Gönderen Konu: MQ-9 Reaper  (Okunma sayısı 18879 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
MQ-9 Reaper
« : 07 Ocak 2011, 21:47:38 »
MQ-9 Reaper

MQ-9 Reaper’e 4 pallı pervane

7 Oca, 2011 | Kategori: Teknoloji Haberleri | info@savunmasanayi.net

Türkiye‘nin de kısa bir süre öncesine kadar ısrarla almak istediği fakat ABD‘nin bu plana sıcak bakmadığından dolayı sahip olamadığımız General Atomics yapımı MQ-9 Reaper (Predator-B) tipi Muharip/Keşif maksatlı İnsansız Hava Aracı’nın bu yıldan itibaren üretilen yeni modelleri 4 pallı yeni McCauley yapımı pervanelerle donatılacak.

McCauley firması şimdiye dek 3 pallı pervaneler üretiyordu ve 2006-10 yıllarında MQ-9 için toplamda 200′ün üzerinde pervaneyi Columbia Eyaleti’nin Georgia tesislerinde üretmişti. MQ-9, ABD ve İtalyan Hava Kuvvetleri yanında İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri tarafından da keşif ve taarruz maksatlı kullanılıyor.

Genel Teknik Özellikler:

EBAT: Uzunluk: 10,97 m; Kanat Genişliği: 20,11 m; Yükseklik: 3.8 m

MOTOR: Honeywell TPE 331-10 [900 BG (610 kW)]

AZAMİ İRTİFA/UÇUŞ TAVANI: 15.200 m

OPERASYÖNEL İRTİFA: 7.500 m

HAVADA KALIŞ SÜRESİ (TAM YÜKLÜ): 14-15 saat, yüksüz 30 saat

AZAMİ UÇUŞ HIZI: (irtifaya göre yaklaşık) 450 km/h

NET/BOŞ AĞIRLIK: 2.223 kg

DAHİLİ YAKIT KAPASİTESİ: 1814 kg

AZAMİ KALKIŞ AĞIRLIĞI: 4.763 kg

FAYDALI YÜK: Brüt 1.746 kg (dahili 385 kg + harici 1.361 kg)

SİLAH/MÜHİMMAT (şimdilik):

7 adet Teçhizat/Silah/Mühimmat istasyonu (pilonlar):

* AN/APY-8 Lynx II tipi arama/tarama radarı

* AN/DAS-1 MTS-B tipi çok spektrallı hava-yer hedefleme sistemi

* AGM-114 Hellfire tipi tanksavar maksatlı lazer (veya radar) güdümlü füze

* GBU-12 Paveway II tipi lazer güdümlü serbest düşüş mühimmatı

* GBU-38 JDAM tipi GPS güdümlü serbest düşüş mühimmatı
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2013, 16:29:07 Gönderen: SKYWOLF »
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2011, 21:50:51 »
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2011, 09:38:54 »
tek kelime ile  MÜKEMMEL

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2011, 10:25:59 »
Predator genel hatları bakımından Anka'mıza çok benziyor. Umarım Anka Predator'un özelliklerini en kısa sürede yakalar.
Neticede prensip olarak,motoru güçlendir, kanatları güçlendir, boyutlarla azcık oyna ve bombaları ekle.
Biliyorum bu o kadar basit değil ama bana Predator'ün izinden gidiyormuşuz gibi geliyor.
Bu arada Çin'in bizden önce ürettiği bir İHA modelinin de bizimkiyle ikiz olduğunu unutmayalım.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: MQ-9 Reaper’e 4 pallı pervane
« Yanıtla #4 : 18 Mayıs 2013, 16:17:27 »
Fransa MQ-9 Reaper İstiyor

Amerikan ve Fransız kaynaklara göre Fransa Mayıs başında ABD'ye MQ-9 Reaper insansız hava araçları satın almak istediğini bildiren resmi bir başvuruda bulundu. Fransa'nın yüksek irtifada uzun süre kalabilen insansız uçak (MALE UAV) ihtiyacını doldurmak amacıyla böyle bir talepte bulunduğu belirtildi. Fransız hükümetinin mektubuna göre ilk iki araç ve bir yer istasyonunun bu yıl sonuna kadar teslim edilmesi isteniyor. Bir ABD'li yetkili de Fransa'nın bu acil talebine hızlı bir şekilde cevap verebilmek için üretim hattında öncelik tanıyacaklarını belirtti. Fransa ilk iki Reaper'ı Mali'deki operasyonlarda kullanmak istiyor. Araçlar silahsız olacaklar.

