Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 317172 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]
« Yanıtla #390 : 02 Nisan 2018, 09:53:47 »
1 Nisanla alakalı mesajları silebilir misin başkanım ben kendiminkileri sildim kafa karıştırmasın
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #391 : 22 Nisan 2018, 15:59:42 »
Başka bir sitede daha bahsettim buradaki arkadaşlarında fikrini almak isterim.

Şimdi JSM füzesinin hi-hi-low profilde 555 km menzile çıktığı belirtiliyor. Jsm füzesi Som ile aynı motoru kullanıyor. Jsm füzesi 400 kilo som 600 kilo. Bu motor bu profilde 400 kg füzeyi 555 km götürebiliyorsa 600 kg füzeyi 370 km götürebilir . 500 Kg olan som-j'yi de 462.5 km götürebilir.

Tabi işin içine aerodinamik girdiğinde bu rakamlar aşağı veya yukarı bir miktar oynar . Fakat som'un 250+ km ve som-j'nin 120 nm+(222 km ) diye açıklanan menzili 370 km+/- ve 462 km+/-

Olabilir mi acaba ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #392 : 22 Nisan 2018, 16:55:21 »
Uyandırma kerizi, diye bir laf vardır bilirmisiniz?
Gerçek menzilini açıklamamak karşı taraf üzerinde psikolojik bir baskı yaratır. O yüzden +300km diyelim geçelim.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #393 : 22 Nisan 2018, 20:04:29 »
Gerçek menzilini açıklamamak karşı taraf üzerinde psikolojik bir baskı yaratır. O yüzden +300km diyelim geçelim.
Teknolojinin hergün hatta her dakika geliştiği dünyada elindeki füzenin menzilini saklayarak ne keriz kandırabilirsin nede o ürünü satabilirsin. Devir artık hayalini dahi kuramayacagın sistemleri düşünmeye başladıgını dünyaya ilan etme dönemi. Bir ülkeyi menzil gizleyerek korkutabileceğin dönem bitti.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #394 : 22 Nisan 2018, 21:31:18 »
Teknolojinin hergün hatta her dakika geliştiği dünyada elindeki füzenin menzilini saklayarak ne keriz kandırabilirsin nede o ürünü satabilirsin. Devir artık hayalini dahi kuramayacagın sistemleri düşünmeye başladıgını dünyaya ilan etme dönemi. Bir ülkeyi menzil gizleyerek korkutabileceğin dönem bitti.

İkinizde haklısınız. Bu ürünler bir gün günyüzüne çıkacak. Etrafımızdaki bazı yaramaz komşulara göz dağı için gerekli.
Öbür yandan sahip olabiliceğimiz stratejik sistemler batılı dostlarımızı telaşa sokuyor. Bu S-400 ‘ cüklerin yüzünden başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi.

En iyisimi fazla reklama gerek yok.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #395 : 22 Nisan 2018, 23:54:30 »

300 kmden fazla desek motorunu alabilir miydik Fransadan?

Çevrimdışı Admiraldus

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #396 : 23 Nisan 2018, 09:18:32 »
 Bu hesabı yaparken ağırlık sadece bir kriter bu ağırlığın ne kadarı yakıt ona da bakmak lazım.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #397 : 23 Nisan 2018, 10:18:52 »
Bu hesabı yaparken ağırlık sadece bir kriter bu ağırlığın ne kadarı yakıt ona da bakmak lazım.

Zaten aynı motoru kullanıyorlar, bağlantı organları aynıdır, benzer güdüm alıcılarını kullandıklarını düşünüyorum.Farklılık gösterecek materyallerde de çok abartı fark düşünmüyorum.  Bence tek fark yakıt/savaş başlığı dengesindedir. Ki baktığımda JSM füzesinin 125 kg harp başlığı, som-j ve som'unda 225-230 kglık harpbaşlıkları taşıdıklarını görüyorum.

Bu demektir ki iki füzeyi jsm harp başlığına indirgeyip 100 kg hafifletirsek som-j 555 km som 462 km ye çıkabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #398 : 20 Mayıs 2018, 12:16:08 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #399 : 04 Haziran 2018, 20:28:35 »
SOM seyir füzesinin 800 km menzile sahip versiyonunu üretmek için planlamalar yapıldıgına dair bilgiler var. Teyitsiz.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?