Gönderen Konu: YGS 2011  (Okunma sayısı 10823 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
YGS 2011
« : 06 Ocak 2011, 17:27:01 »
Arkadaşlar ben de dahil olmak üzere bir takım arkadaşımız bu yıl YGSye gireceğiz.Heyecanımızı ve yaptığımız puanları burada paylaşalım...

Bu arada sitedeki aktifliğimiz az olmasının sebebi de budur.Korkmayın Haziranda bitecek. :)

İlk ben başlayayım.Son girdiğim YGS denemesinde 464 yaptım.Kendi rekorumu kırdım. :)

Sizinkiler nasıl gidiyor?

Ben Orta Asya'dan türeyen Anadolu'da büyüyen Avrupa içlerine yürüyen Türküm...

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
YGS 2011
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2011, 19:41:06 »
sen gerçekten iyiymişsin ben en son 439 u gördüm.Şaka maka 2 ay 3 hafta kaldı arkadaşlar zaman inanılmaz hızlı geçiyor.bende bu sene aktif olamıyorum yaw ömrümüzü yedi bu sınav

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
YGS 2011
« Yanıtla #2 : 02 Mart 2011, 16:53:29 »
arkadaş siz neyle çalışıyorsunuz ben en çok 430 yaptım normalde ise 400 civarında oluyor :D

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
YGS 2011
« Yanıtla #3 : 02 Mart 2011, 18:09:12 »
Benim şu anda 400 410 filan.Neyapayım işte çay  içiyorum.Şaka maka az kaldı .Bütün adaylara Allah kolaylık versin.

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
YGS 2011
« Yanıtla #4 : 28 Mart 2011, 17:49:13 »
bu sınavın sorularını yazılı olarak bulabilecek olan varmı :)

Çevrimdışı Ateş

• T.M.U
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
YGS 2011
« Yanıtla #5 : 28 Mart 2011, 20:22:28 »
bu sınavın sorularını yazılı olarak bulabilecek olan varmı :)
Yarın gazetelerde yayınlanacak.

Çevrimdışı ist_eternal

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
YGS 2011
« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2011, 20:08:07 »
Arkadaş şimdide şifreli kitapçık hikayesi nedir bu çocukların çektiği.

Çevrimdışı Anti-emperyalist

• DefenceTurk
  • *
  • 0
YGS'de şifre skandalı!
« Yanıtla #7 : 02 Nisan 2011, 20:48:12 »
YGS'de şifre skandalı! Sorular nasıl çözülüyor?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda basına dağıtılan kitapçıktaki cevap şıkları şifreli çıktı.
Artvin’de söylentiyle başlayıp çözülen şifre, çok da basit: Matematik testindeki 20 soruda, cevap şıklarını küçükten büyüğe sıralayıp, sıralanmamış şıklarla çakışanı buluyorsunuz. Bu şık, sorunun doğru cevabını veriyor. Çakışan birden fazla şıklar için de basit iki formül daha var. Bu şifreleri bilip sınava giren için, soruları okumadan 40 matematik sorusundan 38’ini çözmek, sadece birkaç dakika sürüyor.YAKLAŞIK 1.5 milyon öğrencinin 27 Mart’ta katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) basına dağıtılan test kitapçığında matematik cevap şıklarının şifrelendiği ortaya çıktı. Artvin’de söylentiyle başlayan ve öğretmenlerce çözülen formüle göre 40 soru bulunan Temel Matematik testinde cevap şıkları sayısal olarak küçükten büyüğe sıralanıp, soruyla üst üste konulduğunda çakışan şık doğru çıkıyor. Biz de aynı sistemi uyguladık ve cevaplarında rakamlar yer alan 20 soruda formulün tuttuğunu belirledik. Şıklar, küçükten büyüğe sıralandığında çakışan iki şık varsa, küçük olan şık doğru cevabı veriyor.

İstisnalar da ’şifreli’

Hiçbir şıkkın çakışmaması durumunda, cevaplar büyükten küçüğe sıralanıyor ve çakışan şık doğru oluyor. Bu şifreye uyan 5 soru var. Hepsinin çakışması durumunda cevap ilk çakışan, yani “a” oluyor. Bu formüle uyan yine 5 soru var.

Harf kullanılan (a, b, c gibi) 3 soruda, alfabetik sıraya göre şıklar diziliyor; çakışan şık doğru cevabı veriyor. “x, y, z”li 3 soruda ise “x” değişken yerine 1 yazılıp işlem yapılınca, küçükten büyüğe kuralı işliyor. Matematik harici testlerde de benzer ya da farklı bir formülün uygulandığı öne sürülüyor. Formülün tesadüf olup olmadığı, sınav öncesinde bazı adayların eline geçip geçmediği merak konusu oldu. Kamuoyu, ancak diğer kitapçıklardan örneklerin açıklanmasıyla tatmin olacak.

