Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 317106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Finwe

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]
« Yanıtla #500 : 22 Ocak 2019, 16:12:29 »
SOM füzesini doğru yerine koymamız gerekiyor arkadaşlar
SOM füzesi seyir füzesi olarak yapılmadı. Popeye füzesi yerine yapılan bir füze. Popeye 80 km menzili olan TV güdümlü yani ekrandaki video ile hedefi vuran gelen maksatlı görüş ötesi taktik bir füze. S300 krizi ile İsrail bize Popeye verdi biz o sayede esip gürledik vururuz ederiz dedik bu sayede ilk görüş ötesi füzemize kavuştuk. İsrail ile aramız kötü olunca Popeye yide demekki çok sevdik yerine yerli proje başlattık. Aslında SOM yerine popeye benzeri katı yakıtlı bir füze olacaktı menzilde 100 km altı olacaktı yine F16 için büyük gelecekti büyük ihtimal ile F4 ile taşıyacaktık. Sonra SAGE kendine güvendi büyük projeyi değiştirdi ortaya SOM çıktı. Şimdi füze 250 km oldu ama zaten 100 km altına razıydı kuvvet. Olaya bu çerçevede bakın SOM taktik ihtiyaçlar için ortaya çıkan bir füze seyir füzesi olarak yapılmadı aslında.
İsrail in Delilah füzesine bakın SOM ile aynı sınıfta oda taktik bir silah seyir füzesi değil aslında. Burası çok tartışmaya açık bir kısım çünkü gerçektende en baba seyir füzesinde ne var ise bunlarda da aynısı var güdüm olarak bu anlamda seyir füzesi diye yemin etsen günaha girmeyiz ama yapılış amacı seyir füzesi değil taktik bir silah yani genel amaçlı her işe yarayan bir füze bunlar. Seyir füzesi gibide güdümlenebilir ama ortaya çıkış amacı seyir füzesi değil taktik silah aslında. Bundan her türlü kavga çıkar onuda biliyorum çünkü seyir füzesi değil diyorum mama aslında seyir füzesi birazda. Daha doğrusu bu taktik silahı seyir füzesi gibi yapmadan üretemezsin ondan seyir füzesi. Popeye mesela seyir füzesi değil SOM da onun gibi aslında.

Şu füze israil in kendi SOM füzesi bunları muhtemelen Suriye deki o hedeflere atıyor. Bu seyir füzesi gibi kullanılmıyor aslında.
Yani tartıştığım konu füzenin seyir füzesi olması olmaması mevzusu değil bize lazım olan füze nasıl bir füze onu anlamamız lazım. Biz 100 km ye razıydık siz şimdi 250 yi beğenmeyip 500 olsun diyorsunuz. Oysa askere lazım olan füze tam olarak SOM dur onu 500 km lik yapmak istemezler. Som bize yalan atıldı diyelim 250 değil 500 km gidiyor o zaman asker bana 250 km liğini yap bu çok fazla diyecek anlatabildimmi.

Yanlış bilgiler.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #501 : 22 Ocak 2019, 16:17:46 »
MBDA NAVAL SCALP

Gezgin füzesi

Üstekine  benzer füze olacak fransanin 1000 km oluyorda bizim neden

80 milyonluk ülkeyiz bizim neden  1000 km menzilli müzemiz olmasi

denizden daire cizelim hangi ülkeler rahati bozulacak  satis yapacagimiz ülkeleri

düsünün  Gezgin füzemiz  bizim icin en degerli stratejik  bir füzemiz olacak

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #502 : 22 Ocak 2019, 16:20:46 »
   SOM başlangıçta Popeyenin yerine geliştirilmek istenmiş olabilir ama neticede bugün onunla mukayese bile edilemeyecek gelişmişlikte bir ALCM sınıfı füze üretmeyi başardık.Bugün SOM özellikle güdüm yeteneği konusunda muadillerinden hiç de geri kalmayacak bir seyir füzesidir.Tabi ki daha büyük harp başlığı olan ve daha uzun menzile giden bu sınıfta füzeler vardır ama SOM daha önce ALCM üretmemiş bir ülke için çok büyük bir başarıdır.O yüzden şimdi 250+ km deniyor (ki aslında daha fazla) olan menzili daha da uzayacaktır.Askerin bununla yetinmek isteyeceğini sanmıyorum.Bir süre sonra JASSM-ER muadili bir füzeye ulaşılmak istenecektir mutlaka.İnşallah hareketli su üstü hedeflere taarruz edebilen C1 C2 versiyonlarını da görürüz zira havadan atılan gemisavar füzelere de oldukça ihtiyacımız var

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #503 : 22 Ocak 2019, 21:43:31 »
Fazla bilmiyorum Ama Ben Şahsen SOM füzesinin menzil 250 km olduğunu sanmıyorum bence 350- 400 km arası tabii bu motor ve yakıt ayarlarına bağlı. Tabii bence 250+ km olan Som-J olan oda amerikan ucaklarinda diye bence onunda menzili yükseltilmiş bir.

