Gönderen Konu: Libya  (Okunma sayısı 244312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
Libya'da İç Savaş:Kaddafi Meydan Okuyor
« Yanıtla #110 : 04 Mart 2011, 20:29:45 »
Kafası çalışan size göre 3 kişi varsa biri sizminiz?  hani salaktınız!!!!  ne oldu birden kafanız çalıştımı.  çok kömük olduğunuzumu sanıyorsunuz. Diğer forum üyelerine salak diyecek kadar zeki insanların burda ne işi var...

Tanımadığınız insanlara salak diyecek kadar gurursunuz... bence siz su katılmamış salaksınız. Ütünüze alıabilirsiniz umrumda değil.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #111 : 04 Mart 2011, 21:02:08 »
Türkiye'nin NATO Üyeliği
Sovyetler Birliği ile Lenin zamanında imzalanan Brest Litovsk Barış Antlaşması, Moskova Antlaşması ve Kars Antlaşması'na rağmen, 2. Dünya Savaşı sırasında Stalin'in önce 1939'da Molotov kanalıyla Ribbentrop ve Hitler'den, daha sonra da 1945'te Truman ve Churchill'den Türkiye sınırları ile ilgili talepleri dolayısıyla Türkiye, Batı ittifakı ve NATO ile yakınlaşmıştır. 1950'de Adnan Menderes hükümeti döneminde TBMM kararıyla Kore Savaşı'na Birleşmiş Milletler komutası altında ABD ve Güney Kore'nin yanında çarpışmak üzere asker gönderilmiş ve böylece NATO üyeliği konusundaki niyetini uluslararası arenaya göstermiştir. Kore savaşında verilen şehitler dönemin muhalefet lideri İsmet İnönü ve partisi CHP tarafından NATO üyeliği için yapılan bir taviz olarak adlandırılmıştır.

Başlangıçta 12 devletin iştirakiyle akdedilmiş olan Kuzey Atlantik Antlaşmasına Londra'da 17 Ekim 1951 tarihinde düzenlenen bir Protokol ile Türkiye ve Yunanistan'ın da katılımları onaylanmış, Türkiye 18 Şubat 1952'de yine Fuat Köprülü'nün dışişleri bakanlığını yaptığı Adnan Menderes hükümeti döneminde NATO'ya resmen üye olmuştur. Norveç, Danimarka gibi üyeler Türkiye'nin üye olmasına, çok yakın zamana kadar Monarşi yle yönetildiği ve yeterli demokrasi tecrübesi olmadığı gerekçesiyle uzun müddet karşı çıkmışlardır.

8 Eylül 1952'de [1] Türkiye NATO'ya kabul edildikten yedi ay sonra İzmir'de Müttefik Kara Kuvvetleri Karargahı (LANDSOUTHEAST) kurulmuş, karargahın başına ABD'li bir korgeneral getirilmiştir. 1954'te karargaha Fransa, İngiltere ve İtalya'dan askerler dahil edilerek üs güçlendirilmiştir.

“NATO Kuvvetler Statüsü Sözleşmesi”[2] adlı uluslararası anlaşma, İzlanda hariç, NATO üyesi diğer devletler tarafından imzalanmıştır. Sözleşme Türkiye tarafından 10 Mart 1954 tarihli ve 6375 sayılı kanunla onaylanmıştır. NATO Kuvvetleri Sözleşmesi, her biri oldukça detaylı kaleme alınmış yirmi maddeden oluşur. Kısaca bu anlaşmayla ABD’nin Türkiye topraklarında askeri tesisler ve üstler kurması ve askeri personel bulundurulması kabul edilmiştir.

1966'da, NATO'ya ait haber alma tesislerinin sayısı 112'ydi. Türkiye'de 35 kilometrekarelik alan NATO'nun denetiminde olup buraya, bakanlar dahil Türk yetkililerin NATO komutasından izinsiz girmesi yasaktı.

ABD ile Türkiye arasında 1976 yılında imzalanan "ABD-Türkiye Savunma ve İşbirliği Anlaşması", İncirlik, Kargaburun ve haber alma tesislerinin NATO adına ABD tarafından kullanılmasını sağladı. 1980 yılında 12 Eylül Darbesi sonrasında imzalanan "Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması" ise 12 askeri üssün NATO adına ABD tarafından 5 yıllık kullanılmasına karar verildi. Bu anlaşma, ABD'nin talebi doğrultusunda halen yürürlüktedir...

NATO'DA GÖREV YAPAN TÜRK DAİMİ TEMSİLCİLERİ
1952-1954 - Fatin Rüştü Zorlu
1954-1957 - Mehmet Ali Tiney
1957-1960 - Selim Sarper
1960-1960 - Haydar Görk
1960-1972 - Muharrem Nuri Birgi
1972-1976 - Orhan Eralp
1976-1978 - Coşkun Kırca
1978-1988 - Osman Olcay
1988-1989 - Tugay Özçeri
1989-1991 - Ünal Ünsal
1991-1997 - Tugay Özçeri
1997-2002 - Onur Öymen
2002-2004 - Ahmet Üzümcü
2004-2006 - Ümit Pamir
2006-2009 - Tacan İldem
2009- - Haydar Berk

Bilmeyen arkadaşlarımız için lütfet düzgünce okuyalım.Nato'ya nezaman girdik.Kimle girdik.

