Gönderen Konu: Tusaş'dan yerli projeler hakkında...  (Okunma sayısı 49589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Tusaş'dan yerli projeler hakkında...
« Yanıtla #40 : 15 Şubat 2011, 10:53:37 »
Vallaha konu nasıl bu iktidar-muhalefete geldi anlamadım ama size ülkemizdeki iktidar ve muhalefet ilişkisini şöyle anlatayım.

İktidar ve muhalefet iki takımdır. Bunlar devamlı bir birlerinin alcak yanından faydalanıp birbirlerini eleştirip kirli çamaşırlarını döküp birbirlerine gol atmaya çalışırlar. Neden gol atmaya çalışırlar çünkü gelecek seçimlerde gol fazlasıyla sandıkta halkın gözüyle üstünlük sağlamak için.

Bu aradada ülke meseleleri kaynar gider tuz biber olur. Ha arada belirli iyi işler yapan olurmu olur amenna ama genelde böyledir.

Şu anki savunma sanayi projeleri öyle iktidar değişikliğinde çat diye kesilecek şeyler değiller. Ha ama kasıtlı olursa bunuda kimse yapmaya cesaret edemez. Ama şu olabilir gelecek projeler için hiç destek verilmez. İlk zamanlarda destekden yoksun savunma sanayi firmaları kendibaşına bişeyler yapmaya çalışır. Sonrada başarılı olamazlarsa maziye karışırlar.
kesinlikle  her  kelimesine  katılıyorum 

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #41 : 15 Şubat 2011, 13:09:18 »
peki ozaman bir parti kapatılırsa yada şecimle düşerse şonuçta başa gelen müsteşar da değişiklik olmaz mı sonuçta başbakan şeçimiyle geliyor.
iptal konusunda bakıcam ama askıya alınıp sonra devam edilen rojeler vardır ayrıca büyük projelerde degişim olabilir uzun menzilli füze vb projelerde degişme olabilir.
Sanırsamlarla uzman olunmuyor falcon kardeşim, olunmuyor...
 Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.
Önce iyice araştıracaksın. Sağlam kaynaları didik didik edeceksin. Soracaksın, soruşturacaksın, ondan sonra gerçeği ortaya koyacaksın. Yoksa bilmeden yazdıkların seni komik duruma düşürmekten başka bir işe yaramaz.

dogrudur katılıyorum seni dün yordugum için kusura bakma...

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #42 : 15 Şubat 2011, 14:29:49 »
skywolf atak projesinde epey yol katedildikten sonra muhalefetin yapmış olduğu acımasız eleştirileri hatırlayınız bunlar yaşanacakların teminatıdır.

Bu biraz siyasi propagandaya giriyor, dikkat....

Siyasetçilerin muhalefette söyledikleriyle iktidarda yaptıkları genelde tutmuyor. Bu aşamadan sonra kim gelirse değişmez o ihale.
Siyasi propagandayla alakası yok.Biraz daha geniş düşünün o ihaleden sonraki seçimde yönetim muhalefete geçseydi bu projenin hayatta kalma şansı olmazdı.Hatta çok eleştirdiniz neden harekete geçmiyorsunuz diye gaz verenler bile olurdu.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
« Yanıtla #43 : 15 Şubat 2011, 14:57:03 »
ATAK I projesine başlama kararı 07.10.1996 tarihli SSİK toplantısında alındı.

Bell ile sözleşme görüşmelerine 18.09.2000 tarihinde başlandı.

Türkiye'nin istediği değişikliklerin helikopter tasarımında önemli tadilatlar gerektirmesi ve bunların getirdiği ek maliyet, ABD'nin teknoloji transferinde istenilen şartları sağlamakta isteksiz davranması, birim maliyetin astronomik fiyatlara yükselmesi vb nedenlerle proje 2004 yılında iptal edildi.

ATAK II projesine başlama kararı 14.05.2004 tarihli SSİK toplantısında alındı.

30.06.2006 tarihli SSİK toplantısında Agusta-Westland A-129 Mangusta ve Denel CSH-2 Rooivalk'ın kısa listeye kaldığı, iki firma ile de eşzamanlı görüşmelere başlanacağı duyuruldu.

