Gönderen Konu: Türk Hava Kuvvetleri Envanteri  (Okunma sayısı 107108 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Türk Hava Kuvvetleri Envanteri
« Yanıtla #10 : 22 Eylül 2010, 13:06:21 »
Tam olarak uçuş süreleri aklımda değil ama, bildiğim kadarıyla pilotlarımızın uçuş süreleri ortalamanın üzerinde, Yunanistan'ın ise çok üzerinde olması lazım.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #11 : 24 Eylül 2010, 21:06:26 »
Tam olarak uçuş süreleri aklımda değil ama, bildiğim kadarıyla pilotlarımızın uçuş süreleri ortalamanın üzerinde, Yunanistan'ın ise çok üzerinde olması lazım.
Bu yazıyı bir sosyal paylaşım sitesinde buldum konuyla ilgili sayılır.
Emekli Pilot Albay Zübeyir Batur'la Yapılan görüşmede F-16 ların Nasıl secildiği hakkında olan kısmı burda paylasmak istiyorum...

Zübeyir Batur: 1938 Doğumlu.O zamanın koşullarında her sınıfı ayrı bir şehirde okuyarak orta ve lise öğrenimini tamamladı.1957'de Hava Harp okuluna girdi.1959'da mezun oldu ve uçuşa başladı.Çeşitli Birliklerde yurt içinde ve yurt dışında Türk Hava Kuvvetleri'nin saflarında yer aldı.Muharip Uçak Projesi Değerlendirme Heyeti içerisinde görev aldı.F16'nın seçilmesinden sonra Hafif Nakliye Uçağı projesindede görev aldı.Toplam 28 tip tayyare ile uçtu. Yaklaşık 4000 saat uçuşu bulunmaktadır.1985 Yılında kendi isteği ile emekli oldu.

Harekat subaylığı,Meydan Harekat Amirliği,Kontrol Heyet Başkanlığı,Tecrübe Baş pilotluğu gibi bir çok görevde bulundu..Şu anda Lockheed Martin Şirketi'nin Türkiye Sorumlusu olarak görev yapmaktadır.F-4 ler için Amerikada Bulundu Pakistanda 1 yıl İtalya'da 2 yıl kaldı.NATO AWACS projesinde komite üyesi oldu,Pakistanda F-86'larla ve Pakistanlı pilotlarla uçtu...İnglterede Tornado ile uçtu Pakistanda Atış birinciliği bulunmaktadır...

F-16'ların seçilmesi kendi anlatımı ile......

