Gönderen Konu: Libya  (Okunma sayısı 246072 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: Libya
« Yanıtla #460 : 14 Aralık 2019, 17:16:27 »
Ne hale gelecekti? Orası fuar alanı değil savaş alanı. Buna benzer görüntüleri Gürcistan savaşında gördük. Enkazları Rus kuvvetlerin ilgisini çekmişsti.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #461 : 14 Aralık 2019, 21:34:01 »
Alıntı
Türkiye ile Libya arasında imzalanan güvenlik ve askeri iş birliği anlaşması TBMM’ye sunuldu.

Anlaşmaya göre iki ülke arasında askeri eğitim anlaşmaları, istihbarat değişimi, lojistik iş birliği, hibe ve lojistik sistemler alanlarında adım atılabilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi.
Ani müdahale kuvveti kurulması
Talep halinde, Savunma ve Güvenlik işbirliği Ofisi
Askeri eğitim/tatbikatlar
Farklı alanlarda işbirliği
Terörizmle mücadele
https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-2451.pdf

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Libya’ya asker gönderme yönünde ilk adım atıldı
« Yanıtla #462 : 16 Aralık 2019, 08:30:29 »
Libya’ya asker gönderme yönünde ilk adım atıldı

Uğur Ergan
uergan@hurriyet.com.tr

Türkiye ile Libya arasındaki Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası TBMM’ye gönderildi. Muhtıranın onaylanmasına dair kanun teklifi, Libya’ya asker gönderilmesi için ilk hukuki temel taş olacak.

HÜKÜMET, Deniz Yetki Alanı Mutabakat Muhtırası’ndan sonra Türkiye ile Libya arasındaki Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’nı da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderdi. TBMM Dışişleri Komisyonu’na sevk edilen muhtıranın onaylanmasına dair kanun teklifi, Libya’dan talep gelmesi halinde Türkiye’nin bu ülkeye asker göndermesine olanak tanıyacak tezkere için gereken hukuki alt yapının ilk temel taşı olarak değerlendiriliyor.

HUKUKİ ZEMİN

Muhtıranın Dışişleri Komisyonu’ndan görüşülüp kabul edilmesinden sonra TBMM Genel Kurulu’nda da kabul edilip yasalaşması gerekiyor. Libya’da BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Türkiye’den asker talep ettiğinde bunun için gereken tezkere, TBMM’de kabul edilmiş bu kanuna dayandırılacak. Türkiye’nin Katar’a asker gönderme ve burada üs kurmasında da benzer süreç yaşanmıştı. Katar’la Nisan 2016’da yapılan anlaşma sonrası Katar tezkeresi Haziran 2017’de TBMM’de kabul edilmişti. Libya ile askeri işbirliği muhtırasının, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile önceki gün Doha’da görüşmesinden sonra TBMM’ye gönderilmesi dikkat çekti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de katıldığı bu görüşmede, Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’nın yanı sıra askeri ve güvenlik alanlarındaki iş birliği konularının da ele alındığı duyurulmuştu.

ASKERİ HER ALAN

Askeri İşbirliği Muhtırası’na göre iki ülke karşılıklı olarak askeri hibelerde bulunabilecek, askeri teçhizatların kullanımına destek verebilecek. Muhtıra uyarınca Türkiye, Libya’nın davetiyle, kara, deniz ve hava kuvvetleri unsurları ile müşterek askeri planlama, tecrübe aktarımı, silah sistemi ve teçhizatlarının kullanımına yönelik eğitim ve danışmanlık hizmeti verecek. Muhtırayla iki ülke karşılıklı savunma ve güvenlik işbirliği ofisi kurabilecek, ortak tatbikat, terörizm ve yasadışı göçle mücadele, istihbarat değişimi, operasyonel işbirliği, lojistik, insani yardım, askeri tıp hizmetleri ve deniz haydutluğu ile mücadele gibi alanlarda da işbirliği yapabilecek. Geçen hafta açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Libya ile daha önce yapılmış Güvenlik ve Askeri İşbirliği Anlaşması’nın kapsamının genişletildiğini ifade etmişti.

