Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 317094 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 102
  • DefenceTurk.com
Ynt: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]
« Yanıtla #400 : 05 Haziran 2018, 01:11:51 »
savunma bakanı roportajda demiş daha neyin teyitini arıyorsunki birader.adam açıkça 800 km sini yapmaya uğraşıyoruz demiş işte alenen

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #401 : 05 Haziran 2018, 03:33:31 »
2 maşrapa fazla benzin koyacaklar altı üstü nedir yani.
beğen

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #402 : 05 Haziran 2018, 03:54:42 »
serkan bu yorumuna ne diyim ben biraz basit olmamışmı bu motor ve iç aksamın bazı parçaların  değişmesi gerekitiğini ağırlık arttıcağı için kanatlarının yüzey alanınn artması gerektiği gibi sayısız ayrıntı var
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #403 : 05 Haziran 2018, 05:07:10 »
Eğğ o kadar uğraşacaklar tabi canım. Ama sonuçta benzin yani resimdeki mor depo 300 km götürüyor. Bir arabayı modifiye etsen bir depo ile 300 km yerine 600 km gitsin desen ne yaparsın bagaja bidon koyarsın depoya hortum uzatırsın olur biter arabayı yeniden yapmak motoru büyütmek filan gerekmez ki. Bizim somda bagaj yok tamam bir iki karış büyür boyu eni de 3 parmak büyür zor iş mi yani. Tomahawk yapmıyorsun yani sonuçta patlayıcı aynı. Benim ilmime göre böyle yani durum. Efendim motorun ömrü var olabilir Fransız öyle yapabilir ama Kale daha şimdiden 10 dakika uçan SOM un motorunu 1 saat çalıştırdı testlerinde. F16 ya ek yakıt tankları koyunca motormu değişiyor iki katı gidiyor işte.
Hatta bence bu tür füzelere harici yakıt tankı modüler olarak eklenmeli 300 km ye atılacaksa yalın hali 600 km olacaksa iki yanına güzel gövdeye iyice yapışan bir ek yakıt tankı olmalı bir boy büyük füzeye de gerek yok tek tip olsun füzeler

« Son Düzenleme: 05 Haziran 2018, 05:18:28 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #404 : 05 Haziran 2018, 07:58:04 »
savunma bakanı roportajda demiş daha neyin teyitini arıyorsunki birader.adam açıkça 800 km sini yapmaya uğraşıyoruz demiş işte alenen
yaa sallamadan önce bir sor neden öyle yazdın diye. 800 km menzilli bahsedilen füze som mu yoksa gezgin mi net bilgi yoktu ama genel görüş som füzesi üzerineydi , kaldıki bu haberi savunma bakanından değil çok sonra başka birinden okudum. Teyitsiz diye belirttim tüm sıkıntın bu mu  oldu
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2018, 08:00:52 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #405 : 05 Haziran 2018, 14:23:07 »
Bakın arkadaşlar , bu seyir füzelerinin menzilini direkt etkileyen 3 etmen var. Ağırlık, Yakıt, Uçuş Profili (İrtifa). Ağırlık'ın nasıl etki ettiği malum.  Füzenin harp başlığını hafifletin füze hafiflesin Menzil artar.  Veya harp başlığından alıp yakıt ekleyin füze daha uzun menzile gider, Tabi bu uçuş irtifasıda önemli füze devamlı hi-hi-low uçarsa yani yüksek irtifadan atılıp ordan devam edilip son anda aşağı inerse daha yüksek menzile ulaşıyor ama tespit edilebilirliği daha yüksek. Lo-Lo-lo giderse  daha  zor farkedilir ama daha az menzile gider.

Mesela Jsm füzesi aynı motoru kullanıyor somlarla.  Ama daha yüksek irtifalarda ve daha hafif harp başlıklarıyla 550 km lere ulaşıyor. Bu hesaplamalarla mesela  ben dah önce somun gerçek menzilini 400 km ye yakın som-j yide 500 km ye yakın bulup buraya yazmıştım.  Şimdi bu''800 km lik '' füze Som-Er diye bahsedilen füze sanırım.  Yanılmıyorsam bu füzede  motor değişmeyecek ama Microturbo yetkilileri trı40 motoru üzerinde bazı modifikasyonlar yapacaktı. Büyük ihtimal harp başlığınıda düşürecekler böylece 800 km ye hi-hi-low profilde ulaşacaklar.

Aksi takdirde motor değiştirmek lazım gelir . Microturbo tri 60 koysak zaten gezgine koyulacak o büyük ihtimal. Booster desek boosterlı bir füzeyi uçaklar kullanamaz. Karadan atılacak bir somuda boosterla 800 km ye ulaştıramazsınız. daha az olur.

@Serkan füzeye ekstra yakıt koyarsan füze büyük ağırlaşır . Gövdesi ve rüzgar profili etkilenir.  Buda hızı etkiler. Zaten mach 1e bile genelde ulaşmayan aletleri süper arabalarla aynı hıza düşürürsün. :D Motor değişimi gerekir o yüzden.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #406 : 05 Haziran 2018, 15:33:44 »
2 maşrapa fazla benzin koyacaklar altı üstü nedir yani.

Bu ekonomi şartlar altında Dizel kullanılsa olmazmı?
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2018, 15:38:36 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #407 : 05 Haziran 2018, 15:40:42 »
Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi (MTCR) anlaşması gereği Fransa nın bize 300 km den fazla menzilli füzelere motor vermesi mümkün değil. Bu yüzden Microturbo kullanmamız mümkün değil. Kalenin motorunu kullanırız
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #408 : 05 Haziran 2018, 20:15:57 »
Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi (MTCR) anlaşması gereği Fransa nın bize 300 km den fazla menzilli füzelere motor vermesi mümkün değil. Bu yüzden Microturbo kullanmamız mümkün değil. Kalenin motorunu kullanırız

Zaten şu an ki som da 300 km den fazla gidebilirki hi-hi-low profilde.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimiçi selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 102
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #409 : 05 Haziran 2018, 21:15:49 »
patlayıcı kısım füzenin ağırlık merkezine ortalanarak yakıt tankları patlayıcı başlığın önüne ve arkasına konulur çift beslemeli valfle motora yakıt sağlar.füze diğer hallerde yakıtın azalmasına bağlı denge merkezi kaymasını tölere edebilecek yönlendirmeler yapmaya başlar.o yüzden füze menzili artırıldığında bu denge merkezide tasarımda korunmaya çalışılır.yakıt depolarını iki parça halinde dağıtarak.denge merkezi korunur füze boyu artırılabilir.
tr 40 füze rejimi antlaşmasıyla kullanım kısıtlı olarak geliyor 280 km de motor kendini kapatıyor.motorun işletim programında kısıtlaması var yani.ama bu durum bizim kendi motorumuzla sona erecektir.kendi motorumuzla şu haliyle bile 400 km yi çok rahat görürüz somda.o deposundaki yakıtın tamamını kullanamıyordur şu anki haliyle