Gönderen Konu: Tusaş'dan yerli projeler hakkında...  (Okunma sayısı 49591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Tusaş'dan yerli projeler hakkında...
« Yanıtla #50 : 16 Şubat 2011, 12:42:58 »

Sonuç olarak; siyasi iktidar değişikliğiye iptal edilen tek savunma projesi ATAK-1 projesidir. İptal edilmesi de tamamen ülkemiz lehine, isabetli bir karardır. Paramızla rezil olmaktan vazgeçip düzgün işler yapmaya başladık. Bu yoldaönümüze çok engel çıkacak. Doğan medyası başta olmak üzere ciner ve doğuş medyalarında görüldüğü üzere T-129 için "uçamaz" "görev yapamaz" raporları uydurulacak; grubuna göre apache yada tiger helikopteri övülecek; helikopterimizin test uçuşunda düşmesi zaferle karşılanıp "uçamaz demiştik düştü, bundan bi halt olmaz" diye köşe yazıları yazılacaktır. Sağıyla soluyla muhalefet çapsız, izansız, insafsız, vicdansız eleştiriler yapacaktır. Ama umut ediyorum ki günün birinde siyasi görüş ayırt etmeksizin ülkemizin yararına işleri destekleyecek, zararına işleri engelleyecek muhalefet de göreceğiz.

ATAK-1 İhalesi siyasi iktidarın değişkliği nedeniyle değil, istediğimiz kriterler kabul edilmediği için iptal edildi.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
« Yanıtla #51 : 16 Şubat 2011, 13:16:35 »
41+15  kt-1 olmasaydı belki hurkusda olmazdi.

Biz olmasın demiyoruz ama 20-25 tane olsadaha iyi olurdu diyoruz.

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #52 : 16 Şubat 2011, 22:04:50 »
ATAK-1 İhalesi siyasi iktidarın değişkliği nedeniyle değil, istediğimiz kriterler kabul edilmediği için iptal edildi.

O şekilde değil, yani kağıt üzerinde başka bir iktidarın gelmesinden sonra iptal edilmiştir. Sebebi iktidar değil tabiki.

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #53 : 17 Şubat 2011, 21:15:22 »
Alıntı
Türk mühendisleri, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Blok 30 F-16'ları 'millileştirmek' için çalışmalara başladı. Bu kapsamda toplam 37 uçağın yazılımları 'milli' olacak.

Öte yandan, ilk uçuşunu 30 Aralık 2010'da yapan 'ANKA' insansız hava araçlarından 5 tanesi, bu yılın sonuna kadar göreve hazır hale gelecek.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından Akıncılar'daki TAI tesislerine bir basın turu düzenlendi.

Tanıtım turu kapsamında, TAI'de devam eden uçak modernizasyonları, özgün üretim insansız hava araçları, kompozit imalat, aviyonik-entegrasyon tesisleri gezdirildi.

ANKA'LAR GELİYOR

TAI Entegre Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem'in verdiği bilgiye göre, 30 Aralık 2010'da ilk uçuşunu yapan 'ANKA' insansız hava aracından 5'i, 2011 yılında hizmete hazır hale gelecek. İlk prototipin ardından ikinci ve üçüncü 'ANKA'larda TAI'nin 62 bin metrekarelik en büyük hangarında yapım aşamasında bulunuyor. Bunlara ilave olarak 2 'ANKA'ın da bu yıl içerisinde bitirilmesi öngörülüyor. Dizel motorlara sahip olan 'ANKA' insansız hava aracı, jet yakıt kullanıyor ve 24 saat, 30 bin feette, 2 kamerayla görev yapabiliyor. TAI, prototip ANKA'ların ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nden gelen talepler doğrultusunda, daha sonra üreteceği araçlara silah ve radar gibi unsurlarda ekleyebilecek. Uçaklarda kullanılan kablo uzunluğunun 3.5 kilometre olduğu belirtildi.

TAI'de gerçekleştirilen bir diğer önemli projede, Türk Başlangıç ve Tem el Eğitim Uçuş Projesi (HÜRKÜŞ). Çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğü projede, ilk uçak 2012'in ilk aylarında fabrikadan çıkacak.

