgh'da 4 ülkenin bakanlarının katıldığı toplantıdan sonra yapılan açıklamaya göre Euroradar konsorsiyumunun Captor E-Scan radarı üzerinde çalışmalara devam edilecek. NATO Eurofighter ve Tornado Yönetim Ajansı aracılığıyla 1 milyar Euro değerindeki anlaşmanın imzalanması ile Temmuz ayında Farnborough Fuarı'nda sergilenen “Radar 1 ” yapılandırmasına bağlı olarak çalışmalar sürecek.

Euroradar ortakları, Farnborough hava gösterisi öncesinde BAE Systemsİn test uçağı IPA5 üzerine  bir Radar 1 sensörü yerleştirme çalışmaları gerçekleştirmişlerdi.  İlk uçuş testleri sonrasında radar; kurulum, ek güç ve soğutma sistem performansının kontrolü için Selex'e iade edildi. Yeni radar ile uçuş testleri 2015 yılında da devam edecek. Test sürecine çift koltuklu IPA8 test uçağı da dahil edilecek.

Geliştirme çalışmaları ve test faaliyetleri tamamlandıktan sonra, Captor E-Scan yeni inşa Eurofighterlar ve Tranche 3A modellerine kurulum için hazır olacaktır. Bu sistem yapısal değişiklik geçirmek zorunda olsa da aynı zamanda, Tranche 2 üretim uçaklarında da kullanılabilecek.

200˚ tarama alanı bulunan Euroradar ile artan algılama ve izleme aralıkları, gelişmiş hava-yüzey yeteneği ve gelişmiş elektronik karşı önlem özellikleri Typhoon uçaklarına kazandırılmış olacak. Anteninde hiçbir hareketli parça bulunmayan yeni radar ile bakım maliyetleri de azatılmış olacak.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Typhoon Storm Shadow Testinde
« Yanıtla #66 : 13 Aralık 2014, 00:33:32 »
Typhoon Storm Shadow Testinde

Kasım ayında Alenia Aermacchi liderliğinde gerçekleştirilen testlerde bir MBDA Storm Shadow füzesi başarıyla Eurofighter Typhoon uçağına yerleştirildi. Yaklaşık 12 ay süren Typhoon füze entegrasyonu programının bir parçası olarak geçen ay uzun menzilli stand-off hassas füze bırakma testleri gerçekleştirildi. Testler sırasında Typhoon tarafından bırakılan Storm Shadow füzesi hedefi vurana kadar radarlar tarafından takip edildi.

Alenia tarafından kullanılan test uçağı IPA2'ye iki Storm Shadow, iki Raytheon AIM-9L havadan havaya füze ve gövde altına dört gelişmiş orta menzilli havadan havaya füze yerleştirilerek silah entegrasyon esnekliği testi uygulandı. Eurofighter hava veri sistemi ile Storm Shadow uyumluluğunu değerlendirmek için gerçekleştirilen altı uçuş ile çarpıntı ve yapısal bağlama testleri de yapılmıştır. Füze taşırken uçağın performans ve yüklerin değerlendirilmesi zaten Genişletilmiş WIF faz 1 programı kapsamında, Mart 2014 tarihinde tamamlanmıştı.

Bir turbojet motoru tarafından tahrik edilen  5m uzunluğundaki Storm Shadow füzesi; 250km menzile sahip ve yaklaşık 1,300kg ağırlığında.

DefenceTurk.com

« Son Düzenleme: 13 Aralık 2014, 00:34:24 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #67 : 30 Aralık 2014, 21:19:19 »
Rus tacizinden koruyacaklar!

İspanya Hava Kuvvetleri'ne ait iki Eurofighter Typhoon avcı uçağı Estonya’ya indi. Estonya’nın Delfi haber ajansı, avcı uçaklarının 29 Aralık Pazartesi günü Estonya’nın Amari hava üssüne indiğini bildirdi.

Rus tacizinden koruyacaklar!
İspanya pilotları Ocak ayında Estonya, Letonya ve Litvanya hava sahasında devriye gezmeye başlayacak.