Çevrimdışı cüzzamlı melek

• cüzzamlı melek
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #112 : 04 Mart 2011, 21:15:04 »
natonun türk ordusunun içinde ne işi vardı? herşeyi rte biliyo zaten... salağız hepimiz...

şimdi ben bunu " herşeyi rte biliyo zaten... hepimiz salağız ya, bir tek onun aklı çalışıyor ya..." şeklinde yazsaydım, ne anlardınız? o zaman da kalkıp "hayır efendim, bizim de aklımız çalışıyor" mu derdiniz?

türkçede bir söz öbeği vardır: kendisini çok akıllı sananlar için "ha, hepimiz aptalız da bir sen akıllısın zaar" filan denir halk arasında... orda eleştirdiğim tek bi kişi vardı. neden üstünüze alındınız da atladınız, bilemem. burda kafasının çalıştığını düşündüğüm 3 kişiden biri ben değilim ayrıca. lütfen yazılan yorumlara bir bakın, ne kadar sığ görüşler olduğunu, ne kadar görünene kanan ve işin aslını asla anlayamayan insanlar olduğunu bir görün. sadece birkaç kişinin ki aklıma ilk gelenler skywolf ve efsane asker'dir, görünenle değil arkasındaki gerçekle ilgilendiğini anlayacaksınız...

benim o cümlemi bile üstünüze alınacak durumdaysanız, devam edin. ortadoğudaki ayaklanmalarla abdnin ilgisi olmadığına; abye tam üyeliğin bize büyük avantajlar sağlayacağına; ya da pkknın silahla bir yere varamayacağını anladığına inanmaya devam edin. bazen insanların birşeyleri görmesini sağlamak için ters köşeye yatırmak iyi gelir ama siz ters köşeye bile yatamıyorsunuz... aşağıdaki cümle dahi natonun gerçekte ne olduğunun anlaşılmasına yeter. neden her taşın altında siyonistleri aradığımızın; ya da türkiyeyi yakın gelecekte hangi tehlikelerin beklediğinin anlaşılmasına yeter.. ama siz, başınızı kuma gömmekten ve "one minuteSSS"lerle avunmaktan hoşnutsanız, bilemem... ben, u.i ortadoğu politikaları konusunda doktora yapmış biriyim ama bi ton bilimsel zırvalık yerine, kısa cümleler kurmayı yeğledim. çünkü gerçekler, kısa ve nettir. :) :D

"1980 yılında 12 Eylül Darbesi sonrasında imzalanan "Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması" ise 12 askeri üssün NATO adına ABD tarafından 5 yıllık kullanılmasına karar verildi. Bu anlaşma, ABD'nin talebi doğrultusunda halen yürürlüktedir..."
bağımsızlık, benim karakterimdir!

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #113 : 04 Mart 2011, 22:03:05 »
Bu gun yaşadıgım bir olaydan alıntıyla itibaren
Bu gun bu soruyla tekrar karşılaştım.Neden Nato'dayız bir arkadaşım tarafından gündeme getirildi.Bende ''neden acep?'' dedim Bana dedi ki okudugum kitaplara baksana gerçekleri anlardın.Okudugu kitaplara bakıyorum da aklıma şu geldi ''Nato kafa nato mermer :D ''.Harbiden bir insan gerçekleri bilsin.Sorsan adam Nato'ya nasıl gidigimizi bilmez.Lise 4 bunuda söyleyeyim.Bana derki ben Anti-Amerika'yım gider Burger Starbuck ve McDonalds'larda yemek yer.İşte Cüzzamlı melek adlı arkadaşımızın dedigi gibi buralarda yapılan oyunlar,Amerika PKK destelekmiyormuydu,Ab'nin oyunları dogru var herkes biliyor bunu Amerika'da İngiltere'ye karşı İrlanda'yı Fransa'ya karşı Marco Polo ve ETA'yı destekliyor.Bir çok arap ülkesinde Amerika etkin yalan degil.Biz ise neden Nato'ya girdik sorusuna cevap biz nasıl ki Birinci dünya savaşına Almanya'yla nasıl girdik bu da  aynı çünkü tektik bir tarafta Almanya Nazizim tehlikesi bir tarafta Sovyet Tehlikesi mecburduk bir tarafa denge siyasetiyle dayanmalıydık.Yoksa işler degişebilirdi.Çünkü biz yapabiliyormuyuz bir işlemi teknolojik olarak yapabilme kapasitemiz daha yeni yeni gelişiyor.Mecburen dayanacak bir nokta bulmalıydık.Arkadaşıma cevap vermedim sadece şunu dedim ama o hala anlamıyacak ve anlamama ya da devam edicek.Sovyeti mi seçseydik ?
Bunun altında yatan cümle ise pamuk ipligine baglı bir devlet sistemi  elbette Ulu Önder Atatürk'ün dedigi gibi çökücekti zaten.Ama onlar İkinci dünya savaşıda Almanya'ya karşı degilmilerdi ? Şu anda Rusya ile Amerika en iyi devletler dimi bakıldıgında çok iyiler ikisinde süper güç .Bazı insanlar diyorlarki neden Amerika'nın yanındayız bazıları diyorlar neden Rusya'ya karşı degiliz.Biz neden Amerika'ylayız da Rusya ile degiliz.Ah be güzel kardeşlik ikiside aynı tarafta birde bunu görebilsek.Neden biz biz degiliz ? Neden hep Avrupa çakmalıgı ve  ABD örnegini yada bir Rusya'yı örnek alıyoruz.Evet biz çok güçlü degiliz.Ama gelecek elbette güzel şeylere gebe ama insanlarımızı uyandırmamız geregini düşünüyorum.Şu cümleyle çok karşılaşıyorum bizi içten fetih etmişler baksana bir çok Amerikan firması var.Ah be güzel kardeşim talep varsa arzda olacaktır.Sen istiyorsun ki oda getiriyor sen istemzsen o gelirmi yo biz kendi malımıza deger versek özellikle şu fast food kültürü neden kendi okadar koskoca Osmanlı ve Türk mutfagı var bütün insanlar bizden sözediyorlar ve kıskanıyorlar bizse onların yemeklerini seçiyoruz.Ondan sonrada diyoruz baksana heryerdeler elbette her yerde olurlar. :D

