Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983595 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #4310 : 18 Nisan 2024, 20:54:58 »
Sn.Serkan 1976 o büyük toplar cephede piyade için elzem
Yine o zırh hücum eden piyade birlikleri için o zırh koruması büyük bir beka
Üzerindeki optik ve termal kameralar ileri gözetleme keşif aracı gibi
Üzerindeki cephanelik ile bitmeyen atış gücü

Sadece bu 4 neden piyade için vazgeçilmez bir oyuncu haline getiriyor kendilerini

Sn.marmara

İstikham birliği ve teknik imkanları varsa elinizde mayınlardan korkmanıza gerek yok..

Aynı şekil venom lr gibi rcws'niz var ise bunu radar ile kombine ettiğinizde drone'lara mücadele edersiniz

Hatta bu tankın kule üstüne Ruslar gibi kafes yapmaktan daha etkili olur tabi daha pahalıdır ama buna değer

zaten drone üreten yerler yok edilse yada bunun ikmal yolları kesilse tank bu drone tehdidi ilede başa kalmaz

Yine Antitanklar tehdit ise daha yeni yeni aktif koruma sistemleri gelişiyor ve tanklarda yerini alıyor,bence Gazze de iyi iş çıkardılar özellikle yakın mesafe rpg'lere karşı .yani biraz sabır

Diyelim aktif koruma sistemi yok tankınızda o zaman tankınızı saldırı helikopterleri ile koordine edin bakın havadan nasıl keşif yapıyor antitank atan mevzileri

Yani herşeyin önlemi ve panzehiri var

İsterseniz size kombinasyon yapayım

Tank
Zma
Piyade
İstihkam birliği
Saldırı helikopteri
Antiradyasyon İHA
155 mm Obüs
122 mm roketatar
Parçacıklı atom mühimmatlı uçaksavar topu
Alçak ve orta irtifa hava savunma füzesi(tercihen ıır ve ar başlıklı)

Bu unsurları koordine et bak bakalım ezip geçemiyeceğin bir düşman hattı yada düşman unsurları var mı? Birlikte görelim.

Açıkçası bu saydığım unsurların bazısı yoktu yada kordine edilmesi Ukrayna ve Rus savaşında.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4311 : 18 Nisan 2024, 21:02:43 »
Mesela sn Marmara bir Bradley M2 aracı bir T90 M tankını Ukrayna'da perişan etti bunun görüntüsünü paylaşabilir misiniz?

İnternette arastırırsanız görürsünüz..

Şimdi ben bunun üzerine Rus tankları etkisiz ve zayıf deyince suçlu mu oluyorum

Bir tankın bir zma'nın 25 mm topunda imha olması normal mi ? Sizce... Atışlar yan zırhtan vuruyor onuda söyleyeyim

Ona bakarsanız dipdibe oluta M2 bradley leopard 2 A6 gibi tanklar toplu halde hedef oldular neden çünkü ukrynalılar savaşmasını bilmiyor..

Bir M2 bradley atış yaparken diğer M2 bradley direk atışın önüne geçiyor böylece kendi zma 'sıyla vuruluyor bunu kadirbaba Rus-Ukrayna savaşını yorumluyor videosunda gördüm

Yani böyle örneklerde var.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4312 : 18 Nisan 2024, 21:21:16 »
Zelenskiy 1-1.5 sene öncesine kadar batıdan tank istedi. Eski tüm Varşova Paktı ülkelerinden Sovyet yapımı hatta kendileri de lisans altı üreten modern modellerini ve Leopard 2, Challanger 2,Abrams M1A1 gibi yüzlerce tankı hibe ettiler.

Ukrayna savaşta kazanımlar elde etmiş, Harkov, Herson gibi bölgelerin büyük kısmını geri almış ve Rusların Kırım'la kara bağlantısını kesmek için büyük taarruza ihtiyacı vardı.

