Gönderen Konu: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON  (Okunma sayısı 118558 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
« Yanıtla #570 : 06 Aralık 2023, 16:56:30 »
Sn metin62,
Pardon ama ;
Trench = Hendek, siper demek
Tranche = dilim, parça, porsiyon demek

Size bir ölçüde katılıyorum. Bizim asıl sıkıntımız, avcı ve önleme uçağı kalitemiz.
Tranch-1 ler çok rahat Tranche-2/3 ayarına gelebiliyor.
Bu uçaklar bizim Rafale ve hatta f35’e karşı bile elimizi güçlendirir.

Tranche-1’leri Tranche-3 yapmak ta mümkün. Ama çok pahalı. Hiçbir konsorsiyum üyesi bunu düşünmüyor bile.

Önemli olan alacağımız Typhoon’lara pahalı ama mükemmel ECRS-Mk2 Aesa radarını taktırabilmemiz.
UK ellerindeki 107 uçağı 870 milyon sterline (1.1 milyar dolara) modernize edecek. Bunun içinde ana kalem ECRS-Mk2 radarı.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2023, 17:09:34 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #571 : 06 Aralık 2023, 17:15:20 »
İngilizler kendileri sipariş verip sonra bu uçakları bize aktarsa olmaz mı?  ;D
Kağıt üzerinde mantıklı. Almana kendime aldım, baktım çok kalabalık oldu hava kuvvetleri, Türklere sattım diyebilir.  ;D ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #572 : 06 Aralık 2023, 17:15:31 »
Sn metin62,
Pardon ama ;
Sn metin62,
Pardon ama ;

Trench :-[

Önemli olan alacağımız Typhoon’lara pahalı ama mükemmel ECRS-Mk2 Aesa radarını taktırabilmemiz?  " Uzman sizsiniz Yasar bey"

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #573 : 06 Aralık 2023, 17:41:10 »
Almanların da konsorsiyumdan EF alıp bunu Arjantin'e satması-devretmesi ile İngilizlerin konsorsiyumdan EF alıp bunu Türkiye'ye satması-devretmesi arasında ne fark var?

Gerçekten şu forumda Almanlar OK vermeden İngiltere'nin veya Ispanya-İtalya'nın kendi uçaklarından Almanları bypass ederek uçak vereceğine inanan var mı çok merak ediyorum...

Benim hiç bir hukuk bilgim yok ama ben bile bu Eurofighter konsorsiyumuna girerken " tüm konsorsiyum üyelerinin onayı alınmadan bu uçakların başka bir ülkeye HÜLLE yoluyla dahil üretimi,teslimatı,geçici dahi olsa kullanım izni vermesi mümkün değildir" maddesi koyardım....
Bakın bu kıt beynimle ben bile düşünüyorum bunu düşünüyorum...

Demem o ki Almanya onayı olmadan bu iş olmazzz

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #574 : 06 Aralık 2023, 17:49:08 »
S400 olayına dönebilir. Hiçbir ülke vermedi bizde Rusya veya Çin'den alıyoruz.

Oyalanma, Yunanistan'ın alımını geciktirme ve zaman kazanma taktiğide olabilir. Zaten, Kaan ve Hürjet'i bekleyeceğiz, belki kopartabilirsekte bu uçaklar iyidir gibisinden. İsveç'in Nato'ya katılması, F16 siparişi, Suriye v.b. hep pazarlıklar içinde dönüyordur.

Bizde siyaset normal ülkelerdeki gibi olmadığı için, boşuna kürek çekiyoruz gibi yorumlarımızla.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #575 : 06 Aralık 2023, 18:18:52 »
Almanların da konsorsiyumdan EF alıp bunu Arjantin'e satması-devretmesi ile İngilizlerin konsorsiyumdan EF alıp bunu Türkiye'ye satması-devretmesi arasında ne fark var?

Gerçekten şu forumda Almanlar OK vermeden İngiltere'nin veya Ispanya-İtalya'nın kendi uçaklarından Almanları bypass ederek uçak vereceğine inanan var mı çok merak ediyorum...

Benim hiç bir hukuk bilgim yok ama ben bile bu Eurofighter konsorsiyumuna girerken " tüm konsorsiyum üyelerinin onayı alınmadan bu uçakların başka bir ülkeye HÜLLE yoluyla dahil üretimi,teslimatı,geçici dahi olsa kullanım izni vermesi mümkün değildir" maddesi koyardım....

