Gönderen Konu: TSK'dan Matrix Şov  (Okunma sayısı 17348 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
TSK'dan Matrix Şov
« : 29 Aralık 2010, 19:35:56 »
TSK'dan Matrix Şov

'Dikey Rüzgar Tüneli'nin tanıtımı nefesleri kesti.
29 Aralık 2010 Çarşamba, 17:46:23
TSK'dan Matrix şov!

Genelkurmay Başkanlığı, Gölbaşı Oğulbey'de konuşlu Özel Kuvvetler Komutanlığı'na (ÖKK) bir basın turu düzenledi. Basın turu kapsamında, paraşütçülerin eğitildiği 'Dikey Rüzgar Tüneli' (DRT) basın mensuplarına tanıtıldı. ÖKK Askeri Serbest Paraşüt Kurulu Başkanı Albay Oğuz Tozak, paraşüt eğitimi  ve DRT hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Albay Tozak, TSK'da askeri paraşüt eğitimlerinin statik ve serbest olmak üzere iki bölümde verildiğini söyledi. Paraşüt kursuna katılan personele yer eğitimleri, paraşüt katlama ve Dikey Rüzgar Tünelinde uçuş  eğitimleri verildiğini belirten Albay Tozak, "Yer eğitimlerini başarıyla  tamamlayan personele, atlayış bölgesinde temel ve taktik paraşüt atlayışları yaptırılmaktadır. Atlayış sınavlarını başarıyla  geçen personel, kursun son safhasında tam teçhizatlı yüksek irtifadan gece şartlarında atlayışını icra eder ve serbest paraşüt brövesi almaya hak kazanır" dedi.

NEFES KESEN ŞOVDAN KARELER İÇİN TIKLAYIN

"KISA SÜREDE VE EKONOMİK"

İlk defa serbest atış yapan paraşütçülere öğretmenlerin eşlik ettiğini belirten Albay Tozak, öğretmenin, havada öğrenci ne hata yaparsa yapsın bunu düzeltebildiğini vurguladı.

DRT'nin, uçaktan çıkıştan paraşüt açılana kadar olan serbest düşüş safhasını yapay ortamda gerçekleştirebilmek maksadıyla, havanın kapalı kanallarda dolaştırılarak uçuş odasında istenen hava hızının sağlandığı bir sistem olduğunu vurgulayan Albay Tozak, "DRT'nin kullanım maksadı, serbest paraşütçülerin serbest düşüş eğitim ihtiyacını emniyetli, kısa süre içerisinde ve ekonomik olarak karşılamaktır" diye konuştu. Albay Tozak, serbest paraşüt eğitimlerinin riskli, uzun süreli ve yüksek maliyetli olduğuna dikkati çekerek, "DRT sayesinde yüksek riskli bir eğitim olan serbest paraşüt eğitiminin serbest düşüş safhası, tamamen kontrollü ve emniyetli bir ortamda yapılmaktadır" şeklinde konuştu.

"3 İLA 5 YIL YERİNE 6 HAFTADA YETİŞTİRİLİYOR"

Uçakta yapılan bir atlayışta serbest düşüş süresinin 30 saniye olduğunu anlatan Albay Tozak, Dikey Rüzgar Tüneli'nde bir personelin eğitim boyunca 60-90 dakika uçuş yapabildiğini vurguladı. Albay Tozak, daha önce 3 ila 5 yılda ortalama 150 atlayış yaparak kazanılan yeteneğe DRT sayesinde artık 6 hafta gibi kısa bir sürede ulaşılabildiğine işaret ederek, DRT'nin devreye girmesiyle, eğitim amaçlı statik atlayışların ortadan kalktığını söyledi. Albay Tozak, şunları kaydetti:

"Ayrıca uçuş ve atlayış maliyetleri karşılaştırıldığında, tünelin 1/30 oranında daha az maliyetli olduğu tespit edilmiştir. Uçaktan yapılan 30 saniyelik bir atlayışın maliyeti 60 dolar iken, tünelde ayrı süre kadar yapılan eğitimin maliyeti ortama 2 dolardır. Milli Savunma Bakanlığı'nın bir projesi olarak Türk mühendislerinin emeği ile inşa edilen DRT, 31 Ekim 2008 tarihinde tamamlanarak Özel Kuvvetler Komutanlığı'na teslim edilmiştir."

