Gönderen Konu: Libya  (Okunma sayısı 244250 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
Libya'da İç Savaş:Kaddafi Meydan Okuyor
« Yanıtla #80 : 28 Şubat 2011, 13:04:31 »
Çok dogru.Bahsettiginiz gösterim trt kırmızı hat programında yayınlanmıştı.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #81 : 28 Şubat 2011, 14:24:07 »
Afganistanda nato askerleri saldırıya uğramamak için Türk bayrağının ardına saklanıyorlardı. hatta bu olay yanilmiyosam trtde gösterilmişti. Yabancıların konvoyunda türk bayrakları vardı.... Şimdide libyada yabancılar Türk bayrağının gölgesine sığınıyor.  42 ülke Türkiyeden yardım istiyor...  Gemilerimimz nuhun gemisi tabirini aratmıyor...

Bu olaylar şunu gösteriyor; Birleşmiş milletler daimi üyeliğini fazlasıyla hak ediyoruz.
++

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #82 : 28 Şubat 2011, 19:14:47 »
Bana tarihi öğretmeyin. Ben Osmanlıyı kötülemiyorum, yıkılma süreci bizim genç cumhuriyetimizin var olduğu dönemden çok daha uzundur. Elin arabını son dönem İngilizler yüzünden tutamamışsın, hala tutabilecek miydi hilafet olsa? Ya da şu an tutabilir miyiz? Kerkük ile Musul petroller ile birlikte hakkımız ama alamadık ve alamayacağızda. Bundan 150 yıl önce Shell çıkartmaya başlamış petrolü, onun hikayesi de uzun. Abdulhamit döneminde Almanlar babamızın hayrına Haydarpaşadan Hicaza demir yolu çekmemişler ama çıkartma hakkını akıllılık edip Almanlardan önce Shelle vermişiz. Bizde olsa bile o petrol, ülkeye refah geleceğini de sanmıyorum.

Arkadaş;balkanların,orta doğunun,kuzey afrikada ki arap devletleri hatta yunanistan dahil gayri müslim halkların ne hale geldiklerini nasıl çöktüklerinin canlı şahidi değilmiyiz?

Bu milletler değilmiydi 400 küsur sene Osmanlı idaresinde huzur içinde yaşayan?

Ayrıca son teke tek programında Murat Bardakçı Abdülhamit ile ilgili konuşurken şunu demiştir:

Ben imparatorluk-cumhuriyet ayrımı yapmıyorum Abdülhamit Türkiye'nin çok önemli bir devlet başkanıdır.Bu sözden sonra millet olarak osmanlı torunumuyuz değilmiyiz yorum sizin...

Ben Osmanlı'yı kötülemiyorum lütfen diğer yorumlarıma da bakın. 2.Abdülhamit Han başta olmasaydı muhtemelen devletin ömrü 30 yıl kısa olurdu. "Hilafet olsa Kerkük, Musul bizim olurdu, Müslümanlar şu an etrafımızda birleşmiş olurdu." tarzı bir yorum saçma diyorum. Ve kimse böyle bir şey olacağını savunamaz. Savunacaksa neye dayanarak söylüyor?

Çevrimdışı çiğil42

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #83 : 01 Mart 2011, 11:32:29 »
 musul ve kerküğü ingilizler söz vermesine rağmen vermedi ama 2. dünya savası sıraları bizim elimize bu imkan geçmiştir ama mustafa kemal paşanın 'yurtta sul cihanda sul' sözü biraz yanlış yorumlanmıştırözellikle inönü tarafından hiefet ile musul ve kerküğü bağlamamın nedeni ise; cumhuriyetten sonra saltanatın kaldırılması hilafetin kaldırılması ve diğer reformlar araplar ve ortadoğuda türkler islamiyeti bırakıyor hiristiyanlığı seçti havası verilmiştir bil ha kis avrupalı devletler tarafından buda tabiki müslümanların türklere bakış açısını değistirmiş ve bir önyargı oluşmusutr ama hilefetin olması bizim için büyük avantaj olabilirdi sadece onu söylemek istedim ama tabi cumhuriyet dönemi sartlarına göre düşünmek lazım orası ayrı bir mevzu

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #84 : 01 Mart 2011, 14:51:37 »
coniler, Libya'ya askeri gemi gönderme kararı almışlar.

satılmış medyamıza göre isyancılar ''zafer üstüne zafer'' kazansa da, Libya'da işler iyi gitmiyor batılılar için. Kaddafi ezip geçiyor. Bu askeri gemi gönderme kararı ''muzaffer isyancıları'' tahliye edebilmek için alınmışa benziyor.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #85 : 01 Mart 2011, 23:31:33 »
Medya Sivil Katliamını Abartıyor"

Rusya Genelkurmayı: Libya'yı Uydudan İzliyoruz

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yönetimi bırakması yönünde iç ayaklanmaların yanısıra dış baskı ve yaptırımlar artıyor. ABD ve Avrupa Birliği'nden gelen yaptırımlara, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden de destek geldi.

