Gönderen Konu: KC-46 Pegasus  (Okunma sayısı 8501 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
KC-46 Pegasus
« : 25 Şubat 2011, 15:13:02 »
KC-46 Pegasus

Yüzyılın tanker uçak ihalesi Boeing’in

Sürekli olarak gelişmelerini duyurduğumuz ABD Hava Kuvvetleri’nin “Yüzyılın Tanker Uçağı Projesi” olarak adlandırılan son derece tartışmalı ‘yap boz’ nitelikli ihaleyi en sonunda beklendiği gibi, kuvvetle muhtemel bir takım düzensizlikler sayesinde ABD şirketi Boeing kazandı.
Yoğun baskılar, kulisler ve hatta yolsuzluk ve tehditler eşliğinde gerçekleşen ihalenin son etabında, beklendiği gibi ilk aşamada 179 adetlik ve 35 milyar dolar değerindeki tanker uçak ihalesini öngören projeyi daha önce kazanan EADS çözümü değil, büyük bir lobi desteğiyle atağa geçen ABD‘den Boeing, beklendiği gibi dev ihaleyi kazandı.

Buna göre Boeing için uzun vadede ek siparişlerle toplamda 500+ uçaklık kabaca 100 milyar dolarlık ($ABD) bir potansiyel söz konusu. Boeing‘in seçilen tanker uçağı KC-46A modeli.

İlk 18 adet tanker uçağının 2017 yılında teslim edilmesi ve uzun vadede kısmen yarım asrı aşkın süredir görev yapan toplamda 534 tanker uçağının (Bunlardan çoğu 400 civarı KC-135 ki biz de bu 50′li yıllarda geliştirilen/modifiye edilen demode NATO‘ya da tahsisli tanker uçaklarını bağımlı olarak envanterimizde bulunduruyoruz) seçilmesi planlanmış durumda.

Boeing‘in borsada değeri bu sayede birden bire % 4 artarken, ABD‘de 50 bin civarında kalifiye personel istihtam edileceği açıklandı ve bu tartışmalı ilalenin gidişatı ne olursa olsun, sonuç itibariyle ülkede hemen herkes bayram ediyor.

http://www.savunmasanayi.net/yuzyilin-tanker-ucak-ihalesi-boeingin/yuzyilin-tanker-ucak-ihalesi-boeingin/
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2016, 20:40:14 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Yüzyılın tanker uçak ihalesi Boeing’in
« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2011, 16:28:49 »
Adamlar en dogrusunu yaptilar kendi sirketi varken avrupadan almak sacmalik olurdu zaten bunu obamada millete anlatamazdi
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
EADS sonucu protesto etmeyecek
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2011, 11:49:03 »
Tanker uçak ihalesinde hezimet yaşayan EADS, kendilerinin daha iyi bir uçak sunduklarına inanmalarına rağmen sonucun matematiksel ve mekanik bazı ihtiyaç ve hesaplamaların sonucu olduğunu ve ABD‘nin tercihini daha küçük çaplı olan Boeing‘ten yana kullanmış olmalarını resmen protesto etmeyeceklerini açıkladı.

Bir çok uzman ilk etapta 35 milyar dolar ($ABD) gibi çok büyük bir rakamın zaten ABD dışında bir firmaya verilmesinin siyaseten imkansız olduğuna da dikkat çekiyordu.

http://www.savunmasanayi.net/eads-sonucu-protesto-etmeyecek/eads-sonucu-protesto-etmeyecek/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İlk KC-46 Üretimi Başladı
« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2013, 00:16:33 »
İlk KC-46 Üretimi Başladı

ABD Hava Kuvvetleri tarafından 2011 yılında seçilen  Boeing KC-46A havada yakıt ikmali tanker uçağının ilkinin üretimine başlanıldı. Önümüzdeki 14 yıl içerisinde 179 KC-46A üretilerek ABD Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.

KC-46A'nın gövdesi, bir yolcu uçağı olarak hizmet  vererek kendini kanıtlamış ticari 767-200ER uçağına dayanmaktadır. Boeing dünya çapında 1.050 adet 767 teslim etti.