DRT'NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

DRT'nin esas unsurunun, motorlar ve rüzgar kanalları olduğunu ifade eden Albay Tozak, DRT'nin çalışma sistemi hakkında şu bilgileri verdi:

"Her iki yanda ikişer tane olmak üzere dört tane elektrik motoru bulunmaktadır. Motorlar tarafından üretilen rüzgar, hava kanallarından geçerek uçuş odasına gelmekte ve bu sayede uçuş yapılmaktadır. DRT binasında; komuta kontrol odası, bekleme odası, uçuş odası, çalışma odaları ve kolaylık tesisleri bulunmaktadır. DRT'de yapılan uçuşlar üç kamera tarafından kaydedilmekte ve bu kayıtlar naklen veya banttan izlenerek uçuş kritiği yapılmaktadır. Sistemin teknik özellikleri ise, uçuş alanı 4 metre, uçuş eğitim yüksekliği 8 metre, tünel yüksekliği 24 metre, güç tüketimi 400-1400 kW ve rüzgar hızı maksimum 260 km/saat'tir."

Albay Tozak, DRT'nin imkan ve kabiliyeti ile, çok kısa bir süre içerisinde verilecek her türlü görevi yapmaya hazır serbest paraşütçüler yetiştirildiğini kaydetti.

"BAYAN PERSONELDEN TALEP YOK"

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Albay Tozak, 'Bir paraşütün açılmama riski ne kadardır?' sorusu üzerine, paraşütlerin 'milyonda bir' dahi olsa açılmama ihtimali olabileceğini belirterek, DRT'nin devreye girmesinden sonra bugüne kadar 50 bin atlayış yapıldığını ve herhangi bir üzücü durum yaşanmadığını söyledi.

Albay Tozak, bir soru üzerine, ikili anlaşmalar çerçevesinde, talep gelmesi halinde yabancı ülke personeline de hizmet verilebileceğini kaydetti. Albay Tozak, paraşüt eğitimleri için bayan personelden herhangi bir talep gelmediğini de sözlerine ekledi.

PARAŞÜTÇÜLERİN 'MATRIX' ŞOVU

Albay Tozak'ın brifinginin ardından basın mensuplarına Dikey Rüzgar Tüneli'nde verilen eğitim uygulamalı olarak gösterildi. Bir öğretmenin, bir kursiyere atlayıştan sonra nasıl hareket edeceğini göstermesiyle başlayan eğitim daha sonra tam bir 'şov'a dönüştü. Kendilerini motorlardan üretilen havanın oluşturduğu rüzgara bırakan askeri paraşütçülerin yaptıkları hareketler, ünlü aksiyon bilim-kurgu filmi 'Matrix''in sahnelerini aratmadı. El ve ayak hareketleriyle, vücutlarına yön veren, bir yükselen bir alçalan paraşütçüler, yapılabilecek tüm akrobatik hareketleri de ustaca 'hava'da sergilediler.

İHA

http://www.haberturk.com/yasam/haber/586297-tskdan-matrix-sov
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'dan Matrix Şov
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2010, 19:59:59 »
Hikayeden işler...

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'dan Matrix Şov
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2010, 22:07:17 »

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
TSK'dan Matrix Şov
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2010, 10:03:38 »
Hikayeden işler...
dünyanın  birçok ülkesinde  sadece   gösteri ekiplerinin   çalışmaları için  kullanılıyor ,  askeri bir değeri yok!  ve bana kalırsa  6 haftalık bir eğitim gerektirecek  hiçbir  iş değil,  ne yapacaklar  gök yüzünde akrobasimi yapacaklar?   bencede hikayeden işler.

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'dan Matrix Şov
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2010, 17:26:23 »
Abd de vasat bir uçuş okulunda bile bulunan bir sistem.
---
Asker imaj tazeliyor lakin birde habere yapılan yorumları okusalar bilinçli vatandaş neresiyle gülüyor bu habere...Asker imajını düzeltmek istiyorsa akpden kopya çekse daha iyi olur makarna pilav dağıtsınlar...Daha makbule geçerdi...
--
Tsk nın halkla ilişkilerine  ve eğitim doktrin işine bakan subaylarını cidden tanımak istiyorum acaba marsta falan mı yaşıyorlar?