Agusta Westland ile 24.06.2008 tarihinde sözleşme imzalandı.

ATAK projesinin (I ve II) gidişatında iktidar - muhalefet çekişmesi vb siyasi etki yoktur. Faraziyeler, kulaktan dolma safsatalar üzerinden konuşmamakta fayda var.

Not: İlk ATAK ihalesinde hükümetin ve Rahmetli Ecevit'in, TAI & SSM'nin arkasında ne denli kararlılıkla durduğunu, burnundan kıl aldırmayan ABD'lilere neler çektirdiğini birinci elden bilmesem yukarıdaki terbiyesizliklere "aa vay canına" der geçerdim. Ama dayanamadım. Maksat, başkaları yanlış bilgilenmesin. Kimse de bir tarafından bir şey uydurmasın.
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2011, 15:03:23 Gönderen: orko_8 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #44 : 15 Şubat 2011, 15:00:00 »
Hiçbirşey değişmezdi. O ihaleler TSK'nın ihtiyaçları kapsamında belirli bir zaman süresince edinileceği düşünülerek gerçekleştiriliyor ve sonuçlandırılıyor. Önceki ATAK bizim kriterlerimize uymadıkları için iptal edilmişti. Ayrıca bir ihale sonuçlanıp anlaşmalar imzalandıktan sonra iptal edilmesi demek, bir yığın tazminat ödeme zorunluluğu demek. Ufak bir ihale değil. Şimdiye dek hiç olmadı sanırsam böyle birşey, şimdiden sonra da olmaz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #45 : 15 Şubat 2011, 15:08:17 »
ATAK I projesine başlama kararı 07.10.1996 tarihli SSİK toplantısında alındı.

Bell ile sözleşme görüşmelerine 18.09.2000 tarihinde başlandı.

Türkiye'nin istediği değişikliklerin helikopter tasarımında önemli tadilatlar gerektirmesi ve bunların getirdiği ek maliyet, ABD'nin teknoloji transferinde istenilen şartları sağlamakta isteksiz davranması, birim maliyetin astronomik fiyatlara yükselmesi vb nedenlerle proje 2004 yılında iptal edildi.

ATAK II projesine başlama kararı 14.05.2004 tarihli SSİK toplantısında alındı.

30.06.2006 tarihli SSİK toplantısında Agusta-Westland A-129 Mangusta ve Denel CSH-2 Rooivalk'ın kısa listeye kaldığı, iki firma ile de eşzamanlı görüşmelere başlanacağı duyuruldu.

Agusta Westland ile 24.06.2008 tarihinde sözleşme imzalandı.

ATAK projesinin (I ve II) gidişatında iktidar - muhalefet çekişmesi vb siyasi etki yoktur. Faraziyeler, kulaktan dolma safsatalar üzerinden konuşmamakta fayda var.

ATAK helikopteri neyin karşılığı
Eklenme tarihi: 14.07.2008 06:55:49 | Kaynak: Ortadoğu
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır , "ATAK helikopterin ARGE 'si Türkiye tarafından karşılanacak, mülkiyeti İtalyanlara ait olacak, ihracatı ise ABD müsaadesine tabi, bedeli ise türk halkının cebinden çıkacak bir toplama helikopterdir" dedi. Şandır , AKP hükümeti acaba neyin karşılığında İtalya Başbakanı Berlusconi 'ye rüşvet vermektedir " diye sordu.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır , Türk Taarruz -Taktik/Keşif helikopteri (ATAK ) projesinin ARGE 'sinin Türkiye tarafından karşılandığını, mülkiyetinin İtalyanlarda , ihracatının ise ABD 'nin müsaadesine tabi olduğunu belirterek, " Bu helikopterler toplamadır " dedi.

Şandır , MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan ve İzmir Milletvekili Kamil Erdal Sipahi ile Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, ATAK projesi ile ilgili olarak daha önce Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül 'e defalarca soru önergesi vermelerine karşılık net bir cevap alamadıklarını söyledi.

