Gönderen Konu: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON  (Okunma sayısı 118507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
« Yanıtla #680 : 10 Aralık 2023, 03:38:43 »
Tüm cevaplar son satırdaki fiyaskoyla ilgili.
Asıl önemli olan ilk ve orta satırlardaki sorular!!

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #681 : 10 Aralık 2023, 06:40:42 »
kendi kendinle mi konuşuyorsun yoksa fikrin mi değişti, sen değil miydin bu iş 2028 yılına yetişmez diyen? Buyur kendi yazdıkların:

Ya kimse gönül koymasın ama forumdaki bu motor muhabbeti artık baydı beni.  :'( her başlık altında motor da motor. Tabii ki motor bu işin kalbi ve çok önemli ama "seri üretimde motoru verecekler mi", "ama motoru Amerikan", "çok geç kalındı çookk" vb. serzenişlerin iyi niyetli olmadığını, projeleri küçümsemeyi ve yermeyi hedeflediğini düşünüyorum. 

Kimse kusura bakmasın ama, elin Amerikalısı savaştığı Almanyanın mühendislerini "nazi subayıydı, şuydu buydu" demeden ikinci dünya savaşından sonra havacılık sanayii için ülkesine götürürken, sen 1930larda 40'larda kendi uçak fabrikalarını kapatıp tarlaya çevirirsen, mühimmat fabrikasını "soba" fabrikasına çevirirsen, 2000'li yıllarda da böyle dımdızlak ortada kalakalırsın.

Hadi geçmişi konuşmayalım, ama el insaf... Kusura bakmayın ama eskiden bir uçak projemiz mi vardı da olmayan uçağa motor üretecektik? Veya bir tank projemiz mi vardı da olmayan tank'a motor üretecektik? 

Elbette bu işler sırasıyla olacak. Motor da yapılacak. Bu kadar kısa sürede bu seviyeye gelen bir savunma sanayii eminim motoru da yapacak.

Hem bir düşünün: Hürjet ile aynı anda bir motor projesi başlatsak, Hürjet'in prototipinin hiç denenmemiş yeni yaptığımız bir motorla uçmasını mı tercih edersiniz, yoksa denenmiş güvenli bir motorla birkaç yıl uçup sistemleri tam oturduktan sonra yeni motorla uçmasını mı tercih edersiniz? Çoğumuz mühendisiz. cevabı siz verin.

Bu nedenle motor konusunda lütfen biraz sabır.

Motor konusunu dile getirmenin projeleri küçümsemekle uzaktan yakından ilgisi yok.Ha bunu bu amaçla kullanan manda kafalı dışardan fonlanan algıcılar kötü niyetli kişiler olabilir ama bu durumu haklı bir endişe olarak dile getirenler de var.Ülkesini seven insanlar olarak bu projelerin bitmesini dört gözle bekliyoruz ancak bazı gerçeklerin de farkındayız öyle toz pembe hayallerle yaşamıyoruz.MMU'nun ilk 2 filosunun F110 motorları ile uçacağı yazılıp dile getirilmekte.Hürjet F404 motoruyla uçacak ve bu motor yerine yerli bir çözüm düşünülüyor mu henüz belli değil.Yani bu milli ve çok önemli projelerde abd'ye bağımlılık söz konusu.E haklı olarak soruyoruz o halde sana F-16 vermekte bu kadar mırın kırın eden bir ülkenin MMU ve Hürjetin seri üretim aşamasına geldiğinde sana bu motorları vereceği garanti mi diye.Vermediği taktirde bu uçakların envantere giriş tarihinin ne kadar sarkacağını biliyor muyuz acaba? Elbette o motorların yerlisi yapılacak yapılmak da zorunda zaten.Yerli ve milli dediğimiz hayati projelerde dışa bağımlılık istemiyoruz doğal olarak.Ama işin bir de zaman kısmı var.Ne kadar sürede bu motorlar hazır olacak? Hala hayal satan yetkililer var kamuoyuna bu ülkede uçak boşluğunu uçak almayıp yerli projelerle dolduracağız diyen.Yahu MMU'yu belki abd motorlarıyla 2028-2029 gibi envantere alırsın ama verilmezse bu süre 10 yılın üzerine çıkar çünkü senin 35000 lbf lik bir motoru 5 yılda yapman çok zor.O zaman ayaklar yere basmalı biraz ve hava kuvvetlerinde herhangi bir zaafiyete izin verilmemeli hele de çevremizdeki hasımlar deli gibi silahlanıyorken.