Çevrimdışı Alpagu

• DefenceTurk
  • *
  • -12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #504 : 23 Ocak 2019, 14:40:55 »
Mtcrn neden envanterdeki füzenin menzilini açıklakmakta sıkıntı yaratsın? Bu konuya açıklık getirmek gerek. Ben anlaşmanın ihraç ederken sıkıntı çıkardığını biliyorum.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #505 : 23 Ocak 2019, 16:51:27 »
Mtcrn neden envanterdeki füzenin menzilini açıklakmakta sıkıntı yaratsın? Bu konuya açıklık getirmek gerek. Ben anlaşmanın ihraç ederken sıkıntı çıkardığını biliyorum.

Çünkü motorunu Fransadan alıyoruz.Başka hangi komponentlerini dışarıdan alıyoruz tam bilmiyorum ama 300 km yi ve 500 kg harp başlığını aşan füzelerin parçalarını ve teknolojisini ihraç etmek yasak başka bir ülkeye.Menzil o yüzden az gösterilmek durumunda.Başta motor olamk üzere tüm kısımlarını kendimiz üretirsek menzil konusunda ketum olmaya gerek kalmaz.1000 km ye giderse 1000 km menzilli diye açıklama yapmamızın bir sakıncası olmaz o vakit
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2019, 17:16:28 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #506 : 23 Ocak 2019, 18:03:39 »
Şöyle bir durum yapsak. Microturbo tri-60 ile çalışan bir hedef drone'u yapıp bunun için motor alsak ayrıcada füze için bu motorları parça parça alıp kalede birleştirip kale 5500 diye yerli olarak lanse etsek ve füzede kullansak bir sıkıntı olur mu acaba ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Savaş gemilerine karşı özel “SOM”
« Yanıtla #507 : 23 Ocak 2019, 20:19:47 »
Tübitak SAGE Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) ailesini yeni üyeleri ile genişletecek.

Tübitak SAGE tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın düşman hava savunma sistemlerinin menziline girmeden, kritik öneme sahip, sabit ve hareketli kara/su hedeflerini etkisiz kılmak amacıyla ihtiyaç duyduğu hassas güdümlü mühimmat tedarikini karşılamak amacıyla başlatılan Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) projesinde önemli bir aşamaya geçildi.

Tübitak SAGE su üstü hareketli hedefleri vurma yeteneğine sahip yeni SOM mühimmatları için çalışma başlattı. SOM-C1 ve SOM-C2 olarak adlandırılan mühimmatların geliştirilme çalışmaları devam ediyor. Mühimmatların IDEF 2019 Savunma Fuarında lansmanının yapılması bekleniyor.

Hali hazırda 2013 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer almaya başlayan  SOM-A ve SOM-B1’in yanı sıra SOM-B2 ve F-35 savaş uçaklarında kullanılacak SOM-J’nin de geliştirilme çalışmaları devam ediyor.

SOM Projesinde, mühimmatların seri üretimini Roketsan yaparken; tasarım, geliştirme ve millileştirme çalışmaları TÜBİTAK SAGE’nin katkısıyla gerçekleştiriliyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında açıklanan Savunma Sanayi Başkanlığınca İkinci 100 Günlük Eylem Planında hayata geçirilecek projeler arasında ilave SOM mühimmatının tedariki de yer aldı. Bu kapsamda 415 adet ilave Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM)’nın envantere kazandırılması için sözleşme imzalanacak.

SOM Azerbaycanlı oldu

Öte yandan Azerbaycan Hava Kuvvetleri de 250+ km menzile sahip 230 kg ağırlığında yüksek patlayıcılı basınç/parçacık etkili harp başlığı bulunan ve ataletsel seyrüsefer, küresel konumlandırma ve yeryüzü referanslı seyrüsefer sistemli güdüm yer alan SOM-B1 mühimmatı satın alarak ilk yurt dışı kullanıcısı oldu.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/22/savas-gemilerine-karsi-ozel-som/

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #508 : 25 Ocak 2019, 14:32:15 »
Şöyle bir durum yapsak. Microturbo tri-60 ile çalışan bir hedef drone'u yapıp bunun için motor alsak ayrıcada füze için bu motorları parça parça alıp kalede birleştirip kale 5500 diye yerli olarak lanse etsek ve füzede kullansak bir sıkıntı olur mu acaba ?

Güzel fikir ama anlarlar bence ve hemen satışı kesebilirler.Çünkü bu kadar kısa sürede TRI-60 seviyesinde bir motoru geliştirebilir miyiz muamma herhalde bunu göz önüne alırlar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #509 : 09 Şubat 2019, 00:42:11 »

Alıntı
Turan Oguz
‏ @TyrannosurusRex

Subat 2012’de yapilan sozlesmeyle, basta SOM olmak uzere havadan satiha veya satihtan satiha fuzelerde kullanilmak uzere gelistirilen KTJ 3200 turbojet motorun kalifikasyon testlerine baslandi.

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/1093756920001900546
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com