BU KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ

" Muhatabımız Milli Savunma Bakanı ve AKP Hükümeti 'dir " diyen Şandır , MHP olarak konuyu yakından takip ettiklerini bildirdi.

Mehmet Şandır , " Bu konuda bir yolsuzluk yapılmaktadır, bir usulsüzlük yapılmaktadır. Başlangıcı 3.4 milyar dolar olan bir projede sorular vardır, verilemeyen cevaplar vardır. MHP olarak başlangıcından bu yana bu konunun takipçisiyiz. Ama 24 Haziranda bu proje için Türkiye Cumhuriyeti Hazinesinden 1 milyar dolar ödeme yapılmıştır. Bu ödeme Savunma Sanayi Projesinde belkide böyle bir proje için en yüksek ödemedir. Alınan helikopter bir toplama helikopterdir. Bu helikopterin ARGE 'si Türkiye tarafından karşılanacak,

mülkiyeti İtalyanlara ait, ihracatı ABD müsaadesine tabi, bedeli ise Türk halkının cebinden çıkacak bir toplama helikopterdir " diye konuştu.

ERDOĞAN'A SORULAR

Ülkelerin milli savunmalarının ve güvenliklerinin bu kadar ucuz, bu kadar belirsizliğe mahkum edilemeyeceğini ifade eden MHP Grup Başkanvekili Şandır , şöyle devam etti: " MHP olarak AKP Hükümeti 'nden ve Sayın Başbakandan bu sorularımıza toplumun önünde cevap verilmesini istiyoruz.

Bu helikopterin terörle mücadele ne yapacağı ve hangi kabiliyetlere sahip olduğu denenmiş değil ve en az 60 ay sonra ilk helikopter verilecek. Terörle mücadelede, özellikle sınır ötesi operasyonlarda kullanılması gereken taarruz helikopterlerinin bu belirsizlik içine itilmesini hiç bir şekilde iyi niyetli bir yaklaşım olarak görmüyoruz.

AKP Hükümeti acaba neyin karşılığında İtalya Başbakanı Berlusconi 'ye rüşvet vermektedir? TSK için terörle mücadelede çok önemli olan bir araç olan taarruz helikopterlerini, hangi bedel ve taahhütlerin karşılığında İtalyanlara ve Berlusconi 'ye emanet ediyoruz. Bu soruların cevabını Başbakan ve AKP hükümeti Türk halkına vermek zorundadır. Bu konunun peşini bırakmayacağız. Bu konuda yolsuzluk ithamları ve iddiaları da vardır.

"TERÖRLE MÜCADELENİN BEKLEMEYE TAHAMMÜLÜ YOK"

MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan da Taarruz Helikopter Tedarik İhalesi ile ilgili olarak 16 Haziranda Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdiklerini anımsattı. Güney Afrikalı DANEL firmasının fiyatını artırması üzerine, ihalenin İtalyan Agusta Westland firmasına verildiğini iddia eden Atılgan , ayrıca, geliştirilecek motor masrafının ise Türk halkı tarafından ödeneceğini savundu.

Taarruz helikopterlerinin üçüncü bir ülkeye ihraç edilmesi için ABD 'nin iznine tabi tutulduğunu öne süren Kürşat Atılgan , "Ayrıca İtalyan firmasının üretim ve ihracat lisansı şartı, üretim için teknik yardım şekline dönüştürülmüştür. Bu iki teknik söylem aynı şey değildir.

Birbirinden son derece farklı şeylerdir. Bu konunun da mutlaka açıklığa kavuşturulması gerekmektedir" dedi.

SİPAHİNİN SÖZLERİ

MHP İzmir Milletvekili Kamil Erdal Sipahi de terörle etkin bir şekilde mücadele edebilmek için, çok acil olarak taarruz helikopterlerine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Seçilen model üzerine ciddi şüphelerinin bulunduğunu anlatan Sipahi , "Alınacak helikopterler mevcut ihtiyacı karşılayamaz. Bu helikopterler öncelikle Antalya sıcağında tam yüklü olarak denenmelidir. ABD 'nin Taret Sistemi'ni verip vermeyeceği belli değildir.

