Gönderen Konu: MEKO Sınıfı Gemiler  (Okunma sayısı 9165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: MEKO Sınıfı Gemiler
« Yanıtla #20 : 22 Ağustos 2020, 19:34:21 »
Tf2000deyip geçmeyin ben sahip olacağı otomatik çalışan angajman sistemlerini ilerde ballandıra ballandıra anlatıyor olacağız eminimki çok gelişmiş sensör füzyon yeteneği olacaktır. Bizim tf2000denize indiği zaman sejong the great destroyerleri gerek çafrad gerek otomasyonellik anlamında bizim tf2000lere göre eski nesil kalacaklardır tek artıları
Sejong the great 96vls
Tf2000 ise 64 vls

Savaş yükü bakımından tf2000ler geride kalıcaktırlar başka bir de avantajını olacağını sanmam

Tf-2000'in Sjg'den iyi olacağı zaten çok bariz bir durum ancak burada etkinlik belirleyici olan şu ki kullanacakları mühimmat. Tf-2000'e dair hiçbir şey bilmiyoruz. Atmacamı olacak, süpersonik atmacamı ? , hava savunma füzesi siper mi olacak yoksa sm-2/3/6 olabilir mi ? Siper olursa kabiliyeti nasıl olacak ? Lazer silahı, Elektromanyetik top olacak mı ? Bunların muhteviyatı ne olaca ?

Göreceğiz.

Ama şu haliyle bile modern anlamda batı ekolünün en iyi 2. , Dünyanında en iyi 3. gemisi denilebilir.  Ancak tabi zumwalt'ın maliyeti malum 4 katı fiyat/performans olarak Tf-2000 daha öne çıkıyor.

Mesela Tf-2000'in şöyle de bir yönü var, İsterseniz bir sürü ek vls ekleyebilirsiniz. Diğer yandan lazer ciws'e , elektromanyetik topa çok müsait bir yapısı var. Büyük ihtimal bu düşünülerek böyle tasarlandılar.

Mesela şu an abd zumwaltlar yerine destroyer değişim projesi olarak acil bir ihtiyaç olarak gemi arasa tıpkı ffg-x projesinde fremm seçtiği gibi onun karakterine en uygun gemi Tf-2000. Alır aegisi sisteme ekler, radarları kendindekilerle değiştirir. Ön tarafa 32lik daha ekler 64'ler arkada ki vls te 32'den 48'e çıkabilir. Gemide total 112 vls kapasitesi mevcut.

Ha bu gemi nasıl geleceğe uyarlanır söyleyim. Güç olayını ne yaparlar bilmiyorum (Nükleer mi olur , jeneratörlerle mi kurtarırlar bilemem.

Ama önümüzde iki yol var. İster 2 aselsan tufan isteriz bu durumda ciws arkasına bir 16'lı vls çeker öndeki 32'liyi kaldırırı oraya 2 tufan sığdırırız.

Ön arka ciws yerine ve bacaların ön taraflarında sağ sol boş alana birer lazer ciws olmak üzere 4 lazer ciws koyulması düşünülmüştür.

Vls yükü'de  32x siper 64x g-40 olabilir. Ha isterse tek tufan ekleyip , 32x siper 64x g-40 16x gezgin olabilir. Yada hava savunma kabiliyetinden taviz verip 2x Tufan top koyar, 24x siper + 48x g-40 + 10x Gezgin olur.

Hocam saçma fikir ama biraz düşününce mantıklı değil mi. Şöyle Çin'in gemi inşaa hızını hepimiz biliyoruz ilk i sınıfını biz yapıyoruz ve tecrübe kazanmış olacağız. Diğer 3 gemiyi hızlı bir şekilde Çinlilere versek sadece inşaa edip bize verseler bizde içini doldursak nasıl olurdu?

Neden olmayacağını söylemiştim daha önce herhangi bir savaşta gemilerin radar ve sonar ekolarını zayıf noktalarını (iir güdümlü anti gemilerin hedef seçimi için çok önemli) vb. güzel bir fiyata satarlar.
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2020, 19:36:11 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 22 Ağustos 2020, 19:37:41 »
Hocam ne diyeceğimi bilemedim... ::) ??? ???

Çinliler yapınca biz nasıl gemi yapım tecrübesi-yeteneği kazanacağız ki?

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 22 Ağustos 2020, 19:40:36 »
Hocam ne diyeceğimi bilemedim... ::) ??? ???

Çinliler yapınca biz nasıl gemi yapım tecrübesi-yeteneği kazanacağız ki?

Hayır hocam demek istediğim şey ilk gemiyi biz yapıyoruz ya oradan tecrübe olacak siz yanlış anladınız.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 22 Ağustos 2020, 21:40:48 »
Sn battlestar böyle birşeyin olamıyacağını güvenlik gerekçesiyle açıklamış sn  commander.

