Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 317060 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
Türkiye'nin havadan fırlatılan cruise füzesi 'neredeyse hazır'
« Yanıtla #20 : 05 Şubat 2011, 16:09:47 »
Çok pahalı bir şeye benziyor ama insan atmaya kıyamaz be :)
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
« Yanıtla #21 : 05 Şubat 2011, 16:30:04 »
Şimdi utanırlar mı bilmem...

Onlarda utanma arlanma yok üstadım hem yaptıkları hangi bir şey için utansınlarki o kadar çokki

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #22 : 05 Şubat 2011, 16:40:05 »
Çok pahalı bir şeye benziyor ama insan atmaya kıyamaz be :)
Atalım diye yapıyoruz süs mü kalsın be hacım :D :D

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #23 : 05 Şubat 2011, 17:42:25 »
Alıntı
Ben buna hiç dikkat etmemiştim . Roketsan ile TEI motor üretiminde işbirliği yapıyorlarmıi Actuator ne demek bilmiyorum parça galiba.

Actuator hava araçlarındaki kontrol edilebilen yüzeylerin hareket ettirilmesini sağlar.Füzelerde bunlara kanatçık-Fin denir.Mekanik,servo elektrik ve hidrolik olarak çalışabilirler.Roketsan bu konuda Stinger projesi ile başlayan epey bir tecrübe ve teknolojik birikime sahiptir.Aşağıda çalışma prensibini kısaca gösteren fotoğraflara bakarsanız durum daha net anlaşılabilir.

Actuatorler ile ilgili bazı bilgilere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

http://www.muirheadaerospace.com/motion-technology/actuators.html
http://www.otmservo.co.uk/projects.htm
http://www.rogersonaircraftequipmentgroup.com/act2.html

Çevrimdışı pomaro

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #24 : 05 Şubat 2011, 19:37:47 »
acaba nsm tarzı bişey mi yoksa slam-er gibi bişeymi olacak?

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #25 : 05 Şubat 2011, 20:17:18 »
İki gün forma girmedim neler kaçırdım. Savunma sanayimizin hızına internet bile yetişemiyor. Nerdeyse hergün yeni bir haber çıkıyor...

Gelde mutlu olma.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #26 : 05 Şubat 2011, 21:17:33 »
Alıntı
Ben buna hiç dikkat etmemiştim . Roketsan ile TEI motor üretiminde işbirliği yapıyorlarmıi Actuator ne demek bilmiyorum parça galiba.

Actuator hava araçlarındaki kontrol edilebilen yüzeylerin hareket ettirilmesini sağlar.Füzelerde bunlara kanatçık-Fin denir.Mekanik,servo elektrik ve hidrolik olarak çalışabilirler.Roketsan bu konuda Stinger projesi ile başlayan epey bir tecrübe ve teknolojik birikime sahiptir.Aşağıda çalışma prensibini kısaca gösteren fotoğraflara bakarsanız durum daha net anlaşılabilir.

Actuatorler ile ilgili bazı bilgilere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

http://www.muirheadaerospace.com/motion-technology/actuators.html
http://www.otmservo.co.uk/projects.htm
http://www.rogersonaircraftequipmentgroup.com/act2.html

Teşekkürler

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #27 : 05 Şubat 2011, 22:19:28 »
arkadaşlar sanırım olay yanlış anlaşılmış, söz konusu mühimmat scalp eg gibi bir seyir füzesi değil.Süper çavuş'unda dediği gibi popeye tarzı bir mühimmat.Ve aklıma gelmişken bizim birde jsow c türü bir mühimmat geliştirme programımız yok muydu?

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #28 : 05 Şubat 2011, 22:55:42 »
Hgk genel maksat bombalarına hareketli kuyruk ilavesiydi.Bunun birde kanat ilave edilen versiyonu var şuan yapım aşamasında.Daha önce lazer güdüm kiti üretmiştik zaten.

Bu proje ise bombaların akıllı hale getirilmesinden çok daha sofistike bir proje.İsraille yapılan popeye antlaşmasında teknoloji transferi var diye hatırlıyorum.Bunun üzerine biz kendi ins-gps tecrübemizi ekledik.

Popeye katı yakıt motorlu bir füze bu motorun teknolojisine zaten sahibiz.(b 6111 ve ws serisi roketler)

Slam er ise harpoon altyapısından yararlanılarak yapılan bir proje.

Sonuç popeye ayarında bir füze yapabiliriz.Hatta güdüm ve menzil konusunda daha da iyisini yapacak bilgi-birikim seviyesine sahibiz.

Slam er ise roket motoru daha gelişmiş bir sistem.Daha iyi seyir yapabilen daha alçaktan hedefe gidebilen ve hareket kabiliyeti daha iyi bir füze popeyeye nazaran.Menzilide daha iyi.

Bizim füze popeye slam er arası birşey.Ama şunuda unutmayalım birde atmaca projesi var.

Benim dikkatimi çeken nokta hem atmaca hem bu füzede menzil 150+ olarak belirlenmiş.Slamer harpoon gibi ortak altyapı kullanan iki füzemiz olacak bu işin sonunda...

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
« Yanıtla #29 : 05 Şubat 2011, 23:04:20 »
Hgk genel maksat bombalarına hareketli kuyruk ilavesiydi.Bunun birde kanat ilave edilen versiyonu var şuan yapım aşamasında.Daha önce lazer güdüm kiti üretmiştik zaten.

Bu proje ise bombaların akıllı hale getirilmesinden çok daha sofistike bir proje.İsraille yapılan popeye antlaşmasında teknoloji transferi var diye hatırlıyorum.Bunun üzerine biz kendi ins-gps tecrübemizi ekledik.

Popeye katı yakıt motorlu bir füze bu motorun teknolojisine zaten sahibiz.(b 6111 ve ws serisi roketler)

Slam er ise harpoon altyapısından yararlanılarak yapılan bir proje.

Sonuç popeye ayarında bir füze yapabiliriz.Hatta güdüm ve menzil konusunda daha da iyisini yapacak bilgi-birikim seviyesine sahibiz.

Slam er ise roket motoru daha gelişmiş bir sistem.Daha iyi seyir yapabilen daha alçaktan hedefe gidebilen ve hareket kabiliyeti daha iyi bir füze popeyeye nazaran.Menzilide daha iyi.

Bizim füze popeye slam er arası birşey.Ama şunuda unutmayalım birde atmaca projesi var.

Benim dikkatimi çeken nokta hem atmaca hem bu füzede menzil 150+ olarak belirlenmiş.Slamer harpoon gibi ortak altyapı kullanan iki füzemiz olacak bu işin sonunda...

Atmacada menzil 70+ olarak belirlenmişti 150 adı geçmiyor.

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)