Terörle mücadelede çok acilen taarruz helikopterine ihtiyaç vardır. Ancak, bize ilk helikopter 5 ile 7 yıl arasında teslim edilecektir. Terörle mücadelenin ise beklemeye tahammülü yok" diye konuştu.

http://www.porttakal.com/haber-atak-helikopteri-neyin-karsiligi-33289.htm

Bu durumda kulaktan dolma safsatalarla konuşan siz oluyorsunuz.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı TCG Dumlupınar

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #46 : 15 Şubat 2011, 18:07:32 »
=) bak ben bunu unutmuştum, hakikaten böyle bir adam var ne dediğini bilmiyor, olayın takipçileriymiş.=) helikopter nedir desen yunan icadı der (helenkopter mantığıyla) tabi bunu tüm mhp tarafına mal etmemek lazım kendini bilmezin teki birşeyler söylemiş işte.. ama bahçelide kendinden habersiz bu tip açıklamalara izin vermezki kardeşim kafam karıştı bak şimdi...

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
« Yanıtla #47 : 15 Şubat 2011, 20:26:34 »
Sayın Bahçeli yakında bu adamı ocak dışı yapar benden söylemesi.

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #48 : 16 Şubat 2011, 00:45:21 »
Sevgili boxer; bu siteye giren herkes eklediğiniz konuşmaların ne kadar cahilce, düşünmeden, araştırmadan, öğrenmeden, taraflı ve çıkar elde etmek amaçlı yapıldığı; sırf "muhalefet" yapmak için, iktidarı bir nebze olsun yıpratmak için yapıldığını bilir.

Mehmet Şandır sevdiğim biridir; ancak ülkemizde siyasetin seviyesi o kadar düştü ki devletin her işinde yanlışlık, yolsuzluk, rüşvet, şu bu arar oldular. Siyaset yapacak başka şey mi yok, iktidarın üstüne gidecek başka yer mi yok neden böyle yapıyorlar anlamıyorum. Hem kendisine, hem MHP'ye zarar veriyor...

ATAK-2 ihalesi başarılı bir ihaledir. Şeffaftır, herşeyi ortadadır. 2008 yılından beri isteyen herkes internete girip 2 dakikada gerekli tüm bilgileri öğrenebilir.

Böyle büyük, milli projelerde iktiadarı yıpratmak bir yana dursun; iktidarı desteklemek ve projenin olabilecek en iyi şekilde yürütülmesine yardımcı olmak gerekir. Alınacak helikopter Türk Silahlı Kuvvetleri'ne alınacaktır. Motoru hariç Türkiye'nin kontrolündedir. Belki ilerde motoru da yerli üretim olacaktır. Genel maksat helikopter ihalesinde yerli motor üretiminin amaçlanacağı kanaatindeyim.

Sonuç olarak; siyasi iktidar değişikliğiye iptal edilen tek savunma projesi ATAK-1 projesidir. İptal edilmesi de tamamen ülkemiz lehine, isabetli bir karardır. Paramızla rezil olmaktan vazgeçip düzgün işler yapmaya başladık. Bu yoldaönümüze çok engel çıkacak. Doğan medyası başta olmak üzere ciner ve doğuş medyalarında görüldüğü üzere T-129 için "uçamaz" "görev yapamaz" raporları uydurulacak; grubuna göre apache yada tiger helikopteri övülecek; helikopterimizin test uçuşunda düşmesi zaferle karşılanıp "uçamaz demiştik düştü, bundan bi halt olmaz" diye köşe yazıları yazılacaktır. Sağıyla soluyla muhalefet çapsız, izansız, insafsız, vicdansız eleştiriler yapacaktır. Ama umut ediyorum ki günün birinde siyasi görüş ayırt etmeksizin ülkemizin yararına işleri destekleyecek, zararına işleri engelleyecek muhalefet de göreceğiz.