Silah satış anlaşmalarından kaynaklanan borçların ödenmesini yaptırım kapsamına alınmamasını isteyen Moskova, hava sahasının kapatılmasına karşı. Moskova'da siyasi çevrelerden ABD ve Batılılı ülkelerin Libya'nın petrolü ile ilgilendikleri yönünde sert eleştiriler de geliyor

Tunus, Mısır ve Libya ile devam eden ayaklanmalara dışarıdan müdahalede bulunulmasına karşı çıkan Moskova'dan farklı değerlendirmeler geliyor. Interfax'a açıklamada bulunan Kremlin kaynakları Moskova'nın Kaddafi'nin yönetimi bırakmasından yana olduğunu açıklarken, Genelkurmay kaynakları Libya'da yaşanan ayaklanmaları uydudan takip ettiklerini açıkladı.

Kaynak, "Trablus ve Bingazi başta olmak üzere Libya'daki durumu uydu desteği ile yakından takip ediyoruz. Medya bir kısım olayları abartıyor. Savaş uçaklarının sivillere ateş açtığı yönünde herhangi bir kaydımız yok" iddiasında bulundu.

KREMLİN KADDAFİ'NİN AYRILMASINDAN YANA

Halka karşı silah ve güç kullanılmasının kabul edilemez olduğunu değerlendiren Kremlin kaynakları ise, Kaddafi'nin durumu daha da kötüye götürmesi durumunda yaşayan siyasi bir ceset olacağını ve modern dünyada kendisine yer edinmesinin mümkün olamayacağını savundu. Kremlin kaynakları, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Kaddafi'nin halkına karşı şiddet uygulamasına olayların başladığı günden itibaren karşı olduğuna dikkat çekti.

Libya'da 15 Şubat'tan bu yana devam eden protesto gösterilerinde 2 bine yakın eylemci yaşamını yitirirken, yaralıların sayısının 5 bini aştığı belirtiliyor. -

Cihan haber ajansı

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #86 : 01 Mart 2011, 23:44:44 »
bu arada unutmadan fransızlar da isyancılara tıbbi malzeme göndereceklermiş uçaklarla. amaçları da isyancıların tedavilerinin Libya topraklarında yapılmasını sağlayarak ab ülkelerine göç etmelerini önlemekmiş. kullanılan tabir kelimesi kelimesine böyle.

hey yavrum batı'ya bak. ''gebereceksen kendi çöplüğünde geber, benim toprağımı kirletme. yaptığın devrimi de ben sahiplenirim; acı, kan, gözyaşı senin petrol benimdir.'' anlamayanlar için Türkçe'ye çevirdim.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #87 : 01 Mart 2011, 23:46:20 »
Güzel çevirmissin .  ::)

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #88 : 02 Mart 2011, 13:07:26 »

Halkına Bomba Yağdırıyor!

Ecdebiye Şehrine Hava Saldırısı Düzenlendi.
 Libya'da muhaliflerin elindeki Bingazi'nin 160 kilometre güneyindeki Ecdebiye'ye yönelik hava saldırısı düzenlendiği, Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin bu şehre 75 kilometre mesafedeki Brega kasabasını ele geçirdiği belirtildi.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #89 : 02 Mart 2011, 13:09:11 »
ABD Savaş mı İstiyor?

Amerikan Savaş Gemileri Libya Açıklarına İlerliyor
ABD'nin Akdeniz'de konuşlanacak iki Amerikan savaş gemisinin Süveyş Kanalı'na girdiği bildirildi.

Kanal İdaresinden bir yetkili, rotası Akdeniz olan USS Kearsarge ve USS Ponce gemilerinin kanala girdiğini belirtti.

Yetkili, gemilerin kanalın güney ağzında olduğunu, Süveyş'ten öğleden sonra çıkmalarının beklendiğini söyledi.

ABD, önceki gün, bölgedeki deniz ve hava kuvvetlerini yeniden konuşlandırarak Libya yakınına kaydıracağını açıklamıştı.

Kaddafi'yi devirmeye hazırlanan ABD, Libya açıklarında askeri yığınağa başladı. Pentagon, savaş gemilerini bölgeye gönderirken, İngiltere isyancıları silahlandırmayı planlıyor

Libya'da 41 yıllık Kaddafi iktidarını devirmek için başlatılan halk ayaklanması, rejim yanlıları ve muhalifler arasındaki kanlı çatışmalarla devam ederken, ABD yönetimi, muhtemel bir askeri müdahale için hazırlıklara başladı. Libya'daki vatandaşlarını tahliye ettikten sonra rejime yönelik tavrını sertleştiren ve Kaddafi'ye derhal iktidarı bırakması çağrısında bulunan Obama yönetimi, Kızıl Deniz'de demirli USS Enterprise savaş gemisi ile helikopter filosu ve 1800 piyade taşıyan USS Kearsarge amfibisini Libya açıklarında mevzilendirme kararı aldı. Askeri uzmanlar, Pentagon'un açıklamasının, ülkenin genelinde kontrolü kaybeden ancak başkent Trablus'taki hakimiyetini sürdüren Kaddafi'ye yönelik nihai bir saldırının hazırlığı olduğunu belirttiler.

Bölgedeki askeri hareketliliğin, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Kaddafi'nin derhal ülkeyi terk etmesi çağrısının ardından gelmesi dikkat çekti. Öte yandan İngiltere Başbakanı David Cameron, Libya hava sahasının, Libya askeri uçakları için uçuşa yasak bölge olması önlemini uygulamak üzere, müttefik ülkelerle temasta olduklarını söyledi. (Cihan Haber Ajansı) 3 saat önce..[2567551]