Gönderen Konu: Libya  (Okunma sayısı 244182 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: Libya
« Yanıtla #510 : 03 Ocak 2020, 14:30:51 »
Bugün Su-35 alıyoruz desek; uçaklar üretilecek, gelecek, altyapı tesisleri hazırlanacak, eğitimler şunlar derken en az 5-6 seneye ihtiyaç var.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #511 : 03 Ocak 2020, 14:55:51 »
Bugün Su-35 alıyoruz desek; uçaklar üretilecek, gelecek, altyapı tesisleri hazırlanacak, eğitimler şunlar derken en az 5-6 seneye ihtiyaç var.

Sn Partikül un S-35 icin paylasmis oldugu zaman dilimine ihtiyac duyulmakta ise , oncelikle Libya operasyonunda SU-35 kullanimi olmaz. Gecmiste bu forumdaki bazi arkadaslar THK mevcut envanterinde bulunmakta olan ucaklara bir miktar yapilmasi planlanan modufikasyonlar ile bu ucaklarin gunumuz ve ilerisi yillar icin yeterli olabilecegini belirtmis olduklarini hatirliyorum. " Sayet halen ayni fikirde isek" O zaman odaklanilmasi gereken hedefler oncelikle Hurkus ve MMU olmali diye dusunuyorum.

Besinci nesil ucak olmayisindan dolayi olasi bosluklari gidermek icin HSS sistemleri uzerine agirlik verilmesi gorusundeyim.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #512 : 03 Ocak 2020, 14:58:56 »
Su-35 alsak bunu Rusya'nın desteklediği hafter'e karşı mı kullanacağız ? Bence bu çok zor . Bizim için şu an en güzel ve mantıklı çözüm , milli aesa radarı, milli uçuş ve görev bilgisayarı, milli irst , cft ve gökdoğan ve bozdoğanlı F-16 ÖZGÜR Uçağıdır. Bu uçak en az su-35 kadar hava-hava kabiliyetine sahip olacaktır. Çünkü aesa radara,kaska monteli hedefleme sistemi gelişmiş bvr ve geniş açılı ıır füzeye sahip ve yerli. Keza hava yer kapasitesi olarakta bu uçaklar f-4'lerin yerini akıllı silahların avantajıyla da doldurabilir.

Yine hürjet ej-200 ve f-16 özgür aviyonik ve silah paketiyle donatılırsa F-4'lerin yerini tutacak F-16'ların yerini tutuacak. Böylece en ekonomik ve mantıklı yoldan kendimizi mmu'ya emanet ederiz. Ha F-35B yerine mi ne olacak ? Şu saatten sonrası en mantıklısı jet motorlu stealth aesa radarlı bvr füze ve som-j kullanacak itiş/ağırlık oranı yüksek bir iha yapıp bunu bu tarz gemilerden kaldıracak düzenlemeye gitmek. Zaten gelecek ucav taşıyıcı gemilerin. Teknolojiyi başından yakalarız. Evet dogight yapamaz ama iş dogfighta kaldığında f-35-B 'de tüyer ortamdan.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #513 : 03 Ocak 2020, 15:19:52 »
SU- 35 çözüm değildir. Boşuna heveslenmeyin. Eksileri artılardan çoktur. Bunu kaç milyon kere tartışdık bilmiyorum.

Heveslenmiyoruz. Akıl yürütüyoruz. Kısa vadede temin edilebilecek uzun menzilli başka bir uçak var mı?

Soruyu soyle yonlendirsem .

SU-35  Libyadan dolayi oncelik mi teskil ediyor ,yoksa SU-35 harici elimizdeki sistemler ile Libya operasyonunu icin yeterlimi?

SU-35 sistemleri ve gerekli muhhimat ve ilgili yedek parcalar bugun siparis verilmis olsa  en erken teslim tarihi ne olabilir ?

THK lerinin SU-35 lerin pilotaj ve tum kullanim ile ilgili alinmasi gereken egitimler ,bir baska deyisle THK SU-35  kullanimina gercekten hazir olmasi icin gerekli takribi sure nedir?

Elimizdeki sistemlerle harekat yapabiliriz. Ancak, Türk Sahilleri ile Libya Sahilleri arasındaki en kısa mesafe yaklaşık 600 km. Dikkat edin en kısa mesafe bu!

F-16'ların cephane yüklü menzili 925 km, emektar F-4'ün de yaklaşık 1200 km.
Bu uçaklarla Libya'nın doğusuna harekat düzenleyebilmek için ya havada yakıt ikmali yapacaksınız, ya da mevcut durumda düşmana hedef olabilecek Libya, Tunus, Cezayir gibi ülkelerdeki üslere konuşlanacaksınız. İlk seçenekteki güzergahın da Yunan adaları ve diğer düşman ülkelerin tehditleri ile dolu olacağını göz ardı etmeyin. O nedenle çıkabilecek büyük bir çatışmada elimizdeki sistemlerden daha verimli olanlarına ihtiyacımız var.