Yani geminin zayıf yönleri ile ilgili parametreler çinlilerce öğrenilip bu zayıf yanlar diğer ülkeler satılır demiş.

Bence bu plana ve planlara öyle veya böyle ulaşılır. Neticede ellerine geçer en basiti motoru sipariş verirken bu planları igilili alıcı ülkeye açıcağız en basit yanı bu öteki yandan gemimizin ıır izi radar kapasitesini öğrenmek için esm elint sıgınt ıır tayfını ölçme için test gemileri var. gemimizin radar da görünürlülüğü açısından barış zamanı savaş gemisi yaklaştırırlar deniz karakol uçağı ile arama savaş uçakları ile arama gibi birçok teste girişilip manyetik ve akustik izide denizaltılarca öğrenilecektir bence bunlar ile ilgili endişeler yersiz endişelerdir. Mümkünce tasarım olarak en az iz veren gemiyi üretmeye çalışırsın zaten işin optimum budur.
Bana sorarsınız gemiyi çinlilerce ürettirmenin hiçbir güvenlik gerekçesi yada korkulacak bir yanı yoktur. Ve ayrıca gemi inşaatını hızlandırmak adına mantıklıdır
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2020, 23:31:52 Gönderen: Deniz16 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 22 Ağustos 2020, 22:04:57 »
Sn battlestar böyle birşeyin olamıyacağını güvenlik gerekçesiyle açıklamış sn  commander.

Yani geminin zayıf yönleri ile ilgili parametreler çinlilerce öğrenilip bu zayıf yanlar diğer ülkeler satılır demiş.

Bence bu plana ve planlara öyle veya böyle ulaşılır. Neticede ellerine geçer en basiti motoru sipariş verirken bu planları igilili alıcı ülkeye açıcağız en basit yanı bu öteki yandan gemimizin ıır izi radar kapasitesini öğrenmek için esm elint sıgınt ıır tayini ölçme için test gemileri var. gemimizin radar da görünürlülüğü açısından barış zamanı savaş gemisi yaklaştırırlar deniz karakol uçağı ile arama savaş uçakları ile arama gibi birçok teste girişilip manyetik ve akustik izide denizaltılarca öğrenilecektir bence bunlar ile ilgili endişeler yersiz endişelerdir. Mümkünce tasarım olarak en az iz veren gemiyi üretmeye çalışırsın zaten işin optimum budur.
Bana sorarsınız gemiyi çinlilerce ürettirmenin hiçbir güvenlik gerekçesi yada korkulacak bir yanı yoktur. Ve ayrıca gemi inşaatını hızlandırmak adına mantıklıdır

Hocam sadece onla bitmiyor ki, bakalım adamların altyapısı batı ekolü bir gemiyi yapabilecek kabiliyete sahipmidir ?

Pla'nın bu çok yoğun gemi üretim takviminde bizi sıkıştırabilirler mi ?

Başka bir ülkeye yaptırmak geminin birim fiyatını nerelere fırlatır ve bu bize mantıklı gelir mi ?

Bu gemilerin üretiminde ilk kez eğitilip bu tecrübeyi yaşayacak personeller olmadan ilerde daha büyük tf-2000'leri daha yüksek sayıda aynı anda yapma kapasitesine nasıl erişeceğiz ?

Kendi altyapımız varken gemileri başkasına yaptırmak bizim prestiji ne kadar etkiler ?

Zaten çin gibi bir ülkeye sadece blok üretimi yaptırabileceğimiz, sistem entegrasyonu yaptıramayacağımızı zaten biliyorsunuzdur. Yani 1 sene sistem entegrasyonu + 1 sene test = 2 seneyi unutmayalım. Yani gemiyi 6 ayda bile yapsalar bu bize totalde sadece 1-1.5 sene kazandıracak. Bunu da bir düşünmek lazım değil mi ?

----

Bunları cevaplayın diye değil fikrinizi tekrar değerlendirin diye diyorum hocam.

