Gönderen Konu: J-20  (Okunma sayısı 41179 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: J-20
« Yanıtla #90 : 15 Temmuz 2020, 00:55:23 »
F-15 gibi stealth olmayan bir uçağı bile ram boyası ve gövde içi silah istasyonu ile 1 m2 rcs'ye düşürüyorlarsa bu uçak etkili bir uçak olacağını kabul edebiliriz.

Birde bu motor olayı bence çok büyütülüyor. Sizin için demiyorum da bir çok arkadaşımız f-22'nin 2d nozzlelarının stealth'e yardımı olduğunu düşünüyor. Ama böyle bir durum yok.

Ama nasıl ?

Evet stealthliğe yardım ediyor bu nozzlelarda radara yakalanmamaya değil , ir ve iir sensörlere karşı olan farkedilirliği ve bu güdümdeki muhimmatlara olan mukavemetlerini arttırıyor. Çünkü bu nozzllelar motorun ısı derecesi ve izini düşürüyor. Yani F-22'lerin stealthliği sadece radara karşı değil genel bir hayaletlik. Onu özel kılan da bu .

Ha burada radara yakalanmama dan bahsediyorsak alakası yok yani, F-35'de de tvc ve özel nozzle yok ama çok düşük bir rcs'ye sahip, afterburnerla 190 kn itki sağlayan alev topu gibi bir motoruda var.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #91 : 15 Temmuz 2020, 01:19:36 »
Hocam Çinliler bu işi çözdü çözecek bir çok kaynakta J-20'nin F-15,F-18 veya diğer Avrupa uçaklarını alacağı yönünde ki bu iddialarda doğru olabilir. Ellerinde para ve tek teknoloji var sadece geliştirmeleri lazım. Ha F-22 hayatta edemez ama F-35'e yaklaşır ama uzak kalır. Su-57'yide geçer diye düşünüyorum.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #92 : 15 Temmuz 2020, 01:26:03 »
F-15 gibi stealth olmayan bir uçağı bile ram boyası ve gövde içi silah istasyonu ile 1 m2 rcs'ye düşürüyorlarsa bu uçak etkili bir uçak olacağını kabul edebiliriz.

Birde bu motor olayı bence çok büyütülüyor. Sizin için demiyorum da bir çok arkadaşımız f-22'nin 2d nozzlelarının stealth'e yardımı olduğunu düşünüyor. Ama böyle bir durum yok.

Ama nasıl ?

Evet stealthliğe yardım ediyor bu nozzlelarda radara yakalanmamaya değil , ir ve iir sensörlere karşı olan farkedilirliği ve bu güdümdeki muhimmatlara olan mukavemetlerini arttırıyor. Çünkü bu nozzllelar motorun ısı derecesi ve izini düşürüyor. Yani F-22'lerin stealthliği sadece radara karşı değil genel bir hayaletlik. Onu özel kılan da bu .

Ha burada radara yakalanmama dan bahsediyorsak alakası yok yani, F-35'de de tvc ve özel nozzle yok ama çok düşük bir rcs'ye sahip, afterburnerla 190 kn itki sağlayan alev topu gibi bir motoruda var.