Aralarındaki anlaşmaya göre bir üyenin diğerinin yaptığı satışı engellememesi gerekiyor. Ama hükümet Eurojet firmasına Alman parçalarını ihraç edemezsin diyorsa, diğer üyelerin söz hakkı kalmıyor. Ya o parçaları kendileri üretecek (ki çok pahalı ve uzun bir işlem) , ya da sineye çekecekler.
İngiltere, elindeki eski uçakları bize sattı diyelim. Bu uçakların belli bir kısmını yedek parça olarak kullanmamız gerekecektir. Almanlar uçağın üçte birini üretiyor.
Onun için Tranche-1 alıyor dahi olsak, parça tedarik garantisi önemli. Tranche-2/3’e yükseltelim dediğimizde Alman parçaları gerekiyorsa ne olacak?
Her türlü Alman’ın OK vermesi lazım.

Bizim yapacağımız en güzel hareket, tüm Airbus alımını Boeing’e kaydırmaktır. Ayrıca sipariş adedini de 80’e çekersek ortalığı iyice karıştırırız.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2023, 18:22:09 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #576 : 06 Aralık 2023, 18:40:49 »

Aralarındaki anlaşmaya göre bir üyenin diğerinin yaptığı satışı engellememesi gerekiyor. Ama hükümet Eurojet firmasına Alman parçalarını ihraç edemezsin diyorsa, diğer üyelerin söz hakkı kalmıyor. Ya o parçaları kendileri üretecek (ki çok pahalı ve uzun bir işlem) , ya da sineye çekecekler.
İngiltere, elindeki eski uçakları bize sattı diyelim. Bu uçakların belli bir kısmını yedek parça olarak kullanmamız gerekecektir. Almanlar uçağın üçte birini üretiyor.
Onun için Tranche-1 alıyor dahi olsak, parça tedarik garantisi önemli. Tranche-2/3’e yükseltelim dediğimizde Alman parçaları gerekiyorsa ne olacak?
Her türlü Alman’ın OK vermesi lazım.

Bizim yapacağımız en güzel hareket, tüm Airbus alımını Boeing’e kaydırmaktır. Ayrıca sipariş adedini de 80’e çekersek ortalığı iyice karıştırırız.

+++1 Aynen Sayın Yaşar bunlar cepleri yanmadan yumuşamazlar...

Yani ben onu oraya , şunu buraya koyuyorum işin içinde Almanlar varsa bir türlü çıkamıyorum... F-16 diye ısrarımın nedeni bu zaten... ABD ile aynı itişmeyi Avrupalılarla da yaşayacağız , Demokles'in kılıcı gibi onlar da ABD gibi bizi inletecekler en ufak bir hak arayışımızda...
F-16 hiç değilse hem ucuz hem de tanıdık bir uçak... Avrupa'nın da ağız kokusunu çekeceğiz ABD'nin de ; hiç değilse bildiğimiz F-16 üzerinden yürüyelim...

Şu Boeing ve İsveç üzerinden biraz blöf yapalım , parayı koklatalım lobilere... Ayrıca F-110 ve F-404 için yine ABD ayağına gideceğiz bunu da unutmayın...

Avrupa'ya yanaştık ABD'ye rest çektik peki sonrasında  F-110 ve F-404  için yine ABD'ye gitmeyecek miyiz?

Tabi bana kalsa tüm gücümü yerli motora veririm orası ayrı ama bu kadar taviz verdikten sonra  ara çözüm de bir ihtiyaç mı onu da tartışmak lazım....
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2023, 18:41:36 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #577 : 06 Aralık 2023, 19:21:39 »
Dusuncelerimi   yorumlarinizin arasina yaziyorum.

Gerçekten şu forumda Almanlar OK vermeden İngiltere'nin veya Ispanya-İtalya'nın kendi uçaklarından Almanları bypass ederek uçak vereceğine inanan var mı çok merak ediyorum.