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 22 Ağustos 2020, 23:08:56 »
Evet dediğiniz gibi çıplak blok üretimi sistem entegrasyonu dahil değil çafradlar savaş yönetim merkezi hep burada entegre edilicek yani bu anlamda üretim hızı pek anlam ifade etmiyebilir.daha çok sac kaynatma ve blokları birleştirme şeklinde bir üretimden bahsediyorum

Ama prestij kısmında bu açıdan düşünürsek prestijimizi olumsuz olarak etkiler kabul ama bölgemizdeki ve dışpolitikamızdaki gelişmeler bizi daha olumsuz etkiliyor yani geç kalıcak ağır hareket etme lüksümüz yok kısaca kendileri üretemediği yavaşladı çinlilerce ürettirdiler şeklinde bizi küçümseyecek düşüncelerin bir önemi yok 1,5yıllık erken teslimat bize çok şey kazandırır sahada ve ayrıca sayı olarakta elimizde daha çok ünite bir an önce envantere girmiş olur Çin ile veya herhangi bir ülke ile gemi üretim işine girersek bana kalsa ucuz üretebilceğini yada paranın bir önemi olmadığını bilsem abd ile bile bu tarz işbirliğine girerim devasa arleigh Burke zumvaalt supraunce gibi devasa savaş gemileri üretmiş ülke oldukça işime gelir o devasa tersanelerinden yararlanmak batı ekolü üretimden bahsetmişken.

Ve ayrıca çinde batı ekolü üretime geçti bence ilk baş ürettiği destroyerleri type52d destroyeri soğuk fırlatım sistemi bir yapıdaki iken bugünkü type55 destroyerleri batılı ülkeler sıcak fırlatma sistemine ve yine an spy1radarının Çin sürümü yada kopya versiyonunu kullanmaktalar buda çinin kopya yolu batıyı yakalama ve batıyı takip ettiğini gösterir. Çin artık silah sistemlerinde kopyacı bir batı ülkesidir aslında ilerde bu dahada belirginleşecek
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2020, 23:21:38 Gönderen: Deniz16 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 23 Ağustos 2020, 00:04:17 »
Evet dediğiniz gibi çıplak blok üretimi sistem entegrasyonu dahil değil çafradlar savaş yönetim merkezi hep burada entegre edilicek yani bu anlamda üretim hızı pek anlam ifade etmiyebilir.daha çok sac kaynatma ve blokları birleştirme şeklinde bir üretimden bahsediyorum

Ama prestij kısmında bu açıdan düşünürsek prestijimizi olumsuz olarak etkiler kabul ama bölgemizdeki ve dışpolitikamızdaki gelişmeler bizi daha olumsuz etkiliyor yani geç kalıcak ağır hareket etme lüksümüz yok kısaca kendileri üretemediği yavaşladı çinlilerce ürettirdiler şeklinde bizi küçümseyecek düşüncelerin bir önemi yok 1,5yıllık erken teslimat bize çok şey kazandırır sahada ve ayrıca sayı olarakta elimizde daha çok ünite bir an önce envantere girmiş olur Çin ile veya herhangi bir ülke ile gemi üretim işine girersek bana kalsa ucuz üretebilceğini yada paranın bir önemi olmadığını bilsem abd ile bile bu tarz işbirliğine girerim devasa arleigh Burke zumvaalt supraunce gibi devasa savaş gemileri üretmiş ülke oldukça işime gelir o devasa tersanelerinden yararlanmak batı ekolü üretimden bahsetmişken.

Ve ayrıca çinde batı ekolü üretime geçti bence ilk baş ürettiği destroyerleri type52d destroyeri soğuk fırlatım sistemi bir yapıdaki iken bugünkü type55 destroyerleri batılı ülkeler sıcak fırlatma sistemine ve yine an spy1radarının Çin sürümü yada kopya versiyonunu kullanmaktalar buda çinin kopya yolu batıyı yakalama ve batıyı takip ettiğini gösterir. Çin artık silah sistemlerinde kopyacı bir batı ülkesidir aslında ilerde bu dahada belirginleşecek

O vls'ler tamam revolver tarzı değil vls tipi ancak ben soğuk atımdan sıcak atıma döndüğüne dair birşey okumadım hala şekle aldanmayalım. Ha varsa bir haber bende okumak isterim yollarsan sevinirim hocam.

Diğer tarafta radarın an/spy-1 ile alakası yok . O radar aslında dıştan tek gibi görse bile korumanın altında c ve s band olmak üzere 2 radar var aslında.  S band olan kısmı da aslında spy-1'den daha güçlü ve menzilli bir radar.  Ha merak edenler için yinede Çafrad daha iyidir. Çünkü aydınlatma radarını da aesa olarak bünyesinde taşıyor ve çok amaçlı radarı c band değil x band. X band her zaman c banddan daha yüksek frekansta ve daha keskin çalışır.

-------

Diğer konuya gelince, bu konuda çok ısrarcısınız. Ben bana neden ters geldiğini yazmıştım. Israr devam ediyor. Bundan sonra bir şey diyemiycem. Fikrinize saygı duyarım. Ama yine şunu da söyleyim o dediğinizi yapacak kadar zor duruma düşsek bile gemiyi orada yaptırmaktansa ordan nitelikli personel getirirler burada çalıştırmak için.