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #114 : 04 Mart 2011, 22:23:12 »
@ cüzzamlı melek Siz IQ (zeka testinizi ) yaptırıp yanınızda taşıyın formada ekliyebilirsiniz. (Bu sayede herkes sizin zeka seviyenizi bilir) Doktura yaptığını sözlüyorsunuz çocuk ağızlarıyla yorum yazıyorsunuz farkındamısınız. Ciddi bir şeyler yazında hep beraber saygı duyalım. Dokturada yapmışsınız ama adam olamamışsınız, insanlara tepeden bakarak zavallılaştığınızın bile farkında değilsiniz.

Seviyesiz yorumlarınıza alkış tutulmasınımı bekliyorsunuz. Tutulmayınca işi hırçınlığa  seviyesizliğe vurup. saygımı bekliyorsunuz. Doktura tezlerinde verilemiyecek şeyler nedir bilirmisiniz, bence bilmezsiniz oda erdem dir alçak gönüllülüktür ahlaktır seviyedir. Yahu ikide bir hepimiz salağız yazacak kadar salak oldugunuzu belirtmek zorundamısınız. Salaklık etiketinizi bir kenara koyunda  olmayan yüksek bilgilerinizden forum üyeleride yararlansın Yok siz salaklığınızı kabul ettiğiniz için yorumda yazamasınız.

Klavye başında insanları etiketlemek kolaydır   tanımadığınız ciddi insanlari kendi seviyenize düşürmeyin. Doktura vermiş birine beklenen yorumlar yazında görelim  ne idüğü belirsiz üç ordan iki burda kırma yorumlar yaparak bilgisizliğinizi, cahiliğinizi  ortaya çıkartmayın.

Herkes için azcık seviye istemek bana kaldı.  8)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #115 : 04 Mart 2011, 22:29:30 »
Konuyu kişisel tartışmaya çevirmezseniz sevinirim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #116 : 04 Mart 2011, 22:36:30 »
@SKYWOLF biri forum üyelerinin hepsine salak diyecek kimse cevap vermeyecekmi... Uyarılması gereken belli kişi beli.

Herkes birbirine saygı duysun.. aksi halde ipini koparan her istediğini yazar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #117 : 04 Mart 2011, 22:47:21 »
Kimse forum üyelerine salak dememiş ki. Orada başka birşeyi ima etmiş. Anlaşılmayacak birşey yok burada.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #118 : 04 Mart 2011, 22:50:57 »
Tamam konuya geriye dönelim Konu Libya

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #119 : 04 Mart 2011, 22:57:36 »
valla ben tepkimi bulunduğum ortama göre ayarlarım... ilk başlarda epey bi özeniyodum ama baktım kafası çalışan kişi sayısı 3ü geçmiyo, ki 2si yönetici zaten, anlayacağınız dilden konuşmaya başladım... "hepimiz salağız" cümlesi size çok koymuş belli... ki orda kinaye yapıldığını, ironik bi durum olduğunu dahi anlamamışsınız :)...

üç beş kitap cümlesi kurmakla ancak burdan memleketi kurtarırsınız :D

Daha ne demesini bekliyorsunuz... Forum üyelerine salağın biri hakaret ediyor yönetim uyuyor....