Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 317187 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
TÜRKİYE'NİN HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM] ARTIK HAZIR
« Yanıtla #210 : 19 Ağustos 2012, 23:39:57 »
Nükleer itki sistemi basittçe elementlerin bazı atmosferik şartlarda katı sıvı ve gaz hallerini aldığını hepimiz az çok biliriz bu sistemde (HANGİ SİSTEM? -bir kaynak-link- gönderebilir misiniz) nükleer malzeme katı,sıvı ve gaz hallerinden uygun olan şartlarda reaktörde kontrollü(BU TÜR BİR KONTROLÜ GERÇEKLEŞTİREBİLECEK ÇEKİRDEĞİ VE ONUN AĞIRLIĞINI ELLEÇLEYEBİLECEK BİR BALİSTİK FÜZE ÖRNEĞİNİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?) bir şekilde yapılabilecek patlamalar sonucu itki elde edebiliriz(HENÜZ EDEBİLDİĞİMİZ BİR SİSTEME SAHİP MİYİZ?) ve uygun şartlarda oluşturulacak basınç ilede ortamdan(HANGİ ORTAM??? , BALİSTİK FÜZELER HAREKET EDERKEN BİRÇOK FARKLI ORTAMI TECRÜBE EDERLER) toplanarak depolanması sağlanacak bir nevi süpürge makinesi gibi,

Enerji sistemi olarakta normal mıknatıslı jeneratör prensibi baz alınarak 2 farklı türde dizayn edilmiştir biri dairesel diğeri ise paralel veya düz çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır bunların kullanıldığı sistemlerde jeneratör yakıtı aynı zamanda patlayıcı olarakta kullanılabildiği için sistem hacmi daha az olucağından tespit olasılığıda azalmış olacaktır.

Kırmızıyla yazılacak daha onlarca soru var sn.Aydın, sihirli kelime ise " KONTROLLÜ ". Maalesef balistik füzeler halihazırda mevcut teknolojiyle itki ile alakalı olarak bahsettiğiniz işlemlerin gerçekleştirilebileceği platformlar değil....

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #211 : 19 Ağustos 2012, 23:50:16 »
1-Bu sistem tamamen yeni bir sistem olup bir örneğini ABD plutona göndermiş olduğu uyduda kullandı bu sistemi ben 2005 yılından beri geliştirmekteyim.

2-Yazımda ben balistik füzeden veya füzelerden söz etmedim.

3- Bir sistem şu an dünya üzerinde yoksa bu sistemin olması imkansız demek dir.

4-Teoride geliştirilen bir sistem pratiğe uygulandığında her zaman bir sorunla karşılaşılır ve bu sorunlar düzeltilir.

5-Hiç bir şey imkansız dir.Sadece insanların kendisi işleri imkansızlaştırır.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #212 : 19 Ağustos 2012, 23:56:21 »
Sn.Aydın bey yaş kaç ?

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #213 : 20 Ağustos 2012, 00:34:04 »
Aydin

bana bir balistik füzede neden nükler yakit kullanilmasi gerektigini izah etmeni isterim... neden öyle seye gerek duyulsun...?
bilmem plutoya gönderilen uyduyu anlarim ... ama neden yörüngemizde balistik bir füze icin öyle seye gerek duyulsun...?

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #214 : 20 Ağustos 2012, 10:54:56 »
Yaş 43 8 yaşından beri her türlü arcı inceler ve nasıl çalıştığına dair beyin fırtınası yaparım ben 8 yaşımdan beri hobi olarak bu işlerle uğraşıyorum mesleğim Elektronik teknisyeniyim ve düşüncem hiç bir zaman hiç bir şey imkansız dir sadece ölüme çare bulmak imkansızdır.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #215 : 20 Ağustos 2012, 10:55:55 »
akrep cevap çok uzun mesafeleri çok kısa zamanda kat etmek için.