Oncelikle kimse kimseye birsey vermiyor.  Satiyor , Satmaya cabaliyir ;) RAF envanterinde bulunan ve kullanim disina cikarmayi plandigi EF2000 lerin  satisi konusunda Almanyanin pek bir sey soyleyebilecegine emin degilim. Neticede Ingiltere konsorsiyumun ortak uyesi. Ayni zamanda bu ucaklar RAF bunyesine  FMS benzeri bir tedarik yontemi ile alinmadi bunun icin Ingilterenin bu satisi yapabilme olasiligi olabilir.[/i]

Alman hükümeti Eurojet firmasına Alman parçalarını ihraç edemezsin diyorsa, diğer üyelerin söz hakkı kalmıyor. Ya o parçaları  sair uyeler  üretecek (ki çok pahalı ve uzun bir işlem) , ya da sineye çekecekler. 

Alman menseli parcalarin ihrac yasagi engeline takilmasi bir olasilik .Eurojet konsorsiyum arasindaki anlasmaya bakilmak yaninda Almanya hukumetinin konuyu ne kadar  yokusa surmek isteyecegi ile direk iliskili

[i]THY ucak siparisi her zaman icin Airbus +Boeing arasinda bolunerek yapilmistir yani iki tedarikci uzerinden filo gelistirilmekte ki dogrusu da budur.  THK lerinde tek tedarikci ulke uzerinden gittigimiz icin sikinti yasamimiyoruz

Yani ben onu oraya , şunu buraya koyuyorum işin içinde Almanlar varsa bir türlü çıkamıyorum... F-16 diye ısrarımın nedeni bu zaten... ABD ile aynı itişmeyi Avrupalılarla da yaşayacağız , Demokles'in kılıcı gibi onlar da ABD gibi bizi inletecekler en ufak bir hak arayışımızda...
F-16 hiç değilse hem ucuz hem de tanıdık bir uçak... Avrupa'nın da ağız kokusunu çekeceğiz ABD'nin de ; hiç değilse bildiğimiz F-16 üzerinden yürüyelim...

Halen iki kanal uzerinden yani birden fazla tedarikci yontemi ile yola devam etmemizin dogru olacagini dusunuyorum. Biri patlarsa digeri . Sonuna kadar pazarlik . Isvec karti + Yunanistan ile  diplomatik valsin niye yapildigini saniyorsunuz?  her iki hamle de  bir biri ile ilintili .   Isvecin uyeligi ABD nin istegi ,yunanistan ile dans ABD nin en buyuk lobisini barindiran israilin yerine kongreyi ilistirmak icin.  Yunanistan ile dans + Natonun genislemesi  Almanyadaki iktidari da bir nebze rahatlatir

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #578 : 06 Aralık 2023, 20:06:55 »
Konuyu saptırmak istemem ama Almanya'ya ekstra type214 siparişi versek gerçekten onuda red mı edecekler.

Çünkü deniz araçlarına pek ambargo uygulamıyorlardı.

Yani şunun için söylüyorum bizden bu kadar mı nefret ediyorlar ve karşılar....

Para kazanmak,ki daha önemlisi savunma ortaklığı kurmak var iken bizi neden dışlıyorlar anlaşılır gibi değil...

Bazen ABD ve AB sanki bizi Doğu bloğu ülkelere itekliyormuş gibi hareketler içerisinde bulunması doğru değil.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #579 : 06 Aralık 2023, 20:57:24 »
Konuyu saptırmak istemem ama Almanya'ya ekstra type214 siparişi versek gerçekten onuda red mı edecekler.

Çünkü deniz araçlarına pek ambargo uygulamıyorlardı.

Yani şunun için söylüyorum bizden bu kadar mı nefret ediyorlar ve karşılar....

Para kazanmak,ki daha önemlisi savunma ortaklığı kurmak var iken bizi neden dışlıyorlar anlaşılır gibi değil...

Bazen ABD ve AB sanki bizi Doğu bloğu ülkelere itekliyormuş gibi hareketler içerisinde bulunması doğru değil.

konu basligi disina cikmamak icin kisa yazacagim.

Almanyanin genelde Deniz araclari siparislerimiz icin daha esnek davrandigi dogru. Ama tamami ile her siparise olur vermiyor. Alman politikacilarina gore kendilerinden aldigimiz Deniz araclari ile herhangi bir sicak operasyona dahil olmadiklari icin simdiye kadar satildi. Ancak Dogu Akdeniz+Libya MEB sonrasinda  buyuk ihtimal ile olasi yeni deniz araclari anlasmalarinda  ayak sureceklerdir .