Gönderen Konu: Çin askeri süper güç olma yolunda  (Okunma sayısı 29769 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
Ynt: Çin askeri süper güç olma yolunda
« Yanıtla #20 : 03 Nisan 2020, 03:07:52 »
Adamda sadece 60 adet Arleig burke var. Ticenderoga kruvazörü, kaliforniya denizaltıları, B-52 ler filan ABD'nin çok güçlü deep strike kabiliyeti var. Güney Kore ve Japonya var bide Kore'nin 96 VLS gemileri var. Japon donanması dünyanın en büyüklerinden. Pasifikte ABD ve müttefikleri çok güçlü. Savaş direk Çin ana karasına yönelir. Çinliler kara konuşlu gemisavar  sistemlerine güveniyor. Ama ABD pasifik komutanlığı bataryaların istihbaratını çoktan çıkarmıştır savaşın ilk dakikaları b-52'ler tarafından ilk hedef olacaklardır.
Yalnız Çin'de aynı şekilde peynir ekmek gibi çeşitli tiplerde gemiler üretiyor type 55-52 vb. Gemiler her üretim ile daha fazla kabiliyete ve üretim kalitesine ulaşıyor. Sadece kara konuşlu gemi savar füze sistemlerine de güvenmiyorlar. Balistik gemi savar füzesi ve pek çok ülkenin üzerinde çalıştığı hiper Sonic kayma araçlarıdan Çinliler de geliştiriyor. ABD bu tarz sistemler için şuanki bilinen teknoloji ile önleme yapması zor. Bu tarz bir savaşta Japonya ve Güney Kore'nin de olaya dahil olucağı düşüncenize yürekten katılıyorum. Zaten Çin'de buna göre hazırlanıyor diye düşünüyorum. Savaş direk çin ana karasına mi yönelir. Emin değilim ancak Çin'in bunu istediğine eminim bu sayede hem kısa ve orta menzilli kıyı savunma sistemlerini verimli kullanabilir hemde hücum ve karakol botlarını kullanabilir.
ABD nin deepstrike kabiliyetini herkes biliyor. Hedeflerin bazılarını tepsit ettiklerine ve sürekli izledikleri konusuna katılıyorum ancak mobil sistemlerin bazıları gözden kaçar zaten tehlikeli kısımda burası tespit ettiklerini stealth kabiliyetli bombardıman ve avcı uçakları kombinasyonu ile vurabilirler. B-52 derken sanırım B-2 leri kastettiniz çünkü B-52 leri çin hava sahasında kullanabildikleri vakit savaş çoktan ABD lehine gidiyor demektir.
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 03 Nisan 2020, 07:47:26 »
Adamda sadece 60 adet Arleig burke var. Ticenderoga kruvazörü, kaliforniya denizaltıları, B-52 ler filan ABD'nin çok güçlü deep strike kabiliyeti var. Güney Kore ve Japonya var bide Kore'nin 96 VLS gemileri var. Japon donanması dünyanın en büyüklerinden. Pasifikte ABD ve müttefikleri çok güçlü. Savaş direk Çin ana karasına yönelir. Çinliler kara konuşlu gemisavar  sistemlerine güveniyor. Ama ABD pasifik komutanlığı bataryaların istihbaratını çoktan çıkarmıştır savaşın ilk dakikaları b-52'ler tarafından ilk hedef olacaklardır.

Şimdi şöyle çok can alıcı bir durum var. Abd'nin ticaretinin ciddi bir kısmı kıyılarına yakın yerlerde tuttuğu donanma sayesinde korkuttuğu veya desteklediği uydu devletlere yaptığı büyük kalem satışlardan sağlıyor şimdi bunu düşünce ve abd'nin o koca donanmasını uçak gemisi saldırı gurupları halinde dünyaya dağıtmış durumda hatta donanmasını dünyaya parsellemiş adamlar. Şimdi ;

1-) Amerika olası bir savaş yaratıpta bu filolarını pasifiğe yığmak ister mi ? Onun yerini dolduracaklar Amerika'ya ekonomik bir darbe vurup kökten eyaletlerin ayrışmasına sebep olmaz mı ?

2-) Acil bir savaşta Amerika bu filoları ne kadar hızlı bir şekilde toplar ?

3-) Kore ve Japonya Çin tarafından işgal edilmeye göze alıp Abd'nin başlattığı kendilerini hedef almayan bir gerginlikte Abd'ye taraf olurmu ?