Aslında biraz var. Stealth uçakların genel yapısına bakarsak adeta tek boyuta indirgenmeye çalışılan bir yapıları var. F-22'de neredeyse dairesel bi detay yok. Tüm detaylar berlili açı aralıklarında. Radar izi mükemmel. F-35'de motor büyük ve detayı dairesel o nedenle radar izi daha fazla. Hatta her iki uçağın arkadan radar izini karşılaştırırsanız F-35'in stealth özelliğini tartışmaya bile başlayabilirsiniz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 15 Temmuz 2020, 01:55:43 »
Hala aramızda 3 yaşında çocuk gibi uçak karşılaştırması yapanlar olduğunu görmek üzücü. Yok işte o bunu alır şu bunu alamaz filan çok amatörce ve hepimizin bildiği gibi yanlış. J-20 ye gelince ne çin i severim ne abd yi ama çin bu işi becerirse bence F-35 ayarında hatta manevra olarak f-35 ten daha iyi bir avcı ve hava üstünlük uçağı olacağını düşünüyorum ve radar teknolojisi yeterse evet F-22 yi ztn geçmiş olacak. Hala bu devirde yok "çin kopyacı", "ruslar düzgün ürün çıkaramıyolar", tarzı sanki abd ilahmışta başka hiç bir ülke stealth uçak yapamazmış gibi konuşmak saçma ve modası geçmiş abd propagandası gibi geliyor. Evet kardeşim paran, teknolojin, yetişmiş insan gücün varsa her şeyi yaparsın. Tamam şak diye olmaz zaman ister ama zaman konusunda da gereken süre kullanılıyorsa ve ortaya öyle ürün çıkıyorsa hala yapamazlar edemezler anca şununla baş eder filan çok çocukça kaçıyor.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 15 Temmuz 2020, 02:07:10 »
Hocam çocuk işleri değil ki basit terimler bunlar napalım mühendis terimleri mi kullanalım burada gereksiz. Ayrıca dediklerim doğru araştırma yapmanız yeterlidir kaç senedir çin silahlı kuvvetlerini araştıran biri olarak söylüyorum J-20'nin karşılığı dediğim uçaklar siz sanıyoruz musunuz ki J-20 F-35 veya F-22'yi alır. Ayrıca soruyorum hocam Amerikadan başka kim becerebildi 5. Nesil savaş uçağını ben söyleyeyim şu anlık hiç kimse.

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #95 : 15 Temmuz 2020, 04:03:26 »
Bu forumu sosyal mecrada ki gereksiz sözde generaller mareşal ve uzmanlardan uzak kalmak ve en azından amatörden biraz daha ileri bu alanla ilgilenen insanların bilgilerini ve düşünclerini almak için kullanıyorum, o yüzden burada bu tip terimler bana çok irite geliyor. Belki de ben aşırı tepki verdim bilemicem. j-20 konusuna gelince bence yine de bi tık abartıyor olabilirsiniz. bildiğiniz gibi F22 de hala aim9X 360 derece angajman kabiliyeti yok, bunun sebebi hala modernize edilememesi ve 80 ların teknolojisini kullanıyor olması. Modernizesi için çok para ve 360 der. ang. kabiliyeti için de uçağın uzun bi süre yerde kalması gerekiyor ama bu konumuz değil. Diyeceğim o ki F22 artık eskisi gibi uç bir teknoloji değil. RAM boya ve kaplama artık uç bi teknoloji değil. Radarı hala çok iyi ama uç bir teknoloji sayılmaz diyelim. F35 için ise j20 ile asıl karşılaştırılması gereken 360 der. ang. kabiliyeti ve radarı ile yapabileceği ECM kabiliyeti. En önemlisi kullandığı hava-hava mühimmatlarının kabiliyetleri ki bu konuda çin in çok iyi durumda olduğunu bende düşünmüyorum. Motor konusunda teknoloji yetersizlikleri de gayet anlaşılabilir bi durum ve bizimde MMU da karşılaşacağımız muhtemel sorunların başında geliyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #96 : 15 Temmuz 2020, 10:58:01 »
Esasen J-20 hakkında net bilgi olmadığı için başka uçaklarla karşılaştırmak sadece varsayım şeklinde olabilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #97 : 15 Temmuz 2020, 11:47:40 »
Çin uçakları ile ABD uçakları arasında yakın zamanlarda yaşanmış bir it dalaşı veya gizlenmiş bir çatışma oldu mu hiç?

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 15 Temmuz 2020, 12:00:19 »
Hocam ben bulamadım ama elbet olmuştur. Tahminen zaten Amerika atmıştır kilidi.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #99 : 15 Temmuz 2020, 18:18:44 »
Çin en fazla 4. nesil uçak yapabilir o da batılı muadillerine kafa tutabilir mi Allah bilir. Hala Rusya'dan Su35  ve Rus motorlarını alıyorlar. Daha Rusya bile stealth uçak yapamaz iken Çin ohoooooo