Gönderen Konu: Avusturya ‘1 avuç’ savaş pilotuna sahip  (Okunma sayısı 2311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
Avusturya ‘1 avuç’ savaş pilotuna sahip
« : 17 Ocak 2011, 18:20:21 »

17 Oca, 2011 | Kategori: Hava Savunma Sanayi | info@savunmasanayi.net

Avusturya Hava Kuvvetleri’ne 12 Temmuz 2007 - 24 Eylül 2009 tarihlerinde 6’sı Alman Hava Kuvvetleri’nden az kullanılmış ikinci el olarak, 9′u da yeni üretim olmak üzere toplamda Tranche 1 serisi 15 adet Eurofighter uçağı teslim edilmişti.

Yeni edindiğimiz sabit bilgilere göre Avusturya‘nın 2010 yılında aynı anda sadece en fazla 5 uçak birden havalandirabildiği ve Eurofighter jetlerinin geçtiğimiz yıl 1250 saat uçtuğu dile getirilirken, Avusturya Hava Kuvvetleri bünyesinde halen sadece 16 tane yetişmiş Eurofighter pilotunun bulunduğu ve bu sayının orta vadede 18′i aşmayacağı ortaya çıktı.

Bundan bir kaç yıl önce dönemin Avusturya Hava Kuvvetleri komutanı, 15 uçakla Avusturya hava sahanlığını 24 saat ’stand by’ modunda korumanın mümkün ve söz konusu olmayacağını dile getirmişti. Avusturya daha önceleri 18 adet Tranche 2 serisi Eurofighter istemiş fakat finans kaynağı bulamamasından dolayı bundan vazgeçerek altısı ikinci el olmak üzere 15 uçaklık karma TR-1 çözüme yönelmişti.

Avusturya Hava Kuvvetleri’e ait Eurofighter uçaklarının tamamı tek koltuklu operasyönel görevli, dolayısıyla bu ülkenin (gelecekte F-35‘ler için söz konusu olacağı şekilde) eğitim tipi Eurofighter uçağı yok. Pilotların eğitimi kısmen Almanya desteği ile gerçekleştiriliyor ve simulatör destekli tamamlanarak yürütülüyor. Avusturya askeri pilotlarının standart eğitim uçakları arasında 40 yıldır hizmette olan ve halen 27 adedi kullanılan İsveç’ten Saab 105OE ve İsviçre’den 12 adet Pilatus PC-7 bulunuyor.    Viyana’da, Tuna Nehri kenarında bulunan Ernst-Happel Stadyumu semalarında iki Eurofighter
Özgürlük için Pardus...