Gönderen Konu: Libya  (Okunma sayısı 244197 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
Libya'da İç Savaş:Kaddafi Meydan Okuyor
« Yanıtla #60 : 26 Şubat 2011, 20:14:01 »
Galiba halisünasyon dönemi geçirdiginizi düşünüyorum.Musul ve kerkük öyle bir durum da olsa bile İngilizler sittin sene bize vermezlerdi.Adamlar masada iş bitirdi.Sana verirlermi o günden sonra degişen olmadıgı gibi aynı durumda da olmuyacaktı.Adam gidip tek başına kılıç sallayıp alacak hali yok ya.Ama bence sembolik olsada yaşatılmalıydı  o zaman etkisel olarak da degişimler olacaktı.Yani bak İngiltereye adam sadece diyor ki tarih tarih.Çocuklarına hanedan gösteriyor.Şimdi gidip sen internete yaz Osmanlı Hanedanı çocugun sana sorcak anne-baba benim ecdadım Hans mıydı.Yalan degil.(!)Sembolik olarak bile yaşatmak hiçbir siyasal  hak tanınmasa bile Müslüman aleminin bir lideri sensin yani bu bir yabana atılmayacak güçtür.Dün bende düşündüm açıkcası aklımı kurcaladı.Hiçbir hakkı bile olmasa bile bence tarih açısından biz bunların torunlarıyız diyebilirdik.Birde hiçbirşeyi kötüleyerek ilerleyemedigimiz çok dogrudur.Bu konuda da hatalar yaptık.Ne yalan diyelim.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #61 : 26 Şubat 2011, 21:59:46 »
Deniz kuvvetleri kurtardığı yabancı uyruklu sivillerin listesini yayınladı... Listeye bakarsanaız Birleşmiş milletler yanımızda halt etmiş dersiniz. Bosnadan vietnama,  Koreden filipinlere kadar pek çok ülke vatandaşı gemiye alınmış. Toplam 427 yabancı kurtarılmış.

TCG İSKENDERUN (A-1600)’A ALINAN YABANCI UYRUKLU SİVİLLERİN İSİM LİSTESİ

http://www.mfa.gov.tr/tcg-iskenderun-_a-1600__a-alinan-yabanci-uyruklu-sivillerin-isim-listesi.tr.mfa

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #62 : 26 Şubat 2011, 22:39:24 »
Fırkateynimize bile 90 yabancı uyruklu sivil aldık.... başka ülke olsa fırkateylerine yabancı yolcu alırmıydı!

TCG ORUÇREİS (F-245)’E ALINAN TÜRK VATANDAŞLARIN VEYABANCI UYRUKLU SİVİLLERİN İSİM LİSTESİ

http://www.mfa.gov.tr/tcg-orucreis-_f-245__e-alinan-turk-vatandaslarin-ve.tr.mfa

Çevrimdışı heruamarth

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #63 : 26 Şubat 2011, 22:59:54 »
Hilafet kalsaydı diyen şaşkın arkadaşlarım, saltanatla birlikte kaldırılmadı zaten hilafet.

Önce monokrasi sona erdirildi ve İkinci Abdülmecit'in "Efendi" sıfatı ile anılması ve "Halife" olarak kalması kararlaştırıldı. Takip eden dönemde halen bulunduğu konumu kavramayan, bir devlet başkanı ve güç odağı gibi davranan Abdülmecit Efendi'nin ve haleflerinin gelecekte ikibaşlılık yaratabileceği düşüncesi savunularak bir süre sonra yeni bir kanunla hilafet de lağvedildi ve halifelik ve temsili yetkisi de TBMM'ye tahsis edildi.  Kaldı ki, hilafet, ruhban sınıfının bulunmadığı İslam'ın dünyasında politik bir güçtü, halifeler devlet başkanı sıfatı ve gücü de taşıyorlardı ve gücün mecliste kalması, halifeliğin ruhani bir konum alması gibi bir durum da pratikte pek mümkün değildi.

Buraya kadar tarihçilerin birleştiği bir kanıyı aktardım, devamı benim görüşlerim.

Tarihi ve estetik kaygılarla saltanatı koruyabilirdik, evet. Kaldı ki I. ve II. Meşrutiyet ile o yola, demokratik monarşi yoluna girmiştik. Özellikle Kanun-u Esasi'nin 1908'de geçirdiği değişiklikler ile Padişah'ın yetkileri oldukça kısıtlanmıştı, Anadolu'daki vilayetlerde yıllardır bazı meselelerde seçimlerle kararlar alınıyordu, dolayısı ile kargaşadan uzak bir süreç yaşayabilse, Padişah'ın yetkilerinin daha da kısıtlanabileceği ve günümüzde gördüğümüz bazı örneklere yaklaşmamız olası görülebilirdi. Lakin, zaman zaman "Madem korunmaları gerekiyordu, korusalardı kendilerini. Osmanlı ailesini "Osmanlı İmparatorluğu"nun başına getiren de, güzelim devletin yılılmasını da sağlayan onlar. Yıkıldı gitti koca imparatorluk, biz de kalıntılarından yeni, demokratik, laik mis gibi bir ülke kurduk. İyi böyle, eşelemeye çok da gerek yok." diye biraz çocukça, biraz da kolaycı bir görüşe kendimi kaptırıyorum, yalan yok.