Ben F-16 projesinin başından beri hep içinde oldum,ön saflarda görev yaptım. 1982 senesinde bir değerlendirme komitesi kuruldu..Şubat 1983'te Heyet halinde Amerikaya gittik.Ekibimizde Bakımcılar ve lojistikçiler de bulunuyordu. General Dynamics'i ziyaret ettik.Ben ve rahmetli Yüzbaşı Öncel F-16'yla uçtuk.Tek farkı takatı ve Fiyatı düşüktü.Belki bazı ülkeler F-16'nın Phantom motorlu olanıyla ilgilenirler diye üretmişlerdi.Fakat pek ilgilenen olmadı.Daha Sonra California Edwards Hava üssüne gittik.Burada F-20 Tigershark ile uçtuk.Oradan Missouri St.Louis'de McDonnell Dougles'ı ziyaret ettik.F-18 ile uçtuk.Sonra Türkiye'ye döndük ve değerlendirmelerimizi yaptık. Seçim aşamasında birçok etken rol oynadı.Performans,fiyat,offset,Türkiye'de ortak üretim koşulları gibi kriterler hep gözönünde tutuldu..
En büyük etkenlerden biri Offset'ti. Yani bu uçak üretilecek ve bir ücret karşılıgı satın alınacak. Bunun karşılığında karşı taraf Türkiye'den ne satın alacak.Türk sanayi ürünleri ,turizm, gibi yan faktörler ,bu masrafın yükünün ekomomimizin üzerinden bir nebze azaltılması için uzun görüşmeler yapıldı. Sonuçta F-16 bizim Hava Kuvvetleri'mizin gereksinimleri karşılayan en iyi uçak olarak seçildi.İsabet Etmişiz Bugun Tam 17 ülke F-16 ile uçuyor.Bakıyoruz F-18 ile uçan pek fazla ülke yok.F-20 zaten kısa ömürlü oldu.F-18 kötü olduğu için mi seçilmedi? Hayır. Şahsen ben uçağı çok beğenmiştim. performansı çok iyiydi.Fakat bizim aradığımız kıstaslar belliydi.Biz ozaman belli talepler zinciri oluşturmuştuk.Menzili şu olacak,şu silahları alacak,aviyonikleri şu olacak,vs. derken neticede F-16 seçildi.En son 5 Eylül 1983'de brifingimizi verdik ve hemen kontrat çalışmalarına başladık. 10 Aralık 1983'te kontrat imzalandı. Biz F-16'ları almakla,F18'lere nazaran program fiyatından yüzde 50 kar ettik.F-18 6 milyar,F-16'lar ise 4 milyar 158 milyona çıkmıştı..Programın sonunda bazı tasarruflar da sağlandı....
ABD'ye arka ve orta gövde ile kanat satışı yaptık.(200 milyon dolarlık direk offset) İndirek offset'te ise yatırımlar,teknoloji transferleri gibi faktörlerle 1 milyar 270 milyon dolar kompanse ettik. tüm bunlar olurken uçağın performansı gözardımı edildi? Hayır. işte ortada. F-18 de ortada ,F16 da. F-16'nın hatta bazı üstünlükleri var. Mesela uçuş/bakım masrafı çok düşük. Tek motorlu olmasının bazı avantajları var.Dezavantaj gibi görünüyorsa da, bu bazen avantaj oluyor. İki motor,iki gaynet. Tayyare kaybetme konusuna gelince.İlk zamanlar bir miktar tayyare kaza kırım sonucu düştü.Ama THK F-16 ile adeta bir çağ atladı. Her geçişte böyle bir kriz yaşanıyor.Fakat kazaların bir iki tanesi hariç gerisi tayyare hatası değil,pilotajdı.Havacılıkta kaza kırım nispeti 100 bin saate göre alınır.Bugüne kadar F-16 uçaklarında yapılan uçuş saatini kazaya böldüğünüz zaman ortaya yüzde 3,1 gibi bir rakam çıkıyor. Dünya standartı 5 küsürdür.Biz uçak başına ayda asgari 20 saat uçuş yaptırıyoruz. Ve bütün dünya Ekonomik nedenlerle veya tehtid azalması nedeniyle uçuş saatlerini düşürüp, ekonomilerindeki yükü azaltmaya çalışırken biz böyle bir şeye gidemiyoruz. Biz bilakis eğitimimizi arttırdık. Şu anda güçlü bir Hava kuvvetimiz var. Bir pilotumuz yılda ortalama 240 saat uçuyor.Avrupa'nın bir cok ülkesinde 120 saati zor buluyorlar. Avrupalı pilot,özellikle Hollandalı,kalkıyor,sağa cekiyor Almanya sola çekiyor Belçika,küçücük ülke ,her taraf dost,Düşman yok.Bizimki gibi değilki! Biz kendimizi tam istim üzerinde tam alarm vaziyetinde tutmak mecburiyetindeyiz. Şimdiye kadar Türkiye'ye gözünü dikmiş komşularımız sıcak bir çatışmaya girmekten hep çekinmişlerse bunun kerametinedir? Biraz zayıf düşsek hemen hareket geciceklerdir.İşte halkımıza şunu anlatmakta güçlük cekiliyor...Nasıl olsa birşey yok deniliyor.Olurmu! Aslında var..Fakat güçlü olduğunuz için yok. Yoksa Osmanlı imparatorluğu yaşıyor olurdu..Türk Hava Kuvvetleri Şuanda Avrupa'nın Bir numaralı Hava kuvvetidir. Bunun üstüne Basa Basa Söylüyorum....Uçtukca yaşayan,yaşadıkça uçmak isteyen kişidir ''Pilot''
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #12 : 25 Eylül 2010, 14:36:11 »
Türk Hava Kuvvetleri için bu rakamlara ulaşmak kolay değil.. Batur paşanın bahsettiği 3.1 rakamı USAF'ın rakamları aslında.. Yani tüm F-16 hayatı boyunca USAF'daki F-16 A tipi kaza kırımlarının her 100.000 saat uçuşta yaşanma oranı..

Bize bu konuda yönderlik edebilecek verilerden biri de Öncel filonun bundan bir kaç yıl önce 175.000'inci uçuş saatini doldurmasıydı.. Öncel hayatına F-16 Blok-30'lar ile devam ediyor.. Sanırım hemen hemen en yaşlı ve eski tayyareler onlarda diyebiliriz.. Ekseriyetle bizdeki Blok-30'lar epey ciddi ve yorgunluk verici eitim sortilerinde kullanılıyor.. Zamanında bir kısmı Ege'de it dalaşı yaptı, epey saat log etti.. THvK F-16 gibi kendisine çok uzak bir tayyareye intibakını Blok-30'larla atlattı.. FBW ve manevra yeteneği yüksek tayyareye adaptasyonda yapılan üzcü kazaların ağırlığını bu bloklar çekti.. Öncel 175.000 saati kutladığında toplam 6 Blok-30 kaybı vardı yanlış hatırlamıyorsam.. Buna göre de kabaca 3.45 kırım/100.000 saat gibi bir tahmin, ama çok kaba bir tahmin atılabilir.. Demek istediğim, bu tayyareler en zaaflı ve en çok kırılan tayyareler.. Onlardaki çok kaba 3.45 oranı USAF 3.1 oranından uzak değil.. Daha yeni ve yetkin filolar da işin içerisine katıldığında, sanıyorum ki 2.5 altında bir rakam ortaya çıkacaktır..

