Gönderen Konu: ASELSAN Leopard-2NG  (Okunma sayısı 107959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: ASELSAN Leopard-2NG
« Yanıtla #150 : 22 Mart 2019, 20:23:50 »
  Leo2 ye takılan ERA zırhlar Almanyadan mı geliyor? Ukrayna ile Duplet ERA zırh çalışması vardı ne oldu akibeti? Ayrıca Roketsanın ERA larına ne oldu yetersiz mi bulundu?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #151 : 22 Mart 2019, 20:46:20 »
Güzelim Leo ucubeye dönmüş umarım sadece deneysel prototip olarak kalır. Bu zırhlar yüzünden M-60'larında, Leo'larında ağırlıkları artacak iyice hantallaşacaklar. Zamanında tank ihalesine çıkıldığında biraz Abrams ya da leo 2 A5 alsaydık bu sıkıntıları çekmezdik. Hatta Amerika M1A2'nin yanında bir miktar M1A1'i hibe etmeyi teklif etmişti.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2019, 20:56:22 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #152 : 23 Mart 2019, 11:50:33 »
Letonya ve Aselasan ortak projesi.
5,5 / 6 ton kadar bir ağırlık oluşuyor.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #153 : 12 Ekim 2019, 12:18:26 »
Açıkcası ben Leopard 2a4'lerin modernizasyonunu sebepsiz uzatıp abartılı bir modernizasyona dönüştürdüğümüzü düşünüyorum.

Kısa bir süre önce bunu gördük. Arkadaşlar çirkinliği görünce irkildiler. Ancak tabi büyük ihtimal tankın son hali bu olmayacak. Büyük ihtimal tankın kulesinin yan taraflarına v formda ön taraftaki kompozit  kaba zırh ile bütünleşecek şekilde reaktif zırh eklenecek. Zaten böyle olmazsa çok saçma ve Rus kafasıyla batı işi yapılmış bir durum olur.

Ancak benim yanlış bulduğum tankın zırh kapasitesinin aşırı arttırılmak istenmesi durumudur. Çünkü tankın kompozit zırh altyapısı tank mühimmatına karşı iyi durumda zaten. Yapılması gereken mevcut zırhın üstüne ;

Bu formda ince modüler kompozit en üst katmanda patlayıcılı reaktif zırh olmak üzere yan ve ön tarafa sadece bir zırh yerleşimi daha mantıklı olur ve tankı leopard 2a5 seviyesine çıkartırdı. Pulat + insansız kule eklentisiyle ve bir kaç ufak geliştirme bu tanka yeterliydi bence.

Çünkü ekstradan kule ve gövdeye modüler kompozit zırh eklemek bence saçma. Çünkü ekstra zırh ağırlığı tankın kule takat sisteminde de geliştirme gerektirebilir. E buda ek zaman ek maliyet gerek.

Umarım proje bmc'ye gitti diye ekstra şişirme yoktur .

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #154 : 27 Ekim 2019, 15:11:12 »
Error 404 (Not Found)!!1

Modernize hakkında piyasadaki en mantıklı temellere uyan ve daha mantıklısı gelene kadar elimizdeki en iyi değerlendirme budur.

Açıkcası mantıklı ve güzel bir modernize olmuş ve aletin beka kabiliyeti çok artmış. Birde üstüne pulat veya akkor alırsa ki bence bu kadar atgm karşı mukavemet önlemi alırsa ki  üstüne sadece pulat alsın maliyeti aktiflik açısından gerçekten tam bir canavar olabilir.

Zırh mühendisliği gerçekten zor bir şey yani isterlere göre farklı yöntemleri miksleyip bunları yaparkende belli avantaj ve dezavantajları korumak lazım.

Ayrıca modernizasyon mantığının da belirli dengeleri var. Ng modernizasyonu Altay yapan bir ülke için gereksizdi. Ama böyle zırh kitleri ve bir kaç alt bileşenle yapılan sınırlı bir modernize gayet kafidir.