4-) Kore bir yana Japonya , Abd'yi her şartta destekleyecek ve topraklarını çin'e işgale açacak kadar seviyor mu ? Sen git adamlara atom bombası at. Sonra işgal et, topal ördek gibi tüm sektörleri sakat bırak , silah ihraç ettirme, sen kendi çapında sanayini geliştirdiğinde de senden faydalanmaya çalışsın , e bazı yardımları da var ve oldu mesela Kore savaşında üretim tesisleri kurup adamlara üretim altyapısı oluşturdu ancak yinede japonlar gururlu ve asil bir halk ve kendilerine yapılanı unutmaz.

5-) Unutulmamalı ki tek stealth abd'de değil şu an en az 2 filoya yakın j-20 ve ileride j-31 de çin'de var üretim kapasiteleri malum. Uçak seyir ve süpersonik füze menzilinde radarlara yakalanmayacaktır. Amerikan filoları birde bunu düşünsün.

6-) Ve en önemlisi kara konuşlu sistemler bir yana ben Çin ana karasına  yakın olursa diye çinin hava kuvvetlerini kullanarak anti gemi ve hava hava görevlerde abd uçak gemilerini dengeleyeceğinden söylemiştim.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #22 : 03 Nisan 2020, 08:49:13 »
Çin'in askeri üsleri...

ABD'nin yurt dışındaki üsleri...

Çin alan olarak ABD'nin daha önce saldırdığı ülkelerden çok daha büyük. Ayrıca sanayisi, ucuz işgücü gibi savunma sanayinini kriz zamanlarında uçurabilecek önemli faktörlere sahip. Savunma konusunda son yıllarda müthiş ilerleme sağladılar. Öyle olmasa zaten askeri olarak çöp sistemlerle dolu bir orduya sahip olurlardı. Nüfusu gibi ordusu da kalabalık.

ABD bilindiği üzere zaten süper güç. Elini attığı her yere terör ve savaş getiriyor, kurutuyor. Haritada görülen askeri üslerdeki yapılanmayı, Çin ile olası bir savaşta daha fazla takviye edecektir.  Hatta bunu herkesten hızlı yapabileceği aşikar. Teknolojik olarak Çin'den üstün. Rahatlıkla Çin'in stratejik noktalarını vurabilir.

Ancak bu iki ülke savaşırsa kazanan olmaz. Her iki ülke de ekonomik olarak zor durumda kalır. Çin halkı buna dayanır ama Amerikalılar birbirlerini yağmalar. ABD çöker.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2020, 08:54:39 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 03 Nisan 2020, 09:06:38 »
Katılıyorum,
Şu an savaşlar; ekonomik yaptırımlar, ticaret anlaşmaları , vekalet grupları, virüsler,kültürel yayılım, eğitim…vs ile yapılmaya devam ediyor.
Silahlanma; (üsler,uçaklar,tanklar..) sadece karşı tarafa bu yöntemi seçerse, en iyi ihtimal bunun,kendileri için bir Pirus Zaferi olacağını hissettirmekten ibaret.
Diye düşünmekteyim.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 03 Nisan 2020, 10:49:22 »
BATTLESTAR Hocam, Kore de ve Japonya da ABD üsleri var onlar savaşa girmese bile ABD o üsleri tam kapasite kullanır. Zorla savaşa dahil olmak zorunda kalırlar. Birkere en baştan Çin o ülkelere özellikle ABD üslerine saldırı düzenler. Kore 'de 40 bin ABD askeri var. THAAD, Patriot, F-15 uçakları vs. Savaşa yakın F-35, F-22 dolar oralar.