+1 (1 saat sonra)
Aynen katılıyorum.
Bu işi bilen ve yapan adam kalktı 14 yılda türbofan motoru MMU için hazır ederim dedi.
Yönetimin borazancısı birisi de pis pis sırıtıp, millete, 2028’de kendi motorumuzla 2 MMU uçağımız uçacak diyor.
Daha ortada tf6000 bile yok.
TS1400 motoru, Haziran 2018’de ilk defa ateşlenmişti. Daha bu sene ilk defa entegrasyonu yapılıp deneme uçuşlarına başlanacak. Seri üretime girmesi 2025-26 dan sonra en mantıklı yaklaşımla.
TF10000’nin seri üretime girişi, 2030’dan önce zor.
TF6000/10000 bitecek ve ateşlemesi yapılacak ki TF35000’e başlayacaklar.
TF6000/10000 den alınacak verileri, hazır TF35000 bilgisayar programına uygulayacaklarki, hangi evsafta ve hangi malzemeyle prototip üretilecek ortaya çıksın. 2024-25’den önce TF35000’e başlayamazlar.
Daha işimiz çok uzun.
Sonunda yapacağız. Orası kesin. Ama önemli olan ; dereye suyu kurbağanın gözü patlamadan getirebilmede.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2023, 07:09:02 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #682 : 10 Aralık 2023, 10:23:04 »
Ben artık TF-6000 sonuçları elimize düşene kadar bu turbofan motor konusunda öznel yargılarımı yazmayacağım...

TS-1400 uçuyor artık kafamda "TS-3000 yapabilir miyiz ?" sorusu kalmadı.Yaparız kesin...
TF-6000 uçarsa da artık kafamda " TF-35000 yapabilir miyiz?" sorusu kalmayacaktır...

« Son Düzenleme: 10 Aralık 2023, 10:29:17 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #683 : 10 Aralık 2023, 12:26:08 »
ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa karıştırıyormuyum bilemedim. ismail demir kaanın değişik bir motorla üretilecek bir adet prototipinin yapılacağını söylemişti. hangi motor ve ne zaman olacağını söylememişti. bilen varsa yazabilirmi ?yoksa benmi karıştırdım.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #684 : 10 Aralık 2023, 14:00:05 »
Alıntı
kendi kendinle mi konuşuyorsun yoksa fikrin mi değişti, sen değil miydin bu iş 2028 yılına yetişmez diyen? Buyur kendi yazdıkların:
Sn Ibrahim,
Kabalaşmaya gerek yok.
1. Ben nadiren kendi fikrimi beyan ederim burada. Genelde yazdıklarım yetkili ağızların konuştuklarına dayanan şeylerdir.
2. Dolayısıyla fikir değiştirme diye bir şey yok. Söylenenleri sorguluyorum.
3. Sn SelçukKoçak’ın yukarıdaki yazısı irdelenmeli. Çünkü bu beyanatlara uyan tek mantıklı izahat olabilir.

Sonuç olarak bu motor işinde :
1. Ya politik olarak siyasi amaçlarla ulu orta yapılmış beyanatlar dolayısıyla bizler yanıltılıyoruz.
2. Ya da bizim bilmediğimiz arka kapılar ardında yürüyen/yürüyecek bir proje daha var.
3. Çünkü; görünen köye kılavuz istenmez misali, TS1400 ve TF6000 projelerinden şu ana kadar gördüklerimiz, 2028de özgün TF35K motorlu KAAN’ın uçamayacağı şeklinde.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #685 : 10 Aralık 2023, 15:29:08 »
ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa karıştırıyormuyum bilemedim. ismail demir kaanın değişik bir motorla üretilecek bir adet prototipinin yapılacağını söylemişti. hangi motor ve ne zaman olacağını söylememişti. bilen varsa yazabilirmi ?yoksa benmi karıştırdım.