Elimizde F-35 olsaydı fazla dert edinmezdim. Nasıl olsa görünmeden gider vurur gelirdi.

Dikkat ederseniz elimizde Su-35 olsaydı demedim. Su-35 "gibi" uzun menzilli bir uçak olsaydı dedim. Tabi Su-35'in diğer özellikleri de olsa harika olurdu.

Diğer sorunuza gelirse SU-35'in Endonezya için üretilen anacak Endonezya'nın parasını ödemediği için henüz teslim edilmeyen bir miktarı Türkiye'ye hemen teslim edilebilecek şekilde teklif edilmişti! Tabi ki bu uçaklarda mevcut yerli sistemlerimizi kullanmamız şu aşamada mümkün olmaz. Her ne kadar hemen teslim edilecek olsalar da pilot eğitimi vs zaman alacaktır. Üstüne bu uçakları kullanmayı düşündüğümüz hedefin arkasında bu uçakların üreticisi Rusya da bulunuyor. Ama sadece o da bulunmuyor. İran konusundaki son gelişmelere bakarsak bu konuda belki Rusya'dan destek alabiliriz.

Kısacası bu başlığın altında bize şu an Libya'da güvenilirlikle kullanabileceğimiz ve ivedelikle edinebileceğimiz bir uçaktan bahsediyorum. Bana kimse TFX veya F-35 vs demesin. F-35 bir hayal olmaya devam ediyor. TFX'e daha çok var, gelecekten değil, "şimdi"den bahsediyorum. Libya testekesi bu zamanda geçiti meclisten. Oraya gerekli desteği 10 sene sonra yapmayacağız. Şimdi yapacağız. Şimdi yapmazsak Akdeniz'deki haklarımızı yeterince savunamayız!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #514 : 03 Ocak 2020, 15:41:13 »
Güç çarpanı yaratabilecek stratejik sistemlere olan ihtiyacımız her geçen gün artıyor. Bu kapsamda;

-Stratejik Nakliye Uçakları
-Stratejik Bombardıman Uçakları
-Tanker Uçaklar: KC-135R' ler daha ne kadar uçar! Bu konuda fikri olan var mı?
-Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemleri: Bu konuyu kismi olarak halletmiş gibiyiz gibisine de... tam randımanlı kullanılabilmek için daha ne kadar zamana ihtiyaç var? Orası belli değil...
- Elimizde bu gibi operasyonlarda kullanabileceğimiz; Bayraktar ve Sancaktar gemilerimiz var.   

A-400M' lerin Libya harekatında çok işe yarayacağını düşünüyorum. Fakat sayısı yetersiz...

Şayet Libya' ya kuvvet gönderirsek; bu kuvvetlere yakın hava desteği vermek gerekecek. Elimizde şu an için ATAK' lar var. Fakat bu helileri koruyacak sistemlere de ihtiyaç var. ATAK' lar için Faz 2 güncellemesi önemli... Uçaklara, helikopterlere, drone' ları karşı kuvvetleri koruyacak namlulu ve füze sistemlerine ihtiyaç var. Elektronik karıştırma ve istihbarat sistemleri cabası...

Bir yere güç intikal ettirdiğiniz zaman en ince ayrıntısına kadar düşünüp hesap etmek lazım. Ona  uygun sistemlerin konuşlandırılması gerekiyor ki, kuvvetleriniz kurda kuşa yem olmasın. Deniz aşırı operasyonlar zor iş... Tunus, Cezayir, Çad falan... bir yerlerde üssümüz olsaydı çok iyi olacaktı.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #515 : 03 Ocak 2020, 16:26:10 »
Benim anlamadigim bazi degisik kafalar  daha kumanda kiytirik 35 diyor

Su 35 ucagi libya icin isimizi görür  rus ucagini ögrenmek istiyorsak

azerbeycanda rus  ucaklarinda bizim pilotlar egitim alip  ögrene bilir

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #516 : 03 Ocak 2020, 18:15:45 »
Erdoğan boşuna Tunus'a gitmedi... Tunus'a konuşlanacak 1 filo f-16  yeter ... Havadan yakıt ikmali ile yapılacak bir iş değil bu i...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #517 : 03 Ocak 2020, 19:21:28 »
Erdoğan boşuna Tunus'a gitmedi...  Havadan yakıt ikmali ile yapılacak bir iş değil bu

Sn Serkanin goru yabana atilmamali ,ben de kendisi gibi dusunmekteyim.

Yani havadan yakit ikmali ile oerasyon olabilir ama bu surdurulebilir ve gerektiginde kisa surede gerceklestirilebilecek bir  yontem olmadigi kanisindayim. Bu nedenle ilk tercih olmamali. TC ile Libya arasindaki en kisa mesafenin 700km oldugunu soyluyoruz ,bu ucaklarin gidis gelis Libya uzerinde havada kalis sureleri vs goz onune alindiginda pek cazip gorunmemekte. Allah etmesin ucaklarda olusacak ariza veya hasardan dolayi bu mesafelerin goz onune alinmasi gerek.