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #49 : 16 Şubat 2011, 11:39:29 »
Sevgili boxer; bu siteye giren herkes eklediğiniz konuşmaların ne kadar cahilce, düşünmeden, araştırmadan, öğrenmeden, taraflı ve çıkar elde etmek amaçlı yapıldığı; sırf "muhalefet" yapmak için, iktidarı bir nebze olsun yıpratmak için yapıldığını bilir.

Mehmet Şandır sevdiğim biridir; ancak ülkemizde siyasetin seviyesi o kadar düştü ki devletin her işinde yanlışlık, yolsuzluk, rüşvet, şu bu arar oldular. Siyaset yapacak başka şey mi yok, iktidarın üstüne gidecek başka yer mi yok neden böyle yapıyorlar anlamıyorum. Hem kendisine, hem MHP'ye zarar veriyor...

ATAK-2 ihalesi başarılı bir ihaledir. Şeffaftır, herşeyi ortadadır. 2008 yılından beri isteyen herkes internete girip 2 dakikada gerekli tüm bilgileri öğrenebilir.

Böyle büyük, milli projelerde iktiadarı yıpratmak bir yana dursun; iktidarı desteklemek ve projenin olabilecek en iyi şekilde yürütülmesine yardımcı olmak gerekir. Alınacak helikopter Türk Silahlı Kuvvetleri'ne alınacaktır. Motoru hariç Türkiye'nin kontrolündedir. Belki ilerde motoru da yerli üretim olacaktır. Genel maksat helikopter ihalesinde yerli motor üretiminin amaçlanacağı kanaatindeyim.

Sonuç olarak; siyasi iktidar değişikliğiye iptal edilen tek savunma projesi ATAK-1 projesidir. İptal edilmesi de tamamen ülkemiz lehine, isabetli bir karardır. Paramızla rezil olmaktan vazgeçip düzgün işler yapmaya başladık. Bu yoldaönümüze çok engel çıkacak. Doğan medyası başta olmak üzere ciner ve doğuş medyalarında görüldüğü üzere T-129 için "uçamaz" "görev yapamaz" raporları uydurulacak; grubuna göre apache yada tiger helikopteri övülecek; helikopterimizin test uçuşunda düşmesi zaferle karşılanıp "uçamaz demiştik düştü, bundan bi halt olmaz" diye köşe yazıları yazılacaktır. Sağıyla soluyla muhalefet çapsız, izansız, insafsız, vicdansız eleştiriler yapacaktır. Ama umut ediyorum ki günün birinde siyasi görüş ayırt etmeksizin ülkemizin yararına işleri destekleyecek, zararına işleri engelleyecek muhalefet de göreceğiz.

Son cümlelerine kesinlşikle katılarak destek veriyorum. Çok doğru söylediklerin..

Muhalefet demek, Bir ülkede yanlış yapılan veya yapılmak üzere olan işlere karşı hükümeti bilinçlendirip gerekirse kendi düzeltmeye çalışmaktır. Halkın yararına tabiiki. Ama maalesef bizim muhalefet iyide olsa kötüde olsa önlerine ne çıkarsa eleştiriyorlar. hatta gerçek olmayan şeyleri de olmuş gibi gösterip sözümona muhalefet yapıyorlar. Ben kendimi bildim bileli bu adamlar hep aynı zihniyette.
Ne zaman orduya çok önemli birşey alınacak, bunlar karşı çıkar. Ne zaman askerlik için önemli bir karar alınacak, bunlar karşı çıkar. Ne zaman çok önemli bir proje ortaya çıkar bunlar yine karşı çıkar. Tek yaptıkları şey karşı çıkmak..
Tamam bazı şeylerde haklı olabilirler ama muhalefet bu değildir. Herşeyden önce partini bırakıp halkının iyiliğini düşünmek zorundasın..

Bütün dünyanın gıpta ile izlediği, ordumuz için çok önemli olan ve çok başarılı olduğu askeri tatbikatları bile eleştiren bir çeşit insan bunlar.. Darbeyi savunan ama orduya gerekli şeyler için şehr koyan insanlar.

Yani işin özü, kim hükümet ya da huhalefetin başına geçerse geçsin Bu ülkenin geleceğini, iyiliğini, refahını düşünmek zorunda.