Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 318300 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: TÜRKİYE'NİN HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM] ARTIK HAZIR
« Yanıtla #220 : 19 Şubat 2013, 09:53:45 »
IDEX 2013 ten bir fotoğraf.SOM un pazarlanma işi Roketsan tarafından üstlenilmiş,ve sanırım seri üretimde artık Roketsan tarafından yapılır.İdef 2013 te bu konuda bir açıklama gelebilir.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: TÜRKİYE'NİN HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM] ARTIK HAZIR
« Yanıtla #221 : 20 Şubat 2013, 07:53:00 »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]
« Yanıtla #222 : 26 Şubat 2013, 14:41:22 »
S&H dergisi sayı 153 den alıntı.

Alıntı
SOM ALCM Seri Üretim Fazı’na yönelik görüşmelere TüBiTAK-SAGE’nin ihaleden çekilmesi üzerine Roketsan ile görüşmeler olumlu sonuçlanmıştır ve ilk kafile SOM füzelerinin üretim sözleşmesinin en kısa zamanda imzalanması beklenmektedir. Seri Üretim Fazı’nda üretilecek değişik tipteki SOM ALCM’ler MicroTurbo ürünü TR40 turbojet motoru ile
güçlendirilecektir [İ. SÜNNETCİ/S&H].

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #223 : 01 Mart 2013, 10:03:21 »
SSM sayfasında F-35'e SOM entegre edilmesi projesinin adı SOM-J olarak verilmiş.

Alıntı
> Anasayfa > Projeler > Silah Sistemleri > Füze Sistem Projeleri Grubu > F-35 Müşterek Taaruz Uçağı (JSF) Uyumlu Hassas Güdümlü Akıllı Füze (HGAF)

F-35 Müşterek Taaruz Uçağı (JSF) Uyumlu Hassas Güdümlü Akıllı Füze (HGAF)

Amaç    :   F-35 Müşterek Taaruz Uçağı (JSF) Projesi silah entegrasyon takvimini destekleyecek şekilde, JSF Uyumlu Hassas Güdümlü Akıllı Füze (SOM-J) tasarımı, geliştirilmesi ve prototiplerin imal edilmesi.

Kapsam    :   SOM-J'nin JSF'e entegre edilmesi.

Proje Modeli    :   Yurt İçi Geliştirme

Ana/Alt Yüklenici    :   Roketsan A.Ş/TÜBİTAK SAGE

SOM B2 modelin atış testleri F-4 ile yapılmış,F-16 üzerinde ise taşıma testleri deavm ediyormuş,F-16 üzerinden ilk test atışının bu yılın ortalarında yapılması bekleniyor.Yıl sonunda ise seri üretim başlıyormuş.Ayrıca,eğer haberde bir yanlışlık yoksa
Alıntı
he improved SOM-B incorporates an IIR seeker with scene-matching capability for greater terminal accuracy. The further enhanced SOM-B2 replaces the blast/fragmentation warhead with a 660 kg two-stage penetrator warhead for hardened target attack.
bu bölümde dediğine göre SOM B2 IIR seeker ile donatılacak ama daha önemlisi ağırlığı yaklaşık iki kat artacak (Bana biraz hata var gibi geldi)

F-35 entegrasyonu içinde küçük bir Ar-Ge projesi devam ediyormuş,sanırım kontrol yüzeylerinin katlanabilmesi gerektiğinden orada bir çalışma yapılıyordur.

Alıntı
Series production for Turkish SOM to begin this year

Development work on Turkey's Standoff Missile (SOM) is nearing conclusion, with operational certification for the F-16C and the enhanced precision-guided SOM-B2 variant expected by the end of this year. The SOM was designed by Tubitak SAGE (the Defence Industry R&D Institute of the Scientific and Technological Research Council of Turkey), but production of the missile is being handled by Roketsan.

SOM has been developed in several stages. The baseline SOM-A is a 610 kg weapon with a 230 kg high-explosive warhead. It uses GPS/INS guidance and has a range of "more than 100 nautical miles", according to Roketsan. The improved SOM-B incorporates an IIR seeker with scene-matching capability for greater terminal accuracy. The further enhanced SOM-B2 replaces the blast/fragmentation warhead with a 660 kg two-stage penetrator warhead for hardened target attack.

Testing of the SOM-A and SOM-B1 variants was concluded in early 2012 and both weapons are now in service with the Turkish Air Force (TAF), equipping upgraded F-4E-2020s. The missile's high-explosive warhead has been demonstrated in live end-to-end firings of operational missiles.

Developmental flight trials with the SOM-B2 were also conducted and completed by F-4s during 2012, with Roketsan noting that "fewer than 10" launches were undertaken. Integration of the SOM-B2 weapon with TAF F-16Cs is now under way, and currently in the captive carriage flight test phase. The first launch of a B2 missile by an F-16C is planned for mid-2013. A programme official claimed the SOM development was "pretty much done and there is not much work required to finish the F-16 trials".

SOM's maximum range has been demonstrated in flight trials over range facilities in the Black Sea and Konya regions, according to Roketsan. Turkey does not have a test range large enough to accommodate the full straight-line range of the weapon,   so endurance flight trials have been conducted around a 'racetrack' of waypoints. Roketsan has stated no trials will ever be conducted outside of Turkey for national security reasons.

By the end of 2013 all SOM variants are planned to enter series production. Work on a future variant for the F-35 is continuing as "a small R&D project", says Roketsan, and will intensify later this year. Significant changes will have to be made to the missile's external geometry as its weight and cross-section must be reduced to permit internal carriage with the F-35. Roketsan aims to offer the SOM to all export users of the F-35 and F-16.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #224 : 01 Mart 2013, 13:48:38 »
Alıntı
he improved SOM-B incorporates an IIR seeker with scene-matching capability for greater terminal accuracy. The further enhanced SOM-B2 replaces the blast/fragmentation warhead with a 660 kg two-stage penetrator warhead for hardened target attack.
bu bölümde dediğine göre SOM B2 IIR seeker ile donatılacak ama daha önemlisi ağırlığı yaklaşık iki kat artacak (Bana biraz hata var gibi geldi)

Muhtemelen başılığın değil, füzenin ağırlığının 660kg olduğunu söylemek istiyor. Normal de ağırlık 610 kg.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #225 : 02 Mart 2013, 21:13:17 »
simdi f4 f16 veya f35 ayri ayri tipde somlar mi uretilecek ?

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #226 : 17 Mart 2013, 10:19:15 »
Tübitak tanıtım videosunda SOM ve diğer Tübitak kaynaklı silah sistemlerine ait görüntüler verilmiş.Som'un hedefine dalışı ve vuruşuna ait görüntüler var,hem kara hemde deniz hedefine vuruş anı verilmiş.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #227 : 17 Mart 2013, 13:39:13 »
Artık menzil 2500 km anlaşılan. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #228 : 17 Mart 2013, 13:50:42 »
Yok daha değil,ama hedef o tabi.Kale'nin geşliştireceği motor ile olmaz 2500 km ama,bunun için turbofan bir motor lazım ilave olarak biraz daha büyümesi gerekecek SOM'un.Kısaca Tomahawk+ olması gerekiyor 2500 km için.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #229 : 17 Mart 2013, 13:53:02 »
Karıştırma tomahawkı vs bizim medyanın "yerli heron" dangalaklığı gibi.  ;D