Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 316692 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Türkiye'nin havadan fırlatılan cruise füzesi 'neredeyse hazır'
« Yanıtla #30 : 05 Şubat 2011, 23:12:43 »
Resmi-gayrı resmi menziller...Kara konuşlu hava savunma radarında da 40+ km. menzil deniliyor ama biliyoruzki menzil 80-100 km. den aşağı değil...

Alenen 300 km.li rakamları beklemeyin...Silahlanma yarışına girmek istemiyoruz...

Çevrimdışı süper çavuş

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #31 : 05 Şubat 2011, 23:20:14 »
Atmaca milli gemi savar füzesi MSOM dan farklı ve MSOM roket tahrikli değil jet tahrikliymiş muhtemelen atmaca roket motorlu olacak MSOM ile IIR ortak olabilir ama atmaca da RF tarayıcılı olma ihtimali yüksek ayrıca atmacanın kendine has hedefte üstünlüğü sağlayacak saldırı paternleri ve algoritmaları olacaktır.
Bu arada bazı işlerin kıyıdan köşeden içinde olan bilenler bu MSOM un F-35 te kullanılabilmek için JPO ya "açıldığını" falan yazmışlardı dolayısıyla boy pos ve ağırlığını aşşağı yukarı da olsa kestirebiliriz sanırım.

Saygılar.

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #32 : 05 Şubat 2011, 23:26:55 »
Atmaca milli gemi savar füzesi MSOM dan farklı ve MSOM roket tahrikli değil jet tahrikliymiş muhtemelen atmaca roket motorlu olacak MSOM ile IIR ortak olabilir ama atmaca da RF tarayıcılı olma ihtimali yüksek ayrıca atmacanın kendine has hedefte üstünlüğü sağlayacak saldırı paternleri ve algoritmaları olacaktır.
Bu arada bazı işlerin kıyıdan köşeden içinde olan bilenler bu MSOM un F-35 te kullanılabilmek için JPO ya "açıldığını" falan yazmışlardı dolayısıyla boy pos ve ağırlığını aşşağı yukarı da olsa kestirebiliriz sanırım.

Saygılar.
MSOM ın jet tahrikli olduğunu nerden biliyorsunuz?Bir kaynak varmı eğer jet tahrikliyse tercom güdüm muhtemelen olur e o zamanda scalp eg nin muadili olur.Tabi birde sar uydusu gerektirir

Çevrimdışı süper çavuş

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #33 : 05 Şubat 2011, 23:31:18 »
dışarıdan satın aldığınız TJ ile emeliniz azçok bellidir eğer daha uzuun menzilleri hedefliyorsanız MTCR si falan bir sürü bahane vs. si alamazsınız motoru
ayrıca kısa vadede ortaya çıkacak bir popeye ların değişmesine dayanan bir taktik ihtiyaç söz konusu ihtiyacınızıda milli olarak ve yerini alacağının kabiliyetlerinden daha üstün bir şekilde karşılama
ve F-35 kullanım için pazarlık etmeniz sonuçta 150km deniyorsa aşağı yukarı doğrudur ha 170 olur yada 140 olur ama sonuçta kökü sizde bir sonraki adım başka olacaktır ve belki sonraki adımda atıcı denkleminin içine SSK larda girecektir tabi orta vadede merdiven basamak basamak çıkılırsa sanırım daha iyi olur.

Saygılar.

Çevrimdışı pomaro

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #34 : 06 Şubat 2011, 00:25:06 »
bizim yaptığım füze benzeyen bi örnek var mı popoye hariç?

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #35 : 06 Şubat 2011, 00:52:51 »
bende yeni öğrendim o yüzden -miş dedim ,hatta -2020 ler üzerinde uçuyormuş bile açık bir kaynakta yazmakta
bu arada proje gelişim maliyeti 60 M $ Tübitak Sage ile kontrat tarihi 31 mart 2006.
jet tahrikli olması tercom u dikte ettirmezki IIR Seeker , INS/GPS ve RF data link (son yaklaşımda hedef ayrımı/seçimi değişimini sağlayabilir.) ten oluşmuş güdüm seyrüsefer donanımı yeterli olacaktır.

Saygılar.
Doğru ama benim aklıma jet motorlu tercom suz bir füze gelmiyor.Sanki jsow un bir türevi vardı ama herneyse.Bu arada sadece tubitak sage nin bu işi yapması biraz zor değilmi? Sonuçta hgk yı epey aşan bir sistem.

Çevrimdışı süper çavuş

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #36 : 06 Şubat 2011, 01:37:35 »
bizim gözümze HGK yı resmen soktular millet bununla uğraşırken bu seri üretimi rafa kalktı KHGK piyasaya çıktı şimdide MSOM
aradada mazide kalan seyir füze programı falan filan kimbilir şimdiki aşama ney misal milli jet motoru geliştirme projesinin bir müşterisi belkide milli seyir füzesi olacak kimbilir.
MSOM un IIR arayıcısı aselsan savaş başlığı ise roketsan kaynaklı bu arada.
TERCOM a takılmayın bu füze hedeflediği yerleri vurmak için öyle dağ tepe aşmak zorunda değilki zaten görece taktik menzile sahip IIR tarayıcı INS-GPS ve RF data link ile buna stealth kompozit füze gövdesini de birleştirirsen hem karadaki yerini yurdunu bildiğin hedefler için hemde özellikle ve özellikle düşman su üstü unsurları için çok ölümcül olacaktır.
SLAM-ER i bi ayrıntılı incele daha iyi anlarsın.

Saygılar.

Çevrimdışı pomaro

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #37 : 06 Şubat 2011, 20:07:39 »
acaba Rusların Kh-59'u gibi bişey mi olacak yada fransızların asmp'si gibimi?
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2011, 20:10:37 Gönderen: pomaro »

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #38 : 06 Şubat 2011, 20:30:08 »
bizim yaptığım füze benzeyen bi örnek var mı popoye hariç?
Mesela amerikan jassm

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #39 : 06 Şubat 2011, 20:33:01 »
bizim gözümze HGK yı resmen soktular millet bununla uğraşırken bu seri üretimi rafa kalktı KHGK piyasaya çıktı şimdide MSOM
aradada mazide kalan seyir füze programı falan filan kimbilir şimdiki aşama ney misal milli jet motoru geliştirme projesinin bir müşterisi belkide milli seyir füzesi olacak kimbilir.
MSOM un IIR arayıcısı aselsan savaş başlığı ise roketsan kaynaklı bu arada.
TERCOM a takılmayın bu füze hedeflediği yerleri vurmak için öyle dağ tepe aşmak zorunda değilki zaten görece taktik menzile sahip IIR tarayıcı INS-GPS ve RF data link ile buna stealth kompozit füze gövdesini de birleştirirsen hem karadaki yerini yurdunu bildiğin hedefler için hemde özellikle ve özellikle düşman su üstü unsurları için çok ölümcül olacaktır.
SLAM-ER i bi ayrıntılı incele daha iyi anlarsın.

Saygılar.
SLAM-ER i biliyorum zaten ama o roket motorlu ben jet motorlulardan bahsediyorum yukarıda yazdığım gibi