Gönderen Konu: 28 Şubat sürecinde 150 milyar dolarlık ihalenin sırrı  (Okunma sayısı 16769 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
28 Şubat sürecinde 150 milyar dolarlık ihalenin sırrı
« Yanıtla #10 : 02 Mart 2011, 18:59:02 »
Neredeyse tamamen saçma sapan bir yazı nereden tutarsanız elinizde kalır lütfen bunu okuyan arkadaşlar önce mantığınızı ortaya koyun ondan sonra bu tip saçmalıklarla ne yapılmak isteniyor onu düşünün.
Saygılar.
Bunları söyleyen Savunma Ekonomisi Uzmanı Emekli bir Binbaşı bu birincisi.Peki Binbaşının anlattığı satın alınmayan ihaya ne diyeceksin o firma 15 senedir iha üretiyor olacaktı bu paha biçilmez büyük bir kayıp fabrika kapanmış.M60 tank modernizasyonuna 10 sene önce 700 milyon dolar verilmiş biz bugün 500 milyon dolara kendimiz yapıyoruz.Bunlar acı gerçekler...

Bahsi geçen şahsın mülakatı teknik ve maddi hatalarla dolu.

500 milyon dolar, Kore'den teknoloji yardımı ile geliştirilen Altay için ArGe safhası ve 4 adet prototipin üretimi için ayrılan bütçe. Seri üretim dahildeğil.

1997 yılında Türkiye'de İHA üreten bir tane şirket vardı, o da EES idi. EES'nin yaptığı İHA'lar da "taktik iha" sınıfında sistemlerdi. Heron ya da Anka ile aynı sınıfta değildiler. "Heron" artık İHA'lar için "Selpak" gibi bir markaya dönüştü. Bu sözde uzman manipülatör ise Heron ajitasyonu yapıyor. Türkiye'nin EES gibi şirketlerin önünü kesmesi, boğması ayrı konudur ancak Konya'da Heron muadili uçak yapıldığı iddiası gülünçtür ve gerçek dışıdır.

Söz konusu mahlukatın diğer saçmalıklarına değinmeye gerek bile yok. Bu gibi insanlar yüzünden sapla saman yanıyor, dezenformasyon yayılıyor.
2002 de ki 700 milyon dolar bugünkü 1 milyar dolardan daha büyük para.İHA içinse kendin yazıyosun 1997 yılında aradan neredeyse 15 sene geçmiş 15 senede o taktik iha çoktan Heron un sınıfına ulaşmış olurdu eğer alım yapılsaydı.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #11 : 02 Mart 2011, 19:20:14 »
kardeşim darbeci zihniyete  senin kadar  karşıyım  lakin  senin savunduğun konununda  elle  tutulur  yanı yok yani birtakım  saçmalıktan öteye gitmez ki savunma  sanayi ile  ilgilenen birisi olarak bunu seninde  görmen gerekirdi
bu binbaşı  ya  hiçbirşeyden anlamıyor  yada bilinçli olarak  bilinçsiz  halkı kandırmaya çalışıyor
2002 de 700 milyon dolar ne değerdeyse  şimdide aynı değerde dolar  türk lirası  gibi sürekli  değer kaybeden bir  para birimi değil  kısacası  senin savunduğun  adam  senin  yolunda olan bir  adam değil  aksine  saçmalayan bir  adam ,  kimleri savunduğuna dikkat  et  gerçekten  o adam  saçmalıyor.
m-60 ların  neredeyse herşeyi değişti  motoru  namlusu  atış kontrol sistemi  kameraları vs.   ve  bu  değişime karşılık verilmiş para  gerçekten fazla değil   ve yine söylüyorum  sabralara  verilen paranın karşılığını  tam anlamıyla aldık  şu anda elimizdeki en modern tanklarımız  sabralar.
diyeceksinki  ''israil 3 kağıt yaparak  sırtımızdan  para kazanmadımı'' bence kazandı hatta pkk yada destek veriyor ama bunu  sabra sayesinde yapmadı