Rus tarafı ilk anlarda arkasına bakmadan Ukrayna'nın çok derinliklerine kadar inmiş ve büyük kayıplar vermişti. Elindeki stokları yitirmişti, asker olarak da azdı cephede rakibi karşısında. Fabrikaları da savaşa hazırlıklı değildi. Hatasını anlamıştı, İstanbulda barış antlaşması imzalanmayınca çaresini savunma yapmakla ve asker sayısını arttırmakla yitindi.

Bu anı bilen batı Ukrayna'ya bolca tank, top, zırhlı araç hibe etti. 2023 yaz aylarında Ukrayna'nın güneyinde Kursk muhaberesinden tam 80 sene sonra Avrupadaki en büyük tank muhaberesine sahne oldu. Önceden de dediğim gibi Ukrayna'nın batı-doğu üretimi tank saldırısı karşısında Ruslar eski tecrübe ve hatalarından ders çıkararak tankı tankla değil, mayınla, top atışıyla, ATGM ve saldırı helikopterıyle savunma yaparak durdurdu ve geri püskürtmüştü.

Zelenskiy son 1 senedir tank istemiyor, hava savunması için farklı SAM bataryaları, saldırı yapacak balistik ve seyir füzeleri, top mermisi istiyor.

Kimse tankla savaş kazanırız demiyor artık,tanklar ön cepheden geri çekilerek defalarca dile getirdim dik açıyla top atışı yapıyor öbüsler gibi. Tanklar bu savaşta ateş edemez hale geldi, ettirmezler.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4313 : 18 Nisan 2024, 21:27:59 »
Ben tankları geçmiş asırların süvarilerine benzetiyorum. Batılı süvariler tepeden tırnağa zırhlı, hatta atları bile zırha boğmuşlar, yetmemiş savaşta atları birbirlerine zincirlemişler ki kaçmasınlar. Lakin bu ters tepmiş, hafif zırhlı Osmanlı orduları daha çevik hareket edebilmişlerdi. Birbirine zincirli batılı süvarilerde düşünce ters tepmiş, bilakis paniğe sebep olmuş. Şimdi düşünüyorum, bu zamanda tanklarda böyle bir seçim gerekecek mi? Gerekirse bizim seçimimiz ne olmalı?

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4314 : 18 Nisan 2024, 21:28:46 »
Mesela sn Marmara bir Bradley M2 aracı bir T90 M tankını Ukrayna'da perişan etti bunun görüntüsünü paylaşabilir misiniz?

İnternette arastırırsanız görürsünüz..

Şimdi ben bunun üzerine Rus tankları etkisiz ve zayıf deyince suçlu mu oluyorum

Bir tankın bir zma'nın 25 mm topunda imha olması normal mi ? Sizce... Atışlar yan zırhtan vuruyor onuda söyleyeyim

Ona bakarsanız dipdibe oluta M2 bradley leopard 2 A6 gibi tanklar toplu halde hedef oldular neden çünkü ukrynalılar savaşmasını bilmiyor..

Bir M2 bradley atış yaparken diğer M2 bradley direk atışın önüne geçiyor böylece kendi zma 'sıyla vuruluyor bunu kadirbaba Rus-Ukrayna savaşını yorumluyor videosunda gördüm

Yani böyle örneklerde var.

Önce dronla T-90M vuruluyor, optikleri hasar alan tank 2 adet Bradley karşısında yüzlerce top mermisi yiyor. Sonunda mürettebatı tankı terkediyor.

Error 404 (Not Found)!!1

Gece yarısı Abrams M1A1, T-72B3M ile 2 defa vuruluyor, ilk önce güdümlü top ile sonra sabot mermisiyle. Mürettebatı Abramsı terkedince T-72 onları da vuruyor kaçarken.
Bunun sesli olanı var orijinali Telegramda,T-72  mürettebatı konuşurken. T-72B3 ve B3M modellerinin optikleri çok iyi, gece görüşleri de ileri seviyededir. Zaten B3M'in ekranından çekilmiş görüntü. 30-40 sene önceki ihraç modeli olan T-72A modellerinden çok farklıdir.

