Gönderen Konu: EGE de tatbikatlar iptal  (Okunma sayısı 3688 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
EGE de tatbikatlar iptal
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2011, 23:27:49 »
Genelkurmay Başkanlığı sürpriz bir iptal kararı aldı.

Nedenleri merak edilen ve Genelkurmay’ın gerekçesini açıklamadığı karar, Denizkurdu-2011 ve Efes-2011 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatları'nın iptal edilmesi oldu.

İptal kararı, Genelkurmay’ın basına yaptığı ‘tur iptali’ duyurusu ile ortaya çıktı.

Tatbikatlar için 3 günlük basın turu planlanmış, Ege sularında 25 Mayıs’ta Denizkurdu-2011 ile başlayacak olan yolculuk 27 Mayıs’t’aki Efes-2011 ile son bulacaktı.

Deniz, kara ve hava kuvvetlerinin müşterek atışlı fiili tatbikatların, ululararası gözlemciler ve üst düzey komutanlar tarafından takip edilmesi beklenirken, Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarının da tatbikatlara katılması planlanıyordu.

Her yıl düzenli olarak yapılan bu iki tatbikatın iptal gerekçesi açıklanmazken, turizm sezonunda güvenlik nedeniyle bazı iptallerin olduğunun altı çizliyor.
mynet ise boyle soyluyor

Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
EGE de tatbikatlar iptal
« Yanıtla #2 : 27 Mayıs 2011, 04:05:31 »
Genelkurmay'dan açıklama
Tatbikatlar neden iptal edildi?
26 Mayıs 2011 Perşembe, 19:20:59

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Süngü, Denizkurdu-2011 ve Efes-2011 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatlarının, sadece askeri gerekçelerle iptal edildiğini bildirdi.

Tuğgeneral Süngü, Azerbaycan Milli Gün Resepsiyonu'nda basın mensuplarının sorusu üzerine, tatbikatların sadece askeri gerekçelerle iptal edildiğini, başka bir neden bulunmadığını söyledi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: "SİLAHLI KUVVETLER NE DİYORSA ONA BAKIN"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizkurdu-2011 ve Efes-2011 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatları'nın iptal edilmesiyle ilgili ''Hiçbirisine kafa takmayın, iddialar üzerinde durmayın, Silahlı Kuvvetler ne diyorsa ona bakın'' dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Aksaray mitinginin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, ''Tatbikatın iptaliyle ilgili nedeni kamuoyu çok merak ediyor. Bu konuda bir açıklamanız olacak mı? sorusuna, ''Aynen açıklandığı gibi. Başka hiçbir şey yok'' yanıtın verdi.

Erdoğan, bir gazetecinin, ''Bir çok iddia var ortada'' demesi üzerine, ''Hiçbirisine kafa takmayın, iddialar üzerinde durmayın, Silahlı Kuvvetler ne diyorsa ona bakın'' dedi.

Erdoğan, bir gazetecinin ''Silahlı Kuvvetler de bir gerekçe açıklamadı'' sözleri üzerine de ''Her şeyin gerekçesi açıklanır mı?'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bugün İstanbul'da meydana gelen saldırıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü de söyledi.

AA
http://www.haberturk.com/gundem/haber/634394-genelkurmaydan-aciklama
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
EGE de tatbikatlar iptal
« Yanıtla #3 : 27 Mayıs 2011, 04:11:11 »
İptalin nedeni ne?
Genelkurmay Başkanlığı Denizkurdu-2011 ve Efes-2011 tatbikatlarını neden iptal etti? İşte uzmanların yorumları...
26 Mayıs 2011 Perşembe, 18:53:01
İptalin nedeni ne?

HABERTURK.COM / TÜRKER ARSLAN
tarslan@haberturk.com

Genelkurmay Başkanlığı'nın Ege Denizi'nde yapılacak olan Denizkurdu 2011 ve Efes 2011 tatbikatlarını 24 Mayıs akşamüstü iptal ettiğini açıklamasıyla kulisler hareketlendi. Bazı yorumcular iptali, Balyoz Davası nedeniyle çok sayıda üst rütbeli Deniz Kuvvetleri mensubunun tutuklu halde cezaevinde bulunmasını 'protesto' etmesine bağladı.

Sürpriz şekilde iptal edilen bu iki tatbikat Türk Silahlı Kuvvetleri'nin takvimindeki en önemli ve en büyük deniz tatbikatları.

Tatbikatların iptal edilmesinden sonra dün öğle saatlerinde Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, Çankaya Köşkü'ne çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le bir görüşme yaptı. Genelkurmay Başkanı Koşaner bugün de Başbakan Erdoğan'la görüştü.

