Gönderen Konu: Tusaş'dan yerli projeler hakkında...  (Okunma sayısı 49622 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tusaş'dan yerli projeler hakkında...
« Yanıtla #60 : 03 Ağustos 2020, 13:01:31 »
Ayiptir sormasi hangardan çıkacak ne demek?

Daha kaliteli bir mockup yapacağız in üstü kapalı şekli mi?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #61 : 03 Ağustos 2020, 13:42:48 »
İsmail demir 2025 dedi. 2023 hangardan çıkış 2025 ilk uçuş 2028 ilk teslimat. Tabi bu tarihler duruma göre uzayabilir.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #62 : 03 Ağustos 2020, 13:47:29 »
İsmail demir 2025 dedi. 2023 hangardan çıkış 2025 ilk uçuş 2028 ilk teslimat. Tabi bu tarihler duruma göre uzayabilir.
O tarihlerin uzayacağı o kadar acıkki...Hangardan çıkma tarihine okeyim. Ilk uçuş 2026yi bulur diye düşünüyorum. Ilk teslimatın 2030dan önce olacağını düşünmüyorum.  Tabi bunlar suanki duruma göre tahminlerim... Yarın birgün ingilizlerle saçma sapan bir nedenden bozuşur bae systems ayrılırsa 2035in bile rüya olacağını düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2020, 13:48:03 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 102
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #63 : 03 Ağustos 2020, 14:07:06 »
Ayiptir sormasi hangardan çıkacak ne demek?

Daha kaliteli bir mockup yapacağız in üstü kapalı şekli mi?
uçağın taxi yapabileceği yer ve hızlanma testlerini yapabileceği ama uçuş testlerine başlayamayacak durumda olduğu anlamına geliyor

