Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 317190 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]
« Yanıtla #550 : 06 Eylül 2019, 17:55:08 »
Som hareketli hedefleri vuramıyor mu ? Neden hep sabit hedef videoları geliyor. Bir İKA ayarlayıp hedef mi yapamıyoruz.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #551 : 06 Eylül 2019, 18:20:37 »
Som hareketli hedefleri vuramıyor mu ? Neden hep sabit hedef videoları geliyor. Bir İKA ayarlayıp hedef mi yapamıyoruz.

Aslında IIR arayıcı başlıklı SOMB1 modelinin bunu yapabilmesi lazım.Bu arada gemisavar özellikli SOM-J lerin güncellenmiş bilgileri paylaşılmış.Bu iki füze aynı güdüm parametrelerine sahip füzeler ikisi de hem deniz hem de karadaki hareketli hedeflere karşı kullanılabilmesi gerekiyor.
https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/1169990764794961922?s=20

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #552 : 06 Eylül 2019, 19:16:05 »

Aslında IIR arayıcı başlıklı SOMB1 modelinin bunu yapabilmesi lazım.Bu arada gemisavar özellikli SOM-J lerin güncellenmiş bilgileri paylaşılmış.Bu iki füze aynı güdüm parametrelerine sahip füzeler ikisi de hem deniz hem de karadaki hareketli hedeflere karşı kullanılabilmesi gerekiyor.
Benim bildiğim, SomC navalize modeli üzerine hala çalışılıyordu. Şu an envanterdeki Som füzeleri sabit hedefler için. Geçtiğimiz sene navalize som hazır olacak idi. Ama hala bir haber yok.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #553 : 06 Eylül 2019, 19:48:58 »
Som füzeleri çok pahalı seyir füzeleri. 0.95 mach hızla uçan çok kabiliyetli füzeler. Attığınız hedefin kıymetli olması gerek. Ana görevinin gemi vurması olması lazım. Ama hala gemi vuracak Som C yok ortada.
Bir de trg300 Sakarya füzemiz var. Süpersonik bir topçu roketi. 585 kg ağırlıkta. Ve som dan çok daha ucuz. 120km menzili var.
Bunu yüksek hızda uçan uçak tan attığımızı düşünelim , mach 4 hızında bir süpersonik füzemiz olmazmı? Menzili de bayağı uzar. Yerçekimini yenmek için yakıt harcamayacağı için patlayıcı miktarını da arttırabiliriz. Som menzilinde belki daha da fazla menzili olur. Süpersonik olduğundan hss lerin de vurması çok zor olacaktır.
İsrail bunu yapmış durumda
Çok ekonomik bir çözüm olmazmıydı? Biz niye bu yöntemi denemiyoruz?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #554 : 07 Eylül 2019, 11:32:25 »
Alıntı
GURUR GÜNÜMÜZ.
Mustafa Varank.
@SavunmaSanayii
 öncülüğünde TÜBİTAK SAGE tarafından TSKGnkur için geliştirilen Türkiye’nin ilk seyir füzesi SOM’un beton sığınaklara karşı kullanılacak ardışık delici harp başlıklı versiyonu SOM-B2 füzesinin ilk atış testi başarıyla gerçekleştirildi.

youtu.be/xPl_eMbxTSw

Evet betonu delip geçiyor ama asıl blast etkisini betonun altına işleyemiyor yüzeydeki patlama daha güçlü gibi. Bu işi NEB ile yapmak en mantıklısı sanırım.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #555 : 07 Eylül 2019, 16:29:08 »
Alıntı
GURUR GÜNÜMÜZ.
Mustafa Varank.
@SavunmaSanayii
 öncülüğünde TÜBİTAK SAGE tarafından TSKGnkur için geliştirilen Türkiye’nin ilk seyir füzesi SOM’un beton sığınaklara karşı kullanılacak ardışık delici harp başlıklı versiyonu SOM-B2 füzesinin ilk atış testi başarıyla gerçekleştirildi.

youtu.be/xPl_eMbxTSw

Evet betonu delip geçiyor ama asıl blast etkisini betonun altına işleyemiyor yüzeydeki patlama daha güçlü gibi. Bu işi NEB ile yapmak en mantıklısı sanırım.

