Gönderen Konu: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri  (Okunma sayısı 22489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
« Yanıtla #40 : 04 Ocak 2023, 21:06:28 »
Amerika'ya Fransa'ya bir kaç değil 20 -30 milyar dolarlık alım yapıyorlar bize gelince batan geminin malı gibi sineğin yağını çıkartarak iş yapmasınlar biraz cömert olacaklarsa düşünürüz. Çuvalla parayı Amerika ya Fransa ya ver bize gelince üç beş verip teknoloji iste oh ne güzel

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 05 Ocak 2023, 08:47:22 »
   Konjonktür bugün bize yaklaştıklarını gösterebilir. Asla bizim dostumuz-müttefikimiz olmayacaklar. Herhangi bir teknoloji transferine kesinlikle karşıyım.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #42 : 05 Ocak 2023, 10:28:55 »
Batı ülkelerine tabi ki çuvalla para verecekler. Yoksa koltuk gider!
Bizimle öyle bir dertleri yok.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #43 : 05 Ocak 2023, 10:30:02 »
Ama bizde hiç bugünlere kadar major sistem üretmedik ki

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 05 Ocak 2023, 12:05:29 »
s. arabistanda 10000 e yakın abd askeri var. b.a.e nde ise 5000 civarı ingiliz özel birliği var maliyeti emirlikçe karşılanan. bu yabancı askerler olmasın kendi içlerindeki adamlar bile anında devirirler onları. kimi din adına kimi zenginliğe konmak adına kimi ırkçılık adına yapar ama kesin olur darbe. bu krallarda g.. korkusundan yabancılara el açıyor. suudlar  bu koruma karşılığında çıkan petrolün nerdeyse yarısını abd ye veriyor. tüm abd başkanları çoçuk gibi azarlarlar suud krallarını

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 05 Ocak 2023, 13:25:12 »
    Suudların emirlerin kimin neyi olduğu biliniyor. Sadece Abd ya da diğerlerinden alamadıkları teknolojiyi bizim vermememiz gerektiğine inanıyorum.
    Bae Tb2 ortak üretim ister, Suud füze ister. 3-5 parası olan kapımıza geliyor. Ortadoğuda dost ve müttefik hiç kimseyi görmüyorum. Kısıtlı kaynak ve zamanla dişimizle tırnağımızla geliştirdiğimiz teknolojileri vermemeliyiz. F-35 gibi olabilir. Proje ortağıyız atıldık hadi üretelim desek yapamayız. Bu şekilde her projeye ortak olabilirler. Kanatları yapsınlar-kamyonları olsun vb.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 05 Ocak 2023, 13:30:09 »
Kesinlikle teknoloji transferi ve ortak üretim olmamalı..

ABD esdeger sistemi ne kadar satiyorsa ona olanlar biraz indirimli alsinlar..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #47 : 05 Ocak 2023, 13:37:43 »
    Suudların emirlerin kimin neyi olduğu biliniyor. Sadece Abd ya da diğerlerinden alamadıkları teknolojiyi bizim vermememiz gerektiğine inanıyorum.
    Bae Tb2 ortak üretim ister, Suud füze ister. 3-5 parası olan kapımıza geliyor. Ortadoğuda dost ve müttefik hiç kimseyi görmüyorum. Kısıtlı kaynak ve zamanla dişimizle tırnağımızla geliştirdiğimiz teknolojileri vermemeliyiz. F-35 gibi olabilir. Proje ortağıyız atıldık hadi üretelim desek yapamayız. Bu şekilde her projeye ortak olabilirler. Kanatları yapsınlar-kamyonları olsun vb.

+1
Bizim diğerlerinden öne çıkaran, güvenliğimiz için önem taşıyan kritik hiç bir teknolojiyi kimseyle paylaşmamalıyız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #48 : 05 Ocak 2023, 13:43:35 »
Bugün Müslüman bir ülke olarak Türkiye Hristiyan bir ülke ile savaşa girse ne olur. Yunanistan ı bir üsür uçak füze tank motor üretebilen Hristyiyan ülkeler destekler biri desteklemese öbürü illa destekler. Bizi kim destekleyecek peki hiç silah araç gereç teknoloji üreten ülke yok. Biri desteklemese öbürü destekler ihtimalimiz bile yok bizim. Mısır Ürdün Suudi Arabistan Yemen Cezayir Malezya Pakistan Kazakistan filan bunlar mesela füze üreten uçak tank üreten ülke olsa bir savaşta bize destek olan bir tanesi çıkar illaki. Yani diyorum ki acaba İslam dünyasında bir teknolojik yeterlilik zemini yaygınlaşsa hepimize faydasımı olur zararımı olur. Hristiyanların coğrafyasındaki çeşitlilik bizde de olsa iyimi olur kötümü olur acaba. Bunu para kazanmaktan ayrı soruyorum
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2023, 13:44:56 Gönderen: re »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 05 Ocak 2023, 14:39:21 »
Musluman cografyasi nasil yonetiliyor biliyoruz. Hicbirinde bilim ve teknoloji yok. Olmasi da mumkun degil bu kafa yapisi ile. En son Afganistan'da kadinlarin okul ve calisma hakki elinden alindi. Hicbirinden bize yol olmaz.

ABD Araplarin parasini nasil emiyorsa biz de ayni sekilde almaliyiz. Kocaman bir yarim ada, milyonlarca nufus kucucuk bir Israil'i durduramadilar. Israil Mescid'i Aksa'ya girdi, her birinden yalandan sozde tepkiler geldi. Din ustune kurulu ortakliklarin hepsi yalan dolan. Bugun Ortodokslar birbirini yiyorlar.

Her ulkenin gelisimi icin farkli dinamikler var. Bazi ulkeler finansal merkez oluyor, bazi ticaret merkezi, bir digeri enerji merkezi vs. Biz Turkler olarak savunma sanayimizi gelistirmeden ne bize kimse saygi duyar ne de ortaklik kurar. O yuzden once guclenecegiz sonra muttefikler bulacagiz. Bu Arap olur Rus olur onemli degil. Guclu oldugunuzda herkes sizin muttefiginiz oluyor.  Devir artik din kardesligi devrini gecti, menfaat devri basladi. Kim inanirdi ki Ingiltere ile kapali kapilar ardinda muttefik olacagiz?

Araplar uretim hatti istiyorsa bedelini oder. Gideriz oraya da acariz fabrikalari. Malzemeleri buradan goturup orada yapariz. 

Turk'un Turk'ten baska dostu yoktur. Digerleri ile ortak cikarlarimiz vardir.