Ben modernizasyonun nihai halinin böyle olacağını düşünmüyorum. Mutlaka testler yüzünden zırhı çıplak böyle. Büyük ihtimal yan zırhlar öndeki sipar kısmındaki zırhla ince bir çelik korumayla birleştirilir. hem kozmetik olarak mantıklı olur hem eraların ekstra tetiklenmemesi için hemde oralar bagaj olarak kullanılabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #155 : 28 Ekim 2019, 10:38:42 »
Bu modernizasyonda kesineşen ancak şu an için çözülmeyen extra ağırlıktan dolayı transmisyon, askı kolu, palet...vb. problemleri halen ortada duruyor.

Çevrimdışı KIZILELMA

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #156 : 10 Ocak 2023, 16:03:42 »
Leopardlari modernize etmek ancak Alman Leo2A7 paketi ve orijinal parcalarla mümkündür. Alman KMW firmasi ama ambargodan Türkiyeye satisa yanasmaz.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #157 : 10 Ocak 2023, 16:08:16 »
Video da küçük bir hata var. M48 modernizasyonundaki T1 ve T2 peşi sıra ikinci modernizasyon değil ikisi de aynı dönem yapıldı bazı tanklar Alman kitleri ile bazı tanklar Amarikan kitleri ile modernize edildi birine T1 dendi öbürüne T2 dendi.
Bu arada Leo 2 için zaten sürmekte olan bir modernizasyon var ve ben çokta optimum bir modernizasyon olarak görüyorum çok doğru buluyorum bu basit yaklaşımı.

Şu yani süper bence. Bazı maksadı aşan modernizasyon paketleri var mesela Aselsan Next Generation gibi. Öyle bir modernizasyon ki tankın tipi Leo2A7 leri bile kıskandıracak kadar havalı. Böyle modernizasyon olmaz onu demek istedim. Aşağıdaki bizim modernizasyonumuz on üzerinden on bence. Biraz zırh biraz termal biraz bilgisayar oldu bitti yok motordu yok toptu ne gerek var olduğu kadar yeter bize

« Son Düzenleme: 10 Ocak 2023, 16:15:23 Gönderen: re »

Çevrimdışı KIZILELMA

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #158 : 10 Ocak 2023, 18:08:05 »
Bize almanlardan kakalanan leolar okadar eskiki suriyede ISIDle savas sirasinda bir Leonun Topu balon gibi patladi.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #159 : 28 Mayıs 2023, 05:17:17 »
Arkadaşlar konuyu nereye açacağımı bilmediğim için buraya yazıyorum

Sizce bizim leopard2a4 den gelişmiş fakat Altay'dan zayıf olan bir tanka ihtiyacımız yok mu?

Kasteddiğim modeller ;
Rusya T90 MS, Japon type10 ,İtalyan ariete C1

İsterler
55 ton (bu ağırlık yeter)
1200-1300 bg motor
120mm smoothbore L55 topu
Otomatik doldurucu
55-65 km hız
450-600 km harekat çapı

Türkiye şu an veya eskiden 4000 tank idare ediyor veya envanterde(kimi çalışmasa bile)

Bizim 1000 Altay'ın yanına 1000 ila 2000 adet bahsettiğim tankdan koymalıyız

Neden derseniz tehdit Rusya ve Çin ve doğu bloğu ülkeleridir bunlara karşı karşısına Altay çıkarmak yerine bahsettiğim tankı karşısına çıkarmalıyız

Bir tank ile karşılaştırmak gerekirse

-Atış kontrol açısından ve isabetlilik yönünden T90 MS den üstün
 -zırh olarak eşit veya üstünde
-Mobilite,hız olarak yakın veya altında

Olan hem bu tankla kapışacak hemde bu tankın pazarlarını alacak bir tank

Yada
Bizdeki
Leopard 2a4 m60T ile leopard1t5 ve M48 tanklarından;
-Atış kontrol sistemi daha gelişmiş, hareketli hedefleri vurabilen

(Not M60 ve M48'lerde stabilizasyon genelde çalısmadığı söylenen konu yani hareket halinde atış yapamaz durum içleracısı )

-zırh ve beka seviyesi Altay hariç enventerdeki tüm Tanklardan daha gelişmiş olan.