Bence o betonun altındaki blast etkisi ilede tabiki müthiş sıcaklıkla kimse sağ çıkamaz o sığınaktan.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #556 : 09 Eylül 2019, 17:01:36 »

Benim bildiğim, SomC navalize modeli üzerine hala çalışılıyordu. Şu an envanterdeki Som füzeleri sabit hedefler için. Geçtiğimiz sene navalize som hazır olacak idi. Ama hala bir haber yok.
    SOM-J füzeleri öncekilerden farklı olarak çift taraflı data linke sahip olacağı için uçuş esnasında hedef güncelleme ile hareketli hedefleri de imha edebilecektir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #557 : 09 Eylül 2019, 23:17:34 »

SOM-J füzeleri öncekilerden farklı olarak çift taraflı data linke sahip olacağı için uçuş esnasında hedef güncelleme ile hareketli hedefleri de imha edebilecektir.
Bilgisizliğimi affedin ama, çift taraflı hedef güncellemesi demek, gemi hareket ederken konumunu değiştireceğinden, bu konumu somj, merkeze bildirecek ve yeni hedef bilgisi alacak anlamına mı geliyor? Bu durumda devamlı merkezden ya da bir uçardan konum güncellemesi alarak hedefi vurmasımı sağlanacak? Buna kalıncaya kadar neden atmacaya yerleştirilen aktif radar arayıcı başlık takılmıyor? Yoksa bu sistem daha mı etkin bir yöntem? Aradaki veribağı koparsa yada jammer sistemleri ile bloke edilirse ve hedef güncellemesi yapamazsa ne olacak?
Bu füzeye ben pek güvenmiyorum. F35 entegrasyonu için ve geliştirilme aşamasında Lockheed Martin , çok oynaştı bu füze ile. Hatta “beraber” kooperasyonla üretildi reklamı yapıldı. Kritik bir durum için, füzeyi engelleyebilecek bir proğram yerleştirmediklerini ya da füzenin kritik parametrelerini üçüncü partilere vermeyeceklerini kim garanti edebilir?

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #558 : 10 Eylül 2019, 16:10:16 »

Bilgisizliğimi affedin ama, çift taraflı hedef güncellemesi demek, gemi hareket ederken konumunu değiştireceğinden, bu konumu somj, merkeze bildirecek ve yeni hedef bilgisi alacak anlamına mı geliyor? Bu durumda devamlı merkezden ya da bir uçardan konum güncellemesi alarak hedefi vurmasımı sağlanacak? Buna kalıncaya kadar neden atmacaya yerleştirilen aktif radar arayıcı başlık takılmıyor? Yoksa bu sistem daha mı etkin bir yöntem? Aradaki veribağı koparsa yada jammer sistemleri ile bloke edilirse ve hedef güncellemesi yapamazsa ne olacak?
Bu füzeye ben pek güvenmiyorum. F35 entegrasyonu için ve geliştirilme aşamasında Lockheed Martin , çok oynaştı bu füze ile. Hatta “beraber” kooperasyonla üretildi reklamı yapıldı. Kritik bir durum için, füzeyi engelleyebilecek bir proğram yerleştirmediklerini ya da füzenin kritik parametrelerini üçüncü partilere vermeyeceklerini kim garanti edebilir?

Estağfurullah biz de bildiğimiz kadar yazıyoruz burada.Çİft taraflı data link sadece SOM-J de değil SOM-C1 ve C2 modellerinde de olacak.C1 ve C2 Lockheed Martin ile ortak geliştirilmiyor bizim kontrolümüzde geliştiriliyor.Aktif radar arayıcı başlığı neden tercih edilmiyor bilmiyorum tahminim füzenin burun kısmına sığmıyor olabilir Atmaca daha büyük bir füze çünkü SOM lardan.Hem aktif radar arayıcının da karıştırılıp yanıltılabileceğini unutmayalım.Elbette ki SOM-J yi yönlendiren unsurlar yer değiştiren hedefleri sürekli takip edecekler ve koordinatlarını güncelleyeceklerdir.

Çevrimiçi カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #559 : 16 Eylül 2019, 18:21:27 »
Alıntı
KTJ-3200 ile Konya’da füze testleri başladı.

SAHA İSTANBUL
@sahaistanbul

Hedef Savunma Sanayiinde %100 MİLLİLİK!

Türkiyenin en büyük, Avrupanın en büyük ikinci kümelenmesi SAHA İstanbul olarak yılmadan yorulmadan ilerlemeye devam ediyoruz.

Yerli ve Milli Turbo Jet Motorumuz hayırlı uğurlu olsun.
https://mobile.twitter.com/sahaistanbul/status/1172231181552816129

« Son Düzenleme: 16 Eylül 2019, 21:56:47 Gönderen: カメせ »