Error 404 (Not Found)!!1

« Son Düzenleme: 18 Nisan 2024, 22:05:31 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4315 : 18 Nisan 2024, 21:30:11 »
İstihkam birliği ve teknik imkanları varsa elinizde mayınlardan korkmanıza gerek yok..

Yerinizde olsam, bu kadar özgüvenli olmazdım, mayınlar konusunda. Mayınlama ve gizleme teknolojisi ışık hızıyla ilerliyor resmen. Ama mayın arama ve bulma teknolojisi bu hıza ayak uyduramıyor.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4316 : 18 Nisan 2024, 21:39:07 »
İstihkam birliği ve teknik imkanları varsa elinizde mayınlardan korkmanıza gerek yok..

Yerinizde olsam, bu kadar özgüvenli olmazdım, mayınlar konusunda. Mayınlama ve gizleme teknolojisi ışık hızıyla ilerliyor resmen. Ama mayın arama ve bulma teknolojisi bu hıza ayak uyduramıyor.

+1

Uyduramaz da zaten, uydurtturmazlar. Mayın arama araçları da zaten ilk hedef, o kadar alanı savaş sırasında fiilen arayamaz. Anında vuruyorlar, bunun yüzlerce kanıtlanmış örnekleri ve videoları da var. Tepede dronlar arılar gibi uçarken mayın arama mı yaptırır...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4317 : 18 Nisan 2024, 21:39:44 »
Yukarıdaki sorumu tekrarlayayım...

Tankın zamanı geçti veya geçmedi bağlamından bağımsız soruyorum...

Madem tanklar bu kadar çaresiz,etkisiz neden ısrarla cepheye tank sürüyor iki tarafta? Bilmediğimden soruyorum...Kinaye için değil...

Birinci Dünya savaşında makineli tüfekler yaygınlaşınca piyade siperlere mahkum oldu. Topçu ise siperlere mahkum olan piyadenin kabusu. 2. Dünya Savaşında, Fransızlar tankı piyadeleri destek için küçük ve dağınık bir şekilde kullanırken, Almanlar siklet merkezi oluşturarak siperlerin oluşturduğu, makineli tüfeklerin geçilmez kıldıkları cepheleri zırh altında yardılar.  savaşın sonlarına doğru tanksavarlar gelişip yaygınlaştı ise de, ABD ateş ve manevra ile zırhlı birlikleri oynak taaruz birlikleri olarak, cephenin zayıf yerlerini keşfedip, manevra yaparak taaruz ile cepheyi delme amaçlı kullandılar.   Sonrasında buna mekanize birlikler katıldı.

Bugün makineli tüfekler dışında her askerde otomatik silahlar, keskin nişancı tüfekleri standart halde. Cephe piyade için çok daha ölümcül. Hantal olan piyadenin cepheyi yarıp taaruz ile zaferi getirmesi geçmişe göre çok daha zor. İşte bu noktada teoride hala tanklara ihtiyaç var. Zira tanksavarlar da çok gelişmiş hale gelmiş ise de, yine durağan cephelerde en hareketli manevra yapabilen, güç merkezi oluşturabilen araçlar tanklar.

Alternatif ne olabilir. Piyadenin ilerleyebilmesi için savunan tarafın kesin olarak sindirilmesi, baskı altına alınması gerekiyor. Bunun için Hava ve topçu desteği gömülü siperlerde yetersiz kalabiliyor. İha ve dronelar ile o baskıyı yaratacak niceliğe ulaşılabilir mi, zor bir ihtimal. bence İKA, SİHA, Drone tarafından öncülük edilen piyade ve belki tankları da içeren mekanize birlikler  dönemi  geliyor.