Ben de öyle hatırlıyorum. Motorun ne olduğundan bahsetmediği için, buradaki kimse bilemez bunu. Belki @VLS hariç.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2023, 15:30:30 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #686 : 10 Aralık 2023, 18:09:17 »
Alıntı
Sn Ibrahim,
Kabalaşmaya gerek yok.
1. Ben nadiren kendi fikrimi beyan ederim burada. Genelde yazdıklarım yetkili ağızların konuştuklarına dayanan şeylerdir.
2. Dolayısıyla fikir değiştirme diye bir şey yok. Söylenenleri sorguluyorum.
3. Sn SelçukKoçak’ın yukarıdaki yazısı irdelenmeli. Çünkü bu beyanatlara uyan tek mantıklı izahat olabilir.

Sonuç olarak bu motor işinde :
1. Ya politik olarak siyasi amaçlarla ulu orta yapılmış beyanatlar dolayısıyla bizler yanıltılıyoruz.
2. Ya da bizim bilmediğimiz arka kapılar ardında yürüyen/yürüyecek bir proje daha var.
3. Çünkü; görünen köye kılavuz istenmez misali, TS1400 ve TF6000 projelerinden şu ana kadar gördüklerimiz, 2028de özgün TF35K motorlu KAAN’ın uçamayacağı şeklinde.

Dediklerinize harfiyen katılıyorum. Ek olarak, VLS de aynı iddiaya sahip, ama arka kapılardan destek alınıyor olsa bile 2028 yılında uçuş yapması çok bir şey değiştirmiyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #687 : 10 Aralık 2023, 19:09:31 »
Sayın Yaşar ben 2. maddede yazdığınızın doğru olabileceğini düşünüyorum...
Ben zaten aralıklı olarak bunu yazıyorum kinayeyle karışık ... Bir yerlede başka bir koldan motor mu üretiliyor diye ...

Açıklamaları dikkatle izlerseniz bir yandan TF-6000 gibi KAAN için çok yetersiz bir motor için büyük uğraş verildiği , yağ pompası , dişli vs ambargo yediğimiz için zorlukla yerlileştirme yapılmaya çalışıldığı açıklanıyor ; bir yandan da TF-35000 motorunun kesinlikle 2028'de KAAN ile uçuş yapacağı açıklanıyor her platformda (Bakın prototipin üretiminden bahsetmiyorum , KAAN'a takılacak diyor)

Yani bilim-teknolojinin birikimsel olarak ilerleyeceğini düşünürsek , daha prototipi bile yapılmamış TF-6000'den TF-35000'e bu kadar kısa sürede bu aşamayı hiçbir ülke başaramaz....

Bir arkadaş sormuştu "Trmotor ; yerli KAAN motorunun tasarımının bittiğini , kritik parça tasarım aşamasının bittiğini , parça üretimlerini başladığı " açıklamalarına kaynak verebilir misiniz diye ... Galiba savuma sanayi forumlarında konuşuluyordu...

Şuraya yazıyorum " Asıl büyük bombayı-sürprizi TRmotor patlatacak 2 seneye kadar"
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2023, 19:15:07 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #688 : 10 Aralık 2023, 19:50:13 »

Yerli motor dediler ya buna.  ???

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #689 : 10 Aralık 2023, 20:01:50 »
Arkadaşlar sn vls iki adet motor geliştirmesinden bahsetmedi mı?

İvicenkho progress ile trmotor ki iki yıldır tasarım yapıyorlar.

Diğeri ise kale kalıp Rr

Hangisi seçilirse onun motoru seçilecek demedi mi

Hatta İngilizler kazık atarsa diye trmotor'un prototipi ne yapıp ne edilip bitirilecek demedi mi?