Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 317090 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]
« Yanıtla #410 : 06 Haziran 2018, 01:40:10 »
Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi (MTCR) anlaşması gereği Fransa nın bize 300 km den fazla menzilli füzelere motor vermesi mümkün değil. Bu yüzden Microturbo kullanmamız mümkün değil. Kalenin motorunu kullanırız

Zaten şu an ki som da 300 km den fazla gidebilirki hi-hi-low profilde.

Fransa nın 301 km menzilli füzeye motor değil civata bile vermeye izni yok bırak niyetini. 300 den sonraki her füzeyi kendimiz yapmak zorundayız. Bir bit yeniği aramaya gerek yok kendimiz yaparız zaten ve öylede olacak Fransız motoru ile olmayacak buna Fransa nın niyetinin olmaması bir yana zaten izni yok istese de veremez. Bizde İran değiliz o kadar alavere dalavere ile yapamıyoruz bu işleri . Yani 300 deyipte 500 yaparız gibi olmuyor bu iş.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2018, 01:42:13 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #411 : 07 Haziran 2018, 13:01:04 »

SOM-B1 ALCM
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2018, 13:09:40 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #412 : 14 Haziran 2018, 23:36:07 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #413 : 21 Haziran 2018, 01:22:04 »

Alıntı
Yusuf Akbaba
‏ @ssysfakb

Kale Ar-ge tarafından geliştirilen Turbojet motor. İlk etapta som füzesi için kullanılacak motor üzerinden geliştirilebilecek motorlar farklı hava platformlarında kullanılabilecek.
https://twitter.com/ssysfakb/status/1009478746276073472

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #414 : 21 Haziran 2018, 07:43:11 »
Bu motoru yapmak iki kere zor benim anladığım kadarı ile. Birincisi zaten jet motoru yapmak çok zor iş ikincisi ise bu motor ayrıca sadece görevini yerine getirecek kadar kaliteli olmak zorunda bu ucuzluk üretim kolaylığı gibi avantajları olan bir şey. Yani ömründe sadece 10 dakika uçacak olan bir silaha saatlerce çalışabilecek kalitede jet motoru yapmak büyük bir israf aslında. Demek ki malzemesi tasarımı abartılmış oluyor çok uzun çalışırsa. buda bana çok zor bir iş gibi geliyor yani 10 dakika çalışacak diye ömrü 30 dakika yada en fazla 1 saat olan bir motor yapmak aylarca çalışan motor yapmaktan daha zor bir iş. Sandalye yapıyorsun mesela oturunca en fazla 1 saat sağlam kalsın sonra sağlam kalmasın yoksa fazla malzeme kullandığını benden fazla para aldığını bu işe gereğinden fazla emek ve zaman harcadığını anlarım dense iş ne kadar zor olur. Sağlam sandalye yapmak oysa ne kolay iş. Çürük sandalye yapmakta çok kolay ama bir saat mutlaka dayanacak sonra çökecek sandalye yapmak çok zor iş.
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2018, 07:45:00 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #415 : 21 Haziran 2018, 08:36:20 »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #416 : 21 Haziran 2018, 10:03:49 »
bu projede çok uzadı ama biterse helikopter uçak vb motorlarına da kapı aralanır

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #417 : 24 Haziran 2018, 14:20:10 »

SOM füzesi Azerbaycan'da bir geçit töreninde. Anlaşılan ilk SOM müşterisi Azerbaycan oldu. Peki Azerbaycan'ın elinde bu füzeleri kullanabileceği uçak var mı?

Geçtiğimiz günlerde Azeri Su-25 uçaklarının Türkiye tarafından modernize edildiğine dair haberler dolaşıyordu sosyal medayada. Acaba bu amaçla olabilir mi?
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2018, 21:37:46 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #418 : 24 Haziran 2018, 14:36:20 »
Fransa motor konusunda sorun çıkartmadı demek ki. Biz Almanya yerine Fransa ile askeri ilişkiler geliştirsek sanki korktuğumuzun tam aksine daha rahat edeceğiz. Fransa bu ticaret konusunda liberal takılmayı seviyor anladığım kadarı ile siyaset başka ekonomi başka politikası güdüyorlar. Çok günahına girdik bence Fransa nın biz on yıllardır. Bence MTU yerine Fransız motoru seçsek Azerbaycan a satamadığımız Fırtınaları da satardık.
beğen

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #419 : 24 Haziran 2018, 14:45:17 »
Su 25 haberi doğru ise Aselpod da mutlaka kullanılmıştır.Eskiden İsrail e imrenirdim gider Rus uçaklarını modernize eder yanında radardan mühimmata avioniğe optiğe bir sürü şey bağlardı. Bizde ucundan ucundan o kıvama geliyoruz. Bir tane uçak radarı mutlaka yetiştirmemiz gerek TFX i beklemeden hem F16 ların AESA olmaları için hemde böyle işler için bir radar üretmek gerek.
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2018, 21:37:59 Gönderen: SKYWOLF »
beğen