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'dan Matrix Şov
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2010, 19:14:06 »
Konuyla ilgili bir video..Kaynak Hürriyet web tv ama oradan direk video ekleyemediğim için kendim upload ettim..

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=RT75sBdgcmQ" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=RT75sBdgcmQ</a>
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2010, 19:16:18 Gönderen: Hellfire »

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'dan Matrix Şov
« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2010, 19:22:12 »
Ne gömdünüz arkadaşım TSK yı..
Utanmasanız ne gereği var yapmasınlar bu işi diyeceksiniz...

Çevrimdışı skywalker

• DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'dan Matrix Şov
« Yanıtla #7 : 30 Aralık 2010, 19:42:42 »
Eğitim tesisin de tanıtılan rüzgar tüneline burun kıvırıp, askeri bir değeri yok demek kolay.

Birşeyler hatırlatması açısından yazayım Yer Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı eğitim tesisi sistem dikey rüzgar tüneli.

Askeri değeri olmasa o sistemin özel kuvvetlerde işi ne. Demek ki askeri değeri varmış.

Madem abd deki vasat uçuş okullarında bile varsa bir kaç baba yiğit açsın bakalım bir uçuş okulu koysun içine rüzgar tüneli görelim bizde. Maşallah marslı üyelerimizde var karşıdan görünce "hımm bunlar marslı galiba" diyebiliyorlar.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2010, 19:51:56 Gönderen: skywalker »

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'dan Matrix Şov
« Yanıtla #8 : 31 Aralık 2010, 00:19:11 »
Eğitim tesisin de tanıtılan rüzgar tüneline burun kıvırıp, askeri bir değeri yok demek kolay.

Birşeyler hatırlatması açısından yazayım Yer Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı eğitim tesisi sistem dikey rüzgar tüneli.

Askeri değeri olmasa o sistemin özel kuvvetlerde işi ne. Demek ki askeri değeri varmış.

Madem abd deki vasat uçuş okullarında bile varsa bir kaç baba yiğit açsın bakalım bir uçuş okulu koysun içine rüzgar tüneli görelim bizde. Maşallah marslı üyelerimizde var karşıdan görünce "hımm bunlar marslı galiba" diyebiliyorlar.

Türkçe konuşup anlaşamamak bu olsa gerek askeri  değeri yok demedim hangi cümleden çıkardınız bunu?Millet Ökk hikayeleri masallarına doydu bu arada.İlk zamanlar halka nazarında bir yansıması oluyordu ama şimdi tarafa alay konusu olmaktan öteye gidemiyor.

TSK nın halkla ilişkileri rezalet ötesi acaba kasıtlı mı böyle yapılıyor merak ediyorum asker kendisiyle alay edilmesinden hoşlanır olmuş desenize...Orduyu daha fazla ne kadar küçük düşürebilir bu kurmay kadrosu doymuyorlar ki çuvalı muaveneti kırmızı çizgisi ergenekonu balyozu ayışığı sarıkız vs...Bbg evi fişleme...

2 paraşütcüyü rüzgar tünelinde zıplatınca herşey sütliman olacak işte bu kadar zekiler bunlar millet alkışlıcak gururlanacak...

------

Bu ordu 100 defa savaş kaybetse bu kadar yıpranmaz küçük düşmez millet nazarında itibarı bu kadar azalmazdı tebrikler paşalar tebrikler...

---
Asker itibar kazanmak istiyorsa karayılan-cemil bayık-bahoz erdalın kafasını kesip getirsin sergilesin...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
TSK'dan Matrix Şov
« Yanıtla #9 : 31 Aralık 2010, 00:56:20 »

Asker itibar kazanmak istiyorsa karayılan-cemil bayık-bahoz erdalın kafasını kesip getirsin sergilesin...

Bu bahsettiklerini ordunun getirebilmesi için bol bol sınırötesine geçilmesi lazım. Bunun yetkisini de orduya birilerinin vermesi gerek.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com