Gönderen Konu: Libya  (Okunma sayısı 245965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
a 10 libyada
« Yanıtla #270 : 10 Haziran 2011, 15:10:19 »
A-10 Thunderbolt II'de bu hafta başı Libya saldırısına katıldı. Aslında zırhlı araçlar için tasarlandı ama insana karşı da çok kullanıldı.Ve şu an Libya hedeflerini vuruyor...
A-10 Thunderbolt II. aslında tank benzeri zırhlı araçlar için tasarlandı.Soğuk savaş döneminde Sovyet Rusya ve bağlı devletlerin çok sayıda zırhlı araçlarını yok etmek için dizayn edildi.

Bu nedenle adı "Tank killer" tank katilidir. Ama savaş alanında personel dahil her hedefe  karşı kullanıldı. Kanatları ve gövde tasarımı sayesinde 300 metreye kadar iner. Manevra kabiliyeti çok iyidir. Pilot üzerinde taşıdığı silahları çok etkili kullanır. Kaportası da hayli dayanıklı olarak tasarlanmıştır.Pilot kabini 4cm.ye yakın Titanyum zırhla kaplıdır. Bu nedenle pilotlar alçak irtifalara inerken kendini güvende hisseder. Savaş alanlarının en etkili silahlarından biridir. Afganistan, Irak işgali çıkmasa neredeyse emekli edilecekti. UÇAĞIN ÖZELLİKLERİ:

Boyutları
    Uzunluk : 16.26 m
    Kanat Genişliği : 17.53 m
    Yükseklik : 4.47 m
    Kanat alanı: 47.02 m2
    Ağırlık:
    Boş Ağırlık : 9.183 kg
    Azami Kalkış Ağırlığı : 23.585 kg
    Yakıt Kapasitesi : Dahili : 4.885 kg
    Azami Faydalı Yük : 7.260 kg
    Motor:
    Motor : 2 x General Electric TF-34-GE-100 turbofan
    Motor Gücü : 2 x 9.565 lbf (40.32 kN)
    Performans
    Azami Hız : 705 km/s (440 mph) (Deniz seviyesinde)
    Seyrüsefer Hızı : 555 km/s (345 mph) (Deniz seviyesinde)
    Servis Tavanı : 41.200 ft (12.550 m)
    Tırmanma Hızı : 6.000 ft (1.800 m) / dakika
    Menzil : Azami yakıt ile 3.950 km (2.130 nm), Tipik yükleme ile 2.000 km (1.080 nm)
    G Limiti : + 5.5
    SİLAHLARI
        Top 1 x 30 mm GAU-8/A Gatling (7 namlu, 1.350 mermi)
        Havadan Havaya Muharebe Füzeleri
            AIM-9L Sidewinder (Sadece OA-10 versiyonunda)
        Havadan Karaya saldırı Füzeleri
            AGM-65B/D/G Maverick
        Bombalar:
            GBU-10 Paveway II, GBU-12 Paveway II, GBU-16 Paveway II, GBU-24 Paveway III Lazer güdümlü bombalar
            Mk-20 Rockeye, BLU-1, BLU-27/B Rockeye II, BL-755, CBU-52/58/71/87/89/97 Demet bombaları
            Mk-82/83/84 Genel maksat bombaları
            Mk-77 Yangın bombası (Napalm)
            JDAM (A-10C)
            CBU-105 WCMD (A-10C)
            LAU-68 Hydra 70 mm (2.76 inç) ve 127 mm (5.0 inç) Roket podları
        Elektronik savaş podları
            ALQ-131 ECM podu
            LITENING AT/Sniper XR hedefleme podları (A-10C)
        www.gazeteci.tv
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı Ateş

• T.M.U
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
libyanin hava savunma gucu
« Yanıtla #271 : 10 Haziran 2011, 16:46:41 »
Hava savunma füzelerinin etkili olacağını sanmıyorum. Aynı şekilde uçakların da.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #272 : 10 Haziran 2011, 16:58:08 »
Hiç kaldı mı ki ellerinde etkili olabilsinler? Şu anda muhtemelen birçoğu karbondioksit halinde atmosfere yayılmıştır bile...

