Gönderen Konu: Libya  (Okunma sayısı 244269 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Libya
« Yanıtla #1150 : 21 Ocak 2023, 01:13:04 »
" Mevcut iktidarin dis politikasinda geri vites atmak zorunda kalmadigi birkac dogru siyasetten  biridir Libya politikamiz"

+1
Bir beğeni de Metin Bey'e ateşledim.
Kesinlikle katılıyorum. Dış siyasette yaşadığımız pek çok fiyaskodan sonra Libya ile yaptığımız anlaşma, Akdeniz'deki çıkarlarımız için tam bir nokta atışı oldu. Bu açıdan mevcut durum korunmalı, hatta daha ileriye görütülmeli. Biz beklerken başkaları ilerlemek için çaba harcıyorlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı KIZILELMA

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1151 : 21 Ocak 2023, 04:00:40 »
Daha Libya Politikasi tam bir fiyaskoya dönüsecek, Fransa silahlaniyor, senelik 40 milyar bütcenin yani sira bir 400 milyar dollar daha  harcayacakmis savunmaya 2030a kadar. Fransa Donanmasi bir güclensin, ozaman Libyayi Haftar altinda birlestirecek ve Türkiye buna karsi hicbirsey yapamayacak. Bizim destekledigimiz Libyali siyasetcileri ve Generalleri Saddam gibi deliklerden cikaracak Fransiz Askeri. Libya Italya ve Fransanin arka bahcesidir.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2023, 04:01:33 Gönderen: KIZILELMA »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1152 : 21 Ocak 2023, 08:54:58 »
Kızılelma, gece gece ağzının suyu akmış, bı sil öyle konuş ayıp oluyor. En son Avrupa'ya, ABD'ye uymuyorlar diye generalleri içeriye alıyorlardı ağızlarının suyu akarak

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 47
« Yanıtla #1153 : 21 Ocak 2023, 09:00:17 »
2030 da Fransa donanmasını güçlendirmiş olur mu bilemeyeceğim ama 2030a kadar Hafter zannedersem tarih olacaktır, ayrıca adam 1943 doğumlu, böyle ülkelerde bu tip hareketler kişiye alabildiğine bağlıdır.

Çevrimdışı KIZILELMA

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1154 : 21 Ocak 2023, 10:06:19 »
Kızılelma, gece gece ağzının suyu akmış, bı sil öyle konuş ayıp oluyor. En son Avrupa'ya, ABD'ye uymuyorlar diye generalleri içeriye alıyorlardı ağızlarının suyu akarak

6 li masayi ve ABDnin VE ABnin masalarini unutuyorsun. Bu Memleketin sonu hic iyi görünmüyor.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2023, 10:08:01 Gönderen: KIZILELMA »

Çevrimdışı KIZILELMA

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1155 : 21 Ocak 2023, 10:07:28 »
2030 da Fransa donanmasını güçlendirmiş olur mu bilemeyeceğim ama 2030a kadar Hafter zannedersem tarih olacaktır, ayrıca adam 1943 doğumlu, böyle ülkelerde bu tip hareketler kişiye alabildiğine bağlıdır.

Ister haftar olsun ister haftaridis olsun. ABye ve Fransaya kuklami yok sanki?!
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2023, 10:08:17 Gönderen: KIZILELMA »

Çevrimdışı KIZILELMA

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1156 : 21 Ocak 2023, 11:53:25 »
Aslinda kazanmak istiyorsak, Polat Alemdar gibi yapmamiz lazim. Düsmanlarin icine sizip icten oymak lazim elmayi.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #1157 : 21 Ocak 2023, 12:10:24 »
Hafter adamın adı ama aslında o taraf laik yaşamak Libya yı Laik bir devlet olarak görmek isteyen en azında normal bir muhafazakar olarak görmek isteyen bir zihniyetin tarafı. Karşılarında ise iktidara gelince kendilerini sevdirme kaygıları bitince ülkeyi Talibana yakın yönetecek adamlar var. Biz buradan bakınca iyi göremiyoruz ama orada insanlar bir birinin ne olduğunu biliyorlar. İyi anlamak lazım İslam coğrafyası için Laik lik ütopik lüks bir şeydir ben laik diyorum ama aslında kendi içinde daha solda olan kesim demek daha doğru. Buna göre şeriat kanunları uygulanan Mısır da hatta kadına araba kullandırmayan Suudi rejimi de bir çeşit Hafter zihniyetidir. Bu ülkelerin karşısında Taliban gibi İşid gibi muhalif kesimler var ve iktidar olmak için yanıp tutuşuyorlar. İnsanın inanası gelmiyor ama Suudi rejimi kurulduğu günden beri sol kanatta bir idaredir. Ama kendi ülkesinin realitesinde sol da dır. Hafter de böyle Mısır daki rejimde böyle. Hepsinin ortak paydası mücadele ettikleri kesimin İşid zihniyetinde olması. Bu yüzden demek istediğim Hafter ölür bu iş biter sanmayın bütün Ortadoğu Arap coğrafyası Hafter dir. Daha karikatürize edeyim komik olsun. Bugün Suudi rejimi aslında ülkedeki Kemalist rejimdir. Kendi dengeleri içinde kantarın öbür tarafına bakarak tabi bu ortaya çıkabilecek bir şey İsveç le karşılaştırırsan Suudi rejimi de taliban gibi görünür. Yani Hafter sandığınız gibi marjinal bir taraf değildir neredeyse Tüm Ortadoğu daki durumun Libya yansımasıdır. Haliyle iktidara gelmeleri daha olasıdır. Şu anda Orta doğu coğrafyasında buna inanmak imkansız biliyorum ama solcular ezici oranda iktidardalar. Siz bunu oralarda sağcılar gelince ancak fark edebilirsiniz. Suudi Arabistan ın Ürdün ün Mısır ın sağcıları bir fırsat doğup iktidar olsun o zaman anlarız Suudi Arabistan Kralının İsveç ten daha solcu olduğunu. Neyse ki İnternet yetişti Z kuşağı Amarika da neyse Afganistan'da da aynısı gümbür gümbür geliyor tüm dünyada genç nesiller.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2023, 12:24:15 Gönderen: re »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1158 : 21 Ocak 2023, 13:14:17 »
Libyaya pakistanlan birlikde halterin santerini kapatacagiz

