Gönderen Konu: 'Irak'ın biyolojik silahı var' diyen itirafçı: Yalan söyledim  (Okunma sayısı 3860 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
'Irak'ın biyolojik silahı var' diyen itirafçı: Yalan söyledim
Rafid Ahmed Alwan el-Cenabi, 1995 yılında Saddam Hüseyin rejiminden kaçarak Amerikan ve Alman istihbaratına, Irak'ın biyolojik silahlara sahip olduğu ve bu silahların kamyonlarla taşınabildiği gibi yalan haberler üreterek Amerikalılara Irak'ın işgali için gerekçe verdiğini ve bundan pişman olmadığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere'nin de desteğini alarak el-Cenabi'nin verdiği bilgileri askeri müdahale gerekçeleri arasında göstermişti.Amerikan Dışişleri Bakanı Colin Powel, 2003 yılında Birleşmiş Milletler'de yaptığı bir konuşmada el-Cenabi'nin sağladığı uydurma bilgileri, biyolojik silahların üretilmesine tanıklık etmiş bir kaynaktan gelen bilgiler olarak sunmuştu.El-Cenabi, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, "Bana bir yalan söyleyerek Irak rejimini devirme şansı verilmişti. Ben ve oğullarım Irak'a bir parça da olsa demokrasinin gelmesine neden olmaktan gurur duyuyoruz." dedi.

Iraklı itirafçı, 2000 yılı ortalarında Alman gizli servisi BND'nin Körfez ülkelerinden birinde eski patronuyla görüşmesinin ardından yalan söylediğinin ortaya çıktığını da ifade etti.Guardian gazetesi, açıklamadığı başka kaynaklardan edindiği bilgilere dayanarak, el-Cenabi'nin yalan söylediğini ortaya çıkaran toplantıda İngiliz istihbaratçıların da olduğunu belirtiyor.

Eski Iraklı kimya mühendisinin itirafları, Irak'ın kitle imha silahları programı olmadığını kabul eden eski Amerikan savunma bakanı Donald Rumsfeld'in anılarının piyasaya çıkmasının sonrasına rastlıyor.El-Cenabi, Guardian muhabirlerinin, 100 binden fazla sivilin ölümünden ve işgal sonrası ortaya çıkan durumun kendisini pişman edip etmediği yolundaki soruyu ise, ölümlerin kendisini üzdüğünü fakat "Irak'a özgürlük getirmenin başka yolu olmadığını" söyleyerek yanıtladı.

BBC Türkçe
kaynak:milliyet.com.tr
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2011, 10:42:48 »
Son güncelleme: 16 ŞUBAT 2011 - TSİ 07:59

Amerikan yönetimine Irak'ın biyolojik silahlar ürettiği bilgisini veren Iraklı kimya mühendisi, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada yalan söylediğini ilk kez kabul etti.

Rafid Ahmed Alwan el-Cenabi, 1995 yılında Saddam Hüseyin rejiminden kaçarak Amerikan ve Alman istihbaratına, Irak'ın biyolojik silahlara sahip olduğu ve bu silahların kamyonlarla taşınabildiği gibi yalan haberler üreterek Amerikalılara Irak'ın işgali için gerekçe verdiğini ve bundan pişman olmadığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere'nin de desteğini alarak el-Cenabi'nin verdiği bilgileri askeri müdahale gerekçeleri arasında göstermişti.

Amerikan Dışişleri Bakanı Colin Powel, 2003 yılında Birleşmiş Milletler'de yaptığı bir konuşmada el-Cenabi'nin sağladığı uydurma bilgileri, biyolojik silahların üretilmesine tanıklık etmiş bir kaynaktan gelen bilgiler olarak sunmuştu.

El-Cenabi, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, "Bana bir yalan söyleyerek Irak rejimini devirme şansı verilmişti. Ben ve oğullarım Irak'a bir parça da olsa demokrasinin gelmesine neden olmaktan gurur duyuyoruz." dedi.

Iraklı itirafçı, 2000 yılı ortalarında Alman gizli servisi BND'nin Körfez ülkelerinden birinde eski patronuyla görüşmesinin ardından yalan söylediğinin ortaya çıktığını da ifade etti.

Guardian gazetesi, açıklamadığı başka kaynaklardan edindiği bilgilere dayanarak, el-Cenabi'nin yalan söylediğini ortaya çıkaran toplantıda İngiliz istihbaratçıların da olduğunu belirtiyor.

Eski Iraklı kimya mühendisinin itirafları, Irak'ın kitle imha silahları programı olmadığını kabul eden eski Amerikan savunma bakanı Donald Rumsfeld'in anılarının piyasaya çıkmasının sonrasına rastlıyor.

El-Cenabi, Guardian muhabirlerinin, 100 binden fazla sivilin ölümünden ve işgal sonrası ortaya çıkan durumun kendisini pişman edip etmediği yolundaki soruyu ise, ölümlerin kendisini üzdüğünü fakat "Irak'a özgürlük getirmenin başka yolu olmadığını" söyleyerek yanıtladı.

-----------------------------------

İngiltere abd'ye karşı kozlarını oynuyor.

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2011, 20:34:38 »

sebep?

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2011, 20:48:47 »
Kuzey ırak petrollerini osmanlı zamanından beridir yani osmanlıdan sonra hep ingiliz şirketleri yönetti ama amerikadan sonra durum değişti..İngilizler artık amerikanlara taviz vermekten sıkıldı...

Ve artık karşı tavır almak istiyorlar. işte sebep bu....

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2011, 20:54:44 »
Bu haberin bence ikisi de yalan ABD bildiğin suç bizim değil, vatan haini Iraklıların süsü varmaya çalışıyor. Komplo teorim bu.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2011, 21:15:31 »
Bu haberin bence ikisi de yalan ABD bildiğin suç bizim değil, vatan haini Iraklıların süsü varmaya çalışıyor. Komplo teorim bu.

öyle olsaydı haberi bbc değil cnn verirdi ilk önce. benim de teorim bu.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2011, 21:18:41 »
Valla BBC, CNN aynı çarkın parçası. ABD, İngiltere ikisi de bu işin başını çektiler. Aralarında su sızmaz, petrolde İngiltere eski ABD yeni kral.

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 19 Şubat 2011, 16:37:47 »

sebep?

Sebep çıkar çatışması. Abd ortadoğunun tek hakimi olmayı hedefliyor. İngiltere ise elindekini kaptırmamaya çalışıyor. İlerleyen zamanlarda meksika körfezindeki bp (british petrol) şirketinin platformuna yapılan sabotaj gibi eylemler görebiliriz. Tabi ingiltere de boş durmayacak, mesela kıbrıs'ta bugünlerdeki isyan ateşini körükleyecektir.

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 19 Şubat 2011, 17:10:07 »
Onlar arasinda sorunlar uzun zamandan beri vardi.Sade bu kadar acik sekilde diyildi.Su ana kada ABD Kuzey Irlanda kartini kullanarak Ingiltereyi santaj etti.Ve hep yaninda yer almasini sagladi.Kuzey Irlanda olayi sakinlesdikden sonra(ne tesaduf ki bu olayin sakinlesmesi Irak savasinin baslamasi ile ayni doneme isabet etti) simdide dunya petrolpazarinin 45% ni elinde bulunduran BP ye goz dikti.