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #273 : 10 Haziran 2011, 17:12:04 »
Hiç kaldı mı ki ellerinde etkili olabilsinler? Şu anda muhtemelen birçoğu karbondioksit halinde atmosfere yayılmıştır bile...
seyir füzeleri  sağolsun
ellerinde kalsa bile  bu uçaklara karşı etkili olması zor , libyanın en gelişmiş füzesi  bile eski ,   yeni nesil uçaklarda  bu füzelere karşı  oldukca  etkili  koruma sistemleri mevcut
uçak  kendisine yöneltilen füzenin radarını karıştırabiliyor  , ır güdümlü füzeler içinde  flare dediğimiz yüksek ısı yayan sahte  hedefler  oldukca etkili oluyor   , yani  libyanın bu uçaklar karşısında  şansı yok , işin en kötü yanı  libyanın  sahip olmadığı  etkili hava savunma sistemlerine  bizimde ihtiyacımızın olması , aslında libya  iyi bir örnek 
biz hava savunma yükünü  tamamen  hava kuvvetlerimize  yüklüyoruz ,  birgün milli imkanlarla  orta ve yüksek irtifa hava savunma sistemimiz olmasını çoook isterdim.

Çevrimdışı Ahmt

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • sadfs
« Yanıtla #274 : 10 Haziran 2011, 18:48:27 »
Enes inşallah önümüzdeki 10 yıl içerisinde olacak bu dileklerimiz.Gerçekten örnek almamız gerek olaylar yaşanıyo.Avrupalılarda pilot eğitimi ve uçak tanıtımı yapıyorlar işte.

Çevrimdışı Ahmt

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • sadfs
a 10 libyada
« Yanıtla #275 : 10 Haziran 2011, 18:49:31 »
Özellikle makinalı topu çok etkili.Sırf o silahı için bile hayranım bu dedeye..:)

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #276 : 10 Haziran 2011, 19:43:57 »
seyir füzeleri  sağolsun
ellerinde kalsa bile  bu uçaklara karşı etkili olması zor , libyanın en gelişmiş füzesi  bile eski ,   yeni nesil uçaklarda  bu füzelere karşı  oldukca  etkili  koruma sistemleri mevcut
uçak  kendisine yöneltilen füzenin radarını karıştırabiliyor  , ır güdümlü füzeler içinde  flare dediğimiz yüksek ısı yayan sahte  hedefler  oldukca etkili oluyor   , yani  libyanın bu uçaklar karşısında  şansı yok , işin en kötü yanı  libyanın  sahip olmadığı  etkili hava savunma sistemlerine  bizimde ihtiyacımızın olması , aslında libya  iyi bir örnek 
biz hava savunma yükünü  tamamen  hava kuvvetlerimize  yüklüyoruz ,  birgün milli imkanlarla  orta ve yüksek irtifa hava savunma sistemimiz olmasını çoook isterdim.
ben ayni seyi soyledigimde libya ornegini verdigimde hava savunma fuzeleri icin beni terlesmislerdi libya harika bir ornek abd li bir yetkili demisti kaddafi s 300 leri alsaydi libyaya giris cok daha zor olurdu diye.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #277 : 10 Haziran 2011, 20:35:11 »
Saddam elindeki Mig-25'leri mi yoksa Mirage F1'lerini mi modernize etmişti hatırlamıyorum. Libyanın Mig-23/27 Flogger uçakları da yok mjyudu. Hatta bu olaylar sırasında birinin düşerken görüntüleri vardı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Ateş

• T.M.U
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #278 : 10 Haziran 2011, 21:21:23 »
ben ayni seyi soyledigimde libya ornegini verdigimde hava savunma fuzeleri icin beni terlesmislerdi libya harika bir ornek abd li bir yetkili demisti kaddafi s 300 leri alsaydi libyaya giris cok daha zor olurdu diye.
S-300 olsaydı giremeyecekti yani. Emin ol hiçbirşey farketmeyecekti. S-300'ün menzili 150km. Tomahawk'ın menzili 900km.
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2011, 21:33:07 Gönderen: Ateş »

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #279 : 10 Haziran 2011, 21:33:23 »
S-300 olsaydı giremeyecekti yani. Emin ol hiçbirşey farketmeyecekti. S-300'ün menzili 150km. Tomahawk'ın menzili 900km. S-300'ü ne sandığınızı hala anlayabilmiş değilim.
s 300 leri birsey sanmiyoruz sadece olsaydi simdikinden daha zor olacakti diyoruz bunuda aslinda biz demiyoruz abd li yetkili soylemisti.