Gönderen Konu: Libya  (Okunma sayısı 244209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Libya
« Yanıtla #840 : 05 Haziran 2020, 08:50:55 »
Bu külüstürler normal şekilde çalışabiliyor mu acaba?
Şu helikopteri yerde götürürken sağa sola hareket eden arkadaş, o helikopteri kullanabileceklerini, maliyetinin ne kadar olduğunu düşünmüş müdür?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #841 : 05 Haziran 2020, 12:40:03 »
Alıntı
• UMH güçleri Tarhuna'da kontrolü sağladı.

• UMH güçleri Al-Urban ve Ghawt ar-Rih Kapısı'nda kontrolü sağladı.

https://mobile.twitter.com/Bay_Bey_

AA Canlı@AACanli

Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü: "Terhune'nin ardından şimdiki hedefimiz Sirte, Cufra ve güneydeki petrol sahaları."
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1268829463313371136

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #842 : 05 Haziran 2020, 14:30:33 »
Sanki Tobruğa doğru yıldırım harekatı yapılıyor, obüsler tanklar ihalar hava savunma füzeleri derken hafter baharı görmeyecek galiba

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #843 : 05 Haziran 2020, 15:08:00 »
Bu külüstürler normal şekilde çalışabiliyor mu acaba?
Şu helikopteri yerde götürürken sağa sola hareket eden arkadaş, o helikopteri kullanabileceklerini, maliyetinin ne kadar olduğunu düşünmüş müdür?

Mİ-35 motorları:
Askeri helikopter iki adet ТVЗ-117VМА veya VK-2500 motorla çalışır. Her motor maksimum 2.200 beygir gücü üretiyor.

Ağır sınıf helikopterimiz için bu motorları götürüp kopyalayalım , savaş ganimeti >:( >:( :(

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #844 : 05 Haziran 2020, 15:11:11 »
Sanki Tobruğa doğru yıldırım harekatı yapılıyor, obüsler tanklar ihalar hava savunma füzeleri derken hafter baharı görmeyecek galiba

Sahadaki mevcut durumda  kus ucusu 450Km Bengazi , 750 km Topruk . Bu mesafenin kisa  bir surede UMH kontrolune gecmesinin mumkun olmadigi kanisindayim. "Hatta belirli bir sureden sonra UMH ve Turkiye uzerine Libyada siyasal cozum arayisi uzerine yogunlasilmasi icin baski uygulanacagi kanisindayim"

Yakin zamanda Hafterin askeri olarak tasfiye olmasinin imkansiz oldugu dusunmekteyim. Boyle dusunmeme neden ise su anda Hafteri desteklemekte olan ulkelerden ozellikle Fransa ve Rusyanin Libya uzerindeki beklentilerinin tamami ile ortadan kalkmasi anlamina geldigidir.

Bu nedenle Fransa ve Rusya in ,Hafterin alan kaybetmesi dahil Libyada bir sekilde tutunmasi icin elerinden geleni yapacaklarini dusunuyorum. Hatta bolunmus Libya ya dahi  bu ulkeler razi olurlar.

UMH nin Hafteri ve yandaslarini tamami ile savasarak safdisi etmesi oldukca zor. Belirli bir sure sonra belki Sirte ve civarinin tekrerdan UMH gucleri kontrolu altina alinmasi sonrasinca UMH nin Hafteri desteklemekte olan Frnsa ve Rusyanin beklentilerini bir kismina razi olursa Hafterin tasfiyesi corap sokugu gibi gercekesebilecegine inaniyorum.
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2020, 15:17:09 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #845 : 05 Haziran 2020, 18:39:42 »

Sahadaki mevcut durumda  kus ucusu 450Km Bengazi , 750 km Topruk . Bu mesafenin kisa  bir surede UMH kontrolune gecmesinin mumkun olmadigi kanisindayim. "Hatta belirli bir sureden sonra UMH ve Turkiye uzerine Libyada siyasal cozum arayisi uzerine yogunlasilmasi icin baski uygulanacagi kanisindayim"

Yakin zamanda Hafterin askeri olarak tasfiye olmasinin imkansiz oldugu dusunmekteyim. Boyle dusunmeme neden ise su anda Hafteri desteklemekte olan ulkelerden ozellikle Fransa ve Rusyanin Libya uzerindeki beklentilerinin tamami ile ortadan kalkmasi anlamina geldigidir.

