Gönderen Konu: Sohbet odası  (Okunma sayısı 41938 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet odası
« Yanıtla #180 : 14 Mart 2024, 18:19:27 »
İftarda Bursa'da iskender yemeyi yine vakti gelince belki nasip eder. Son defa gittiğimde İstanbul-Bursa arası araba ile 2 saat gibi kısa sürede geçmiştik. Osmangazi küprüsü gördüğüm dünyanın en güzel köprülerinden. Eskiden baya uzun sürerdi İstanbul-Bursa arası. 

Eski Bursa Atatürk stadında Bursaspor - Galatasaray maçını izlemek farklı heyecandı. Kurstaki Türkçe öğretmenimize Yusuf'a selamlar, hepimizi cim bomun taraftarı yaptı, eskiden Galatasaray'ın Türk futbolunu adeta sürkülase ettiği dönemlerdi.

1990'lar ve 2010 kadar olan bana göre Eski Turkiye diyebileceğim dönem farklıydı. Son Orda Doğu'daki karmaşıklar, Süriye savaşı, mülteciler  derken Türk toplumu baya değişmiş. Eskiden ilk defa gittiğim eski Turkıye'den eser yok...
« Son Düzenleme: 14 Mart 2024, 18:21:03 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #181 : 26 Mart 2024, 13:45:36 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #182 : 27 Mart 2024, 01:19:29 »
Ülkenin cıvıltısı kaçtı

Türkiye A Milli Futbol Takımı, Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) hazırlıkları kapsamında özel maçta Avusturya’nın konuğu oldu. Ernst Happel Stadyumu’nda oynanan karşılaşmadan Türkiye, 6-1 mağlup ayrıldı.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #183 : 28 Mart 2024, 20:52:02 »
Atmaca 3 mach hızında dedikten sonra videoyu kapattım.

https://youtu.be/8CB36201QPU?t=370
« Son Düzenleme: 28 Mart 2024, 20:52:38 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #184 : 28 Mart 2024, 22:00:03 »
Beyazıt hoca bi alem. Geçende f16 modernizasyonu için gelecek f110 motorları yedek sanıp muhtemelen Kaan da kullanılacak demişti :-\ zahmet edip satış listesini okumamış bile oklavalı analistimiz

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #185 : 28 Mart 2024, 22:47:41 »
Bunlar işte askeri liselerden oldu hep. İnsanlar askerlik mesleğini liseyi bitirince gönlü ile seçmeli o zaman işte hobiside askerlik olan subaylar ortaya çıkar. Babasının zorla yazdırdığı askeri liseden çıkıp çıkacağı bu işte. Allahtan babalarında bir askerlik geni var da bir tık ortalama dağılımdan fazla iyi asker yinede çıkabiliyor askeri liseden. Gönüllü yazılsalar 100 taneden 95 i doğuştan asker çıkar babası yazdırınca % 2 si iyi çıkar düz lisede arama yapsalar % 1 iyi asker çıkar yani oda bizler oluyoruz işte koca 80 milyonda aha işte toplasan yüz kişi etmeyiz. Bu dünyaya asker olmak için gönderilmiş insanlar var bunları bulmanın en iyi yolunu araştırmak lazım. Askerde general vardı tugay komutanı ona savunma ve havacılık dergisi posta ile gelirdi hediye oalrak yani dergi gönderiyordu yada genel kurmay belki. Ama odasına konurdu poşeti açıp okumazdı belki arasıra bir iki hafta geçer poşet açılırsa ben o dergiyi okurdum öbür türlü yenisi gelince eskisi alınınca okurdum. Ben yanıp tutuşuyorum o dergi için o askeriyenin mühendisi olmuş açıp merak edip okumuyordu. Ben general olmalıydım anlatabiliyormuyum.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2024, 01:22:28 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #186 : 28 Mart 2024, 23:52:03 »
İçeriğini bilmediği konularda bu kadar kesin ifadelerle atıp tutan zor görülür.Adını yazdırılanlar girmedi, KAZANANLAR girdi.

Videosunu paylastığın adam askeri lise kökenli değil mesela. O yüzden tespitin bastan yanlış. O lehceyle askeri liseye giremezdin, girsen de yontarlardı adamı.

Türkiyenin nüfusu 40-50 milyon ve yaş grubunda 300-400bin erkek varken.Yazılı sınava 100bin civarı orta okul mezunu erkek katılıyordu. Gerek parasız yatılı olması, gerek meslek garantisi, gerekse askerlik olması sebebiyle başvuran bu %20-25 sayıdaki çocuk haliyle ya asker çocuğu, ya daha kanaatkar, orta veya az gelirli , daha devlet ve milletperver , kırsal ailelerin çocuklarıydı. Hem yokluk sebebiyle gelecek garantisi olmayan hem de sebatkar, kanaatkar, çalışkan çocuklar.

Sınavı anadolu ve fen lisesi  sınavlarından ayrı bir sınavdı.yazılı sınav, spor testi, mit araştırmasını geçenler sağlık testi ve mülakata alınıyorsu. İlk 1000'e girenler tercih sıralamasına göre kuleli, maltepe ve ışıklara yerlestiriliyordu. Her ne kadar eşit dağıtım yapılırsı diyenler olsa da izmirli beya birsalilar da dahil genelde herkes ilk tercihine kuleli yazdığından , kuleli diğerlerinden farklıydı. En fazla 500.yedeğe kadar gelindiğini gördüm. Asil kazanıp da Katılmayan genelde istediği ya da memleketindeki fen lisesini veya deniz lisesini kazananlardı. ( Deniz lisesinin sınavı  ayrıydı.)