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #64 : 03 Ağustos 2020, 14:40:27 »
700 çeşit proje var. Ama bunları yürütecek para yok.
Bazı projeler makaslanmak zorunda. Ya da ertelenecek.
İ sınıfı en acil projelerden. Ama hala ne durumda belli değil. Savunmasanayist Mayıs 2019 da aynı senenin Kasım ayında Piri Reis ile beraber denize ineceğini duyurmuştu. İkiside inemedi denize. Piri Reis’i kızakta büyük ölçüde tamamlanmış olarak gördük. Ama denize inemedi. İ sınıfı ertelendi . 2020 sonu denize inecek deniyor şimdi. Ama son görüntülere göre hala daha çok işi var.
Bu iki platform (6 x Reis Sınıfı denizaltı ve 4 x İstif Sınıfı fırkateyn) bizim en acil ihtiyacımız. MMU kadar önemli. Ama gerekliliği büyük münakaşa götürür olan ve üzerinde taşıyacağı helikopterleri dahi hazır olmayan , koruma gemileri yok sayılabilecek bir TCG Anadolu, neredeyse bitmek üzere. Hazır görev tanımları olan savaş gemilerini TCG Anadolu ‘yu korumak için vermek donanmanın başka bir noktasında zafiyet yaratır ki deniz konuşlu siper Hss hazır olmadan eldeki hiç bir gemi TCG Anadolu ‘yu layıkiyle koruyamaz.
Tüm bu üretim proğramları politik hedeflere ve rant hesaplarına göre düzenlenip devreye alınıyor ve yarı yolda tekrar  elden geçiriliyor.  Memleketin ve savunmanın gerçek gereksinimlerini gözönünde bulunduran yok. Sonuç ta ortada. Rant yoksa , mutlaka yapılacaksa da para bulunamıyor. Para olduğu dönemde ise rant ve politika ön plana çıkıyor. Milgemler kaç yıl sürdü? Altay? I-sınıfı , Tf2000 , vs vs 
Hürjet üvey evlat . Devlet desteği yok. MMU da motor yok.
Rolls Royce zor durumda beraber çalışılsa ya. Yok ama birilerinin hesabına uymuyor.
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2020, 14:45:07 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #65 : 03 Ağustos 2020, 15:27:05 »
Hocam para yok diye bir şey yok para var ama sadece savunmaya para yok.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #66 : 03 Ağustos 2020, 15:57:56 »
Hocam MMU , 2025 uçar kesinlikle.
Motorlar geldi, ben bu siyasi ortamda ABD hayatta F-110 motor göndermez diyordum. Çok şükür ki fena yanıldım.
Biz sadece prototiplerde F-110 motorlarını düşünüyoruz , seri üretim için yerli motoru kullanacağız dedikleri anda ise bu iş ALTAY  fiyaskosuna döner.
Gizli bir toplantıda F-110 motorlu 3-4 filo MMU (block-1) üretim kararı alınıp acil F-110 motoru tedariğine girişimeli...
Benim motor hariç bu projeden en ufak bir şüphem yok.Motor depolamaya çoktan başlamalıydık bence...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #67 : 03 Ağustos 2020, 16:07:11 »
Hocam MMU , 2025 uçar kesinlikle.
Motorlar geldi, ben bu siyasi ortamda ABD hayatta F-110 motor göndermez diyordum. Çok şükür ki fena yanıldım.
Biz sadece prototiplerde F-110 motorlarını düşünüyoruz , seri üretim için yerli motoru kullanacağız dedikleri anda ise bu iş ALTAY  fiyaskosuna döner.
Gizli bir toplantıda F-110 motorlu 3-4 filo MMU (block-1) üretim kararı alınıp acil F-110 motoru tedariğine girişimeli...
Benim motor hariç bu projeden en ufak bir şüphem yok.Motor depolamaya çoktan başlamalıydık bence...
F110 motorunun yedek parçalarıda amerikadan geliyor. Iyice irana dönemcez bu gizli saklı işlerden... Halkbankla ilgili bir halt yediler yillardir cikaramiyoruz bi tarafimiza.monte oldu...koskoca 5.nesil uçak yapıyorsun. F110 motorunun çapı belli. Bu motoru takacaksan 5.nesil uçak.neden yapıyorsun ki ? Yerli motoru geç onun hayalini bile kurmayın.  Bu işler o kadar kolay değil. .. internetteki propagandacı yayıncıların " dunya hayran kaldı" , dunya bunu konuşuyor gibi saçmalıklarına inanıyorsanız bilemem lakin ne uçak yapmak nede motor yapmak o kaar basit şeyler değil.  Uçaktan yüz kat daha kolay tankı bile seri üretime sokamadık neyin birkaç filosunu kuruyorsunuz. Dolar hergun yükseliyor. Bu uçağın yapıldığı gün ekonomi kalacak mı? Kalacaksa yılda kaç tane yapabileceksin ? Cunki daha bir-çok proje var. Uçak gemisi bile yapıyormuşuz. 20 yıldır yapamadığımız,  önümüzdeki 10 yılda yapılması garanti olmayan tf2000 nerde diye sorarlar adama
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2020, 16:10:37 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #68 : 03 Ağustos 2020, 16:17:02 »
Serkan1976 arkadaşıma +1... Madem bloklar halinde üreteceğiz, O halde Block-1 için F-110 motorlarını şimdiden tedarik etmeleri gerekir. Yarının neler getireceği bilinmez, bu işin şakası yok.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #69 : 03 Ağustos 2020, 16:18:53 »
Hocam ben de onu diyorum. MMU da yerli motor olacak dediğimiz an bu iş fossss.
F-110 motoru gayet iyi bir motor.
Biz burada 4,5 nesil uçak yapma derdindeyiz. Cahiller gibi boş propagandalara ben inanmam hocam merak etme😎😎😎
F-4 uçuştan kesildi,F-35 gelmiyor zaten bu uçaklar yerine uçak alınacaktı , bu parayla da MMU alınacak hocam...
Biz ilk aşamada F-15X yapıyoruz hocam bunu herkes kafasına soksun , 5.nesil sonraki aşama 2030'lar sonrası