Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 317037 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]
« Yanıtla #610 : 12 Ekim 2021, 09:40:55 »
Som , seyir füzesi mi? Seyir füzesi Tomahawk veya Gezgin'dir...

Gezgin yapamazken Som'a seyir füzesi deriz ; Gezgin'i yapınca da " aslında Som tam bir seyir füzesi sayılmazdı"  deriz...

F-35 alırken " dünyanın en süper,hiper uçağını alıyoruz" deriz alamayınca " F-35 çok sorunlu bir uçak" diye karalarız...

S-400 alırız " Patriot'u 5'e katlar , 1000 uçağı aynı anda tespit eder,vurur" deriz Siper biraz ele avuca gelirse S-400'ü tukaka yaparız ..

Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat (SOM) | ...

SOM , mühimmat ; Gezgin , seyir füzesidir...(Bence)

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #611 : 12 Ekim 2021, 10:27:06 »
Menzil önemli değil. Hedefine alçak irtifalar ile ve yön değiştirerek giden her füze seyir füzesidir. Seyir füzeleri son ana kadar tahrikli olan füzelerdir.
SOM, SOM-J, Atmaca hepsi seyir füzesi kategorisine girer.
Sözlük anlamı:
“a low-flying missile which is guided to its target by an on-board computer.”
“Üzerindeki bilgisayar ile hedefine güdüm sağlayan alçak irtifada uçuş yapan füze”
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2021, 10:32:28 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #612 : 12 Ekim 2021, 11:04:12 »
Dusmani, dogduguna pisman etsin de..

Ismi, menzili, gudumu, klasmani o kadar onemli degil :)

Varsin seyir fuzesi olmasin SOM..:)
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #613 : 12 Ekim 2021, 11:33:28 »
SOM kesinlikle seyir füzesidir. Yaşar Bey yeterli bilgiyi vermiş zaten.
Ama seyir SOM'un seyir füzesi olması dışındaki konularda dile getirdiklerinde Serkan da haksız sayılmaz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #614 : 12 Ekim 2021, 11:40:59 »
Atmaca da seyir füzesi o zaman...Tanıma göre...

Benim kafam hep Körfez savaşında ABD gemilerinde 1000 km öteden fırlatılan, şehirlerin üzerinden alçak irtifa , sesaltı hızda uçan füzelere yani tomahawk'a gidiyor...

Gemi,uçak,denizaltı ve karadan da fırlatılabilen ve menzili 800 km'nin üzerinde olan ,  alçak irtifada seyreden füze benim için seyir füzesi ailesidir , SOM şu menzil ve sadece uçaktan atılabildiği  sürece hassas  mühimmattır kanımca...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #615 : 12 Ekim 2021, 11:48:01 »
Atmaca da seyir füzesi o zaman...Tanıma göre...

Benim kafam hep Körfez savaşında ABD gemilerinde 1000 km öteden fırlatılan, şehirlerin üzerinden alçak irtifa , sesaltı hızda uçan füzelere yani tomahawk'a gidiyor...

Gemi,uçak,denizaltı ve karadan da fırlatılabilen ve menzili 800 km'nin üzerinde olan ,  alçak irtifada seyreden füze benim için seyir füzesi ailesidir , SOM şu menzil ve sadece uçaktan atılabildiği  sürece hassas  mühimmattır kanımca...

Menzil değil, alçaktan uçması (Seyretmesi) önemli. Seyir adı buradan geliyor denilebilir. Alçaktan uçtuğu için radarlar tarafından tespit edilmesi zor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #616 : 12 Ekim 2021, 13:21:22 »
Hocam seyir ne demek anladım... Ana karanıza mahkum kaldınız hatta daha da içeri çekildiniz , düşman sizi , sizin onu vuramayacağınız mesafeden ateş altına almış...

Hava kuvvetleriniz baskılanmış...Ankara'dan bir Yunan şehrini,üssünü vurmak için 1000 km lik seyir füzesi lazım...

Benim kafamdaki seyir füzesi şu: Türkiye'nin tüm komşularını en uzaktaki noktasına kadar vurabilmeli. Vurabilmeli ki Türkiye'ye karşı uluslararası bir operasyonda hiçbir komşumuz  topraklarını bu güçlere açma cesareti göstermesin...
Hani İran diyor ya; " Bize operasyon yapacak ülkelerin veya onlara üslerini açacak komşularımızın topraklarını vururuz" diye...
O hikaye benim kafamdaki seyir füzesi tipi...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #617 : 12 Ekim 2021, 13:27:39 »
Hocam seyir ne demek anladım... Ana karanıza mahkum kaldınız hatta daha da içeri çekildiniz , düşman sizi , sizin onu vuramayacağınız mesafeden ateş altına almış...

Hava kuvvetleriniz baskılanmış...Ankara'dan bir Yunan şehrini,üssünü vurmak için 1000 km lik seyir füzesi lazım...

Benim kafamdaki seyir füzesi şu: Türkiye'nin tüm komşularını en uzaktaki noktasına kadar vurabilmeli. Vurabilmeli ki Türkiye'ye karşı uluslararası bir operasyonda hiçbir komşumuz  topraklarını bu güçlere açma cesareti göstermesin...
Hani İran diyor ya; " Bize operasyon yapacak ülkelerin veya onlara üslerini açacak komşularımızın topraklarını vururuz" diye...
O hikaye benim kafamdaki seyir füzesi tipi...

Gezgin yapılmadıysa ne olayım. SOM ve TJ300/400 ü yapan adam, Gezginden füze ailesi çıkartır. O dediğiniz yeteneğe çoktan eriştik. Hem seyir füzesi, hem balistik füze ve hem de intihar dronu anlamında eriştik.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #618 : 12 Ekim 2021, 16:02:57 »
1000 km'ye ulaştık mı?

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #619 : 12 Ekim 2021, 18:17:31 »
  Alçaktan uçarak yeryüzü şekillerini takip ederek kendini buna göre yönlendiren ve hedefini hassasiyetle bulup vurabilen her füze seyir füzesidir ister uzun menzilli olsun ister kısa menzilli.SOM da havadan atılan seyir füzesi yani ALCM sınıfına girer.