F-16'LAR MİLLİLEŞİYOR

F-16 savaş uçaklarının modernizasyonunda önemli işlere imza atan TAI, Pakistan'a ait toplam 41 adet F-16'nın da modernizasyonunu gerçekleştirecek. Bugüne kadar TAI tesislerde 278 adet F-16 savaş uçağı üretildiği bildirildi.

Türk mühendisleri TAI'de önemli bir projeye de imza atacaklar ve Türkiye'nin envanterindeki toplam 37 Blok 30 F-16 savaş uçakları millileştirecekler. Söz konusu uçakların yazılımlarının 'milli' olması için çalışmalara start verilirken, proje kapsamında 'millileştirilmiş' ilk uçağın 3 yıl sonra yapılacak test uçuşunun ardından Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmesi planlanıyor. TAI yetkilileri projeyi, "Egemenlik açısından önemli bir proje. Bunu F-16 ile perçinlemek istiyoruz" sözleriyle dile getirdiler.

TAI'deki Türk mühendisleri Meltem-2 ve Meltem-3 projeleri kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 6, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait 3 CASA uçağına iliştin konfigürasyon çalışmalarına devam ediyor.

DÜNYADA SAYILI ÜLKEDE VE TAI'DE

TAI tesisleri, Türkiye'nin de dahil olduğu JSF F-35 projesi ile Boeing 787 uçağına dönük üretimlerde yapıyor. 'İleri Kompozit İmalat Tesisi'nde Boeng 787'in elevatör, kargo bölüm paneli, yatay stabilize ve gövde kaplama elemanları üretiliyor. Tesiste ayrıca, F-35'lerin orta gövde kompozit parçaları da yapılıyor. Dünyada sadece birkaç ülkede bulunan 'Viber 1200 Fiber Sarma Tezgahı' sayesinde, F-35'lerin hava giriş parçaları gibi birçok parça bu yöntemle üretiliyor.

'MİLLİ UYDU FIRLATILMAYA HAZIR HALE GELDİ'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TAI tanıtım turuna katılan basın mensuplarıyla öğle yemeğinde biraraya geldi. Göreve geldiklerinde TAI hangarlarının boş ve şirketin iflasla karşı karşıya olduğunu anlatan Gönül, o dönemde şirket yönetiminin toplantılarını Paris ve Las Angeles gibi şehirlerde yaptığını belirtti. Şirketin zarar etmesi nedeniyle diğer ortak Lookheed Martin'den hisselerin 25 milyon dolar gibi bir fiyatla satın alındığına işaret eden Gönül, bugün artık TAI'nin sektörde önemli bir konumda bulunduğunu, mevcut hangarlara yenilerinin eklendiğini vurguladı.

Gönül, tesislerde, uydu sistemlerine yönelik çalışmaların da TÜBİTAK ile ortak yürütüldüğünü ve uydu imalatı yapılarak, fırlatılmaya hazır hale geldiğini bildirdi.

TAI GENEL MÜDÜRÜ DÖRTKAŞLI

TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ise, insansız hava aracı 'ANKA'yı TSK'ya teslim edemeden çok saygın Avrupalı müşteriler ile lisansını satın alma gibi görüşmeler içerisinde olduklarını söyledi. ATAK helikopter projesinde ilk teslimatın 2013 yılı olduğunu belirten Dörtkaşlı, "Kim alırsa alsın egemen bir üründür, özgündür. İçini biz dolduruyoruz tamamen" ifadesini kullandı. TAI'nin F-16 modernizasyonu için kurulduğunu anımsatan Dörtkaşlı, "Biz artık sıfırdan insansız bir uçağı, bir helikopteri
tasarlayabilecek bir şirketiz" dedi. Dörtkaşlı, "Airbus ve boeing de ne varsa, bütün tasarımla ilgili standartlar bizde de vardır" dedi.