Uçağın geliştirilmiş BOOM sistemi ile kullanımda olan tanker uçklara göre daha fazla yakıt aktarımı sağlanacak. Ayrıca gelişmiş uçuş güvertesi sayesinde daha fazla yolcu, kargo ve tıbbi hasta taşıyacak. Kanatlarının üretimine başlanılan uçağın diğer yapısal kısımlarılarının üretimi için montaj hatları oluşturuluyor. Uçağın montajına Kasım ayında başlanılacak ve uçak Ocak aynında fabrika dışına çıkarılacak.

İlk 18 uçak 2017 yılına kadar teslim edilecek. Geri kalan uçaklar 2027 yılına kadar üretilerek 179 uçağın üretimi tamamlanacak.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2013, 01:14:26 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: KC-46
« Yanıtla #4 : 26 Ağustos 2013, 01:15:37 »
Bu hafta ikinci KC-46'nın montajına başlandı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: General Electric LEAP motorunu üç boyutlu yazıcıda yapıyor!
« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2014, 13:47:46 »
KC-46 tanker uçağı ilk uçuşunu yaptı

ABD Hava Kuvvetleri KC-46 Tanker Uçağı Programı kapsamında üretilen KC-46 yeni nesil tanker uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

KC-46 tanker uçağı ilk uçuşunu yaptı
Boeing tarafından yapılan açıklamada, 28 Aralık tarihinde Boeing 767-2C uçağının Paine Field Havaalanı’ndan kalkış yaparak 3 saat 32 dakika sonra Boeing Havaalanına inişini gerçekleştirdiği bildirildi.
Boeing, Amerikan Hava Kuvvetleri’ne yeni nesil tanker hava aracı sağlayacak projede, test aşamasında iki adet 767-2C ve iki adet KC-46A olmak üzere 4 adet test aracı kullanılacak.

Boeing 767 yolcu uçağı temelli üretilecek toplam 179 adet KC-46 uçağının ilk 18 adedi 2017'de geri kalanların ise 2027 yılına kadar  Amerikan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.kokpit.aero.com
http://kokpit.aero/abd-kc-46-tanker-ucagi-ilk-ucus
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2014, 21:10:48 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2014, 19:14:34 »
Bunu bilemeyecek ne var? Konu yabancı hava sistemleri ile ilgili değil mi! Hiçbirşey yapamazsanız arama motoruna konunun ilgili olduğu sistem vs neyse, burada KC-46 yazarsınız, ilgili konuyu bulursunuz.
Ayrıca tekrar belirtiyorum, lütfen foruma eklediğiniz haber vs neyse, "tam adresini" belirtiniz!

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 29 Aralık 2014, 19:31:39 »
Tesekkürler arama motorüna bakmistimda aradaki cizgiyi eklemedigim icin bülamadim demekki. Ve tlf dan girince link i kopyalayamiyorüm.

http://kokpit.aero/abd-kc-46-tanker-ucagi-ilk-ucus
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2014, 21:30:54 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
KC-46A Pegasus Havada İlk Yakıt İkmalini Gerçekleştirdi
« Yanıtla #8 : 01 Şubat 2016, 13:19:29 »
KC-46A Pegasus Havada İlk Yakıt İkmalini Gerçekleştirdi

KC-46A Pegasus, 24 Ocak 2016 tarihinde bir F-16C Savaşan Şahin uçağına havada yakıt ikmali gerçekleştirerek, ilk defa havada yajıt ikmali gerçekleştirmiş oldu. KC-46A; Edwards Hava Üssü 416st Uçuş Test Filosu'ndan Yarbay Daniel Alix'in Kullandığı F-16C uçağına havada 1600 pound yakıtı başarıyla transfer etti. KC-46 56 foot uzunluğundaki boom ile uçarken, F-16C de boomu yakıt ikmal yuvasına yerleştirmek için bekledi. İkmal tamamlandığında sistem pompayı otomatik olarak kapattı. İşlem Washington üzerinde, 20.000 feet yükseklikte gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen test ile F-16C uçağı boom tipi ikmal sisteminin hafif/hızlı alıcısına bağlanma işlemi başarıyla gerçekleştirilmiş oldu. Tanker uçak, önümüzdeki haftalarda ikmal uçuşlarına devam edecek. Yine boom tipi ikmal sistemi ile, bir A-10 Thunderbolt II uçağına hafif/yavaş alıcı ve bir C-17 Globemaster III uçağına da ağır alıcı testleri gerçekleştirilecek.