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #12 : 02 Mart 2011, 19:40:48 »
kardeşim darbeci zihniyete  senin kadar  karşıyım  lakin  senin savunduğun konununda  elle  tutulur  yanı yok yani birtakım  saçmalıktan öteye gitmez ki savunma  sanayi ile  ilgilenen birisi olarak bunu seninde  görmen gerekirdi
bu binbaşı  ya  hiçbirşeyden anlamıyor  yada bilinçli olarak  bilinçsiz  halkı kandırmaya çalışıyor
2002 de 700 milyon dolar ne değerdeyse  şimdide aynı değerde dolar  türk lirası  gibi sürekli  değer kaybeden bir  para birimi değil  kısacası  senin savunduğun  adam  senin  yolunda olan bir  adam değil  aksine  saçmalayan bir  adam ,  kimleri savunduğuna dikkat  et  gerçekten  o adam  saçmalıyor.
m-60 ların  neredeyse herşeyi değişti  motoru  namlusu  atış kontrol sistemi  kameraları vs.   ve  bu  değişime karşılık verilmiş para  gerçekten fazla değil   ve yine söylüyorum  sabralara  verilen paranın karşılığını  tam anlamıyla aldık  şu anda elimizdeki en modern tanklarımız  sabralar.
diyeceksinki  ''israil 3 kağıt yaparak  sırtımızdan  para kazanmadımı'' bence kazandı hatta pkk yada destek veriyor ama bunu  sabra sayesinde yapmadı
Adam beni ilgilendirmiyor , ayrıca dolarda aynı yerde değil.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #13 : 02 Mart 2011, 19:52:35 »
Diyelim hepsi yalan yanlış dez enfermasyon olsun.

Orko_8 in bahsettiği ihanın bir belgeselini izlemiştim. 1997 de o ihaya el atsaydık  bugünlerde daha ilerde olurduk. Ön kesme olayını bayraktarın ihasındada görmedikmi, uçuş sertifikası diye tuturdular, ihayı  garaja mahkum ettiler... EES ile Bayraktarın ne farkı ikisininde önü kesildi. Yapılan yerli ihalar yeterli olmayabilir geliştirmesine yardımcı olunurdu daha iyisini yapmaya teşvik edilebilirlerdi... Şimdi vestelin ihasına gelelim, ben bir videyo izlemiştim israilin ihalarını tanıtıyordu, vestelin ihasının tıpkısınının aynısını orda gördüm. Bence vestelin ihasında israil parmağı var... Vestel üç günde iha yapacak birde bayraktarın alamadığı uçuş sertifikasını alacak bizde  inanacağız. Çok beklerler...

*Aselsan intiharlarınıda olağan karşılıyanlar var. İnsanlar ard arda intihar ediyorsa orda mutlaka  bir sorun vardır... Hele casusluk çetesinden sonra birşeylerin yanlış gittiğini hepimiz görüyoruz...

*170 tanka 680 milyon dolara modernize edilirmi... Bir hurda tankın fiyatı 4 milyon dolara denk geliyor. 680 milyon doların üstüne bir kac yüz milyon dolar koy sıfır tank al. Bence hurdaya ayrılacak tanklardan israil vurgun yaptı.

Bir şekilde israil savunma sanayimize çöreklenmiş. İhaleler bir şekilde israile gidiyor. BMC nin mayına karsı korumalı aracı da israil tasarımı... BMC üç günde araçmı (MRP) üretirmiş. Göktürk uydusu hakkında son günlerde haberler çıkıyor israilin parmağını ordada görüyoruz.

SONUÇ: Kuracaksın bir paravan şirket vereceksin üç beş kişiye komisyon yurtdışından teknoloji getirtip LOGOSUNU ve ADINI değiştireceksin... bas bas bağıracaksın 100 de 100 Türk malı diye. Bir kaç gazeteyede koca koca ilan verdinmi iş tamam..... Vuracaksın voleyi.  Savunma sanayimizdeki bazı firmalar şuanda bunu yapıyor.
« Son Düzenleme: 02 Mart 2011, 19:55:47 Gönderen: tr(b) »

Çevrimdışı buhhu

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #14 : 02 Mart 2011, 21:22:21 »
Emekli Komutanımız Aslında Herşeyi Gün Yüzüne çıkarmış Herşeyi Söylemiş ama bazı TSK'yı hala daha Tapu haline getiren kesimlerimiz TSK'yı biraz olsun yanlış yaptın dendiğinde hemen Savunma duyguları gün yüzüne çıkıyor yanlız savunurken karşındaki insanı küçük görme Hiçbirşey bilmeme gibi itamlarda bulunuluyor. Karşısındaki Emekli Binbaşı olsa bile. bazı kendini Everesin tepesinde gören arkadaşlar veya cahiller tayfası çok bilmişlik edalarıyla Formu manipile etmekteler.