"HERŞEYİN GEREKÇESİ AÇIKLANIR MI?"
Hükümet kanadında ilk açıklama Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'den geldi. Gönül, konuyla ilgili soruları "Genelkurmay'ın kendi iç değerlendirmesidir" şeklinde yanıtladı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise "Açıklamayı Genelkurmay yapsın, ben yapmam, merakınızı oraya yönlendirin" dedi.

Bugün akşam saatlerinde ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Herşeyin gerekçesi açıklanır mı? TSK ne diyorsa ona bakın" değerlendirmesini yaptı.

Başbakan'ın değerlendirmesinin hemen ardındansa Genelkurmay'dan açıklama geldi: "Tatbikatlar askeri gerekçelerle iptal edildi."

YUNANİSTAN'A JEST Mİ?
Peki tatbikatların iptalinin nedeni 'protesto' mu? Yoksa HABERTURK.COM'a konuşan bazı uzmanların söylediği gibi, ekonomik krizde olan Yunanistan'a bir jest mi?

İşte uzmanların HABERTURK.COM'a yaptıkları değerlendirmeler...

MUHARREM SARIKAYA / CİNER MEDYA GRUBU ANKARA TEMSİLCİSİ
"Kamuoyuyla paylaşılmalı"

Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı herhangi bir açıklama yapmazsa spekülasyonların önü kesilmez. İki gündür Ankara'da akla gelmedik her türlü dedikodu, spekülasyon dile getiriliyor. Bu iddiaların önünün kesilmesinin tek yolu ise Genelkurmay Başkanlığı'nın kısa da olsa nedenlerini de koyarak iptalin gerekçesini kamuoyuyla paylaşması. Yoksa bu dedikodu ve spekülasyonlar en fazla Genelkurmay Başkanlığı'nı yıpratır.

LALE KEMAL / TARAF GAZETESİ ANKARA TEMSİLCİSİ
"Başbakan'ın haberi olduğunu öğrendim"

Üst düzey bir yetkiliye konuyu sorduğumda "Başbakan'ın bu tatbikat iptallerinden haberi vardı" cevabını aldım. Ve şunu ekledi: "Uluslararası ilişkiler bakımından bu tatbikatın uzaltılmasının bir manası yok. Yunanistan özelinde bu tatbikat iptal edildi." Beni de çok tatmin etmemekle birlikte kaynaklarım olayın iç veçhesinin bu şekilde olduğunu söyledi. Sonuç olarak bazı şeyleri kamufle etmek için mi bu söylendi bilmiyorum ama benim kaynağım, Başbakan'ın haberi olduğunu ve bu olayın iç siyasetle ilgisi olmadığını söyledi.

ATİLLA KIYAT / EMEKLİ AMİRAL
"Balyoz'la ilgili ama tepki değil"

Yunanistan'la konunun ilgisinin olmadığını düşünüyorum. Kişisel fikrim bu konunun Balyoz Davası ile ilgisi var. Ama bu tam anlamıyla bir tepki de değil. Düşünün ki bir Deniz Kuvvetleri var ve bu Deniz Kuvvetleri'nin 40 amiralinin 13 tanesi hapiste. 13 Amiral derken de Donanma Kurmay Başkanı, Güney Deniz Saha Komutanı, Denizaltı Filosu Komutanı gibi önemli komutanlardan bahsediyoruz. 13 Amiral hapisteyken bu Deniz Kuvvetleri bir de üstüne üstlük Libya'ya gidiyor ve tatbikat yapması isteniyor. Burdan çıkacak iki sonuç var. Ya "bu içerideki Amiraller işe yaramazmış" diyorsunuz ya da "size 40 tane Amiral fazlaymış siz 20 Amiralle de işi yürütüyorsunuz gelin şu kadroları gözden geçirelim" diyorsunuz.
Görevdeki komutanlar bu tatbikatı yaparlarsa suçsuz olduklarına samimiyetle inandıkları içerideki amiralleri küçümsemiş olurlar ve kendileriyle de çelişkiye düşmüş olurlar. Benim şahsi fikrim bu olayın Yunanistan'a jest olmadığıdır. Bu olay Balyoz Davası ile yakından ilgilidir.

SAİT YILMAZ / EMEKLİ KURMAY ALBAY- BAHÇEŞEHİR ÜN. STRATEJİK ARAŞTIRMALAR KURUMU BAŞKANI
"TSK tatbikatla tepki göstermez"

Türk Silahlı Kuvvetleri bir tepki gösterecekse bunu tatbikatlar yoluyla yapmaz diye düşünüyorum. Çünkü bu bir ulusal güvenlik meselesi. Benim şahsi fikrim bu erteleme Yunanistan'la alâkalıdır. Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle böyle bir jest yapıldı. Tatbikatlar iptal edildi. Ben TSK'nın siyasete tepki vermek için böyle bir yola başvuracağını düşünmüyorum.

http://www.haberturk.com/polemik/haber/634389-iptalin-nedeni-ne
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com