Gönderen Konu: MEKO Sınıfı Gemiler  (Okunma sayısı 9122 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
Ynt: MEKO Sınıfı Gemiler
« Yanıtla #10 : 22 Ağustos 2020, 14:57:53 »
Mısır donanmayı feci şekilde güçlendiriyor neyse.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 22 Ağustos 2020, 15:24:50 »
Mısır donanmayı feci şekilde güçlendiriyor neyse.

Eee daha şimdiden 800 milyar metreküp gaz buldular. Korumaları lazım.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 22 Ağustos 2020, 15:27:50 »
Bize de lazım hocam da işte durum vahim.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 22 Ağustos 2020, 16:14:03 »

7+1 muhtemel koca koca Tf-2000'ler, İçdaş tersanesinin biga'daki uçak gemisi tersaneleri, hükümete en yakın 3 özel tersanenin birleşip taisi kurması, İzmir alaybey tersanesinin açılması, Yonca Onuk'un bile korvet çalışmaları yapması, 3 bin tonluk 90 metre denizaltılar yapabilecek denizaltı havuzunun yapılmaya başlanması ?

Bunlar boşuna mı ? Bence değil.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 22 Ağustos 2020, 16:22:50 »

7+1 muhtemel koca koca Tf-2000'ler, İçdaş tersanesinin biga'daki uçak gemisi tersaneleri, hükümete en yakın 3 özel tersanenin birleşip taisi kurması, İzmir alaybey tersanesinin açılması, Yonca Onuk'un bile korvet çalışmaları yapması, 3 bin tonluk 90 metre denizaltılar yapabilecek denizaltı havuzunun yapılmaya başlanması ?

Hocam bunlar olacak elbet ama benim demek istediğim şey yetersiz ve bilgisiziz bu konuda keşke daha önce altyapımız olsaydı ki şuan belki TF-2000nin yapımına başlamıştık.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 22 Ağustos 2020, 16:38:43 »

Hocam bunlar olacak elbet ama benim demek istediğim şey yetersiz ve bilgisiziz bu konuda keşke daha önce altyapımız olsaydı ki şuan belki TF-2000nin yapımına başlamıştık.

Şu an bile belki isterlerdeki Tf-2000 gemisini yapamayacak seviyedeyken nasıl yapacaktık ki hocam ? Belki tasarımı bile henüz bitmemiş veya şu sıralar bile değişiklik yapılabilecek bir gemiden söz ediyoruz.

Tf-2000 az, buz bir gemi değil.

166 metrelik bırak destroyeri kruvazör diyeceğimiz kataloglarda şu an 7000+ denilen ama en az full 11.000 tonlara çıkacak (bknz. sejong the great , boyundan, motoruna kadar benzer.) dünyanın en ileri radar mastına sahip bir gemiden bahsediyoruz.

Ben açıkcası hala korkuyorum, 113 metre 3 bin tonluk bir geminin bir sonraki noktası bu mu olmalıydı diye. Arada 140 metrelik 5-6 bin tonluk bir ara gemi tecrübesi olsa daha içim rahat olurdu. Kimse çıkıp 200+ metrelik Tcg Anadoluyu yaptık demesin. Onla bu bir değil. Şimdiye kadar 3 tane üretilmiş tasarım hataları gözden geçmiş bir sürü navantia mühendisinin projede olduğu ve ana görevi savaşmak değil taşımak olan bir gemi değil bu. Öyle olsa her kargo gemisi yapan ülke savaş gemisi yapabilirdi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 22 Ağustos 2020, 17:33:52 »
Sejong Daewang sınıfı muhrip deyince bir bakayım dedim. Gerçekten de birebir aynı gibi TF-2000 ile bu muhrip.Dev bir canavarmış bu gemi...

Ben size demiştim değil mi 113 metrelik gemiden 170 metrelik gemiye geçiş çok zorlayacak bizi... bkz. daha 113 metrelik i sınıfında neler neler , ne gecikmeler yaşıyoruz...