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1159 : 21 Ocak 2023, 13:52:49 »
Hafter adamın adı ama aslında o taraf laik yaşamak Libya yı Laik bir devlet olarak görmek isteyen en azında normal bir muhafazakar olarak görmek isteyen bir zihniyetin tarafı. Karşılarında ise iktidara gelince kendilerini sevdirme kaygıları bitince ülkeyi Talibana yakın yönetecek adamlar var. Biz buradan bakınca iyi göremiyoruz ama orada insanlar bir birinin ne olduğunu biliyorlar. İyi anlamak lazım İslam coğrafyası için Laik lik ütopik lüks bir şeydir ben laik diyorum ama aslında kendi içinde daha solda olan kesim demek daha doğru. Buna göre şeriat kanunları uygulanan Mısır da hatta kadına araba kullandırmayan Suudi rejimi de bir çeşit Hafter zihniyetidir. Bu ülkelerin karşısında Taliban gibi İşid gibi muhalif kesimler var ve iktidar olmak için yanıp tutuşuyorlar. İnsanın inanası gelmiyor ama Suudi rejimi kurulduğu günden beri sol kanatta bir idaredir. Ama kendi ülkesinin realitesinde sol da dır. Hafter de böyle Mısır daki rejimde böyle. Hepsinin ortak paydası mücadele ettikleri kesimin İşid zihniyetinde olması. Bu yüzden demek istediğim Hafter ölür bu iş biter sanmayın bütün Ortadoğu Arap coğrafyası Hafter dir. Daha karikatürize edeyim komik olsun. Bugün Suudi rejimi aslında ülkedeki Kemalist rejimdir. Kendi dengeleri içinde kantarın öbür tarafına bakarak tabi bu ortaya çıkabilecek bir şey İsveç le karşılaştırırsan Suudi rejimi de taliban gibi görünür. Yani Hafter sandığınız gibi marjinal bir taraf değildir neredeyse Tüm Ortadoğu daki durumun Libya yansımasıdır. Haliyle iktidara gelmeleri daha olasıdır. Şu anda Orta doğu coğrafyasında buna inanmak imkansız biliyorum ama solcular ezici oranda iktidardalar. Siz bunu oralarda sağcılar gelince ancak fark edebilirsiniz. Suudi Arabistan ın Ürdün ün Mısır ın sağcıları bir fırsat doğup iktidar olsun o zaman anlarız Suudi Arabistan Kralının İsveç ten daha solcu olduğunu. Neyse ki İnternet yetişti Z kuşağı Amarika da neyse Afganistan'da da aynısı gümbür gümbür geliyor tüm dünyada genç nesiller.

Bir beğeni ateşledim. Ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum ama İslam ülkelerindeki bu "solcu" iktidarlarla ne kadar ortak bir paydada buluşabiliriz.Bana sorsanız mesela mütedeyyin bir Arap mı daha iyidir yoksa laik bir Arap mı tabi ki laik olan derim kendi hayat görüşüme binaen. Ama mütedeyyin bir Arab'ın bize bakışı çok iyi oluyorken laik kesimde tam tersi bir hissiyat olduğunu gösteren emareler var. Belki düşüncelerimi biraz dağınık bir şekilde ifade ediyorum ama sayın re beni anlayacağınızı düşünüyorum.Mesela Azerbaycan-Ermenistan meselesi patlak verdiğinde benim için kafamda hangi tarafı desteklememiz gerektiği kesinlikle bir soru işareti olmuyor. Azerbaycan bir Türk devleti, aynı halktanız aynı dili konuşuyoruz. Manevi bağlarımız çok kuvvetli.Maddiyat tarafından bakınca Orta Asya'yla bağlantı kurma konusunda, enerji nakil hatları oluşturma konusunda , aynı zamanda Azerbaycan'ın kendisinden direk enerji ithal etmek konusunda ve İrana karşı denge unsuru olması konusunda onları desteklemek bizim çıkarımıza.

Size göre Türkiye İslam ülkeleriyle kuracağı ilişkilerde kısa-orta-uzun vadede nasıl bir yol izlemeli.Hangi rejimlere yakın olmalı?
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2023, 13:57:39 Gönderen: Bürküt »