1.Tank konusu Komutanımız Gayet net söylüyor M60Sabra Tanklarını daha ucuza Yerli kaynaklardan Tedarik ederdik Adreste veriyor şu şu şu bölgelerde Bütün Parçaları yapılabilirdi diyor. adreste veriyor ayrıca "Türkiyede Usta var Şeker Un var Neden Helva yapamayalimki" diyor gayette mantıklı
Ayrıca Orko arkadaşımız Emekli Bİnbaşıyı Saklabanlık ve Şarlatanlıkla Suçluyorsun Buyur Ozamanın  Kara Kuvvetleri Tümgeneral olan Erdal Sipahi Şunları Söylüyor
"Ben tank subayıyım. Bu konuda uzmanım ve kitaplarım var. Anlaşmaya göre 2002 yılında 65 ve 2003 yılında 104 adet olmak üzere tanklarının tamamının 2003 sonuna kadar modernize edilmesi gerekiyordu. Tanklar hâlâ ortada yok. İş lüzumundan fazla gecikti. Öngörülen standartlara ulaşsa bile günümüz teknolojik ihtiyaçları karşılama konusunda ciddi şüphelerim var.” Ayrıca  , "Bu ihale yüzünden milli tank projemiz de gecikti"

150Milyar Dolarlık dış silah alımı Bunu Kırk yıllık katmerli Vatan haini olsa biraz içi sızlar be bazı arkadaşlar 150 Milyar doların içinde şusu var busu var ve 20 yıla ödemesi yapılcak diyor Bakın arkadaşlar 28 Şubat 1997 Senesinden hemen bir gün önce bu alımlar yapılacaktı Yani şuan 2011 senesindeyiz Yani şuan 14 Sene eski system'araç gereç silah techizat elimizde olacaktı. ayrıca bu systemlerin İkmal bakım masraflarını Saymıyorum bile.

Sonra başka bir konu bu 150 milyar doların içinde 1000 Adet Hazır alım Atam Tank Projesi yanlış hatırlamıyorsam Hazır alım olacaktı Altını Çizerek Söylüyorum HAZIR ALIM  Yani Arkadaşlar Ozmanlar Bu 150Milyar Dolarlık Projeyi bazı Saygıya değmez subaylarımız gerçekleştirmiş olsaydı şuan Milli tank Projesi - F35 projesi vs projeleri Rüyamızda görecektik

Çevrimdışı buhhu

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #15 : 02 Mart 2011, 21:35:04 »
Son Olarak Heron Konusuna Gelecek Olursak Bazı Arkadaşlar Ozmanlar Türkiye Heron sınıfı İHA yapamıyordu diye bir kelime kullanmışlar Firma 1997'de Küçük sınıf İHA yapıyordu deniliyor  İsrail 2009 Yılında Heronu Aktif hale getire bildi  Arada tam 12 sene var 12 sene boyunca O Yerli firma Desteklenseydi şuan o firma ve Yerli Türk mühendisleri İnanıyorumki Anka gibi bir systemi daha erken TSK'ya suna bilirlerdi
Unutmayınki Aselsanda İlk Kurulduğunda Telsiz yapıyordu Şuan Milyon Dolarlık Projelere İmza atan bir Kurum haline geldi.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #16 : 02 Mart 2011, 22:28:12 »
Orko herşeyi yazar kendisini Mareşal sanıyor.Forumlarda birkaç kişi hocam hocam deyince artık kendisine neyi yakıştırmışsa işi savunma sanayi olan Subaylara , Generallere bile hakaret eder oldu sana sesleniyorum Orko yarım yamalak bilgilerinle özellikle görev bilgisayarları ve yazılımlarla ile ilgili konularda yazdıkların  yalan yanlış eksik bilmediğin konularda ahkam kesme.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #17 : 02 Mart 2011, 22:33:44 »
Orko herşeyi yazar kendisini Mareşal sanıyor.Forumlarda birkaç kişi hocam hocam deyince artık kendisine neyi yakıştırmışsa işi savunma sanayi olan Subaylara , Generallere bile hakaret eder oldu sana sesleniyorum Orko yarım yamalak bilgilerinle özellikle görev bilgisayarları ve yazılımlarla ile ilgili konularda yazdıkların  yalan yanlış eksik bilmediğin konularda ahkam kesme.