dipnot: "şaşkın" lafını muhabbetimize dayanarak kullanıyorum, kimsenin kalbini kırma niyetinde değilim. Alınan olursa lütfen bi' mesaj çakıverin, silip atayım. Tartıştığımız, fikir alışverişi yaptığımız insanlardan değerli değil ya? :)

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #64 : 27 Şubat 2011, 00:53:40 »
Hilafet kalsaydı ne olurdu? Hilafet kalsaydı bir halt olmazdı. Musulu Kerkük'ü alan zaten İngilizler ve bırakmamışlar. Sen Osmanlı Devletinde tek otorite padişahken elinde elin arabını tutamamışsın elinde 30 bilmem kaçta özgürleşen Irak'ı nasıl kendi çatında pasif ruhani liderlikle birleştirecen. Atatürk'ün planlar ile hilafet uyuşmuyordu, niye? Milli mücadeleden sonra çoğu insan yurt kurtuldu aynı tas aynı hamam devam dedi. Saltanat kaldırılsa da o gürüh abdülmecidin etrafına toplandı, mecbur müdahale edildi.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #65 : 27 Şubat 2011, 14:23:57 »
Hilafet kalsaydı ne olurdu? Hilafet kalsaydı bir halt olmazdı. Musulu Kerkük'ü alan zaten İngilizler ve bırakmamışlar. Sen Osmanlı Devletinde tek otorite padişahken elinde elin arabını tutamamışsın elinde 30 bilmem kaçta özgürleşen Irak'ı nasıl kendi çatında pasif ruhani liderlikle birleştirecen. Atatürk'ün planlar ile hilafet uyuşmuyordu, niye? Milli mücadeleden sonra çoğu insan yurt kurtuldu aynı tas aynı hamam devam dedi. Saltanat kaldırılsa da o gürüh abdülmecidin etrafına toplandı, mecbur müdahale edildi.

Elinde elin arabını tutamamışsın neye göre tutamamışsın... Osmanlı zamanında tarih boyunca barışı ve düzeni yaşayamayan orta-doğu 200 sene barışı ve adaleti yaşamış ve Osmanlı bölgeyi elinde tutmuştur.200 sene çok büyük bir zaman cumhuriyetimiz 80 li yaşlarda ABD tarihi ancak bu kadar .Osmanlının ne kadar büyük bir iş başardığını nasıl mı anlayabiliriz 30 senedir bi Kürtlerle uğraşamadık bu konuyla ilgili sorunları çözemedik ancak Osmanlı altında Kürt gibi onlarca etnik köken vardı ve yüzlerce sene hepsini yönetti...Hilafet farklı bir konu ben bugün etkinliğinin olabileceğini düşünmüyorum.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #66 : 27 Şubat 2011, 14:38:06 »
Bana tarihi öğretmeyin. Ben Osmanlıyı kötülemiyorum, yıkılma süreci bizim genç cumhuriyetimizin var olduğu dönemden çok daha uzundur. Elin arabını son dönem İngilizler yüzünden tutamamışsın, hala tutabilecek miydi hilafet olsa? Ya da şu an tutabilir miyiz? Kerkük ile Musul petroller ile birlikte hakkımız ama alamadık ve alamayacağızda. Bundan 150 yıl önce Shell çıkartmaya başlamış petrolü, onun hikayesi de uzun. Abdulhamit döneminde Almanlar babamızın hayrına Haydarpaşadan Hicaza demir yolu çekmemişler ama çıkartma hakkını akıllılık edip Almanlardan önce Shelle vermişiz. Bizde olsa bile o petrol, ülkeye refah geleceğini de sanmıyorum.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #67 : 27 Şubat 2011, 14:52:52 »
Bana tarihi öğretmeyin. Ben Osmanlıyı kötülemiyorum, yıkılma süreci bizim genç cumhuriyetimizin var olduğu dönemden çok daha uzundur. Elin arabını son dönem İngilizler yüzünden tutamamışsın, hala tutabilecek miydi hilafet olsa? Ya da şu an tutabilir miyiz? Kerkük ile Musul petroller ile birlikte hakkımız ama alamadık ve alamayacağızda. Bundan 150 yıl önce Shell çıkartmaya başlamış petrolü, onun hikayesi de uzun. Abdulhamit döneminde Almanlar babamızın hayrına Haydarpaşadan Hicaza demir yolu çekmemişler ama çıkartma hakkını akıllılık edip Almanlardan önce Shelle vermişiz. Bizde olsa bile o petrol, ülkeye refah geleceğini de sanmıyorum.
Tarih boyunca hiçbir zaman adaletin ve düzenin olmadığı bir bölgede orta-doğuda 250-300 sene Osmanlı bunu sağlamışsa sende elinde elin arabını tutamamış dersen senin tarih öğrenmeye ihtiyacın var ve bana tarihi öğretmeyin demeye hakkın yok...
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #68 : 27 Şubat 2011, 15:50:41 »
Şunu düzeltiyim ben Hilafet yazmışıtımda o saltanat olacaktı.Hilafet konusuna gelince bir cacık degişmezdi.Tarih açısından zaten dedigim gibi saltanatı sembolik olarak düşünebilirdik.Güzelde  olabilirdi

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #69 : 27 Şubat 2011, 17:46:42 »
Bugun Ömer Muhtarın ölüm yıldönümü İtalyanlara karşı bütün kabileleri toplayarak direnmişti.Allah rahmet eylesin.