-mobilite olarak M48 ve m60 tanklarından üstün Fakat leopard1t5 ve leopard 2a4'e yakın

Nitekim bu tanklardan kurtulmaya ihtiyacımız var en yeni model tank olan leopard 2 A4 1980 lerin ürünü ve kafayapısıyla yapılmış...

O zaman bu yana zırhtan tutun topa kadar birçok yenilik gerçekleşti...

Bugün'ün teknolojisi ile daha gelişmiş zırh,top ve atış kontrol sistemini 55 tona sığdırmak mümkün...

Yapmamız gerekenler;

Motor seçimi
İveco1200 beygir
Pershing1200 beygir
Vt4 Ukrayna 1200 beygir
ASELSAN 1300 beygir hybrid motor yüksek Torklu

Not:Ben olsam aselsan'ın fırtına obüslerinde kullanılması düşünülen hybrid motor'u seçerdim

Top:
L55 120 mm smoothbore MKE(rheinmetal lisanslı)

Zırh;

Bu konu biraz uzun

Roketsan mzkt (modüler zırh korumalı taret) seçerim fakat modifikasyonlar ile ...

Kule ön yanak zırhlarına 500-650 mm bor karbür nera zırh paketi ekliyerek.,kule yan zırhını mühimmat bölümü hariç 200-280 mm nera eklerdim.kule üst zırhı 30 mm toplara dayanması için 100-120 mm ve son olarak roketsan mzkt çözümündeki tüm Era plakaları aynı şekil eklerdim..

Kule için düşüncelerim bunlar..m

Gövde;

Altay Ana muharebe tankının gövdesini kullanır fakat  daha kısa ve dar olanını;
 sonuçta otomatik doldurucu olduğu için ve dolayısıyla 3 kişinin  yer alacağı ortamda geniş gövdeye ihtiyacım yok.
zırh olarak ise ;
Altay ön gövdede kullanılan 800-850 mm den başlayıp 400 mm'ye incelenen gövde ön zırhı olan bor karbür nera plakası yerine;
 650 mm den başlayıp 250 mm kalınlığa kadar incelenen bor karbür bazlı nera plakası takardım.böylece hafifletirim gövdeyi Gövde yan zırh kalınlığı Altay amt ile aynı bırakırdım...

Tankın zırhı ile ilgili görüşlerim bunlar...

Stab çalışmayan m60 ve M48 tankçıları ile bir atgm vuruşunda kule atan leopard 2a4 tankçıları

Bu yukarda bahsettiğim özelliklere sahip tankı görünce bayram ederler Altay tankı görmüş kadar sevinirler..

Ve esas nokta bu tankın fiyatı 9.5 milyon doları bandını geçmemeli

O yüzden zırhından fedakarlıkta bulundum ve daha zayıf motor seçtim...

Bence bu bahsettiğim özellikteki tanka bayılırlar...

Sonuçta Altay pahalı ve herbirliği Altay ile donatamayız

İhtiyacımız Amt ile orta sınıf arasında tank

Saygılarımla....

Bu arada 1960 model m60 tankına eski nesil zırh ile yapılmış bu tanka modern sayılabilcek roketsan "mzkt" çözümü ne kadar bir saçmalıktır...

Sen git "mzkt" gibi otomatik dolduruculu,leopard 2a5 ve 2a7 deki gibi kule kalkan zırhı gibi handikapı olmayan modern olan ve era'lı kule'yi git 60 model tankta kullan..

Modern bir gövde,top seçimi,zırh seçimi,motor seçimi ,atış kontrol sistemi seçimi yapılcak işlem bu kadar ...

Roketsan mzkt gibi modern bir kule'yi eski bir gövde'ye mahkum etmeyelim aslında benim yaptığım bu ve bununla ilgili çalışmaya yönelik bir örnektir..