Gönderen Konu: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON  (Okunma sayısı 118565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
« Yanıtla #330 : 17 Kasım 2023, 07:18:11 »
Merhaba,

Eurofighter,C-130J ve Type-23 taleplerinde karşılıklı sözlü anlaşma sağlandı.

Heyetler arasında teknik istişareler için yol haritası belirledi.

Motor modernizasyonu konusunda ilerleyen zamanlarda İngiltereden gelicek teknik heyet'in incelemelerde bulunması planlanıyor.

Anlaşmanın ilerleyen günlerde bir aksilik olmaması durumunda resmiyet kazanması ve imzaların Ankara'da atılması beklenmekte.

Saygılarımla

Merhaba,

Hatırlanacağı üzere 21 Ocak 2023 tarihinde bazı basın ve yayın kuruluşlarında ufak bilgiler ile lanse ettiği Türkiye'nin Eurofighter ve diğer savunma sanayi konularında mevcut olduğu İngiltere ile yukarıda bahsedilen konular hakkında sözlü anlaşma sağlandığı ve gizlilik noktası içeren teknik görüşmeler yapıldığı ile ilgili bilgi aktarımım söz konusu olmuştu.

Bugün sayın Bakanımız Yaşar Bey'de bu görüşmelerin olduğunu belirtmesi ile birlikte , teknik görüşmeler sonucunda aşağıdaki noktalarda güncel durumu sizinle paylaşmak isterim.

• İngiltere ile motor konusunda (RR) anlaşma sağlanamadığı belirtilsede arka tarafta görüşmeler devam etmekte.
  • Type-23 planlaması şu aşamada arka plandan kaldırıldı. TCG İstanbul (I-Sınıfı Milgem) projesinin olumlu ilerlemesi ve maliyet etkinliğinden ötürü soğuk bölgeye çekildi.
  • Eurofighter Typhoon için ise konunun bir kaç ay içerisinde İngiltere ve İtalya vasıtası ile çözülmesi bekleniyor.Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın Almanya gezi planlaması olabilir.Akabinde konu tek kişinin insiyatifinde olmadığı gibi çözümü noktasında heyecan oluşmasını istemem lakin sorunun çözümü ve karşılıklı anlaşma beklenmekte.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2023, 07:21:13 Gönderen: VLS »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #331 : 17 Kasım 2023, 08:45:35 »
1 Yıllık görüşme olmaz Sayın VLS. Niyetleri olsaydı zaten anlaşırlardı. EF-2000 işinden de bir şey çıkacağını sanmıyorum.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #332 : 17 Kasım 2023, 09:18:09 »
Biz bu Eurofighter Typhoon işine eğer girersek yaklaşık olarak 10 milyar dolar öyle yada böyle vereceğiz. Çok bilmediğimiz bir platform olduğu için ve konsorsiyum bize bu uçaktan Türk mühimmatı felan da attırmayacak. Bizim mühimmatlarımızla ancak mümkün diyecek ve bunu da sonuna kadar kullanacak. Biz bu paraları madem yatıracağız çok hızlı bir şekilde MMU’ya ve savunma sanayi şirketlerimize yatırarak verimi ve hızı artırabiliriz.( Mahmut Akşit tek bir prototip motor 5 milyon dolar felan demişti geçen günlerde, artık bu parayı felan düşünmeden 9 10 prototip motor takır takır yapılıp farklı testlere farklı motorlar ile hızlanabilir)100’lerce mühendisin öyle yada böyle yurtdışına gidiyor. Onları tutamıyorsan onların ayağına gideceksin, bu anlamda Hollanda’da Amerika’da Almanya’da TUSAŞ’ ASELSAN ve TEİ’nin hızlı bir yatırım artırımına gitmesi lazım. Ve bu dönem parayı basıp Ford Otosan Tofaş Turkcell felan mühendis kaptırmadan mühendisleri teker teker çekmesi lazım bu işler parayla olmuyor biliyorum. Zaman lazım. Ama daha fazla mühendis ile mühendis/saati artırabiliriz. Savunma sanayi şirketleri böyle bir destek ile piyasada çalışan ne kadar Arçelik’te Siemens Türkiye’de vs çalışan iyi mühendisleri tek tek çekmesi gerekiyor parayla. Yani bizim projelerde hızlandırmamız için 4 5 milyar dolarlık nakit para bu kadar kısıtlı bütçe ile harikalar yapan mühendislerimize bu parasal rahatlamayla ve mühendis/ saat artırımı ile takvimi öne çekebileceğini düşünüyorum bazı konularda. Motorda hala çok zor ama ASELSAN’ın elektronik sistemlerde bunu yapabileceğini düşünüyorum. Gerekirse Merzifonlunun dediği gibi riski ve maliyeti göze alıp F110’u yeni nesil teknolojilerle kopyalayıp TF32000 yapacağız. Çift motor çalışacağız gerekirse.Kale-TEİ-TRMotor. 4.5 nesil MMU’yu 2028’e 2030 arası 24 36 arası alacak kadar zamanı da 5-6 yıllık süreçte artık Türk siyaseti ve ordusu birşekilde idare etmesi lazım. Biz bu Eurofighterları almaya kalksak zaten 2026 rahat olacak.  Haa MMU’yu 2028-2029’da başaramama riski var. Ve eğer böyle bir şey olursa işte o zaman nasıl bir savunma ve ayakta kalma doktrini yapacağımız da şimdiden oluşturulmalı , planlanmalı , harekete geçilmeli. Hava savunma sistemleri olur, donanma gemilerine daha çok iş düşer, balistik füzelerde ve seyir füzelerinde gelinen nokta artırılır hatta çok zor da kalınırsa ambargo ve tüm dünyaya karşı zorda kalınacak da olsa nükleer teknoloji bile zorlanabilir. Zor durumdayız yapacak bir şey yok.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2023, 09:23:32 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #333 : 17 Kasım 2023, 10:04:33 »
Ben de harika bir uçak olmasına, ćok beğenmeme rağmen Eurofighter uçağını istemiyorum...