Bizimkiler orta sınıf fırkateyn istemiyor nedense. Umarım bi bildikleri vardır. Barbaros 118 metre/3300 ton yani o da çok uzun,ağır değil.

Gabya'lar 135 metre/4400 ton civarı ve zaten 1000 yaşındalar nerdeyse , hurda olacak yaştalar...

Şunu demek istiyorum  , komutanlar hafif fırkateyn ve ağır Hava savunma gemisi istiyorlar. Ara-orta sınıf(3500-7000 bin ton arası) bir gemiye nedense sıcak bakmıyorlar...
İsteselerdi kesinlikle İ sınıfını 125-140 metre/4000-5000 ton arasında isterlerdi...
TF-100 de iyice unutulup gitti , üretilmez de bence...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 22 Ağustos 2020, 19:02:14 »
Sejong Daewang sınıfı muhrip deyince bir bakayım dedim. Gerçekten de birebir aynı gibi TF-2000 ile bu muhrip.Dev bir canavarmış bu gemi...

Ben size demiştim değil mi 113 metrelik gemiden 170 metrelik gemiye geçiş çok zorlayacak bizi... bkz. daha 113 metrelik i sınıfında neler neler , ne gecikmeler yaşıyoruz...

Bizimkiler orta sınıf fırkateyn istemiyor nedense. Umarım bi bildikleri vardır. Barbaros 118 metre/3300 ton yani o da çok uzun,ağır değil.

Gabya'lar 135 metre/4400 ton civarı ve zaten 1000 yaşındalar nerdeyse , hurda olacak yaştalar...

Şunu demek istiyorum  , komutanlar hafif fırkateyn ve ağır Hava savunma gemisi istiyorlar. Ara-orta sınıf(3500-7000 bin ton arası) bir gemiye nedense sıcak bakmıyorlar...
İsteselerdi kesinlikle İ sınıfını 125-140 metre/4000-5000 ton arasında isterlerdi...
TF-100 de iyice unutulup gitti , üretilmez de bence...

Kore bizim için güzel bir model, bir çok alanda örnek aldık ve alıyoruz. Bknz: Tank, obüs, jet eğitim uçağı, temel eğitim uçağı, hava savunma fırkateyni ve büyük ihtimal Milden'de tıpkı KSS-III gibi yüksek tonajlı uzun menzilli bir ihtimal vls'ye sahip ama sahip olmasa bile torpidodan seyir füzesi kabiliyeti olan bir denizaltı olacak.

Zaten yeni sipariş edilen havuzda 90 metrelik ve 3-3.5 ton civarı denizaltı yapmaya müsait. Proporsiyon KSS-III e uyuyor.

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 22 Ağustos 2020, 19:06:21 »
Tf2000deyip geçmeyin ben sahip olacağı otomatik çalışan angajman sistemlerini ilerde ballandıra ballandıra anlatıyor olacağız eminimki çok gelişmiş sensör füzyon yeteneği olacaktır. Bizim tf2000denize indiği zaman sejong the great destroyerleri gerek çafrad gerek otomasyonellik anlamında bizim tf2000lere göre eski nesil kalacaklardır tek artıları
Sejong the great 96vls
Tf2000 ise 64 vls

Savaş yükü bakımından tf2000ler geride kalıcaktırlar başka bir de avantajını olacağını sanmam

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 22 Ağustos 2020, 19:26:56 »
Hocam saçma fikir ama biraz düşününce mantıklı değil mi. Şöyle Çin'in gemi inşaa hızını hepimiz biliyoruz ilk i sınıfını biz yapıyoruz ve tecrübe kazanmış olacağız. Diğer 3 gemiyi hızlı bir şekilde Çinlilere versek sadece inşaa edip bize verseler bizde içini doldursak nasıl olurdu?