Gönderen Konu: J-20  (Okunma sayısı 41177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: J-20
« Yanıtla #100 : 15 Temmuz 2020, 19:31:36 »
Hala aramızda 3 yaşında çocuk gibi uçak karşılaştırması yapanlar olduğunu görmek üzücü. Yok işte o bunu alır şu bunu alamaz filan çok amatörce ve hepimizin bildiği gibi yanlış. J-20 ye gelince ne çin i severim ne abd yi ama çin bu işi becerirse bence F-35 ayarında hatta manevra olarak f-35 ten daha iyi bir avcı ve hava üstünlük uçağı olacağını düşünüyorum ve radar teknolojisi yeterse evet F-22 yi ztn geçmiş olacak. Hala bu devirde yok "çin kopyacı", "ruslar düzgün ürün çıkaramıyolar", tarzı sanki abd ilahmışta başka hiç bir ülke stealth uçak yapamazmış gibi konuşmak saçma ve modası geçmiş abd propagandası gibi geliyor. Evet kardeşim paran, teknolojin, yetişmiş insan gücün varsa her şeyi yaparsın. Tamam şak diye olmaz zaman ister ama zaman konusunda da gereken süre kullanılıyorsa ve ortaya öyle ürün çıkıyorsa hala yapamazlar edemezler anca şununla baş eder filan çok çocukça kaçıyor.

+1
Şu yapılan yorumları okudukça hak vermemek elde değil.
Nedir bu ABD aşkı arkadaşlardaki anlamak güç. Tamam ABD süpergüç. Ancak onlar da bizler gibi insan. Evrenin derinliklerinden dnyamıza gelen üstün varlıklar falan değil, sizin bizim gibi insanlar. O ultra üstün ülke, günlerdir yanan amfibi gemisini söndürmeye çalışıyor. Hani bizimki de inşa sırasında yanmıştı ya, ya da Çinlilerinki gibi yanan. Rusların zaten zırt pırt yanan uçak gemisini saymıyorum. Ama ABD'ninki de yanıyormuş demek!

Çin'in iki adet Rusya'nın da bir model stealth uçağı var artık. İnanmak istemeseniz de gerçek bu? Rus ve hatta  Çin gibi ülkelerin savunma sanayi ürünleri geçmişten beri gizemli olmuştur.  Ama asla bazılarınızın iddia ettiği gibi etkisiz sistemler olmamışlardır. Çin'in J-20 uçağı hakkında burada atıp tutan arkadaşlara soralım bakalım, o kadar biliyorsanız şu uçağın özelliklerini, bizimle de paylaşın. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmayacağına göre bizler de bilelim de  fikir yürütelim! Uçakta kullanılacak radar nedir? RCS değeri nedir? Kullanacağı silahların özellikleri nedir? İrtifası, menzili vs nedir?  Kesin bilgi sahibi olan var mı aranızda?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 15 Temmuz 2020, 19:57:46 »
Hala aramızda 3 yaşında çocuk gibi uçak karşılaştırması yapanlar olduğunu görmek üzücü. Yok işte o bunu alır şu bunu alamaz filan çok amatörce ve hepimizin bildiği gibi yanlış. J-20 ye gelince ne çin i severim ne abd yi ama çin bu işi becerirse bence F-35 ayarında hatta manevra olarak f-35 ten daha iyi bir avcı ve hava üstünlük uçağı olacağını düşünüyorum ve radar teknolojisi yeterse evet F-22 yi ztn geçmiş olacak. Hala bu devirde yok "çin kopyacı", "ruslar düzgün ürün çıkaramıyolar", tarzı sanki abd ilahmışta başka hiç bir ülke stealth uçak yapamazmış gibi konuşmak saçma ve modası geçmiş abd propagandası gibi geliyor. Evet kardeşim paran, teknolojin, yetişmiş insan gücün varsa her şeyi yaparsın. Tamam şak diye olmaz zaman ister ama zaman konusunda da gereken süre kullanılıyorsa ve ortaya öyle ürün çıkıyorsa hala yapamazlar edemezler anca şununla baş eder filan çok çocukça kaçıyor.

+1
Şu yapılan yorumları okudukça hak vermemek elde değil.
Nedir bu ABD aşkı arkadaşlardaki anlamak güç. Tamam ABD süpergüç. Ancak onlar da bizler gibi insan. Evrenin derinliklerinden dnyamıza gelen üstün varlıklar falan değil, sizin bizim gibi insanlar. O ultra üstün ülke, günlerdir yanan amfibi gemisini söndürmeye çalışıyor. Hani bizimki de inşa sırasında yanmıştı ya, ya da Çinlilerinki gibi yanan. Rusların zaten zırt pırt yanan uçak gemisini saymıyorum. Ama ABD'ninki de yanıyormuş demek!

Çin'in iki adet Rusya'nın da bir model stealth uçağı var artık. İnanmak istemeseniz de gerçek bu? Rus ve hatta  Çin gibi ülkelerin savunma sanayi ürünleri geçmişten beri gizemli olmuştur.  Ama asla bazılarınızın iddia ettiği gibi etkisiz sistemler olmamışlardır. Çin'in J-20 uçağı hakkında burada atıp tutan arkadaşlara soralım bakalım, o kadar biliyorsanız şu uçağın özelliklerini, bizimle de paylaşın. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmayacağına göre bizler de bilelim de  fikir yürütelim! Uçakta kullanılacak radar nedir? RCS değeri nedir? Kullanacağı silahların özellikleri nedir? İrtifası, menzili vs nedir?  Kesin bilgi sahibi olan var mı aranızda?