29 Nisan'da Fransız hükümetinin yayınladığı Fransız Savunma ve Güvenlik belgesine göre Fransa 12 adet İHA istiyor. Ancak bir ABD'li yetkili Fransa'nın 16 İHA istediğini belirten ikinci bir mektup aldıklarını söyledi.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2013, 16:21:17 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Fransa İki MQ-9 Reaper'ı Teslim Aldı
« Yanıtla #5 : 20 Aralık 2013, 17:06:29 »
Fransa İki MQ-9 Reaper'ı Teslim Aldı

18 Aralık Çarşamba günü Fransız savunma tedarik ajansı DGA, iki Reaper insansız hava aracı, bir yer istasyonunu ve ilgili ekipmanları ABD'de teslim aldı. Devir işlemi ABD Hava Kuvvetleri, Fransız hava kuvvetleri ve üretici Genel Atomics temsilcileri ile işbirliği içinde DGA tarafından yönetildi. Sistem çok kısa bir süre içerisinde Merkezi Afrika'nın Sahel bölgesine konuşlandırılmış olacak.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İtalya MQ-9 Reaper İHAlarını Silahlandırmak İstiyor
« Yanıtla #6 : 08 Kasım 2015, 18:59:14 »
İtalya MQ-9 Reaper İHAlarını Silahlandırmak İstiyor

İtalya kendi MQ-9 Reaper insansız hava araçlarını silahlandırmayı planlıyor ve bunun için gerekli olan silah, ilgili ekipman ve parçaları ABD'den istedi. 129,6 milyon USD değerindeki talep, ABD Yabancı Askeri Satışlar (FMS) programı aracılığıyla temin edilecek. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), ABD Dışişleri Bakanlığının satışı onayladığını duyurdu.

İtalya'nın talebi altı MQ-9'ın  silahlandırılma kitleri, 26 bomba rafı, 156 AGM-114R2 Hellfire II füzesi, 30 GBU-12 lazer güdümlü bomba, 30 GBU-38 JDAM, 30 GBU-49 gelişmiş lazer güdümlü bomba ve 30 GBU-54 Lazer JDAM'ı içeriyor.

ABD Kongresinin onayı sonrası başlanacak olan çalışmada ana yüklenici; MQ-9 Reaper insansız hava aracının yapımcısı olan Genel Atomics-Havacılık Sistemleri olacak.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2015, 19:00:29 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Fransa'dan Üçüncü Reaper Sistemi Siparişi
« Yanıtla #7 : 13 Aralık 2015, 17:17:29 »
Fransa'dan Üçüncü Reaper Sistemi Siparişi

Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), 7 Aralık 2015 tarihinde üçüncü Reaper orta irtifa uzun dayanıklılık (MALE) drone sistemini sipariş etti.

İlk sistem, Aralık 2013 yılında teslim edildi ve yoğun devam eden operasyonlar kapsamında Sahra Sahil şeridinde kullanılıyor. İkinci sistemin tesliminin 2016  yılında ve üçüncü 2019 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

2014-2019 Askeri Program Kanunu, 2019 yılında Fransız Hava Kuvvetleri'nin her biri üç insansız uçaktan oluşan 4 sisteme sahip olacağını belirtiyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İtalya İki Predator-A Uçağını Teslim Aldı
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2015, 23:25:20 »
İtalya İki Predator-A Uçağını Teslim Aldı

İtalyan Hava Kuvvetleri; Genel atomik Havacılık Systemleri'nden iki Predator-A uçağını teslim aldı. Son iki Predator-A sistemi de üretim aşamasında. Bu insansız uçaklar, İtalyan Hava Kuvvetleri'nde istihbarat, gözetleme ve keşif görevlerinde kullanılacaklar.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Reaper'in Rekor Kaza Sayısı
« Yanıtla #9 : 22 Ocak 2016, 13:08:19 »
Reaper'in Rekor Kaza Sayısı

MQ-1 Predator insansız hava aracının devamı olduğu için önceleri Predator-B olarak adlandırılan General Atomics MQ-9 Reaper, ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından çeşitli operasyonlarda kullanılıyor. Şubat 2015 tarihinden itibaren ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yabancı ülkelere satışına izin vermesi sonrası bazı müttefik ordular da kullanıcılar arasına girdiler.

Washington Post gazetesinin Bilgi Özgürlüğü Yasası kapsamında edindiği bilgilere göre 2015 yılı içerisinde 20 MQ-9 Reaper insansız uçağı çeşitli nedenlerle düşerek kullanılamaz hale gelmiş. Bu kazaların sebep olduğu zararın 2 milyon dolara yakın olduğu belirtiliyor. Araçların düşmelerindeki en büyük etken ani elektrik arızaları. Müfettişlerin gerçekleştirdikleri soruşturmalar, uçaklarda kullanılan marş motorunda bir arızayı işaret ediyor.

Yayınlanan rapora göre ABD ve müttefiklerinin bu uçak için uzun vadeli tedarik planları bulunuyor. Fransa 2019 yılına kadar Reaper sayısını 12 adede yükseltmeyi istiyor. İtalya kendi Reaper sistemlerinin üzerine silah monte etmeye çabalıyor. İngiltere Başbakanı David Cameron ise 10 uçaklık Reaper filosuna 20 yeni Reaper daha eklemeyi planlıyor. Bunlara ek olarak ABD Dışişleri Bakanlığı İspanya'ya da Reaper satışını onayladı.

Yaklaşık 64 milyon dolar maliyete sahip olan bir MQ-9 Reaper ünitesi; dört uçak, sensörler ve destekleyici ekipmanlardan oluşur.

DefenceTurk.com