Gönderen Konu: Savaş Uçağı Tasarımı  (Okunma sayısı 14548 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Savaş Uçağı Tasarımı
« : 23 Aralık 2010, 14:57:29 »
Savaş Uçağı Tasarımı

Yerli savaş uçağı tartışmalarının olduğu şu günlerde eskilerden kalma tasarımlarım geldi aklıma. Kesin tarihini hatırlamıyorum ama yaklaşık 15 sene önce karaladığım çizimlerden birini buldum. O zamanlar bilgisayarım bile yoktu. Acaba F-22 ile F-16 karışımı birşey nasıl olur diyerek şekillendirmeye başlamıştım. Tabi farklı birşey oldu. Tek motorlu güzel bir stealh uçak. :)
Yanılmıyorsam adını da TS-9 (Türk Savaşçısı-9) Cehennem Şahini gibi havalı birşey koymuştum :D Hey gidi günler...

Bir ara üç boyutlu modellemesine başlamıştım ama zaman bulamadım bitirmeye. Zaman buldukça devam etmeyi düşünüyorum.

« Son Düzenleme: 24 Aralık 2010, 01:04:52 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı heruamarth

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Savaş Uçağı Tasarımı
« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2010, 15:07:59 »
E F-35 olmuş bu?! Sadece biraz daha geniş, F-117 ve YF-23'ten de esintiler var.  :)

Şaka bir yana, sağlam alet olmuş aslında.  ;) Benim de ortaokul dönemim geldi aklıma, ben de uçaklara falan takmıştım. TÜBİTAK'ın Uçaklar kitabı falan vardı. Hey gidi günler.  :)

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Savaş Uçağı Tasarımı
« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2010, 15:22:55 »
E F-35 olmuş bu?! Sadece biraz daha geniş, F-117 ve YF-23'ten de esintiler var.  :)

Şaka bir yana, sağlam alet olmuş aslında.  ;) Benim de ortaokul dönemim geldi aklıma, ben de uçaklara falan takmıştım. TÜBİTAK'ın Uçaklar kitabı falan vardı. Hey gidi günler.  :)
O kitabı bugün karıştırmıştım çok güzel bendende tasarımlar gelicek :)

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Savaş Uçağı Tasarımı
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2010, 15:40:55 »
teknik resimin çok  güzel , makine  ressamımısın? ben  mimarım  o yüzden  bu çizimi  sıradan birisinin  yapamayacağını düşünüyorum en azından  bir  teknik resim dersi  almışındır diye düşünüyorum...

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Savaş Uçağı Tasarımı
« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2010, 15:56:12 »
2. motor şart.Elini atmışken çiziver üstad  8)

----
Benimde bir ara 3 motorlu bir savaş uçağı projem vardı.3 motorlu uçak neden hiç yapılmamış fikri olan varmı?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Savaş Uçağı Tasarımı
« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2010, 15:59:36 »
teknik resimin çok  güzel , makine  ressamımısın? ben  mimarım  o yüzden  bu çizimi  sıradan birisinin  yapamayacağını düşünüyorum en azından  bir  teknik resim dersi  almışındır diye düşünüyorum...

Teşekkür ederim. Makine mühendisiyim. Lisede ve yüksekokulda teknik resim eğitimi almıştım. Yüsekokul dönemlerinde çizmiştim bu resmi. Aydınger üzerine :D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Savaş Uçağı Tasarımı
« Yanıtla #6 : 23 Aralık 2010, 16:09:45 »

----
Benimde bir ara 3 motorlu bir savaş uçağı projem vardı.3 motorlu uçak neden hiç yapılmamış fikri olan varmı?
ucuncu motoru takmak icin yer henuz bulunamadida ondan ;D.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Savaş Uçağı Tasarımı
« Yanıtla #7 : 23 Aralık 2010, 18:02:18 »
Lisedeyken yani çıraklık eseri mi , ustalık eserini bekliyoruz :)
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı altay

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Savaş Uçağı Tasarımı
« Yanıtla #8 : 09 Mart 2012, 21:36:26 »
yav şu tasarıma bitiyorum .d şöyle bir günde yenisi çiziverde gözümüz gönlümüz açılsın  :)

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
Savaş Uçağı Tasarımı
« Yanıtla #9 : 09 Mart 2012, 22:30:48 »

----
Evet daha öncede bu soru sorulmustu.Yapılmamasının sebeplerinden biri bakım masraflarının artması olabilir.Ayrıca F 22'ye üç motor takılsa sadece sürati artdığı için daha kısa zamanda mesafe alır.Zaten radarları çok gelişmiş.Radarları sayesinde işi çözüyor.
Şu an için gereksiz ama ileride belki olur.Sen yinede bi tasarla bakalım.