Dörtkaşlı, hazineden TAI'nin yanındaki 500 hektarlık arazi için talepte bulunduklarını ve buraya Ostim havacılık kümelenmesinin konuşlandırılacağını belirterek, "Yan sanayimizi de çevremizde toplamaya başlayacağız. Amacımız 'Akıncı Ovasını, 'Havacılık Ovası' haline getirmek" diye konuştu. Borsaya açılmak için de bir çalışma başlattıklarını ifade eden Dörtkaşlı, "Hazırlık içerisindeyiz. Yılın ikinci yarısı, sonuna doğru genel ekonomik konjonktüre de bakarak verilecek bir karardır. Ama biz alt yapımızı hazırlamaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

İHA

Çevrimdışı Kasabalı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #54 : 23 Temmuz 2011, 20:35:57 »
Benim bildiğim Hürkuş A EASA onaylı temel aviyonik sistemleri içerecek yani sivil uçuş okullarında eğitimlerde kullanılacak şekilde Hürkuş B ise askeri havacılığın temel eğitiminde kullanılıcak şekilde örneğin silah atış simülasyonlarından oluşacak şekilde olacak Hürkuş C ise bildiğim kadarıyla tamamen Brezilyalı Super Tucano tarzı silahlı versiyon olacak silahlı versiyonu nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama hava kuvvetlerinin çok ilgilendiğini ve gelişim aşamasını yakinen takip ettiklerini duydum.Ayrıca net değil ama Koreden aldığımız KT-1 eğitim uçaklarında sayı 41+15 idi bu 15 adeti almayıp bunu Hürkuşla karşılıyacağız diye duydum.
Super Tucano gibi olcagına hiç olmasın bence :)

Çevrimdışı şahii

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #55 : 24 Temmuz 2011, 17:10:28 »

Sonuç olarak; siyasi iktidar değişikliğiye iptal edilen tek savunma projesi ATAK-1 projesidir. İptal edilmesi de tamamen ülkemiz lehine, isabetli bir karardır. Paramızla rezil olmaktan vazgeçip düzgün işler yapmaya başladık. Bu yoldaönümüze çok engel çıkacak. Doğan medyası başta olmak üzere ciner ve doğuş medyalarında görüldüğü üzere T-129 için "uçamaz" "görev yapamaz" raporları uydurulacak; grubuna göre apache yada tiger helikopteri övülecek; helikopterimizin test uçuşunda düşmesi zaferle karşılanıp "uçamaz demiştik düştü, bundan bi halt olmaz" diye köşe yazıları yazılacaktır. Sağıyla soluyla muhalefet çapsız, izansız, insafsız, vicdansız eleştiriler yapacaktır. Ama umut ediyorum ki günün birinde siyasi görüş ayırt etmeksizin ülkemizin yararına işleri destekleyecek, zararına işleri engelleyecek muhalefet de göreceğiz.
Söz konusu millileştirme iktidar değişikliğiyle olmuştur.Neden bundan önce bununla ilgili bir çalışma görememiştik acaba.....

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #56 : 09 Eylül 2011, 17:37:48 »
Şu an projenin resmi iki ersiyonu vardır. A EASE ile CS-23 gereksinimlerine gör sertifikalandırılan temel konfigrasyon bir de B entegre aviyonikler(HUD,MFD,INS/GPS ve merkezi bilgisayarı kaplıyan) ile geliştirilmiş konfigrasyon.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tusaş'dan yerli projeler hakkında...
« Yanıtla #57 : 28 Aralık 2014, 14:27:03 »
TUSAŞ Akademi’den savunma sanayine eğitim!
Türkiye’nin teknoloji üretim merkezi TUSAŞ, açılışını yaptığı Akademi ile bilgi birikimini gelecek kuşaklara aktaracak.

TUSAŞ Akademi’den savunma sanayine eğitim!
Akademiden eğitim alacakların ihtiyaçlarını özel olarak belirleyerek, birebir programlar çıkaracak olan TUSAŞ Akademi, elektronik kütüphane gibi uygulamalarla da bilgiye erişimi kolaylaştıracak.