Bu nedenle Fransa ve Rusya in ,Hafterin alan kaybetmesi dahil Libyada bir sekilde tutunmasi icin elerinden geleni yapacaklarini dusunuyorum. Hatta bolunmus Libya ya dahi  bu ulkeler razi olurlar.

UMH nin Hafteri ve yandaslarini tamami ile savasarak safdisi etmesi oldukca zor. Belirli bir sure sonra belki Sirte ve civarinin tekrerdan UMH gucleri kontrolu altina alinmasi sonrasinca UMH nin Hafteri desteklemekte olan Frnsa ve Rusyanin beklentilerini bir kismina razi olursa Hafterin tasfiyesi corap sokugu gibi gercekesebilecegine inaniyorum.

Maalesef yine yaniliyorsunuz. Libya´da Hafterin defteri dürüldü oyun bitti ve Hafter destekcileri simdi yavas yavas mesru hükumete yanasmaya calisiyorlar. Basta Fransa Irina Opreasyondan cekilmesiyle basladi. Rusya ileriye dönük Serrac yönetimiyle diyebilirim ki can havliyle diyalog kurmaya calisiyor. Son Mig 29 sevkiyatin bir degisime yol acamayacagini ister istemez kendileride anliyorlar. Daha ateskez konserine deginmedim. Durumun tahminizden ne kadar farkli oldugunu hatirlatmakta fayda var.

Libya dan rus wagnerleri gitti. Şimdi fransız lejyonları mı gelecek? Yoksa libya harbi harbi bize mi kaldı?

Sn Alpars,
Libyadaki durum icin kesin konusabilmek icin zamanin halen erken oldugu kanisindayim.
Yani baska bir degisle Libya ic savasi ve Libya icerisinde dis guclerle oynanmakta olan oyunlar yillara dayanmakta. Yani oyuncular ve senaryolar surekli degismekte ,birileri gider yenileri gelir nedeni ise basit Libyanin onemi .Onun icin Libya kazani daha cok su kaldirir.

Wagnerlerin Libyadan kesin ayrilmis olduklarini teyid eder bir haber enuz goremedim. Evet Wagnerler bazi carpisma bolgelerinden ayrilip yine Libyanin baska yerlerine konumlanmaktalar. " Yani Rusya elini etegini bu kadar cabuk Libyadan cekip alani ABD ye kaptiracagina inamiyorum.

UMH yanlilari evet TSk kordinasyonunda ve Suriyeden saflarina katilmis olan gucler sayesinde son zamanlarda sahada kayda deger basarilar elde etmistir. Ancak savas devam etmekte .Bizlerin desteklemekte oldugu UMH yanlilari Haftere karsi su anda belirli noktalrda basarililar ancak burada ruzgar hep lehimize esecegini sanmiyorum belirli bir sure sonra ruzgarin dinecegini ve tarflarin bir miktar zorlama ile diplomasi kanalini aktive etmek zorunda kalacaklarina inaniyorum. Su anda sahada bir tarafin diger tarfa ustunluk saglamasi yonunde oldugu kanisindayim .

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #846 : 05 Haziran 2020, 20:00:16 »
Sn Tigerfish , Rus  Mig 29 larinin Libyada konuslanmasi sahada Hafter lehine bir katkida bulunmadigi gibi ,Fransizlar da Hafterten umudu kestiklerinden dolayi Irini dan ayrilip ,UMH ye yanasmaya calisiyorlar mi diyorsunuz.

Fransanin Irini opersayonundan cekildigine dair bir bilgi goremedim. " Gozumden kacmis olabilir "
Ancak Maltanin Irini operasyonuna destek vermemekte dusuncesi oldugu haberini gordum . "Bir karisiklik olmasin?"  Irini operasyonu basarili olmadi buna katiliyorum.

Rus Mig 29 larin Libyada konuslanmasi ile sahadaki dengede Hafter lehine bir degisiklik olmadigina da katiliyorum. Ancak unutmayalim bu ucaklar bulunduklari yerde sabitler .Yani  su ana kadar herhangi bir operasyona  destek olarak katilmadilar. Bu ucaklarda Rus hava kuvvetleri amblemleri silinmis olsa da bunlar Rus ucagi . Sayet Mig-29 lar  Haftere sahada aktif olarak destek vermek amaci ile faal olmalari halinde sahadaki mevcut dengelerin etkilenecegini dusunuyorum. " yanlis anlasilmasin Ruslarin ille Hafteri sever destekleyecekler demiyorum .Ruslarin gonlunde yatan Akdenizde ikinci bir Us ve Libyadaki petrol gaz isletiminden pay almak. Ruslar sayet Libyada Us hayalinden vaz gecip sadece gaz ve petroline ortak olmakle yetineceklerse o zaman UMH yanasabilirler. ABD UMH lehine niye oynuyor Rusyayi frenleyebilmek icin.

