Gönderen Konu: 1 helikopteri bedavaya getirdik  (Okunma sayısı 8858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
1 helikopteri bedavaya getirdik
« : 20 Ocak 2011, 13:36:23 »
Gecikmenin bedeli olarak ABD'den bir helikopter daha talep edildi. Sözleşme gereği 24 helikopter parası ödeyen Savunma Sanayii Müsteşarlığı, karşılığında 25 helikopter alacak.

Böyle bir durumun ilk kez yaşandığına dikkat çeken savunma çevreleri, "Türkiye her geçen gün masaya daha güçlü oturuyor." değerlendirmesinde bulundu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaç duyduğu toplam 24 S-70B SeaHawk helikopterinin tedariki için 2005'te ABD'li Sikorsky ile sözleşme imzalanmıştı. 7 helikopter teslim edildi.

İkinci paket kapsamında alınacak 17 SeaHawk'ın da bir bölümü Türkiye'ye ulaşırken, teslimatın tamamı zamanında gerçekleştirilemedi. Tüm helikopterlerin 2010'un başında gelmesi gerekiyordu.

Önce 3 aylık bir gecikme olacağı duyuruldu fakat helikopterler gelmedi

. Bunun üzerine Savunma Sanayii Müsteşarlığı bir ilke imza atarak gecikme bedeli olarak bir tane fazla helikopter talep etti. Normalde gecikme cezaları bazen yedek parça olarak bazen de para şeklinde tahsil ediliyor. Fakat paranın bir bölümünün geri alınması pek söz konusu olmuyor.

Talep önce kabul edilmedi fakat müzakerelerin ardından Türk tarafının isteği yerine geldi.

haber3.com

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2011, 13:43:07 »
Vayy hiç aklıma gelmemişti. Hangi bürokrat böyle birşey istediyse onu alnından öpüyorum.. Çok akıllıca...

Bu arada ben hiç rastlamadım yeni helikopterlerin teslim edilmesi haberine.. ne zaman oldu bu olay?

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2011, 13:44:42 »
tebrik edilmesi gereken olay . devletimizden beklenen olay budur iste tekrardan tebrik ediyorum ...saygilar
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2011, 14:17:34 »
helal olsun  iyi düşünmüşler.
helikopter sayımız kaba bir  hesapla    530 u buldu ,   151 adeti s-70  a-b-d   , 33 tane  saldırı helikopteri  , 18 tane mi-17   ,48 adet couger  var  yani  kabaca  bir  hesapla  baktığımızda  avrupanın  en büyük helikopter filosu  sayılırız
yine kaba bir  hesapla  helikopter başına  20 milyon dolar  olarak düşünüp hesap yapsak  10 milyar dolar üzerinde bir  para  yurt dışına  sadece helikopter için  çıkmış ,  genel maksat helikopteri için harcadığımız  araya  bakınca  yurt içi  üretimin  bize ne kazandıracağını  daha iyi anlıyorum 

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2011, 14:18:27 »
Vayy hiç aklıma gelmemişti. Hangi bürokrat böyle birşey istediyse onu alnından öpüyorum.. Çok akıllıca...

Peryyler mekolar seahawkla göreve çıkarda bizim milgem heybeliada nın boynu bükük mü kalır  ;D

Artı 1 seahawk Heybeliada için...

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2011, 14:25:26 »

Peryyler mekolar seahawkla göreve çıkarda bizim milgem heybeliada nın boynu bükük mü kalır  ;D

:D Aynen...

Çevrimdışı harzemşah

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2011, 18:11:33 »

Peryyler mekolar seahawkla göreve çıkarda bizim milgem heybeliada nın boynu bükük mü kalır  ;D

Zaten vardı üstadım. Toplam 24 adet Seahawk'ımız vardı.
8 Meko, 8 Perry, 6 Aviso, 22 eder. Son ikisi de Heybeliada ve Büyükada içindi.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2011, 00:28:05 Gönderen: harzemşah »

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2011, 22:45:11 »
1 seahawk Sapanca gölüne düşmüş mürettabat şehit olmuştu.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #8 : 20 Ocak 2011, 22:50:31 »
Günlerce aramışlardı o helikopteri. Galiba bir pilotu bulamamışlardı. Düşen helikopterin sigortası nedeniyle yenisinin verilmesi de bir yerlerde tartışılmıuştı sanki. Ne oldu sonra bilmiyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #9 : 20 Ocak 2011, 22:53:17 »
İZMİT - Sapanca Gölü'ne düşen Donanma Komutanlığı'na ait Sea Hawk tipi askeri helikopter, balon yardımı ile su yüzeyine çıkarıldı.

İzmit Cengiz Topel Havaalanı'ndan eğitim uçuşu yapmak için önceki gün 4 personel ile kalkış yapan ve daha sonra Sapanca Gölü'ne düşen Donanma Komutanlığı'na ait Sea Hawk tipi askeri helikopterin kabinine ulaşıldı. Yaklaşık 75 metre derinlikte çamura saplandığı belirlenen kabin, büyük bir balon yardımı ile gölden çıkarılırken, karadan da bir vinç ile çekiliyor.

Alınan bilgiye göre, kayıp olan pilotlar Kıdemli Yüzbaşı Hakan İmamoğlu ile Zafer Dilmez'in cesetlerinin de kabinde bulunduğu bildirildi.

habervitrini.com