Hocam uçak hakkında bilgileri rahatlıkla öğrenebilirsiniz nedir ne değildir hangi mühimmatı kullanıyor vb. Rcs değerine gelecek olursak ben araştırdım ama anlamadım eğer bilen arkadaşlar varsa anlayan açıp bakıp buraya yazıp tartışalım. Ayrıca neden bu kadar tepki verdiğinizi anlamıyorum. Rus diyorsunuz hani göremiyorum ben 5. Nesil uçak nerede Ruslar bile kendi dedi hocam bu işi yapamadık diye. Çinlileri bilemem ama o Rus motorları ile 5. Nesil olmayı beklemeyin derim. Ben Amerika'yı seven biri değilim fakat dünyanın babası şuan onlar. İstedikleri gibi ekonomiyi düşürüp indirirler söz sahibi onlar doların gücü. Ve kimse onlara rest çekemiyor 1-2 ülke hariç neden çünkü güçlü.
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2020, 19:58:29 Gönderen: Commander »
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #102 : 15 Temmuz 2020, 21:26:29 »
Biz MMU için planladığımız motor GE-129 tabi ABD verirse, olmazsa itki gücü daha zayıf olan EJ200.

Şimdi gelelim J-20 motoru olan AL-31FM2. F-16 Block 60 larda kullanılan GE-132 ile itki gücü neredeyse aynı olan 138kN FADEC motorudur.  Tek farkı motor ömrü az olmasıdır 3000 saat, GE motoru 8000 saat.

Çin`in Su-35 almasının asıl sebeplerinden birisi AL-41 motoruna sahip olmak ve teknoloji çalmaktır. Bu motorun da itki gücü GE-132 ile aynıdır ama diğer Rus motorlarına kıyasla uzun ömürlü olmasıdır 4000 saat. 2 adet bu kadar güçlü motora sahip olan Su-35 çok kısa mesafeden kalkıyor sanki uçak gemisinden katapult sistemini kullanarak uçan F/A-18 gibi. Çin uçak motorları son bilgilere göre ömrü en fazla 1000 saat, ancak çok fazla arıza sebebiyle 5.nesil uçaklarında kullanmak istemiyorlar. 30 yıldır kendi motorunu yapmak peşinde ama metal sorununu henüz tam olarak çözmüş değil. Rus motorlarının da eskiden 100, 300, 500 saatlik ömürleri vardı, şu anda artık ABD kadar olmasa da gayet uzun ömürlü motorlara sahip.

Jet uçak motoru 3-5 senede yapılacak iş değil. Sıfırdan yapılacak motor yaklaşık 10 senede yapılır. Izdelie 30 projesine 10 sene oldu, 2021-2022`de yetişecek deniliyor, şu anda prototip Su-57`de testleri yapılmakta. Eski Rus motorlarına kıyasla daha uzun ömürlu ve 1500-2000 saat aralıkla bakımı yapılacak. 170-175kN itki verecek canavar gibi motor.

J-20 motoru gayet iyi motor, itki gücü uçağın yeteri kadar hız ve manevraya sahip olmasına olanak sağlar. GE ile aynı güçte ve EJ200 kıyasla baya iyi motor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #103 : 16 Temmuz 2020, 00:59:22 »
Rus diyorsunuz hani göremiyorum ben 5. Nesil uçak nerede Ruslar bile kendi dedi hocam bu işi yapamadık diye. Çinlileri bilemem ama o Rus motorları ile 5. Nesil olmayı beklemeyin derim.

5. Nesil deyince ne anlıyorsun? Beşinci nesil uçağın motoru nasıl olmalı?
Hangi rus yetkili 5. nesil uçak işini yapamadıklarını açıkladı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
J-20’den Akıl Karıştıran Tatbikat
« Yanıtla #104 : 17 Eylül 2020, 09:31:21 »
Pekin, Chengdu Aerospace Corporation (CAC) üretimi radar kesit alanı düşük beşinci nesil J-20 savaş uçağıyla ilgili yeni gelişmeyi duyurdu. Global Times, Çin’in teknik özelliklerini gizlediği J-20’nin, 17 adet "düşman" uçağını yakın zamanda icra edilen eğitimde düşürdüğünü yazdı.

Çin’den gelen J-20 haberi, Hindistan’ın Fransa’dan satın aldığı beş adet Rafale jetinin Hindistan Hava Kuvvetleri (Indian Air Force /IAF) envanterine dahil edilmesinin ardından geldi. Uzmanlar, J-20’nin standart maksimum silah yükünün altı füze olduğunu ve platformun yedek silahı bulunmadığı için simüle edilmiş 17 adet düşman uçağını nasıl imha ettiği sorusunu gündeme getirdi.

Ocak 2020’den itibaren J-20 jetlerinin gerçek zamanlı savaş senaryosunda tatbikat yapmaya başladığı biliniyor.

https://www.c4defence.com/Gundem/j20den-akil-karistiran-tatbikat/10818/1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 17 Eylül 2020, 11:51:17 »
Bizim hava kuvvetleri Çin veya Rus savaş uçakları hakkında ne düşünüyor acaba?

Ben hiçbir pilotumuzun F-16 , EF vb. batı uçağı varken Mig , SU , J serisi uçakları tercih edeceğini düşünmüyorum...

Birkere bizimkilerin altındaki uçakların motorları canavar gibi... Bir pilot önce uçağının gücüne ve güvenilirliğine bakar...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #106 : 14 Ekim 2020, 22:54:53 »

WS-10C motorluymuş...

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #107 : 15 Ekim 2020, 00:47:17 »
Çinliler bu işi başarmış.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 17 Ekim 2020, 00:11:09 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com