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. bünyesinde kurulan “TUSAŞ Akademi” Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katıldığı tören ile açıldı. TUSAŞ tesislerinde gerçekleşen törene, birçok üniversitenin rektör ve rektör yardımcıları ile sektör temsilcileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, kurumsal bilginin yayılmasında önemli görevler üstlenecek Akademi’nin teknisyen, yönetici, mühendis olmak üzere tüm TUSAŞ çalışanları için programlar hazırladığını belirtti. Dörtkaşlı, “Uzun yıllardır Teknisyen Eğitimleri konusunda başarılı çalışmalar yürüten Eğitim Müdürlüğümüz yeni bir alt yapı ve stratejik odaklanma ile kurumsal akademi olma yönünde güçlü adımlar attı.

Akademi ile üstlendiğimiz üretim ve geliştirme programlarında görev alacak mühendis ve teknisyen personelimizin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmayı, yöneticilik becerilerini geliştirmeyi bunun yanı sıra birlikte çalıştığımız yardımcı sanayi firmalarına da eğitimlerimiz ile destek olmayı hedefliyoruz. Akademimizin kurumumuz ve tüm Savunma Sanayimiz için hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.

İLK DERS MÜSTEŞAR DEMİR'DEN

Akademinin ilk dersini veren Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ise açılış konuşmasında, usta çırak ilişkisi ile insan kaynağı yetiştirmenin zaman kaybettirebileceğini, TUSAŞ Akademi eğitimleri ve devamında planlanacak mentorluk uygulaması ile insan kaynağı yetiştirilmesinin hızlandırılabileceğini dile getirdi. Demir, “Her kademede eleman ihtiyacı göz ardı edilmemelidir. Eli iş tutan teknolojiyi kullanabilen her elemana ihtiyacımız var. Şirketler bu farkındalıkla hareket etmeli, içerdeki elemanlarını da bu şekilde eğitmelidirler” dedi.

Genç insanların tecrübe kazanarak projelere katma değer sağlamalarının önemine dikkat çeken Demir, “TUSAŞ’ı bu farkındalığından ötürü tebrik ediyorum” dedi

BİLGİYE KOLAY ULAŞIM

İnsan kaynağının yetiştirilmesi ve motivasyonunun yanı sıra, kurumsal hedeflerin anlatılması ve yaygınlaştırılması için de bir stratejik araç görevi görecek TUSAŞ  Akademi, sektörün ve günün ihtiyaçlarına göre belirlenecek içerikte programlar hazırlayarak insan kaynağının gelişimine yön verecek.

Çalışanların almak istedikleri eğitimler için talep yaratabilmeleri imkanının yanı sıra “Kim hangi eğitimi almalı?” sorusunun cevabının da içinde yer aldığı bir alt yapı ile kullanıcılarına ulaşan TUSAŞ Akademi, elektronik kütüphane gibi uygulamalarla bilgiye erişimi kolaylaştıracak.

Kaynak: www.kokpit.aero

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Kotil, 2023’te Türkiye’ye 100. yıl hediyeleri.
« Yanıtla #58 : 03 Ağustos 2020, 11:43:51 »
Alıntı
Tai 'nin 2023 HEDEFLERİ

TUSAŞ’ın 2019 yılını dolar bazında yüzde 43’lük bir büyüme ve 2.2 milyar dolar ciro ile kapattığını belirten Kotil, 2028’de TUSAŞ’ın 10 milyar dolar ciro yapması ve 20 bin personelinin olmasını hedeflediğini kaydetti.

Kotil, 2023’te Türkiye’ye 100. yıl hediyeleri olarak şunları vereceklerini söyledi:

- Hürjet uçacak

- Gökbey teslim edilecek

- Milli savaş uçağı hangardan çıkacak

- Atak 2 uçuşunu yapmış olacak.
https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/abdullah-karakus/3000-muhendis-ile-gece-gunduz-mesai-6273830

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Tusaş'dan yerli projeler hakkında...
« Yanıtla #59 : 03 Ağustos 2020, 12:21:02 »
Milli savaş uçağı acaba ilk ne zaman uçacak?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com