Saint josephi kazanıp, kuleliyi tercih edeni de gördüm, deniz lisesini kazanıp kuleliyi tercih edeni de gördüm. Çünkü o 1000 çocuktan lise sonrasında tercih eden ve testlerden geçen 250 tanesi hava harp okuluna gidiyordu.  Testleri geçmesine rağmen hava harp okulu yerine gataya geçen veya özel kuvveti istediği için kara harp okuluna geçeni de gördüm.

Bir şekilde sansızlıkla veya kılpayı kaçıranlar içinse sivil liselerden sonra da belli oranda katılma hakkı açıktı..

Zaten bu sistem sebebiyle ilk hedef olarak görülüp sinavlar, okullara saldirildi, sinavlar çalindi ve sızılmaya çalışıldı.

Bir de hevesli olsa dahi yazılı sinavda, sağlıkta, sporda veya mülakatta  veya mit araştırmasında elenip askeri liseyi kazanamayan veya sınava girmeye tenezzül etmeyenler var.

Konusup yazıp duruyorlar. Sevgili puty seni severim ,sayarım. Out of the box ve zaman zaman sivri cümlelerini de ciddiye alırım. Ama içini bilmediğin sisteme uzaktan sallama.
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2024, 11:19:57 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #187 : 29 Mart 2024, 00:13:15 »
Uzman çavuşların çoğusu askerlik aşkından değil düzenli bir maaşım olsun,geleceğim garanti olsun diye o işi seçen gariban anadolu çocuklarıdır.

Aslında sorunun temeli çok daha basit;
Toplum neyi duymak istiyorsa o konuşuluyor artık(arz talep meselesi) . Acıda olsa doğru bilgiye ulaşmak isteyen kaç kişi kaldıki! Koskoca savunma sanayi kurduk ama dosdoğru analizini yapan kişi üç beş kişi.bilen yokmu var tabi ama azıcık yapıcı bile eleştirse hain damgası yeme korkusu var. Sadece asker değil genel bir çürüme var ne yazıkki. Örneğin istediği gibi soru soran irdeleyen basın olsa beyazıt hoca dersine çalışmazmıydı

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #188 : 29 Mart 2024, 00:19:25 »
Sayın Mehmet sen beni anlayamadın. Askeri liselere en akıllı çocukların seçildiğine itirazım yok ama askerlik spor sanat gibi alanlar akıl kadar doğuştan sahip olunan dürtüleri kabiliyetleri de gerektiriyor. İnsanlar doğuştan bazı eğilimleri vardır psikopat da olur önder de olur kaşifte olur sanatçı sporcuda olur bu onun ortalama kalabalıktan bu alanlarda bir kaç tık avantajlı olmasını sağlar. Askerlikte böyle bir meslektir içinde askerlik fıtratı olması gerekir sadece matematik bildi diye askerleri seçmek doğru değil. O zor matematiği yine soralım ama lise mezununa soralım o zaman hem akıllı hem ruhunda askerlik olanları toplarız. Özel kabiliyet gerektiren sanat spor gibi ilk okulda bile işaretleri yakalanan eğilimlerde dahil hiç bir insana orta okulda bir meslek dayatılmamalıdır. Buna tornacılır marangozluk gibi meslek liseleri de dahildir. Her meslek liseden sonra seçilmeli ister asker ister doktor ister marangoz olsun.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2024, 00:21:17 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #189 : 29 Mart 2024, 00:45:06 »
Sevgili putty; Yazılı diyorum, mülakat diyorum, sağlık testi heyet raporu diyorum, spor testi diyorum, mit araştırması diyorum, 

Halâ sadece matematik sorusu bilen diyorsun. İlaveten sivil lise sonrası harp okullarına giren de vardı diyorum.. Kendini inandirdiğin bir fikir var.. sana bazı doneler veriyorum ki soru işareti uyansın.

O cocuklardan hava harp okuluna gidenler uçak, makina, bilgisayar mühendisliği;

Deniz harp okuluna devam edenler ; gemi insaat, makina bilgisayar mühendisliği;

Kara harp okuluna devam edenler; inşaat, sistem mühendisliği, kamu yönetimi  vb.,

Gata'ya devam edenler doktorluk okudular.

Tüm dünyada da böyledir. Okullu zabitler ekseriyetle mühendislik veya eşit ağırlık okurlar.

Her zabit okullu değildi ayrıca. Ama kurmaylığa sadece okullular girebiliyordu. Harp okulu mezunu kadar ihtiyaç eksikliğini tamamlamak için ;  çeşitli üniversite ve bölümlerden mezun sözlesmeli alınıp sutasak ile zabit olanlar da vardı. Tarih, türkçe, öğretmenlik, kamu yönetimi vs.

Su anda ise son dönemde her bölümden dış kaynak subay  alıyorlar. Müzik öğretmenliği mezunu piyade teğmen var mesela.. çok sayıda imam hatip lisesi mezunu da var bugünlerde. Onlar size göre askerlik geni olan heveslilerden. Ayrıca Çalışırlarsa kurmaylık yolu da açık artık dış kaynaklilara.. gayet demokratik ve çağa uygun.. Onların da üst rütbelerde olacağı zamanlar gelecek. İstediğin olacak yani,  Yakındır sabredin.

Yukarıda videosunu paylaşıp, üzerinden askeri liselere giydirdiğin videodaki eleman askeri lise mezunu değil mesela..

Okulları kapatan sivil kaynaktan bir kumandandı mesela. O da kültürünü, içini bilmezdi istemezdi..
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2024, 11:17:38 Gönderen: Mehmet75 »