ABD donanmasının %60'ı Pasifik bölgesinde savaşa yakın %80, 90 olur bu oran. Saldıran taraf ABD olacak Çin savunan taraf olmasına rağmen hava savunma sistemleri muğlak. Rusyadan S-400 aldılar. Ben S-400 seviyesinde bile hava savunma sistemi olduğunda şüpheliyim. Kaldı ki o Arleig buklelerde Sm-3, 6, 2, ESSM bloc2, SEARAM gibi dünyanın en iyi savunma füzeleri var. Çinin en büyük kozu balistik güzeler ve Gemisavar sistemleri ile çin donanmasına saldırmak. ABD bu saldırıyı göğüsleyecek kadar gemi gönderiyor pasifik bölgesine bir yerde okumuştum. Hadi Çin bu sistemleri ateşledi orada bir savaş Çıkti şu kadar ABD gemisi battı vs. Sonra ne olacak ? ABD ordusu sadece Arleig Burke, Ticenderoga danmı oluşuyor ? ABD dünyanın en büyük ve en gelişmiş denizaltı filosuna sahip o denizaltılar sürekli tomahawk fırlatıyor olacak. B-52 var tek seferde 60 AGM-88 fırlatıyor. Daha ABD hava kuvvetlerine girmedim. Sadece F-16 sayısı 1200 civarı. Çin'i küçümsemiyorum ABD' ye zarar verecek ender ülkelerden ama sadece zarar verir. ABD ise bütün Çin donanmasını, üslerini, sanayi altyapısını komple çökertir. Ama tabi böyle bir savaş ekonomik maliyeti çok olacağı için SKYWOLF hocama katılıyorum ABD içinde çökme vesilesi olur. Görüyoruz en ufak bir olayda AB ve ABD 'de büyük kaos riski taşıyor. Alışmışlar hep kazanmaya. Kendileride zora düşünce isyan başlıyor.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 03 Nisan 2020, 11:26:52 »
BATTLESTAR Hocam, Kore de ve Japonya da ABD üsleri var onlar savaşa girmese bile ABD o üsleri tam kapasite kullanır. Zorla savaşa dahil olmak zorunda kalırlar. Birkere en baştan Çin o ülkelere özellikle ABD üslerine saldırı düzenler. Kore 'de 40 bin ABD askeri var. THAAD, Patriot, F-15 uçakları vs. Savaşa yakın F-35, F-22 dolar oralar.

ABD donanmasının %60'ı Pasifik bölgesinde savaşa yakın %80, 90 olur bu oran. Saldıran taraf ABD olacak Çin savunan taraf olmasına rağmen hava savunma sistemleri muğlak. Rusyadan S-400 aldılar. Ben S-400 seviyesinde bile hava savunma sistemi olduğunda şüpheliyim. Kaldı ki o Arleig buklelerde Sm-3, 6, 2, ESSM bloc2, SEARAM gibi dünyanın en iyi savunma füzeleri var. Çinin en büyük kozu balistik güzeler ve Gemisavar sistemleri ile çin donanmasına saldırmak. ABD bu saldırıyı göğüsleyecek kadar gemi gönderiyor pasifik bölgesine bir yerde okumuştum. Hadi Çin bu sistemleri ateşledi orada bir savaş Çıkti şu kadar ABD gemisi battı vs. Sonra ne olacak ? ABD ordusu sadece Arleig Burke, Ticenderoga danmı oluşuyor ? ABD dünyanın en büyük ve en gelişmiş denizaltı filosuna sahip o denizaltılar sürekli tomahawk fırlatıyor olacak. B-52 var tek seferde 60 AGM-88 fırlatıyor. Daha ABD hava kuvvetlerine girmedim. Sadece F-16 sayısı 1200 civarı. Çin'i küçümsemiyorum ABD' ye zarar verecek ender ülkelerden ama sadece zarar verir. ABD ise bütün Çin donanmasını, üslerini, sanayi altyapısını komple çökertir. Ama tabi böyle bir savaş ekonomik maliyeti çok olacağı için SKYWOLF hocama katılıyorum ABD içinde çökme vesilesi olur. Görüyoruz en ufak bir olayda AB ve ABD 'de büyük kaos riski taşıyor. Alışmışlar hep kazanmaya. Kendileride zora düşünce isyan başlıyor.

1- O üslerin statüsü ve ülkeler arasındaki anlaşmalar önemli. Kimse zorla üs kullanamaz.
2- Amerika Avrupa birliği ile arası bu kadar kötü iken ve Rusya bu kadar yayılmacı iken donanmasının yüzde 80 ve 90'ınını pasifiğe yığmaz. Yığarsa Ticaret'inin 3 temel ayağından birisi yıkılır. Zengin eyaletler fakir eyaletlerin yükünü taşımak istemez. Sonuç olarak Kaliforniya gibi eyaletler bağımsızlık ilan ederler.
3- Evet Amerika'nın güzel hava savunma sistemleri var ancak tüm gemileri sm-3 taşıyamıyor. Diğer yandan bir gemi ne kadar fazla hava savunma füzesi taşısa da bir gemi yeterli sayıda satürasyon saldırısı yerse vurulabilir hele ki süpersonik füzelerle maaruz kalırsa. Çünkü bu gemilerin ne kadar füzesi olsa'da aynı anda tespit,teşhis ve imha yapabileceği hedef sayısı sınırlı.
4- Amerikan denizaltılarının hepsi çok büyük ve nükleer ; kıyı denizlerde tespit edilmesi çok kolay. Çin'in elinde kıyamet gibi korvet, fırkateyn, deniz karakol uçağı ve en önemlisi ssbn ve ssn yanında dizel elektrikli denizaltı var. Dizel elektrikli denizaltılarının büyük bölümünde de anti gemi ve seyir füzesi kabiliyeti var.
5- Amerika'nın F-35 ve F-22 avantajı olsa da Çin cografi derinliği olan bir ülke harekat yarıçapları yeterli olmayabilir. Keza attıkları mühimmatlarda hava savunma sistemlerince vurulabilir.  Amerika'da uçak gemilerini yaklaştıramaz olsa olsa kıyı kısmı tahrip eder. Çin'in kendi yerli ve rus sistemleri ile destekli ciddi bir hava savunması var.