Dilerim siz hakli cikarsiniz,zaman icerisinde olaylari daha net olarak gorecegiz kismet ise.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #847 : 05 Haziran 2020, 21:50:50 »
Libya’nın Tarhuna şehrinde, Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) tarafından vurulan Rus Pantsir Hava Savunma Sistemi (HSS) görüntülendi.

Libya’nın meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH/GNA) güçleri, darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na yönelik taarruzlarını başarıyla sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde ülkenin kuzeybatısında bulunan Trablus Uluslararası Havalimanı’nın kontrolünü ele geçiren Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, bölgede hızlı bir şekilde ilerleme kaydediyorlar.

UMH güçleri tarafından bugün kontrol altına alınan Tarhuna şehrinde, daha önce Türkiye tarafından geliştirilen ve UMH envanterinde bulunan SİHA’lar tarafından MAM-L atışı ile vurulan Pantsir hava savunma sistemi görüntülendi. Görüntülenen Pantsir sisteminin, ağır hasarlı olduğu gözlerden kaçmadı. UMH güçleri tarafından Libya’da, 20 adete yakın Pantsir sistemi vuruldu. Rus yapımı Pantsir sistemleri, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından fonlanarak Hafter güçlerine ulaştırılıyor.

https://www.savunmasanayist.com/libyada-sihalar-tarafindan-vurulan-pantsir-goruntulendi/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #848 : 05 Haziran 2020, 22:03:36 »

T-122 Sakarya ÇRNA sistemi UMH kamuflajıyla.. Dün Libya Misrata'da görüntülenen kargo gemisinde de Fırtına obüsleri ve Korkut sistemleri görüntülenmişti.Envanterde Libya'ya göndermediğimiz sistem kalmadı galiba....

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
En yakınındaki isimden Hafter'e büyük şok!
« Yanıtla #849 : 06 Haziran 2020, 15:20:13 »
En yakınındaki isimden Hafter'e büyük şok!

Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin işgalindeki Trablus Uluslararası Havaalanı’nda, Terhune gibi kritik kentlerde kontrolü sağlamasının ardından kritik bir gelişme yaşandı. Hafter'e bir darbe de Batı Libya'da koordinasyondan sorumlu Tümgeneral İdris Madi'den geldi. Madi, " Hafter'e verdiğim destek ve görevimi bırakıyorum. Tüm silah arkadaşlarımı UHM çatısı altında birleşmeye davet ediyorum" dedi.

Birleşmiş Milletleri (BM) tarafından tanınan Libya Mutabakat Hükümeti'nin ( UMH) son günlerde Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerinin lideri Halife Hafter'’in Trablus Uluslararası Havaalanı’nda, Terhune gibi kritik kentlerde kontrolü sağlamasının ardından kritik bir gelişme daha yaşandı. Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı milislerin lideri Halife Hafter'e bir darbe de sağ kolu olarak bilinen ve milislerin koordinasyonundan sorumlu komutanı Tümgeneral İdris Madi'den geldi.

HAFTER'İN SAĞ KOLUNDAN İSTİFA KARARI

Madi, sosyal medya hesabından Hafter'e verdiği destek ve görevinden istifa ettiğini duyurdu.Tümgeneral Madi yaptığı açıklamada, " Hafter'e verdiğim destek ve görevimi bırakıyorum. Tüm silah arkadaşlarıma ve kardeşlerime çağrıda bulunuyorum. Sizleri Libya'nın meşru hükümeti olan UHM çatısı altında birleşmeye davet ediyorum." dedi.

SİSİ KAHİRE'DE HAFTER İLE GÖRÜŞECEK

Birleşmiş Milletleri (BM) tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne UMH bağlı güçlerin ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e karşı kazandığı zaferin ardından kritik bir gelişme yaşandı. Mısır medyasının son dakika anonsuyla duyurduğu haberinde, Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin başkent Kahire'de Halife Hafter ve Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile toplantı yapacağını duyurdu.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberler-en-yakinindaki-isimden-haftere-buyuk-sok-41535363
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com