Boxer, sen bu arkadaşı ne kadar tanıyorsun? Adı nedir? Eğitimi nedir? Ne iş yapar biliyor musun? Biliyorsan paylaş bizler de ne biliyorsun öğrenelim. Bilmiyorsan bir daha tanımadığın insanlar hakkında ahkam kesme. Başka bir konuda da benzer bir davranış göstermiştin ve sana birşey anlatmaya çalıştım. Ne yazık ki hiçbirşey anlamamışsın.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #18 : 02 Mart 2011, 22:48:26 »
Emekli komutanımız şarlatan sıfatına layık değil ama bire on katarak anlattığı da ortada. 1997 yılı savunma bütçesi zaten 16 milyar dolar gibi bir miktardır. 150 milyar dolar o dönemde devletin bütün geliri demek, bir ihale tutarı nasıl olabilir?

Ha, öteki konularda elbette haklılığı var. Çevik bir zaten ne olduğu herkesçe bilinen biridir. Bunu kimse yeni öğrenmiyor. Tank ihalesi mesela, yediğimiz en okkalı kazıklardan biridir. Şimdi bazı çevreler tarafından "efendim şu kabiliyeti kazandık, bu yeteneği kazandık" falan diye yutturulmaya çalışılıyor. Oysa ki tank modernizasyonuna giden parayla çok rahat milli tank geliştirir; olmadı fason üretim yapar bugünkünden çok daha karlı çıkardık. Ancak F-4 modernizasyonu böyle değildir. O zaman için önümüzdeki tek seçenek oydu. Başka çözüm yoktu.

İha üretiminin engellenmesinde ise kötü niyet değil ama vizyonsuzluk etkili olmuştur. Bunun heron alımıyla ilgisi yoktur. Heronlar (Male sınıfı gözlem uçağı) terör olaylarının başlamasıyla artan ihtiyaç nedeniyle alınmıştır. Bu alanda da her ne kadar huylarını bilsek de israilden başka seçeneğimiz yoktu.

1- 28 şubat üzerinden 14 yıl geçmiştir, TSK bu olaya sebep olan kadrolarını tasfiye etmiş; en üst makamdan hatasını kabul etme erdemini göstermiştir.

2- Hala ve hala 28 şubat üzerinden askeri suçlamak ucuz kahramanlıktır, kötü niyet göstergesidir.

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #19 : 02 Mart 2011, 23:15:27 »
Ben kazıklandığımız konusuna pek katılmıyorum. Bu kadar kapsamlı modernizasyonlar zaten maliyetli oluyor. Örneğin 2006'da Suudi Arabistan 58 Adet M1A1 alımı ve 315 adet M1A2 tankının M1A2S' yükseltilmesi için 2.9 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Tabi ki Suudilerde para çok ve bizim de bir tankın modernizasyonuna bu kadar fazla para harcamamız mantıksız görünüyor. Ancak Yunanistan'ın aldığı Leopard 2A6 tanklarının birim maliyetinin 12 milyon dolara yükseldiğinin dillendirildiği bir dönemde, bizim bir tankı adeta yeniden inşa eder gibi güçlendirmemiz için harcadığımız para o kadar da abartılmamalı. O dönem için Yunanistan'ın bu alımına karşılık hızlı bir hamle yapmamız gerekiyordu. Ne kadar hızlı olduğu tartışılır. Ancak o dönemki şartlar bunu gerektiyordu bence.

Düşünsenize, sadece 4 tank prototipi yapmak için bile 500 milyon dolar para ve 5 yıl harcıyoruz. Henüz üretime ve üretim için yapacağımız tesislere ne kadar harcayacağız belli değil. Eğer M 60T modernizasyonu ve ikinci el gelen Leopard 2 tanklarımız olmasa bu konuda bu kadar rahat olamayacaktık.

Bir dönem de dünyanın en pahalı F-16 uçaklarına sahip olduğumuz söyleniyordu. Oysa o para ile TAI gibi koca bir tesis kurduğumuzu söyleyemiyordu bunları söyleyenler. Olmasa bugün ne Hürkuş olacaktı, ne de Anka ne de diğerleri...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com