Kısaca öyle parayla satın aldığın ırak komutanları ve avrupalıların yaptığı ince ayrıntılarını bildiğin hava savunma ağına sahip ırak'a benzemez. Çin üzer adamı.

Sarı denizde olacak bir muharebede iki tarafta yenilir ama geri çekilen taraf ABD olur.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 03 Nisan 2020, 11:29:20 »
Yine tarihten aldığımız ders geliyor karşımıza...Nitelik mi , Nicelik mi önemli savunma sistemlerinde? (Tabi bu soruyu sorarken bir ülke F-15 ile karşısındaki ülke Spitfire ile savaşacak nitelik farkını kastetmiyorum)

Bugüne kadar ki Dünya savaşlarında hep arkası (hammadde,insan gücü,sanayi üretim kapasitesi vb) güçlü ülkeler savaşı kazanmış... Örneğin Alman panther tankları  her ne kadar nitelik olarak en iyi tank olsa da 5000 civarı (bu bile şüpheli bir sayı)  üretilebilmiş...Ama ABD sadece 52000 sherman , ruslar 55000 T-34 tankı üretmiş..

Yani şunu demek istiyorum ; ABD sistemleri her ne kadar daha mükemmel sistemler olsa bile Çin sistemleri ile arasında hem çok büyük farklar yok (gün geçtikçe bu açık da kapatılıyor) hem de Çin muazzam bir ticari-ekonomik gücü arkasına alıp çok çok hızlı bir şekilde nicelik olarak öne geçiyor... Hele ki bir 10 yıl sonra Çin daha cürretkar politikalar yürütecek savunma sanayine ulaşacak...

Bu durumda ABD ne yapabilir? Bu Çin dalgasını nasıl durdurabilir? Acaba  ABD , Çin'e  karşı doğrudan veya uydu devletler üzerinden nükleer olmayan önleyici bir savaş başlatabilir mi? ABD'li stratejistler elbette ki bunu düşünüyordur...
Bence ABD İÇİN BU TREN KAÇTI... Ama artık Çin'i durdurması imkansız... Biz de Dünya siyasi sistemi ve savunma sistemleri politikamızda buna yönelik değişikliklere gitmeliyiz, füze sistemleri alarak da zaten gidiyoruz...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #27 : 03 Nisan 2020, 11:46:53 »
Kimse zorla üs kullanamaz doğru. Zaten zorla değil gönüllü olarak verirler. Sadece üs kullandırmakla kalmaz, tüm silahlı kuvvetlerini Çin'e karşı kullanırlar. G.Kore, Tayvan, Japonya  vs gibi ABD'nin müttefiki olan ülkeler, Bu savaşta ABD kaybederse Çin ile baş başa kalacaklarını iyi bildikleri için ABD'nin galip gelmesi için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

F35 ve F-22 avantajı yanında bir de B-2'ler var. Çok stratejik aletler...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 03 Nisan 2020, 12:18:48 »
Zaten böyle bir çatışmada Çin'in yapacağı ilk iş Japonya, G.Kore, Tayvan, Hindistan gibi ABD yanlısı olabilecek sınırdaşlarına "Bu çatışmada taraf olmayın , yoksa bedeline katlanırsınız " ültimatomu vermek olur...

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 03 Nisan 2020, 13:17:14 »
Kimse zorla üs kullanamaz doğru. Zaten zorla değil gönüllü olarak verirler. Sadece üs kullandırmakla kalmaz, tüm silahlı kuvvetlerini Çin'e karşı kullanırlar. G.Kore, Tayvan, Japonya  vs gibi ABD'nin müttefiki olan ülkeler, Bu savaşta ABD kaybederse Çin ile baş başa kalacaklarını iyi bildikleri için ABD'nin galip gelmesi için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

F35 ve F-22 avantajı yanında bir de B-2'ler var. Çok stratejik aletler...

hindistan ve çin ile sorun yaşayan diğer ülkeler de bu gruba dahil olur mu?