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #216 : 20 Ağustos 2012, 23:10:52 »
akrep cevap çok uzun mesafeleri çok kısa zamanda kat etmek için.

hangi uzun mesafeyi... yer küremiz icinse hic ekonomik degil ... bir balistik füze icin nükler motor yapmak hic mantikli degil...
1. cok pahali...
2. cok tehlikeli bir ucan cisim icin... nedeni düstügünde kontrolsüz nükler felaket yapar... (saten normalde nükler baslik tasiyanlar öylede, ama zamanindan önce düstügünde infilak etmez)
3. bir balistik füze icin gereksiz birsey... balistik füzenin sade atmosfer disina cikana kadari güc gerekli ondan sonra uzay boslugunda  cok kücük itekliyici yeterli... saten balistik füzenin özelligi bu... atmosfer disi ucmasi ve az yakitla uzun mesafe gitmesi... ve tabi hizli bir sekilde hedefine ulasmasi... bu nedenlede balistik bir füzeyi vurmak cok zor...
kisa bir izah edeyim...
balistik bir füzenin firlatilmasi ve vurmasi dünyanin heryerini en fazla yarim saat icinde vurur.
bu olay ise üc kademede olur
1.firlatma esnasi 3-5 dakika alir buda 150-400 km yükseklige kadari gider son hizi ise bu esnada 25.000 bin km/saat.
2.atmosfer disina ciktiktan sonraki süresi ise25 dakikalik bir dilim alir.... gidecegi yöne kendini ayarlar ve ve bu esnada 1200 km yere yükseklikte olur buda yerkürenin yarisi bir sekilde olur...(normalde bu esnada tasidigi misal 6 basligida gidecegi yere ayarlar... yada yanilticilar atar)
3. geri atmosfere giris süresi buda 100 km yükseklite olur... saten giristen sonra 2 dakika icinde hedefini 14.500 bin km/saat vurur...
yani 30 dakika kimin neyine yetmiyor :)

Aydin abi diyorum büyügüm oldugun icin... niyetim seni kizdirmak degil... sade simdiki elde olan verilernen öyle seylerin gereksiz oldugunu söylemke istiyorum....

bu konuyada cok atilmamin nedeni üniveristede böyle bir konu oldugu icin epey böyle seyi  bütün sinif tartismisti profösörle.

Aydin abi senin bu konulada iyi niyetini ve istegini anliyorum... düsüncene prangalarda vurmak istemiyorum... ama bazi gercekleri ve realiteleri göz önüne getirmek lazim...
bak yapilmaz da demiyorum hersey yapilir ama gereksiz, tehlikeli, yada ekonomik olmayan seyler yapilmaz.   düsün neden 40 senedir insanlar aya cikmadigini...
cika bilecek teknoloji var ama ekonomik olmadigi icin simdilik buz dolabinda duruyor...

kisacasi son yazdigin cevap beni hic tatmin etmiyor :))

saygilar

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #217 : 21 Ağustos 2012, 00:26:43 »
AKREP nükleer enerji ile balistik füze uçar hem itki sistemi hemde enerji elde edinim açısından bu konuda TÜBİTAK SAGE araştırma yapmakta ayrıca her maddenin belli başlı atmosferik şartlarda katı sıvı ve gaz hali mevcuttrur...gerisini siz anlayın.

Sn.Aydın bey , forumumuzu takip ediyorum ve açılan konularda eklediğiniz yorum ve bilgiler ciddi anlamda ileri görüşlülük ve kuvvetli hayal gücü içeriyor.Bu son derece güzel ve değerli bir erdem , ki mucitler ve bilim adamları için bir olmazsa olmaz.Öncelikle bu konuda saygılarımı belirtmek istiyorum.

Bu başlığa 20. sayfasından itibaren dahil oldum.Bugün dahil olduğum noktadan itibaren en son yoruma kadar bu başlığı tekrar inceledim ki eğer hatalı bir yorumum varsa bunu tespit edeyim ve kendimi tenzip edeyim.

Dahil olduğum noktada konu şöyle gelişiyor;

