Gönderen Konu: Tusaş'dan yerli projeler hakkında...  (Okunma sayısı 50011 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ZenCom

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Tusaş'dan yerli projeler hakkında...
« : 13 Şubat 2011, 13:15:44 »
Türk Hava Kuvvetlerinin 100 Yılı Sempozyumu TAI sunumundan
Günün son bildirisini Entegre Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem “Kuruluşunun 100’üncü Yılında Hv.K.K.lığını Destekleyen TUSAŞ” konusunda yaptı. Bağışlarla ortaya çıkan bir dönem var diye sözlerine başlayan Ertem, en önemli gelişmenin TUSAŞ’ın kurulması olduğunu belirtti. Ertem, sermaye eksikliği nedeniyle TUSAŞ’ın ortak bir yabancı firma ile TAI’ye dönüştüğünü anlattı. Havada uçan her uçakta bir parçalarının olduğunu anlatan Ertem, TAI’nin gelirinin buradan sağlandığını ifade etti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ortak Göktürk uydu projelerinden de bahseden Ertem, eğitim uçakları, helikopterler ve yapılan modernizasyonlar hakkında da bilgiler verdi.

Eğitim uçağı olarak tasarlanan HÜRKUŞ’un 2012’de tamamlanacağını belirten Ertem, HÜRKUŞ B 2013 yılında ve HÜRKUŞ C’nin de 2015 yılında tamamlanacağını belirtti.

F 16 uçaklarının 2019 yılında tüm yazılımının millileştirileceğini anlatan Ertem, 2023 yılında tüm çalışmalar tamamlandığında Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında milli jet uçağımızı üretebileceklerini belirtti.

http://www.hvkk.tsk.tr/PageSub/Calismalarimiz/Faaliyetler/innerPages/sempozyum7.aspx

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2011, 14:12:39 »
Şaka maka Cumhuriyetimizin 100. yılında milli savaş uçağı üretme projesi epey ciddiye binmiş gibi görünüyor.

Yanlış anlamayın arkadaşlar, amacım konuyu siyasete saptırmak değil ama iktidar değiştiğinde, bu projelerin bir kısmı iptal olur ya da gecikir mi?
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2011, 14:19:15 »
Şaka maka Cumhuriyetimizin 100. yılında milli savaş uçağı üretme projesi epey ciddiye binmiş gibi görünüyor.

Yanlış anlamayın arkadaşlar, amacım konuyu siyasete saptırmak değil ama iktidar değiştiğinde, bu projelerin bir kısmı iptal olur ya da gecikir mi?
Yeni iktidarlar yeni projeler olabilecegi gibi yeni iptallerde olabilir.Sonuçta gelecek iktidara baglı projeler iptal olabilir.Komple hemde.Ama avrupada sol yada sag parti gelsede sorun yok hepsinin hedefi farklı iyi bir biçimde yönetmek ama milli projelerinde degişme yok çünkü idealler aynı sadece baştakiler sadece degişime gidiyor bazıları ise tam tersi bizim gibi olabiliyorlar mesela bugünlere belçikanın bölünmesi söz konusu oldugu gibi çünkü aşırı milliyetçiler baştalar ve flamanları ayırmak istiyorlar.Valonlar ise istemiyorlar gelecek iktidarlara baglı sonuçta ama degişimle ve iptaller söz konusu olur..

Çevrimdışı ZenCom

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 14 Şubat 2011, 00:12:36 »
Eğitim uçağı olarak tasarlanan HÜRKUŞ’un 2012’de tamamlanacağını belirten Ertem, HÜRKUŞ B 2013 yılında ve HÜRKUŞ C’nin de 2015 yılında tamamlanacağını belirtti.

Hürkuş'un B versiyonunu duymuştuk; silahlı olabilir deniyordu ama C ne ola ki? Bilgisi olan var mı?
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2011, 00:14:16 Gönderen: ZenCom »

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
« Yanıtla #4 : 14 Şubat 2011, 01:48:57 »

Hürkuş'un B versiyonunu duymuştuk; silahlı olabilir deniyordu ama C ne ola ki? Bilgisi olan var mı?

Jet motor takılamaz herhalde.

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı nightraven

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2011, 12:21:25 »
Benim bildiğim Hürkuş A EASA onaylı temel aviyonik sistemleri içerecek yani sivil uçuş okullarında eğitimlerde kullanılacak şekilde Hürkuş B ise askeri havacılığın temel eğitiminde kullanılıcak şekilde örneğin silah atış simülasyonlarından oluşacak şekilde olacak Hürkuş C ise bildiğim kadarıyla tamamen Brezilyalı Super Tucano tarzı silahlı versiyon olacak silahlı versiyonu nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama hava kuvvetlerinin çok ilgilendiğini ve gelişim aşamasını yakinen takip ettiklerini duydum.Ayrıca net değil ama Koreden aldığımız KT-1 eğitim uçaklarında sayı 41+15 idi bu 15 adeti almayıp bunu Hürkuşla karşılıyacağız diye duydum.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2011, 12:51:08 »
Benim bildiğim Hürkuş A EASA onaylı temel aviyonik sistemleri içerecek yani sivil uçuş okullarında eğitimlerde kullanılacak şekilde Hürkuş B ise askeri havacılığın temel eğitiminde kullanılıcak şekilde örneğin silah atış simülasyonlarından oluşacak şekilde olacak Hürkuş C ise bildiğim kadarıyla tamamen Brezilyalı Super Tucano tarzı silahlı versiyon olacak silahlı versiyonu nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama hava kuvvetlerinin çok ilgilendiğini ve gelişim aşamasını yakinen takip ettiklerini duydum.Ayrıca net değil ama Koreden aldığımız KT-1 eğitim uçaklarında sayı 41+15 idi bu 15 adeti almayıp bunu Hürkuşla karşılıyacağız diye duydum.
silahlı  hürkuş  burada tartışılmıştı  yani  gerçek  ama  hürkuşun  sivil havacılıkta  kullanılabileceğini  bilmiyordum demekki   hürkuş  baya satacak.

Çevrimdışı nightraven

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 14 Şubat 2011, 14:27:16 »
Yanlış anlaşılma olmasın ben Hürkuşun sivil havacılığa satılıp satılmıyacağını bilmiyorum sadece ilk versiyon sivil eğitim versiyonu ikinci versiyon askeri eğitim olanı üçüncü versiyonda askeri silahlı versiyonu olacak.Savunma ve havacılığın son sayısında sivil ve askeri iki ayrı kokpit resmi vardı.EASA sertifikalandırma zor bir süreç onlarca ayrıntı var ama alındımı kapı gibi sağlam EASA onayın olacak bu onay uçağın kendini kabul ettirmesi gibi belge adeta

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
« Yanıtla #8 : 14 Şubat 2011, 14:35:01 »
keşkehiç kt-1 olmasaydı gerçi çok tecrübe kazandıkta. 41+15 hürkuş olsa tai bayram ederdi

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #9 : 14 Şubat 2011, 14:49:00 »
41+15  kt-1 olmasaydı belki hurkusda olmazdi.