1.5 milyon öğrenci katıldı

YGS’ye bu yıl 1 milyon 512 bin öğrenci katıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bazı sorularda hata tespiti yapıldı. Tartışmalar iki matematik sorusu üzerine yoğunlaşırken dün Artvin’de önce söylentiyle başlayan, uzmanlarının konuya eğilmesiyle ortaya çıkan şifre olayı, matematik soruları başta, YGS’nin tümünü tartışmalı hale getirdi.

UZMANLAR UYGULADI VE DOĞRULADI

Uzmanlar Hürriyet’e geldi ve haberimizi inceledi. Sonucu doğrulayan (soldan sağa) Fatih Ayan (Matematik Öğretmeni, Uğur Dershaneleri), Alparslan Alemdar (Uğur Dershaneleri Genel Müdürü), Mehmet Büge (Yenilikçi Eğitim Araştırma Merkezi Direktörü Bahçeşehir-Uğur Eğitim Kurumları), Adil Kurt (Uğur Dershaneleri Matematik-Geometri Bölüm Başkanı) bu formülün rakam bulunan Türkçe ve Sosyal Bilimler testinde de işlediğini ortaya çıkardılar.

http://www.medyafaresi.com/haber/58833/guncel-ygsde-sifre-skandali-sifre-nasil-cozuluyor.html
Son ağaç kesildiğinde,son nehir kuruduğunda,son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
YGS 2011
« Yanıtla #8 : 02 Nisan 2011, 22:50:05 »
bana biraz hikaye geldi ama bakalım .

Çevrimdışı Anti-emperyalist

• DefenceTurk
  • *
  • 0
YGS 2011
« Yanıtla #9 : 20 Nisan 2011, 15:50:37 »
ÖSYM Başkanı Ali Demir Kopyacı Çıktı! Özür Dilemiş Konu Kapanmış!

Prof. Ali Demir hakkındaki iddialara göre, 1990'larda yaptığı akademik bir çalışma 'çalıntı' çıktı ve Demir çalıntı çalışmayla ilgili özür diledi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, Alman Peter Latzke'nin yazdığı makaleleri 1990 yılında Teknik ve Tekstil adlı dergide dokuz bölüm süren bir yazı dizisinde kendi yazmış gibi gösterdiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. İntihalin fark edilmesi üzerine Demir 'özür' yazısı yayımladı.

İNTİHALLE SUÇLANDI
TV 8 Haber'in araştırdığı ve yayımladığı bilgilere göre, Dr. Demir 1990 yılında akademik hayatın en büyük suçu sayılan intihal ile suçlanmıştı. İddialara göre, Demir'in üniversiteden atılmasının üniversite yönetimi üzerinde etkili olan bazı bilim adamlarının çabasıyla önleniyor.

İNTİHAL NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Loughborough Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayan araştırma görevlisi olarak orada kalan Ali Demir 1990 yılında Türkiye'de çıkan Teknik ve Tekstil adlı dergide dokuz bölüm süren bir yazı dizisi yayınlamıştı. Ne var ki, Peter Latzke adlı gerçek Alman yazardan ilk yazıdaki kısa bir anma dışında söz edilmiyor ve makaleler Doç Dr. Ali Demir'in kendi eseriymiş gibi gösteriliyordu. Oysa, söz konusu olan hemen baştan aşağıya ana kaynaktan kelimesi kelimesine tercüme idi ve bir kaynağın bu şekilde kullanımı "intihal" sayılıyordu. Bu yazıları ilk sayıdaki anmayı görmeden Teknik ve Tekstil'de okuyanların bunların, her makalenin başında ilan edildiği üzere, tümüyle Doç. Ali Demir'e ait olduğunu düşünmeleri kaçınılmazdı.

ÖZÜR DİLEDİ

Bu durum önce Leeds Üniversitesi'nden Prof. Mike Denton'un dikkatini çekti. Onun Loughborough Üniversitesi yönetimine başvurması üzerine konu Tekstil Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gordon Wray'a iletildi. Aslında büyük kısmı aynen tercüme olan yazı dizisinin bu şekilde yayınlanmasını akademik ahlak açısından kabul edilmez bulan Dr. Wray derhal bir soruşturma başlattı. Uzun tartışma ve görüşmelerden sonra, Dr. Demir'in kariyerini tümden bitirecek bir adım atmak yerine, akademisyen dostlarının da ricalarını kıramayarak, onun Teknik ve Tekstil dergisinde bir özür yazısı yayınlatmasına razı oldu. Nitekim öyle oldu. Aslında bir çeşit itiraf olan ve dizinin 9. bölümün başında yayınlanan bu açıklamada şöyle deniyordu: "Doç Dr. Demir bu çalışma için Melland Textiberichte'den yazılı izni şimdi elde etmiş bulunmaktadır. Yazılı izni serinin yayınlanmasından önce elde etmediği için Doç. Dr. Demir hem sayın P. M. Latzke'den hem de Mellan Textilberichte'den özür diler ve verdikleri izin için de teşekkür eder." Prof. Dr. Ali Demir'in bu "yayın"ı, basından gizlediği yayın listesine koyup koymadığı ise bilinmiyor.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/622283-osym-baskani-da-kopyaci-cikti
Son ağaç kesildiğinde,son nehir kuruduğunda,son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.