Bir arkadaşımız "nükleer enerji ile balistik füzelerin herhangi bir alakası var mıdır" diye soruyor.Bende "itki anlamında bir alakası yok ama savaş başlığı anlamında var" diyerek yanıtlıyorum.Daha sonrada siz üstte alıntıladığım yorumunuzla "AKREP nükleer enerji ile balistik füze uçar hem itki sistemi hemde enerji elde edinim açısından" diyerek gerek Sn.Akrep'i gerekse beni yalanlıyorsunuz ve sonrasında ben sizden ortaya attığınız "nükleer enerjiyle balistik füze UÇAR" bilgisini kaynakla temellendirmenizi talep ediyorum.Öncelikle şunu söyleyeyim, kaynak talebim asla ve asla küçük görme gibibir tavırla ortaya atılmış bir talep değildir ki insanları küçümsemek benim ne haddime.Sonrasında ise siz bu konuyla ilgili bir projeniz olduğunu söylüyorsunuz(yanlışsam düzeltin lütfen),ve ortaya attığınız "nükleer enerjiyle balistik füze UÇAR" bilgisi sizin bir projenize , teorinize ve fikrinize dönüşüyor.Şimdi başa dönelim , bir arkadaşımız "nükleer enerji ile balistik füzelerin herhangi bir alakası var mıdır" diyerek bilgi istedi ve siz ona "nükleer enerjiyle balistik füze UÇAR" bilgisini verdiniz, ki konjonktürde nükleer enerjiyi itki sistemi olarak kullanan bir tek balistik füze yok.Bu noktadan sonra ise gerek ben gerekse sn.Akrep ortaya atılan "nükleer enerjiyle balistik füze UÇAR" kesin yargısını ve bilgisini doğrulamaya ve düzeltmeye çalışıyoruz.Vardığımız en son noktada ise siz söyledikleriniz özellikle balistik füzelerle ilgili olmadığını , bunun fikriniz teoriniz projeniz olduğunu ve UÇABİLİR demeye çalıştığınızı söylüyorsunuz.

Şunu belirtmek istiyorum ki ,bu forumda katılımda bulunan arkadaşlarımız bazen bilgi talebinde bulunuyorlar ve diğer arkadaşlarımızda sahip olduğu bilgileri sahip oldukları ölçüde paylaşmaya çalışıyorlar. Bu durumda bilgi veren arkadaşlar bilgilerini gerçekler ışığında vermek durumunda,eğer siz bir insana bilgi vererek ,bilgiymiş gibi teorilerinizi sunarsanız ve bunların teoriniz olduğunu belirtmeden kanıtlanmış bilgiymişçesine UÇAR gibi kesin bir yargıyla ortaya koyarsanız o insanı yanlış bilgilendirmiş olursunuz ki bu durumun forumun güvenilirliğini de zedeler.Sizden nacizane ricam bu konuya biraz daha ehemmiyet göstermeniz ki açık fikirleriniz ve görüşlerinizde olması gerektiği şekilde insanlar tarafından algılanabilsin ve insanlarda sizin fikirlerinizden ve hayal gücünüzden olabildiğince faydalanabilsin.

Normalde bu kadar uzun yazmam ancak bu konuyu kapatmak ve bir daha bu konuya dönmek istemiyorum.Sizi yermek veya üzmek gibi bir niyetim olmadığını ve amacımın durumu netleştirmek olduğunu belirterek , saygılar sunarım sn.Aydın bey...

Çevrimdışı kara4915

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #218 : 21 Ağustos 2012, 12:36:25 »
nükleer yakıtı hava araçlarında 1970 lerde ilk rusya kullandığını bir belgeselde izlemiştim oda nükleer sızıntıdan dolayı ilk uçuşu hüsranla bitmişti  uçak itki sistemi pervane idi ve güç kaynağı nüklüerdi aynı santralde olduğu gibi uzay araçlarında abd iyon motoru kullandığını biliyorum oda sadece uzayda kullanılabiliyor itki gücü çok düşük olduğu için ancak çok az yakıtla çok uzun süre çalışma özelliği sebebi ile   

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #219 : 21 Ağustos 2012, 14:29:08 »
nükleer yakıtı hava araçlarında 1970 lerde ilk Rusya kullandığını bir belgeselde izlemiştim oda nükleer sızıntıdan dolayı ilk uçuşu hüsranla bitmişti  uçak itki sistemi pervane idi ve güç kaynağı nüklüerdi aynı santralde olduğu gibi uzay araçlarında abd iyon motoru kullandığını biliyorum oda sadece uzayda kullanılabiliyor itki gücü çok düşük olduğu için ancak çok az yakıtla çok uzun süre çalışma özelliği sebebi ile   

evet dogru... rusya denemisti... hem pahali hem cok agir ... en önemlisi tehlikeli idi... bu yüzden olmadi.. burdada füze icin itki  sistemi benzer bir sey yok... ayni nükler deniz alti yada gemilerdeki gibi pervaneyi ceviriyor...
eee ruslar neler denemedi ki :)

saygilar