Gönderen Konu: Libya  (Okunma sayısı 244180 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Libya tezkeresi Meclis'te
« Yanıtla #490 : 30 Aralık 2019, 17:50:39 »
Libya tezkeresi Meclis'te

Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Meclis Genel Kurulu, 2 Ocak perşembe günü olağanüstü toplanacak.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşmeleri için TBMM Genel Kurulu'nu 2 Ocak Perşembe günü toplantıya çağırdı

Tezkerede Libya'daki gelişmelerin Türkiye dahil tüm bölge için tehdit olduğuna yer verildi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-libya-tezkeresi-mecliste-41409147
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Libya
« Yanıtla #491 : 30 Aralık 2019, 18:15:16 »
Kimin eli kimin cebinde belli değil... Fransa-Rusya-BEA körfez emirlikleri hangi ortak çıkarla Hafter'i destekliyor belli mi acaba?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #492 : 30 Aralık 2019, 21:12:09 »
Kimin eli kimin cebinde belli değil... Fransa-Rusya-BEA körfez emirlikleri hangi ortak çıkarla Hafter'i destekliyor belli mi acaba?

Fransa :
Libya ic savasi oncesi Libya dan petrol gereksinimin yalkasik 20% karsilamakta idi.
Total petrol sirketi , Libya icerisinde halen falliyetlerini surdurmekte ve ilerisi icin de planlar yapmakta.
Fransa ile Italya arasinda Libyada petrol ve multeci sorunlari dolayisi ile rekabet soz konusu .
Kaddafi zamanindaki Libya- Cad savasinda Fransa Cad devletini desteklemekte ve yardim yapmakta idi.
Fransa ayni zamanda Libyada bulunan zengin uranyum kaynaklarinda gozu bulunmakta.
Fransa Libyada Haffter tarafini desteklemekte .Orgute silah oldugu kadar siyasi destek saglamakta.
Fransanin ayrietten Libyanin Cad sinirinda lejonerleri bulunmakta.
"Fransanin Libya emellerinin ana kaynagi ekonomik , ve Italya ile rekabet olarak ozetlenebilir.

Rusya:
Rusya-Libya iliskileri eskilere dayanmakta oldugu kadar kaddafi devrinde doruk yapmistir.
Kaddafi devrinde Libya silahli kuvvetleri Rusyanin iyi musterisi olmustu Kaddafinin filistin kurtulus orgutune arka cikmasi ve bir takim teror org bulasmasi sonrasi.
Libya ic savasin ana tetikleyicisi NATO oldugundan Libyadaki ic savasa  gec olmakle birlikte  Rusya resmi olmamak kaydi ile  Rus parali militanlari Haffter tarafini desteklemektedir.
Rusyanin Libyadaki  hedefi de ekonomik ,petrol  isletimi  ve  en onemlisi Akdenizdeki stratejik varligini artirmak acisindan degerlendirilebilir.

BAE:
BAE Libya savasina mudahil olmalari sair ulkelerin ekononomik nedenlerine benzemeyip tamami ile finansal ,ve mezhepsel nedenlere dayanmaktadir.BEA  Libya ic savasina Haffter guclerini desteklemekte olan Misiri n yaninda olmasindan kaynaklanmakta.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Mısır'dan Arap Birliği'ne Libya çağrısı
« Yanıtla #493 : 31 Aralık 2019, 08:51:07 »
Mısır'dan Arap Birliği'ne Libya çağrısı

Libya'nın Türkiye'den hava, kara ve denizden askeri destek talebinde bulunması Sisi yönetimini harekete geçirdi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki haklarının korunması için çok kritik bir hamleye imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya ile mutabakata varmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya tarafından davet geldiğinde, davete icabet edileceğini dile getirmişti.

Libya İçişleri Bakanı Fathi Bashagha ise, “Trablusgarp'ta savaş durumu artarsa, Türkiye'den asker desteği isteyeceğiz” diyerek, gerekirse Türkiye'den asker isteneceğinin resmi açıklamasını yapması Mısır'ı harekete geçirdi.

"TÜRKİYE'Yİ MÜDAHALEDEN UZAK TUTMALIYIZ"
Mısır'ın devlet gazetelerinden Ahbar el-Yevm’in haberine göre,Sisi yönetimi "Libya’daki gelişmelerin bölge güvenliğini tehlikeye sokacak derecede değişme ihtimalinden dolayı ve Türkiye'nin bölgeye gelmemesi için ortak bir tutum belirlemek amacıyla" Arap Birliğini olağanüstü toplantıya çağırdı.

https://www.ensonhaber.com/misirdan-arap-birligine-libya-cagrisi.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #495 : 01 Ocak 2020, 13:31:46 »
ÖSO güçlerinin Libya' ya gönderilmesinde hiçbir sakınca görmüyorum. Kontrol edebileceklerse, Türkiye' nin denetiminden çıkmayacaklarsa ve Türkiye' nin menfaatlerini savunabileceklerse; İdlib bölgesinde ki militanları bile gönderebilirler. Hatta çoluk-çocuklarıyla birlikte Libya' ya göndersinler ki bu iş olsun bitsin. Böylece Suriye meselesi de çözülmüş olur.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #496 : 01 Ocak 2020, 13:57:14 »
http://www.haber7.com/dunya/haber/2929736-bomba-gelisme-dunyaya-aciklandi-gozler-hemen-turkiyeye-cevrildi/?detay=2

Libyada OSO veya benzeri bir yapinin UMH desteklemek babinda tarafimizca kullanilmasi konusunu 9 Aralik tarihli konu ile ilgili altta paylasmakta oldugum yorumun bir kisminda konuyu dillendirmistim.