Bu testlere ayrıca merkezdeki Droque sistemi ve kanatlardaki uçan yakıt ikmal podları kullanılarak; F/A-18 Hornet uçağı ile hafif/hızlı alıcı ve AV-8 Harrier uçağı ile de Hafif/yavaş alıcı testleri gerçekleştirilecek. KC-46A aynı zamanda bir KC-10 Extender tanker uçağından yakıt alarak alıcı yeteneği de sergileyecek.

KC-46A, ilk uçuşnu gerçekleştirdiği Eylül 2015 tarihinden bu yana 32 uçuş gerçekleştirdi. ABD Hava Kuvvetleri 2011 yılında, yaşlanan tanker filolarını yeni uçaklarla değiştirmek için Boeing ile 179 KC-46A tanker uçağı imalatı için sözleşme imzaladı. Program şu anda Ağustos 2017 tarihine kadar 18 KC-46A uçağının, savaş uçaklarının havada yakıt ikmali ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tüm destek ekipmanları karşılamak için çalışıyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Japonya'ya KC-46 Satışı Onaylandı
« Yanıtla #9 : 23 Eylül 2016, 22:01:08 »
Japonya'ya KC-46 Satışı Onaylandı

Japonya Hükümeti ABD'den dört KC-46A havadan yakıt ikmal uçağın satışı için talepte bulunmuştu. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı'nın (DSCA) 21 Eylülde yaptığı duyuruya göre Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tahmini maliyeti 1.9 milyar $ olan dört KC-46A havadan yakıt ikmal uçağın ve ilgili ekipmanların, eğitim ve destek için Japonya'ya olası bir Yabancı Askeri Satışını onayladı.

Uçaklar GPS yetenekleri ve savunma sistemleri yüklenmiş şekilde teslim edilecekler. Bu sistemler; Raytheon ALR-69A Radar İkaz Alıcısı (RWR), Raytheon Minyatür Havadan GPS Alıcısı (MAGR) 2000 (2K) ve Northrop Grumman AN / AAQ-24 (V) Büyük Uçağı Kızılötesi Karşı (LAIRCM) sistemi. Her LAIRCM sistemi aşağıdaki bileşenlerden oluşur: Üç Guardian Lazer Terminali Ünitesi (GLTA), altı Ultra Violet Füze İkaz Sistemi (UVMWS) Sensörler, AN / AAR-54, bir LAIRCM Sistem İşlemci Değiştirici (LSPR), bir Kontrol Gösterge Birim Değiştirici, bir Akıllı Kart ünitesi ve bir Yüksek Kapasiteli Kart.

Her biri iki Pratt & Whitney Model 4062 (PW4062) Turbofan motorları ile uçan uçaklar için bir yedek motor da bu olası satışa dahil.

Bunların dışında on iki AN / ARC-210 UHF Radyo, on iki APX-119 dost veya düşman tanımlama (IFF) transponder, ilk yedek ve onarım parçaları, sarf malzemeleri, destek ekipmanları, teknik veriler, mühendislik değişikliği önerileri, yayınlar, onarım ve iade, eğitim ve eğitim ekipmanları, yüklenici teknik ve lojistik personel hizmetleri, yüklenici temsilcisi destei, GroupA ve B montaj , uçuş test ve sertifikasyon ve lojistik destek ilgili diğer unsurlar da anlaşmaya dahil.

DefenceTurk.com