USAF'ın 3.1 oranının içinde hiç şüphesiz onlarında FBW tayyareye, gece uçuşa, Lantirn gibi aeltle alçaktan uçuşa adaptasyonu sıkıntıları ve iki kez Irak'da, bir kez Balkanlar'da ve şimdi Afanistan'da yürüttükleri operasyonun da yorgunluğunun etkisi vardır muhakkak.. Aynı şekilde THvK'nin de F-104 ve F-5 gibi F-16'ya göre çok daha taka kalan tayyareden geçiş yapması, Ege'de tayyarelerin adeta canına okuyan it dalaşları ve G. Doğu'daki iç güvenlik operasyonları/sınır ötesi harekatlar ve tabi ki en az USAF kadar yüksek uçuş saatleri bu rakamlarda rol oynuyor..

Keşke tam olarak bilsek uçuş saatlerini ve kesin bir bilgimiz olsa..

Çevrimdışı falcon16

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #13 : 29 Haziran 2011, 02:42:44 »
Genel olarak hava kuvvetleri envanterimiz güçlü durumda. Fakat özellikle modernize edilmeyen F4 uçaklarının çaresine bakılması gerekiyor. Dünyanın en çok F16 kullanan 3.ülkesiyiz yanlış bilmiyorsam Amerika ve İsrail'den sonra. Özellikle f35 projesi hayata geçerse hava kuvvetlerimizde çok ciddi bir atılım olacaktır. Tabi şimdilik projenin askıda olduğunu da biliyoruz. Konuya bu şekilde giriş yapayım dedim bu ilk mesajım selamlar :)

Çevrimdışı DENO

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #14 : 08 Eylül 2011, 15:02:03 »
Genel olarak hava kuvvetleri envanterimiz güçlü durumda. Fakat özellikle modernize edilmeyen F4 uçaklarının çaresine bakılması gerekiyor. Dünyanın en çok F16 kullanan 3.ülkesiyiz yanlış bilmiyorsam Amerika ve İsrail'den sonra. Özellikle f35 projesi hayata geçerse hava kuvvetlerimizde çok ciddi bir atılım olacaktır. Tabi şimdilik projenin askıda olduğunu da biliyoruz. Konuya bu şekilde giriş yapayım dedim bu ilk mesajım selamlar :)

49 adet modernizeli F4E 2020 Terminator ve 16 adet TAI modernizeli F4E Şimşek dışında envanterde olan 25 kadar modernizesiz F4 aten envanter dışı kaldı...

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #15 : 09 Eylül 2011, 01:35:39 »
F-4lerle işimiz çoktan bitti zaten, şu an havacılar F-4 e pilot yetiştirmiyor. 2020 nin mevcut pilotları 2020 ye kadar kalacak :).

Çevrimdışı falcon16

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #16 : 10 Eylül 2011, 12:38:08 »
İsrail, Yunanistan gibi ülkelerle gergin ilişkiler içindeyiz. Araştırınca görüyoruz ki İsrail hava kuvvetlerinin elinde bize oranla fazladan 100 F-16 Falcon VE 50-60 tane de F15 Eagle var. Hava kuvvetlerimizin daha denk bir duruma gelmesi lazım. Deniz ve kara kuvvetleri açısından sorunumuz yok sorun yaşadığımız ülkelerden iyiyiz.

Çevrimdışı Ayyuk

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #17 : 24 Eylül 2011, 16:34:39 »
helikopter niye bu kadar az gösterilmiş?

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #18 : 29 Ekim 2011, 00:55:13 »
Çünkü helikopterle kara kuvvetlerinin envanteri bünyesine katılır.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #19 : 29 Ekim 2011, 09:28:10 »
aım-120a =  176  adet  , aım-120b =  138 adet  ,   işte koskoca f-16  filomuzun  elindeki orta menzilli  hava-hava  mühimmatı bukadarcık   , bunlara ilave olarak  aım-120c-7  lerden  107 adet daha alınacakmış ,  tesliman nezaman  olur  bilinmez. 107 füze  150 milyon dolar civarında bir bedel karşılığı  alınıyormuş  , gerçekten  çok  fazla  para
uçak çooook  ama  mühimmat  az , mühimmat gerçekten   az  ayrıca hava savunmada  havakuvvetlerinin dışında  güveneceğimiz hiçkimse  yok  , karakuvvetlerinin elinde  etkili havasavunma  füzeleri olsa  ve  bizim 4  adet  tf-2000 olsa  fazlasına  gerek  yok  diyecem  ama  şu anda  havasavunma  işi  tamamiyle  havakuvvetlerinin omuzlarına  yüklenmiş  durumda.