Tunus ziyareti  hava ve deniz lojistik acisindan olabilir ancak Tunus konuya direk mudahil olmayi tercih etmedigi icin lafta kaldi gibi.  Cezayir THK  unsurlari icin olabilirmi bunu zaman gosterecek.

Neticede Libya icerisinde veya komsu ulkelerin birinden konuslanacak hava unsurlarimiz ancak Libyada konuslanacak birliklere destek saglayabilir.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #518 : 03 Ocak 2020, 23:39:59 »
Erdoğan boşuna Tunus'a gitmedi... Tunus'a konuşlanacak 1 filo f-16  yeter ... Havadan yakıt ikmali ile yapılacak bir iş değil bu i...

Bu sayede Tunus' un ne kadar önemli bir ülke olduğunu bir kez daha idrak etmiş olduk. Tunus' la orta ve uzun vadeli askeri işbirliği anlaşmaları yapılması lazım. Tunus' da bir deniz bir de hava üssümüz olsa ne kadar güzel olurdu... Doğu Akdeniz' i en batıdan savunuyor olurduk. Kısa vadede Libya meselesini çözebilirsek, düşüncelerimizi Tunus yerine Libya' da gerçekleştirme ihtimali olabilir. Fakat Libya meselesi çözülene kadar geçen sürede Tunus, bizim için gerçekten de çok önemli bir ülke haline geldi.

Tunus belki direkt olarak çatışmanın tarafı olmak istemeyecektir. Ama en azından gemilerimiz  veya hava kuvvetlerimiz için acil lojistik merkez olarak kullanılabilir. Tunus' un bu konuda ayak direteceğini hiç zannetmiyorum. Çünkü hazırlıksız ve aniden yapılan Cumhurbaşkanı ziyaretini bir anlamda kabul etmiş oldular. Tunus Cumhurbaşkanı CB Erdoğan' ı hava alanında karşıladı. demek ki bölgedeki gelişmelerden Tunus da rahatsız... Neticede Arap Baharı Tunus' da başlamıştı. Tekrar kendilerine sıçrama ihtimalini düşünür olsalar gerek! Bir bakıyorsun, Hafter denilen adamı destekleyen güçler aynı zamanda Arap baharını başlatan güçler... Bi' ara bizimde hatamız oldu. NATO' nun Libya' da ne iş var! söylemi son derece yerindeydi. Artık ne olduysa oldu, bir şekilde CB' nin aklını çeldikleri anlaşılıyor. Yoksa ilk aklı iyiydi. Zaten ondan sonra ne olduysa oldu; başımıza olmadık belalar geldi. Zaten bu gelişmler Siyasal İslamcılık ideolojisinin ne kadar çapsız, bilgisiz ve akıl dışı uygulamalarının olduğuna en büyük delalettir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #519 : 04 Ocak 2020, 00:14:33 »
Erdoğan boşuna Tunus'a gitmedi...  Havadan yakıt ikmali ile yapılacak bir iş değil bu

Sn Serkanin goru yabana atilmamali ,ben de kendisi gibi dusunmekteyim.

Yani havadan yakit ikmali ile oerasyon olabilir ama bu surdurulebilir ve gerektiginde kisa surede gerceklestirilebilecek bir  yontem olmadigi kanisindayim. Bu nedenle ilk tercih olmamali. TC ile Libya arasindaki en kisa mesafenin 700km oldugunu soyluyoruz ,bu ucaklarin gidis gelis Libya uzerinde havada kalis sureleri vs goz onune alindiginda pek cazip gorunmemekte. Allah etmesin ucaklarda olusacak ariza veya hasardan dolayi bu mesafelerin goz onune alinmasi gerek.

Tunus ziyareti  hava ve deniz lojistik acisindan olabilir ancak Tunus konuya direk mudahil olmayi tercih etmedigi icin lafta kaldi gibi.  Cezayir THK  unsurlari icin olabilirmi bunu zaman gosterecek.

Neticede Libya icerisinde veya komsu ulkelerin birinden konuslanacak hava unsurlarimiz ancak Libyada konuslanacak birliklere destek saglayabilir.

En mantıklı çözümün bu olduğu görünüyor. Ancak oradaki uçaklarımızı nasıl koruyacağız? Daha geçen hafta Trablus hava alanı, atılan roketler nedeniyle uçuşa kapatılmıştı.

Aslında doğrudan sorunun kaynağını hedef alsak. Hafter'in yerini tespit edip, özeli bir operasyonla, SOM vs gibi silahlar, elektronik karıştırma vs ortadan kaldırsak. ABD nasıl İran'ın generalini ortadan kaldırdı. Ona benzer bir şey olabilse...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com