Kisa donemde OSO kuvvetlerinin Libya UMH desteklemesinde sahada kulanilmasinin dogru adim oldugu kanisindayim."TSK unsurlarinin Libya ic savasinda direk muharip guc olarak kullanilmasinin sakincali oldugu kanisindayim. Evet Libya ile gecmisten gelen bir iliskimiz mevcut,1974 kara gunlerimizde Libya yanimizda olmustur,Su anda Libya bizim dogu akdenizde sinirdasimiz oldugu kadar dogu akdeniz tezimizi desteklemekte olan tek taninmis akdeniz ulkesi. Ancak butun bu nedenler olsada Libya da su anda bir ic savas mevcut oldugunu unutmayalim . Bu savasin harici mudahillerinin tumu bu savasa vekilleri uzerinden destek ve mudahale yapmakta boyle bir durumda bizlerin de izlemesi gereken bu yol oldugu kanisindayim.

TSK unsurlari TBMM tezkeresi sonrasi Libyaya gidebilir ama muharip unsurlar olarak degil de destek egitim lojistik ...... tabii ki gerektiginde kendilerini savunabilecek etkinlikte ve yetkili olarak .

OSO kuvvetleri konusuna gelince orta ve uzun vadede bu kuvvetlerin mevcut halleri ve bazi istenmeyen hareketleri ile sorun teskil edecekleri asikar. Bu konuya oncelikle el atilmasi gerekliligine ve OSO yapisinin egitimleri ve tekrardan yapilandirilmalri gerekliligine inaniyorum. OSO guclerini begensek de begenmesek de Lejonerler/parali asker olarak siniflandirabiliriz. O zaman Fransanin uzun yillardan beri gelistirip yapilandirmis  oldugu Lejoner sistemini inceleyip kendimize gore yurt disinda konumlu olacak OSO veya benzeri bir yapidan Lejoner benzeri bir yapi yaratilabilir. Boyle bir kuvvet TC nin yurtdisi gorovlerinde oncelikli olarak kullanabilecegi bir guc olabilir.

Libya UMH nin ,Hafter guclerince devrilmesini onlemek ayrica Trablus civarindaki dar alandan kurtulmasina nasil yardimci olabiliriz? Suriyede uyguladigimiz OSO veya benzeri bir yapinin olusturulmasi ne kadar etkin bir cozum olabilir kisa donemde.

« Son Düzenleme: 01 Ocak 2020, 15:33:43 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #497 : 01 Ocak 2020, 14:35:48 »
ÖSO güçlerinin Libya' ya gönderilmesinde hiçbir sakınca görmüyorum. Kontrol edebileceklerse, Türkiye' nin denetiminden çıkmayacaklarsa ve Türkiye' nin menfaatlerini savunabileceklerse; İdlib bölgesinde ki militanları bile gönderebilirler. Hatta çoluk-çocuklarıyla birlikte Libya' ya göndersinler ki bu iş olsun bitsin. Böylece Suriye meselesi de çözülmüş olur.

Oso'ya ne kadar guvenilir bilemem. İsid ve Nusra karsisinda silahlari birakip kactiklari iddia edilmisti. Cihadistten cok parali asker gibi davraniyorlarmis.

Biz iran ya da Suudi Arabistan degiliz. Paramiliter yonetmeyi bilmiyoruz. Bize siginmis Çeçen komutanlari bile sattik. Kimse bizimle is tutmak istemiyor. Aci ama sahanin gercegi bu!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #498 : 01 Ocak 2020, 15:31:23 »
Biz iran ya da Suudi Arabistan degiliz. Paramiliter yonetmeyi bilmiyoruz. Bize siginmis Çeçen komutanlari bile sattik. Kimse bizimle is tutmak istemiyor. Aci ama sahanin gercegi bu!

Haklılık payın var... Zaten o nedenle şerh düştüm; kriz yönetimi, insan yönetimi, güç yönetimi apayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Ne yazık ki bu konularda çok zayıfız. Bu konunun doktrin haline getirilmesi gerekir. Üç beş istihbaratçının başarabileceği iş değildir. Üzerinde çalışılmalı, hatta akademik kürsü bile kurulabilir... Gayrinizami harp, paramiliter güçlerin eğitimi, donatımı, sevk ve idaresi, istihbaratı v.b. gibi konularda -var mı bilmiyorum ama- şayet yoksa kendi talimnamelerimizi yazmalıyız.

Aslında Türkiye şanslı bir ülke; elimizde un var, şeker ama helva yapacak bakkal amcamız yok! Bu işler üzerinde yıllarca çalışılması gereken uzmanlık gerektiren işler... Artık bu işi doktrin haline getirmeliyiz.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #499 : 02 Ocak 2020, 18:14:39 »
Alıntı
Libya teskeresi Meclisten gecti.

Mısır Dışişleri: Türk Parlamentosunun Türk askerlerinin Libya’ya sevk edilmesi öngören tezkereyi kabul etmesini en şiddetli şekilde kınıyoruz.

Mısır Dışişleri: Türk Parlamentosunun aldığı karar BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlalidir.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1212750846158610432

Cezayir Dışişleri Bakanı

Cezayir Libya'da barışın sağlanması için her türlü katkiyi yapacak açıklaması yaptı.
https://mobile.twitter.com/temmuz1071/status/1212730446762663936