‘ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN BİR ADIM ATTIK’

Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda bakanlık bütçesinin görüşmesi sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu Libya konusunda şunları söyledi: “Libya ile deniz yetki alanlarımızı sınırlayan bir mutabakat imzaladık. Böylelikle doğu Akdeniz’de kıta sahanlığımızın batı sınırları belirlenmiş oldu. Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) mutabakat zaptı imzalayabilir. Daha önce AB ile ABD ile mutabakat zaptı imzalamıştı. Onlarla imzaladığı zaman yetkili oluyor da Türkiye ile neden imzalayamasın? Uluslararası hukuka uygun bir adım attık. Libya’yla bir de güvenlik ve askeri işbirliği mutabakat muhtırası imzalamıştık. Sizlerin oylarıyla o anlaşma da onaylanacak ve yürürlüğe girmiş olacak. 55 yaş üstü Libyalılara ve 16 yaş altı Libyalılara vizeyi kaldırdık. Bu aniden olmadı, uzun zamandır bizden ricalarıydı.” (Bülent SARIOĞLU / ANKARA)

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/libyaya-asker-gonderme-yonunde-ilk-adim-atildi-41398195
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #463 : 16 Aralık 2019, 16:09:39 »
Yunanlılar da düşen iha ile akılları sıra dalga geçtiler, tabi araplar da aynı şekilde.
O kıt beyinleri ile bir şeyler yapmaya çalışıyorlar işte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #464 : 16 Aralık 2019, 16:47:35 »
Bunlarda kafa olsaydı  3-5 senede bir tokat yemezlerdi İsraillilerden...  İsrail bunların hava-kara gücünü  3-5 senede bir sıfırlayıveriyor...

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #465 : 16 Aralık 2019, 16:56:28 »
Teknik bir arıza nedeniyle inerken yada sadece inerken kazayla düşmüştür. Vurulsa hasar bu kadar az olmazdı ve belirgin yanık izi olurdu.

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #466 : 16 Aralık 2019, 17:09:03 »
Teknik bir arıza nedeniyle inerken yada sadece inerken kazayla düşmüştür. Vurulsa hasar bu kadar az olmazdı ve belirgin yanık izi olurdu.

Bu işten anlayanların dediği aynı söylediğiniz gibiydi, fakat yunanlı ve araplar güzel eğleniyordu hiç ellemedim :)
Bir kaçına cevap yazdım baktım cahillik paçadan(bizdeki cahiller gibi) akıyor ellemedi öyle kaldı :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #467 : 17 Aralık 2019, 00:20:08 »
Uçakların düşebilme gibi bir özelliği var. Yunanlı ve Arap ergenler henüz bilmeseler de var böyle bir şey. :D
Çoluk çocuğu ciddiye almaya değmez.  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Mısır’dan Hafter’e T-62 desteği
« Yanıtla #468 : 20 Aralık 2019, 12:01:56 »
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, darbeci Hafter yönetimindeki güçleri desteklemek amacıyla Rus yapımı tankları sevk etmeyi planlıyor.

Mısır kaynaklarına göre Sisi, Libya’da uluslarası geçerliliğe sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (GNA) karşı savaşan darbeci Hafter kuvvetlerine, Mısır ordusu envanterinde bulunan Rus yapımı ana muharebe tanklarının dağıtımını onayladı. Açık kaynaklardan edinilen bilgiye göre Mısır Silahlı Kuvvetleri envanterinde, 200 adedi aktif ve 300 adedi ise depoda olmak üzere 500 adet T-62 Ana Muharebe Tankı bulunuyor.

Mısır’ın, Hafter’in elinde bulunan birtakım Rus hava araçlarının onarımını gerçekleştirdiği ve bunları tekrar uçabilir hale getirdiği biliniyor. Bazı kaynaklara göre Mısır, Ankara ile Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında artan ilişkilerin ardından, Hafter’e olan desteğini artırdı.

https://www.savunmasanayist.com/misirdan-haftere-t-62-destegi/

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #469 : 20 Aralık 2019, 14:04:16 »
Libyaya uçak veuahutta gemi gönderileceksek hava savunma olarak s400 leri kaş deniz gözetleme veyahutta datça hava gözetleme üssünden birine gönderirsek çok iyi olur diye düşünüyorum. Füzeleri elimize geçtiyse eğer. Füze yoksa bile durumsal farkındalık adına gene de yararlı olacaktır. S400 mürettebatı da eğitimini direk alanda alamış olur. Datçada zaten hava savunma bataryaları da var koruma için.

DATÇA

ANTALYA