Ya alınabiliyorsa F-16 alınsın ya da bütçe tamamen MMU projesi için ayrılsın...

Eğer İngiltere bize bu kadar olumluysa RR'ye söylesin MMU motoru için teknik destek versin...

Eurofighter altyapısı , eğitimi,lojistiği,uçağın üretilmesi süresi,maliyeti astarı yüzünden pahalıya gelir ayrıca sonrasında tipkı ABD'nin yaptığı gibi Almanya'nın uçağın parçalarına ambargo koyma ihtimali yüksek...

Madem bir yola girdik sonuna kadar devam edelim kendi başımıza...
Çünkü ben Avrupa'ya ABD'den bile az güveniyorum...
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2023, 10:08:05 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #334 : 17 Kasım 2023, 10:11:29 »
Çünkü ben Avrupa'ya ABD'den bile az güveniyorum...
+1. Amerikanlar enteresan bir millet bazı doğru yollarda bir şekilde müttefik olunup çıkara göre iş yapılabilir. Ama Almanlar ile çıkar çatışmasında İngilizler ile çok mümkün değil sanki. Birde Alman devletinin öyle Ya da böyle ipleri hala şöyle yada böyle Amerika’ların elinde. Ve bir ülke ile çatışmamak ve ittifak yapmak ile bir konsorsiyumu ikna etmek aynı değil. Doğu Akdeniz’de tüm Avrupa’nın enerji çözümü ve geleceği var.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #335 : 17 Kasım 2023, 10:54:49 »
Göç anlaşması yenilemesi var değil mi???

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #336 : 17 Kasım 2023, 10:55:26 »
Savaş uçağı alımında 2 taş koyan ülke var;

F-16 alımımıza ABD karşı.
EF    alımımıza Almanya  ve onun arkasındaki maşası ABD karşı.

Yani F-16 alımımıza 1 ; Eurofighter alımımıza 2 ülke karşı. Mantık ilkeleri-matematik bile F-16'nın şansının daha fazla olduğunu söylüyor...

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #337 : 17 Kasım 2023, 14:31:20 »
eski teklifimi yineleyeyim.
Azerbaycan ile gizli bir anlaşma imzalayıp,  finansmanı  T.C  tarafından sağlanacak iki filo J10 c veya JF17  uçağını  alıp Nahcivan  bölgesinde bir üste  tutmak.
J10 c   olursa 100 adet PL 15 füzesi
JF17  olursa Özgür modernizasyonuna yakın bir  yerlileştirme  projesi
arada ortak tatbikatlar ve plot değişim programlarıyla  da uçakların  oryantasyonu tamamlanır.

2029 geldiğinde eğer  yerli projelerde  tıkanma olursa,  veya  batı  ile tansiyon hala bu denli yüksek olursa,  veya  birileri  haddini aşarsa, ,  Nahcivan bölgesinden bir anda  Türkiye'ye alınır uçaklar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #338 : 17 Kasım 2023, 14:32:02 »
Muhtemelen hem F-16 hem de Eurofighter alacağız. Ya da hiçbirini alamayacağız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #339 : 17 Kasım 2023, 15:25:02 »
Bu uçağa kendi hava-yer ve hava-hava mühimmatlarımızı entegre edebilir miyiz?