Gönderen Konu: nükleer santral?  (Okunma sayısı 7973 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pomaro

• DefenceTurk
  • *
  • 0
nükleer santral?
« : 28 Şubat 2011, 00:05:20 »
1- arkadaşlar bu nükleer santrallerin birisi bilindiği gibi Ruslar yapıp işletecek diğer 2 santrali mesala japonlar yapıp bizemi verecek?    2- mesela oldu ya iran nükleer bomba yapdı konjonktür gereği bizim'de eğilimimiz olacağından yana internette baya bi yazı okudum böyle bi durumda bu santrallerde bi şeyler yapa bilirmiyiz(sinopda araştırma gelişterme üzerine ufak bi reaktör yapılacakmış, bide uranyum zenginleştirme yapılacakmış o tesisde)?
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2011, 00:11:21 Gönderen: pomaro »

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
nükleer santral?
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2011, 02:33:11 »
Bu iki santralde nükleer silah üretilemez çünkü zenginleştirilmiş uranyum hazır gelecek.Ama sinopta uranyum zenginleştirmek için reaktör kurulursa belki.Şöyle bir şey var nükleer bomba yapmak için gereken uranyum yada plütonyumun yakıt olarak kullanılandan çok daha fazla zenginleştirilmesi gerekir.Bu da iran örneğinde görüldüğü üzere UAEK(Uluslararası atom enerjisi kurumu) tarafından çok sıkı denetlenir.

Çevrimdışı pomaro

• DefenceTurk
  • *
  • 0
nükleer santral?
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2011, 11:42:49 »
işte ondan sordum bende arkadaş varya hani amerika, fransaya gelince bişey yok bize gelince hop dur niye sen yapamazsın e israil yaptı hani sesiniz çıkmıyo? >:(

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
nükleer santral?
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2011, 12:12:52 »
işte ondan sordum bende arkadaş varya hani amerika, fransaya gelince bişey yok bize gelince hop dur niye sen yapamazsın e israil yaptı hani sesiniz çıkmıyo? >:(
türkiye ne zaman nükleer silah üretecem dedi de amerika karşı çıktı? amerika  kendi bombalarını  türkiyeye emanet ederken  türkiyeye karşı neden böyle bir yaptırımı olsunki?

Çevrimdışı sabutay

• DefenceTurk
  • *
  • 0
nükleer santral?
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2011, 14:24:57 »
Zaten elimiz de bol miktarda zenginleştirilmiş Uranyum ve başkalarıda var Soguk savaş döneminde ABD,Nato ile birlikte Türkiyede harıl harıl bunlardan üretti Kenan Evrenin Cumhur başkanlıgında bir ABD ziyaretinde basınada yansımıştı Türkiye tarafından üretilen zenginleştirilmiş uranyumlar Soguk savaşın bitmesinden dolayı Türkiyeye iade edilmişti.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
nükleer santral?
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2011, 14:36:48 »
Zaten elimiz de bol miktarda zenginleştirilmiş Uranyum ve başkalarıda var Soguk savaş döneminde ABD,Nato ile birlikte Türkiyede harıl harıl bunlardan üretti Kenan Evrenin Cumhur başkanlıgında bir ABD ziyaretinde basınada yansımıştı Türkiye tarafından üretilen zenginleştirilmiş uranyumlar Soguk savaşın bitmesinden dolayı Türkiyeye iade edilmişti.
kim nerede nasıl  ne  oranda üretmiş ??? kaynak verebilirmisiniz ?  ben bununla  ilgili (zenginleştirilmiş uranyum) bir haber okumadım

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
nükleer santral?
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2011, 14:39:04 »
Aynen enes kardeşe katılıyorum kaynak gösterin inanalım yoksa piyasada bol bol var bu hikayelerden ona bakarsan bizim hayalet uçağımızda varmış...

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
nükleer santral?
« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2011, 14:49:52 »
Nükleer santrallerle ilgili isteğimiz yapım-işletim-yakıt temini herşeyin yükleniciler tarafından karşılaması, bizim sadece para vererek elektrik almamız. Bu nedenle; nükleer silah geliştirme gibi bir imkanımız olacağını sanmıyorum. Zaten böyle bir projemiz de yok.

İran'ın nükleeri bizi rahatsız etmez. Etse bile; abd ile ortak nükleer silahlarımız zaten var.

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
nükleer santral?
« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2011, 15:10:58 »
Nükleer santrallerle ilgili isteğimiz yapım-işletim-yakıt temini herşeyin yükleniciler tarafından karşılaması, bizim sadece para vererek elektrik almamız. Bu nedenle; nükleer silah geliştirme gibi bir imkanımız olacağını sanmıyorum. Zaten böyle bir projemiz de yok.

İran'ın nükleeri bizi rahatsız etmez. Etse bile; abd ile ortak nükleer silahlarımız zaten var.
bütün sorularınıza  tek cevap daha ne söylenir.
elimizde  kitlesel imha silahlarına karşı caydırıcı olacak ve kullanabileceğimiz  yüksek miktarda b-61 nükleer bombası var  fazlasına ihtiyaç varmı? 
balistik füzelerle  kıtalar arası  kullanılabilecek  nükleer  başlıklar  düşünüyorsanız  işte o zaman  uzun menzilli  balistik füzelere sahip olmanız gerekir  daha sonrasındada bu füzeler için başlık üretme  çabasına girersiniz , eğer uzun menzillere ulaşan  bir balistik füzen yoksa şimdilik nükleer bomba yapma  çabasıda gereksiz ve çok pahalı olur.

Çevrimdışı pomaro

• DefenceTurk
  • *
  • 0
nükleer santral?
« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2011, 16:47:06 »
peki amerika kullandırırmı sence o bambaları bize veya biz amerikadan izin gelmeyince kullana bilirmiyiz? hiç sanmıyorum