Gönderen Konu: İran Tu-154 uçuşlarını yasaklıyor  (Okunma sayısı 3955 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
İran Tu-154 uçuşlarını yasaklıyor
« : 17 Ocak 2011, 18:21:43 »

17 Oca, 2011 | Kategori: Kısa Kısa (Son Dakika) | info@savunmasanayi.net

- İran’da bir süredir devam eden Tupolew 154 tipi uçak kazalarının seri bir hal almasını takiben İran bu model uçakların uçuslarını 20 Şubat 2011 tarihinden itibaren süresiz olarak durdurma kararı aldı. 1968 senesinden geçen yıla kadar 1000′in üzerinde üretilen Tu-154 (NATO kodu: Careless) üç jet motorlu bir yolcu uçağı ve bu jetlerden Iran Air Tour, Kish Air Eram ve Taban olmak üzere halen dört İran hava yolu şirketinde 17 adet bulunuyor
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2011, 21:26:19 Gönderen: SKYWOLF »
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2011, 18:44:43 »
NATO kodu ilginç "Careless" :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2011, 21:31:21 »
Konunun uluslararası savunma sanayi ile ilgilsini çözemedim. Sivil havacılık bölümüne taşındı. Konu açarken lütfen dikkat edelim. İçeriğine uygun bölümlere açalım.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2011, 10:40:31 »
kusura bakmayin haklisiniz daha dikkatli olmaya gayret ederim...saygilar
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #4 : 18 Ocak 2011, 11:48:45 »
İran  sivil  uçaklarına parça temininde zorlanırken askeri  savaş ve  nakliye  uçaklarının  durumunu  düşünemiyorum ,
abd  yapımı  uçakların  uçabilir durumda olması  bir  mucize  rus  yapımı  uçaklarınada  el altından  parça  temin  ediyor olabilirler  ama  modernize konusunda hiçbir  çıkar  yolları yok ,   ambargo  ülkeyi ciddi  olarak maffetti.

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 18 Ocak 2011, 14:58:22 »
İran hala 1920 lerde yaşıyor havadan yararlanmayı sadece oksijen almaktan ibaret sanıyor.Kafasına israil bombasını yiynce uyanır bu derin uykudan...Ne adam gibi sivil havacılık var ne de askeri...

Hadi herşeyden geçtim israille savaş tehlikesi var koca devletsin 30-40 tane adam gibi av-av önleme yapacak uçağı hazırlayamıyor musun?

Ambargo falan diyeceksiniz 10 sene öncede böyleydi durum iranda.İran istese ruslar ve çinliler el altından donatırdı iranı ama iran uyuyor...
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2011, 15:01:18 Gönderen: _darkraven_ »

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #6 : 18 Ocak 2011, 16:50:55 »
İran hala 1920 lerde yaşıyor havadan yararlanmayı sadece oksijen almaktan ibaret sanıyor.Kafasına israil bombasını yiynce uyanır bu derin uykudan...Ne adam gibi sivil havacılık var ne de askeri...

Hadi herşeyden geçtim israille savaş tehlikesi var koca devletsin 30-40 tane adam gibi av-av önleme yapacak uçağı hazırlayamıyor musun?

Ambargo falan diyeceksiniz 10 sene öncede böyleydi durum iranda.İran istese Ruslar ve çinliler el altından donatırdı iranı ama iran uyuyor...
Saika

çift motorlu f-5  görünümlü  bir  uçak   iranlı uzmanlarca bu  uçak 4.5 nesil bir  uçak ve  f-18 kadar etkili  ama gerçekte  iranlı  olmayan  uzman  görüşlerine  göre ise  bir  f-18 ile boy  ölçüşemez ,yani  adamlar  azimli  yapmaya çalışıyorlar  ama ortaya çıkan sonuç  pekte uğraşmaya değecek  kadar iyi olmuyor.
sahi  iranın  bu uçakları  hakkında  bilgisi olan varmı?

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 18 Ocak 2011, 17:21:12 »
Şah rejimi devrilmeseydi bölgenin ve dünyanın sayılı hava kuvvetlerinden biri olacaktı.F 14 ler F4 ler f 5 ler en son F 16 siparişi verildi üretim hattından çıkan uçaklar iranda devrim oldu diye israile satıldı.

Ne ironi ama...

Şuan abd menşeyli uçaklar ve kobralar parça sıkıntısı çekiyor bu yüzden uçar durumdaki uçak sayısı çok az.Kendi üretimleri f 5 çakması birşeyler var ama acem palavrasından öte değiller...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #8 : 18 Ocak 2011, 19:33:19 »

çift motorlu f-5  görünümlü  bir  uçak   iranlı uzmanlarca bu  uçak 4.5 nesil bir  uçak ve  f-18 kadar etkili  ama gerçekte  iranlı  olmayan  uzman  görüşlerine  göre ise  bir  f-18 ile boy  ölçüşemez ,yani  adamlar  azimli  yapmaya çalışıyorlar  ama ortaya çıkan sonuç  pekte uğraşmaya değecek  kadar iyi olmuyor.
sahi  iranın  bu uçakları  hakkında  bilgisi olan varmı?

F-5 görünümlü bir uçak değil, F-5'in ta kendisi o. İran Şah dönemimden kalma uçaklarını böyle garip şekillere sokarak halkına moral vermeye çalışıyor. F-5'e ikinci bir kuyruk dikmesi ekleyerek F-18'e benzer bir şekle sokarak kimleri kandırabilecekleri zaten açık.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com