30 Aralık Salı günü İspanya’nın iki Eurofighter Typhoon avcı uçağının daha Amari hava üssüne gelmesi bekleniyor.

İspanya’nın uçaklarından önce Baltık ülkelerinin hava sahasında Almanya Hava Kuvvetleri'nin dört Eurofighter Typhoon jet uçağı görev yapıyordu.

Görevi devretme töreni 2 Ocak Cuma günü ilgili hava üssünde yapılacak.

Daha önce Baltık ülkelerinin hava sahasını korumak için NATO misyonu kapsamında Litvanya’ya İtalyan ve Polonyalı avcı uçakları geldi.

Batlık ülkeleri ayrıca, Rus savaş uçaklarından gelen taciz sayısının artmasında dolayı NATO Hava Polisi ile işbirliğinin ve finansmanın arttırıldığını açıkladı.

Kaynak: www.kokpit.aero
http://kokpit.aero/avcilar-koruyacak

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İtalyan Typhoonları Litvanya'da
« Yanıtla #68 : 31 Aralık 2014, 02:34:55 »
İtalyan Typhoonları Litvanya'da

İtalyan Hava Kuvvetleri, Baltık Hava Sahasını korumak amacıyla ilk defa Litvanya'ya gitti. Aralık 28 tarihinde İtalyan Hava Kuvvetleri'ne ait dört Eurofighter Typhoon savaş uçakları Litvanya Hava Kuvvetleri'ine ait Šiauliai Hava Üssü'ne indi. Bu uçaklar 1 Ocak 2015 tarihinden itivaren NATO'nun Baltık ülkelerindeki hava polisliği görevine katılacaklar.

İtalyan Hava Kuvvetleri Grosseto Hava Üssü'nden bir KC-767 nakliye uçağı da Typhoonlarla birlikte Šiauliai Hava Üssü'ne indi. Bu uçak görev için ekipman ve asker taşıdı.

Šiauliai Hava Üssü'nde dört aydır Portekiz Hava Kuvvetleri'ne ait 4 F-16 Savaşan şahin ve Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait dört F/A-18 Hornet uçağı NATO hava polisliği  görevini yürütüyorlardı. İtalyan Eurofighter Typhoonları bu uçakların görevini devralacaklar. Ayrıca Polonya Hava Kuvvetleri'ne ait dört Mig-29 uçağı da kendilerine destek olacak. Görev değişim töreni bugün gerçekleştirilecek.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2015, 02:53:38 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İngiliz Eurofighter Uçakları Red Flag Eğitiminde
« Yanıtla #69 : 27 Ocak 2015, 03:24:38 »
İngiliz Eurofighter Uçakları Red Flag Eğitiminde

Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Coningsby Üssü'ne bağlı Typhoon uçakları  Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ünlü Red Flag eğitimine katılıyor.

Lincolnshire'daki RAF Coningsby Üssü'nden havalanan Eurofihgter Typhoon savaş uçakları Atlantik Okyanusunu aşarak ABD'ye gitti. RAF Coningsby 6. fioladan ve RAF Lossiemouth 1. filodan sekiz Typhoon uçağına iki adet RAF Voyager havadan yakıt ikmali uçağı, uçuş mühendisleri ve lojistik destek personeli de eşlik etti.

Coningsby ekipleri şu anda Nevada'daki Nellis Hava Kuvvetleri Üssü'nde Red Flag tatbikatına katılan müttefik hava kuvvetleri personeli arasında yer alıyor. RAF Typhoonları dünyanın en büyük, en gerçekçi ve zorlu hava muharebe savaş oyunları tatbikatına katılacaklar. Bu eğitimde ilk defa envanterlerindeki Paveway IV hassas güdümlü bombaları kullanacaklar. Simüle edilen düşman hava sahasından yerden havaya füze sistemleri ve gelişmiş elektronik harp sistemlerine rağmen hedeflerini Paveway IV bombaları ile vurmaya çalışacaklar.

DefenceTurk.com